Gjithçka që duhet të dini rreth: Strategjia e basteve

E vërteta është se shumica e fillestarëve të basteve sportive nuk i kushtojnë aspak vëmendje strategjive. Ndërsa kjo është e falshme, duke pasur parasysh se një fillestar ka shumë për të mësuar, është gabim të injorosh plotësisht një strategji bastesh. Me qasjen e duhur, bastorët marrin vendime të shëndosha që çojnë në fitore të shpeshta. Megjithatë, kini parasysh se asnjë nga këto sisteme bastesh nuk garanton sukses të menjëhershëm. Por gjithsesi, ia vlen të kuptosh dhe të përdorësh një ose dy sisteme bastesh për të anuar shanset. Vazhdoni të lexoni për të mësuar!

Gjithçka që duhet të dini rreth: Strategjia e basteve
Gjithçka që duhet të dini për strategjitë e basteve sportive

Gjithçka që duhet të dini për strategjitë e basteve sportive

Një strategji bastesh sportive është një grup sistemesh ose këshillash të hulumtuara për të krijuar një skenar fitimprurës. Me fjalë të tjera, një sistem bastesh i krijuar në mënyrë të përshtatshme i transferon lojtarit avantazhin që gëzon krijuesi i basteve. Kjo është e mundur sepse bastet sportive përfshijnë aktivitete të vërteta njerëzore, kështu që nuk ka asnjë avantazh për t'u siguruar që mbajtësi të fitojë gjithmonë.

Siç pritej, bastebërësit në internet marrin pjesë në shumë statistika më parë duke krijuar shanset e tyre. Ndërsa kjo padyshim e bën sfidues parashikimin e rezultateve, bastet bëhen më fitimprurëse me një analizë të duhur statistikore. Me një gjuhë të thjeshtë, strategjitë rritin shanset e lojtarit për të fituar përveç minimizimit të gabimeve themelore.

Merrni për shembull menaxhimin e parave. Puna është se shumica e fillestarëve dështojnë në bastet sportive sepse nuk dinë të mbrojnë kapitalin e tyre. Është gjithmonë një strategji e shkëlqyeshme të dish se me sa të bastosh dhe në cilat lojëra të veçanta.

Menaxhimi i parave gjithashtu ndihmon duart e gjelbra të minimizojnë çdo humbje të mëtejshme duke menaxhuar kohën e tyre të lojës. Pra, në përgjithësi, mësoni sistemet kryesore të basteve sportive dhe përshtatni ato në përputhje me rrethanat për të rritur efikasitetin.

Gjithçka që duhet të dini për strategjitë e basteve sportive
Strategjia e basteve në futboll

Strategjia e basteve në futboll

Një strategji bastesh futbolli nuk është vetëm ndonjë strategji tjetër e basteve sportive. Kjo sepse fitimi i parave nga bastet e futbollit mund të jetë sfidues pavarësisht se është tregu më i favorizuar i basteve. Në një strategji futbolli, bastorët duhet të jenë të gatshëm të sakrifikojnë një sasi të konsiderueshme kohe, aftësie dhe përkushtimi për të qenë të suksesshëm.

Ata duhet të vlerësojnë lojërat nga të gjitha këndvështrimet e mundshme, duke përfshirë statistikat individuale të lojtarëve, rezultatet kokë më kokë, formën e fundit, lojtarët që mungojnë, avantazhin vendas dhe më shumë. Më poshtë është se si të krijoni një strategji fituese bastesh futbolli.

Strategjia e basteve në futboll
Si të krijoni një strategji bastesh futbolli?

Si të krijoni një strategji bastesh futbolli?

Para së gjithash, për të bërë fitime afatgjata nga bastet e futbollit, vishni një kapelë sipërmarrësi. Siç u tha më herët, për të vënë bast mbi futbollin kërkohet një sasi e madhe përpjekjesh dhe kohë për kërkime. Prandaj, është e rëndësishme të qëndroni të organizuar dhe të hartoni një udhërrëfyes të qartë për të qenë të suksesshëm. Mbani mend se titullari shqyrton dhjetëra faktorë të ekipit përpara se të dalë me shanset.

Tani që jeni të mbushur me forcë dhe jeni duke u rritur për të shkuar, është koha për t'u ulur dhe për të përmirësuar një strategji. Në këtë rast, vlerësoni të gjitha rezultatet e mundshme të një ndeshjeje të caktuar futbolli dhe mblidhni sa më shumë informacion që të jetë e mundur.

Filloni gjithmonë me numra të pastër dhe statistika të detajuara të lojës si golat mesatarë të pësuar dhe shënuar për çdo ekip. Gjithashtu, shikoni statistikat teknike si lojtari që ka më shumë gjasa të shënojë ose të ndëshkohet dhe avantazhin në terren. Nuk është kurrë gjë e keqe të favorizosh një ekip futbolli në formë që luan në shtëpi.

Për të përfunduar një strategji fituese të futbollit, merrni parasysh çfarë thonë lojtarët profesionistë për lojën specifike. Kjo është ndoshta mënyra e vetme për të marrë informacion të papërpunuar dhe të drejtpërdrejtë rreth lojës. Ka qindra blogje dhe shfaqje televizive të ditës së ndeshjes të dedikuara për të diskutuar statistikat dhe parashikimet e ndeshjeve. Vini re, megjithatë, se jo të gjitha opinionet kanë rëndësi në këtë rast.

Si të krijoni një strategji bastesh futbolli?
Këshillat kryesore të basteve në futboll

Këshillat kryesore të basteve në futboll

Bërja e detyrave të shtëpisë vetëm nuk do të ndihmojë në rrëshqitjen baste futbolli botë. Kjo për shkak se ka disa udhëzime të dukshme, por jetike për t'u mbajtur parasysh kur bastet për futbollin. Më poshtë janë ato më të dukshmet:

  • Bankroll/menaxhimi i parave: Pavarësisht nëse bastet në futboll, golf, bejsboll, tenis ose ndonjë lojë tjetër, lënia mënjanë e parave të bixhozit është thelbësore. Ju duhet të jeni rehat të jetoni pa këto para nëse humbni. Strategjia optimale e menaxhimit të bankrollit në bastet sportive është përdorimi i vetëm 1% deri në 5% të totalit të bankrollit në një bast të vetëm.
  • Zgjidhni një libralidhës të mirë: Këtu është një tjetër pikë jetike, por shpesh e anashkaluar në bastet për sportet. Ndërsa ka shumë faqet e lojërave të fatit atje jashtë, të gjithë nuk janë njësoj. Librat më të mira sportive zakonisht u ofrojnë lojtarëve shanse më të mira, më shumë tregje dhe një përvojë të sigurt të gjithanshme. Pra, bëni mjaft kërkime për këtë.
  • Tregjet e basteve: Kuptimi i tregjeve të disponueshme të basteve të futbollit është po aq i rëndësishëm sa krijimi i një strategjie optimale. Futbolli përbëhet nga tregje bastesh si shansi i dyfishtë, mbi/nën, rezultati final, pjesa e parë/koha e plotë, skuadra e parë që shënon dhe më shumë. Prandaj, hulumtoni për të gjetur se cili treg i basteve është i përshtatshëm për këtë ngjarje.
  • Kërkoni bonusin: Të gjithë lojtarët janë fitues të lindur natyral. Dhe për shkak se librat sportiv e dinë mjaft mirë këtë fakt, ata shpesh tërheqin lojtarët me bonuse dhe promovime të shumta. Si i zgjuari, kërkoni bonusin dhe përdorni atë për të rritur bankrollin. Thjesht mos i injoroni termat dhe kushtet e bonusit.
Këshillat kryesore të basteve në futboll
Strategjia e basteve të bejsbollit

Strategjia e basteve të bejsbollit

Nuk ka shumë ndryshim midis një strategjie bastesh futbolli dhe bejsbolli për një fillestar. Por në realitet, ndryshimi është si dita me natën. Ndryshe nga futbolli, ku sundon përhapja e pikëve, bejsbolli është kryesisht rreth linjë parash. Me pak fjalë, lojtarët duhet vetëm të parashikojnë ekipin fitues dhe jo kush mbulon.

Edhe pse e pazakontë, lojtarët gjithashtu mund të bastojnë në "spread" dhe tregje të tilla si mbi/nën. Sido që të jetë, të qenit një lojtar i suksesshëm i bastbollit ka nevojë për një plan të qartë.

Strategjia e basteve të bejsbollit
Si të krijoni një strategji bastesh bejsbolli

Si të krijoni një strategji bastesh bejsbolli

Së pari, shikoni oraret e ekipit. Shpesh, ekipet e bejsbollit luajnë rreth 162 lojëra në afërsisht gjashtë muaj çdo verë. Tani kjo do të thotë që shumica e skuadrave kanë ndeshje ditore, me disa që udhëtojnë në distanca të gjata për të luajtur. Natyrisht, një ekip vizitor do të vuajë nga këmbët e lodhura. Gjithashtu, një ekip që luan pas një dite pushimi gëzon këmbë më të freskëta.

Së dyti, hulumtimi rreth statistikave individuale të lojtarëve. Deri tani, ju duhet të dini se bejsbolli është një duel goditës kundër shtambës. Për shembull, nëse një skuadër me golashënues shembullorë me dorën e djathtë përballet me një skuadër me gjuajtës "mesatar" me dorën e djathtë, i pari ka të ngjarë të ketë më të shkurtër shanset e bejsbollit. Pra, merrni parasysh këto statistika.

Së fundmi, si është gjendja e motit gjatë ditës së ndeshjes? Në mënyrë tipike, lojërat e luajtura në mot të ftohtë kanë më pak pikë se ato që luhen në mot të ngrohtë. Kjo për shkak se ajri i ftohtë do të thotë më shumë densitet ajri, duke çuar në më pak fërkime dhe udhëtime të topit. Prandaj, një top më pak i goditur do të udhëtojë në distanca më të shkurtra. Plus, erërat e forta do ta bëjnë jetën më sfiduese për sulmuesit.

Si të krijoni një strategji bastesh bejsbolli
Këshillat kryesore të basteve të bejsbollit

Këshillat kryesore të basteve të bejsbollit

Tani që një strategji vrasëse bejsbolli është gati, është koha për ta përmirësuar atë me këto të provuara dhe të testuara bast bejsbolli këshilla:

Shmangni të preferuarat e nxehta: Libëristët më të mirë në internet e dinë se "Average Joes" i duan shanset e shkurtra. Por siç mund ta dini tashmë, shanset mund të jenë mashtruese. Merrni EPL, për shembull, ku një Chelsea në formë është gjithmonë e sigurt se do të mundë Brighton. Por në MLB, skuadrat më të mira si Yankees, Dodgers dhe Cubs fitojnë vetëm 65% të totalit të lojërave gjatë sezonit. Pra, përfitoni nga të dobëtit.

Ndiqni lëvizjen e linjës së kundërt (RLM): Bastet e bejsbollit nuk kanë të bëjnë vetëm me favorizimin e lojtarëve të dobët. Bastet sportive duhet të ndjekin RLM-në e titullarit për të ditur se si po lëviz linja e basteve. Për shembull, Yankees mund të kenë -150 kundrejt Cubs në +120. Më pas, shanset përkatëse përshtaten në -135 dhe +110, respektivisht. Në atë rast, linja ka lëvizur në favor të Cubs. Mos harroni, nuk ka të preferuara të qarta në bejsboll.

Përqendrohuni në të poshtmet: Kur bastet në totale, lojtarët e bejsbollit gjithmonë favorizojnë overs. Në përgjithësi, lojërat me rezultate të larta janë më tërheqëse sesa gjumi i mërzitshëm. Por nëse jeni në mesin e lojtarëve të mprehtë, lojërat e mbushura me lojëra të dyfishta, goditje me goditje dhe 1-2-3 radha janë mbresëlënëse. Me pak fjalë, basteshkruesit e dinë se shumica do të shkojnë për të kaluar. Pra, djemtë e mençur ofrojnë më shumë para për pjesën e poshtme.

Mos u ndoq ngacmimet dhe ngacmimet: Ideja e transformimit të $10 në $100 me një bast të vetëm mund të jetë e parezistueshme. Megjithatë, paralays dhe ngacmimet ofrojnë shanse të padrejta pavarësisht se janë të maskuar me shanse të mëdha. Pra, qëndroni në bastet individuale të lojës dhe zbatoni menaxhimin e bankrollit në çdo kohë.

Këshillat kryesore të basteve të bejsbollit
Strategjia e basteve të golfit

Strategjia e basteve të golfit

Bastet e golfit mund të jetë pak komplekse për fillestarët sesa bastet e futbollit ose bejsbollit. Kjo për shkak se golfi ka të bëjë kryesisht me parashikimin e fituesit të të gjithë turneut. Gjithashtu, zgjedhja e emrave të mëdhenj në bastet e golfit mund të jetë një bast "pinjoll" pasi kampionatet dhe turnet e mëdha zakonisht fitohen nga lojtarë për të cilët nuk flitet nga shtypi.

Përveç basteve për fituesin eventual të turneut, bastet e golfit mund të vënë bast edhe për performancën e një lojtar golfi individual. Për më tepër, ka tregje për të bastuar liderin e raundit të parë, ndeshjet e grupeve, kombësinë, ballë për ballë dhe më shumë. Megjithatë, bastet për fituesit e plotë të turneve si Masters, US Open dhe Kampionati PGA është mënyra më e përshtatshme.

Strategjia e basteve të golfit
Si të krijoni një strategji bastesh golfi

Si të krijoni një strategji bastesh golfi

Kur vendosni bazat për një sistem të lartë bastesh golfi, njohja e tregjeve të disponueshme është parësore. Thjesht, vini bast për fituesin ose fituesin e turneut, megjithëse kjo mund të jetë një urdhër i lartë.

Pra, për të qenë të sigurt, prisni derisa turneu të fillojë për të vendosur një bast më të saktë, në varësi të statistikave. Gjithashtu, merrni parasysh tregje si Top 5 Finish, Top 10 Finish, First Raund Leader dhe tregje të tjera të njohura.

Ndërkohë, do të ndihmonte të dije një ose gjashtë gjëra për fushën e golfit. Me këtë, nuk ka nevojë të dini çdo filxhan në kurs, por vetëm paraqitjen dhe vendndodhjen e kursit. Për shembull, fushat e golfit West Coast Swing janë tradicionalisht me gunga, që do të thotë se lojtarët nga Juglindja mund të kenë vështirësi. Në përgjithësi, shikoni sa rehat mund të jetë një lojtar në një sipërfaqe loje përpara se ta mbështesni.

Së fundmi, shikoni parashikimin e motit, ashtu si në bejsboll. Siç u tha fillimisht, ajri i ftohtë është shumë më i dendur se ajri i ngrohtë. Pra, kur një klub i ftohtë godet një top të ftohtë golfi, zvarritja është një gjë e sigurt. E thënë thjesht, energjia më e ftohtë zvogëlon distancën e udhëtimit me 1 ose 2 jard për çdo 100 jard. Faktorë të tjerë të motit që duhen marrë parasysh përfshijnë shiun, erën dhe borën.

Si të krijoni një strategji bastesh golfi
Këshillat kryesore të basteve të golfit

Këshillat kryesore të basteve të golfit

Më poshtë janë disa këshilla të dobishme për të ndihmuar në maksimizimin e strategjisë së basteve të golfit:

Mos i mbështet gjithmonë të preferuarat: Golfit nuk i mungon goditjet si në ngjarjet e tjera sportive. Ndonjëherë, të dobëtit mund të tërheqin një mërzitje për të marrë trofeun. Një shembull është Tiger Woods, i cili gjithmonë ka shanse të shkurtra për të fituar një turne kur është në formë të mirë. Megjithatë, mbështetja e tij në vend të një lojtari vendas në formë me shanse të gjata mund të jetë një gabim i kushtueshëm. Krijuesi i shanseve është gjithmonë i lumtur të ofrojë shanse më të gjata për një lojtar golfi të paprovuar.

Mos e injoroni lojtarin e golfit në formë: Bastet për një lojtar golfi në formë është padyshim mënyra më e mirë për të fituar diçka këtu. Për shembull, një titullar mund të ofrojë +200 që Abraham Ancer të përfundojë brenda 10-shes më të mirë. Supozoni se lojtari ka përfunduar në pesë top 20-at radhazi, atëherë shanset janë shumë të mira për t'u kaluar. Ju kurrë nuk e dini; Abrahami mund të përfundojë edhe në mesin e 10 më të mirëve.

Lojtarët më të mirë për turnetë kryesore: Shumica e kampionateve të mëdha të fundit janë dominuar nga emra të njohur nëse statistikat nuk janë të gabuara. Për shembull, Koepka u rendit i katërti në mbarë botën kur fitoi PGA 2018. Nga ana tjetër, Patrick Reed, fituesi i Masters 2018, u rendit i 24-ti para turneut. Tani kjo do të thotë se shanset e një lojtar golfi të klasit botëror (Top 25) për të fituar një ngjarje të madhe janë të larta.

Historia e kursit: Është marrëzi të vendosësh para mbi kokën e një lojtar golfi të caktuar pa marrë parasysh rekordin e tyre në fushën përkatëse. Me fjalë të thjeshta, gjithmonë shikoni se si performon një lojtar golfi në një fushë të caktuar. Përveç kësaj, familjariteti rajonal nuk duhet të neglizhohet kurrë, pasi një lojtar golfi i rritur ka të ngjarë të performojë mirë në një fushë golfi lokal.

Këshillat kryesore të basteve të golfit

Të rejat e fundit

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten
2023-03-08

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten

Do të ketë shumë para për të vënë bast ligjërisht në Super Bowl 2023 pasi loja e 2022 thyen të gjitha rekordet e mëparshme. Herën e fundit, në Super Bowl LVI, Los Angeles Rams mposhti Cincinnati Bengals me rezultatin 23-20.

Shpjegohen lloje të ndryshme të gjasave të basteve
2023-03-01

Shpjegohen lloje të ndryshme të gjasave të basteve

Ju duhet të kuptoni shanset përpara se të filloni të bastni në çdo nivel. Të kuptuarit e koeficienteve më të zakonshme të basteve dhe si të lexoni dhe kuptoni formatet e tyre të ndryshme është thelbësore për vendosjen e basteve të arsimuara.

A mund t'ju bëjë bastet të pasur?
2023-01-18

A mund t'ju bëjë bastet të pasur?

Njerëzit në mbarë botën kënaqen duke vënë baste në ngjarje sportive vetëm për qëllime rekreative. Argëtimi është në emocionin e një fitoreje të mundshme. Kumarxhinjtë me përvojë do të kuptojnë se humbjet monetare janë shumë të mundshme. Nga ana tjetër, ka disa njerëz që arrijnë të arrijnë rregullisht një fitim të mirë duke vendosur baste të kujdesshme.

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Holanda kundër Argjentinës
2022-12-09

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Holanda kundër Argjentinës

Më në fund çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 po afrohen! Me vetëm 8 ekipe të mbetura, gjërat kanë filluar të nxehen vërtet pas shumë paraqitjeve përvëluese dhe një përmbysjeje historike në raundin e 16-të.