Hyrje në bastet e futbollit në kolegj

Bastet e futbollit në kolegj nuk janë vetëm për kumarxhinjtë e zjarrtë; është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për sportdashësit që të shijojnë një nga sportet më të pëlqyera në botë.

Sot, më shumë se 1200 shkolla dhe kolegje janë pjesë e Shoqatës Kombëtare të Atletikës Kolegjiale (NCAA), e cila ofron disa mundësi për tifozët për të marrë pjesë në aksion.

Linjat e hapjes dhe linjat e mbylljes rrallë qëndrojnë të njëjta, sepse rezultatet në lojërat e luajtura dhe shanset e drejtpërdrejta ndryshojnë ndërsa një ekip kolegji lëviz nëpër radhët.

Këta faktorë emocionues e bëjnë këtë formë të basteve sportive emocionuese për ata që mësojnë të luajnë bixhoz dhe bastesh me përvojë. Për të mësuar më shumë për shanset e futbollit në kolegj, vazhdoni të lexoni këtë udhëzues.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Shpjegohen bastet e futbollit në kolegj

Shpjegohen bastet e futbollit në kolegj

NCAA ka katër nivele të futbollit të kolegjit, duke përfshirë nënndarjen e Kampionatit të Futbollit (FCS), Divizionin II, Divizionin III dhe Nënndarjen e Kupës së Futbollit (FBS). Sidoqoftë, shumica e konsiderojnë FBS më të mirën për futbollin e kolegjit sepse përmban ekipe të Divizionit I.

FBS përfshin 124 ekipe të Divizionit I, të ndarë në 11 liga. Por, vetëm 6 konferenca janë liga kryesore, përkatësisht Big XII, Konferenca Juglindore, Pac-12, Big 10, Konferenca e Bregut të Atlantikut dhe Big East, duke ofruar shanse emocionuese për futbollin e kolegjit.

Përpara fillimit të sezonit, gazetarët, trajnerët dhe programet kompjuterike renditin ekipet bazuar në performancën e mëparshme, lojtarët kryesorë, lojtarët e rinj, etj.

Ndryshe nga turne të tjera sportive, një ekip luan me një tjetër bazuar në faktorë organizativë dhe gjeografi.

Ekipet luajnë në një grup me katër ekipe me eliminim direkt dhe duhet të grumbullojnë pikë gjatë gjithë sezonit për të fituar.

Renditjet e futbollit të kolegjit janë të rrjedhshme sepse skuadrat shpesh mundin shanset e vlerësuara të NCAAF për t'u ngjitur në gradë.

Ky fleksibilitet u lejon bastuesve të bastojnë në rezultatet e ndeshjeve dhe të ardhmes, si për shembull kush do të arrijë në finale ose do të jetë kampion.

Shpjegohen bastet e futbollit në kolegj
Si të dini nëse mund t'i besoni një ofruesi të lojërave të fatit në kolegj

Si të dini nëse mund t'i besoni një ofruesi të lojërave të fatit në kolegj

Popullariteti i futbollit të kolegjit ka çuar në më shumë faqe interneti të paligjshme të basteve që shpresojnë të mashtrojnë përdoruesit në shanse të padrejta dhe të shpenzojnë para.

Mënyra më e mirë për të treguar nëse faqet janë të drejta dhe të sigurta është të kontrolloni licencimin dhe menyra pagese.

Licencat nga Kahnawake, Curacao dhe Malta janë leje ndërkombëtare, që sigurojnë rregullim dhe burime të përgjegjshme të lojërave të fatit. Këto licenca garantojnë kumar të drejtë dhe të sigurt në internet.

Opsionet e pagesës tregojnë gjithashtu besueshmëri. Metodat popullore të pagesës këmbëngulin që faqet t'u përmbahen rregullave strikte për t'u mbrojtur nga mashtrimi.

Si të dini nëse mund t'i besoni një ofruesi të lojërave të fatit në kolegj
Llojet e koeficienteve të basteve të futbollit në kolegj

Llojet e koeficienteve të basteve të futbollit në kolegj

Bastet popullore në një lojë futbolli në kolegj përfshijnë linjat e parave dhe të ardhmen.

Bastet e linjës së parave janë për ata që kënaqen të bastojnë për 'qentë e dobët' dhe 'të preferuarit' në një lojë, ndërsa të ardhmes janë për njerëzit që argëtohen duke vënë baste se kush do të bëhet kampion.

Linjat e parave të futbollit të kolegjit:

Bastet Moneyline janë baste të thjeshta në një lojë futbolli në kolegj dhe do të thotë bastorët bast se cila skuadër do të fitojë një ndeshje të plotë.

Bastet duhet të lexojnë shanset e futbollit në kolegj pasi minus (-) tregon skuadrën 'e preferuar' për të fituar, ndërsa plus (+) tregon skuadrën 'underdog'.

Nëse një bast zgjedhë 'të preferuarin' si zgjedhjen e tij dhe shanset janë -180, ai rrezikon 180 dollarë për të fituar 100 dollarë. Përndryshe, bastorët që zgjedhin 'underdog' me shanse +160 rrezikojnë 100 dollarë për të fituar 160 dollarë.

Që çdo bast Moneyline të fitojë, skuadra e përzgjedhur duhet të fitojë ndeshjen në mënyrë që lojtari i bastit të largohet fitimtar dhe të marrë para.

E ardhmja e futbollit në kolegj:

Futures janë një bast që parashikon se cila skuadër do të fitojë kampionatin e radhës. Në thelb, këto baste vendosin një bast në rezultatin e një ngjarjeje të ardhshme, kjo është arsyeja pse ato quhen të ardhme.

Bastorët mund të zgjedhin ekipin e tyre të preferuar në programin e futbollit të kolegjit në çdo kohë gjatë sezonit.

Një ekip lider kolegji që renditet në pesëshen e parë mund të ketë shanse të shkurtra të aplikuara për baste, ndërsa ekipet e futbollit të kolegjeve të rangut më të ulët mund të kenë shanse të caktuara për to.

Nëse një person zgjedh ekipin kryesor për të fituar titullin me shanse të shkurtra prej +280, një bast fitues i të ardhmes 100 dollarë do të marrë një fitim prej 280 dollarësh.

Shanset për goditje nga larg janë shpesh më të larta sepse skuadra ka shumë më pak gjasa për të fituar kampionatin. Për shembull, nëse një bastdhënës zgjedh një ekip të rangut më të ulët me +2500 shanse për të fituar, kjo do të thotë se një bast fitues prej 100 dollarësh do të paguajë një fitim shumë më të lartë prej 2,500 dollarësh.

Opsione të tjera të basteve të futbollit në kolegj

 • Mbi/Nën
 • Përhapjet e pikave
 • Parlays
Llojet e koeficienteve të basteve të futbollit në kolegj
Si të bastni në një lojë futbolli në kolegj në internet?

Si të bastni në një lojë futbolli në kolegj në internet?

Softueri i basteve sportive, si teknologjia e përdorur për të ofruar baste futbolli në kolegj në internet, përdor inteligjencën artificiale (AI) dhe algoritme të integruara për të krijuar sisteme të sigurta të basteve sportive për librat sportiv në internet për të pranuar dhe menaxhuar baste nga shumë përdorues menjëherë.

Softueri kryesor i basteve të futbollit në kolegj zakonisht lidhet me bazat e të dhënave të krijuara dhe të organizuara nga kompani të respektuara të të dhënave sportive për t'u ofruar bastorëve një avantazh gjatë basteve.

Plus, softveri i basteve të futbollit në kolegj ofron komoditet. Ai u lejon sportdashësve të rinj në baste dhe kumarxhinjve me përvojë të vendosin baste në internet dhe të kontrollojnë renditjen e ekipeve të futbollit të kolegjit nga kudo duke përdorur një pajisje celulare.

Falë një sistemi të vetëm dixhital të integruar, konfigurimi i llogarisë së një personi, verifikimi i moshës dhe proceset e vërtetimit të përdoruesit janë të shpejta dhe pa dhimbje.

Nëpërmjet softuerit të basteve të futbollit të kolegjit, përdoruesit mund të zgjedhin dhe vendosin lehtësisht baste në skuadra specifike futbolli, lojëra, lojtarë ose sporte të tjera në vetëm disa klikime. Ata mund të përdorin lehtësisht statistikat, Shanset e futbollit NCAA, ose aksesoni historikun përkatës të fitoreve, humbjeve, pikëve totale dhe renditjes së një ekipi për të bërë parashikime të mbështetura nga të dhënat për bastet me shanse më të mira.

Softueri i basteve sportive në internet ruan të dhënat e përdoruesit për të kujtuar preferencat, bastet e mëparshme dhe informacionin e pagesave. Ai gjithashtu përdor enkriptim të sofistikuar të të dhënave për të siguruar privatësinë dhe sigurinë totale të përdoruesit.

Softueri kryesor i basteve sportive për futbollin e kolegjit ofron metoda të sigurta, të njohura pagesash dhe parash me mbrojtje nga mashtrimi për të reduktuar rreziqet financiare dhe për të parandaluar hakerimin, aktivitetin mashtrues dhe aksesin e paautorizuar.

Karakteristikat unike të softuerit më të mirë të basteve sportive

 • Plotësisht i licencuar për të ofruar shërbime të lojërave të fatit
 • Akomodon tregje të ndryshme globale të lojërave të fatit
 • Lidhet drejtpërdrejt me partnerë të besueshëm të të dhënave për burimet e të dhënave sportive
 • Ofron burime të dobishme për historinë e një ekipi të futbollit të kolegjit të fitoreve, humbjeve dhe renditjeve
 • Përdor algoritme për të parashikuar shanset e basteve të futbollit në kolegj dhe rezultatet e lojës
 • Sistemet e fuqizuara nga AI llogaritin statistikat e përdorshme
 • Realiteti i shtuar (AR) për përvojë të përmirësuar të përdoruesit
 • Mbrojtje kundër mashtrimit
 • Kriptimi nga fundi në fund për të mbrojtur privatësinë dhe të dhënat personale të përdoruesit
 • Regjistrimi i lehtë i klientit, krijimi i llogarisë, vërtetimi i shpejtë i përdoruesit dhe verifikimi i moshës
 • Personalizimi i pultit të përdoruesit
 • Aksesueshmëri dhe mbështetje 24/7
 • Përgjegjshmëria e celularit
 • Vlerësimet e mundshme të pagave për bastet
 • Rekomandime të personalizuara të basteve
 • Përditësime në kohë reale mbi rezultatet e lojërave dhe renditjen e ekipeve të futbollit të kolegjit
 • Mundëson baste për sporte dhe ngjarje të tjera në mbarë botën, duke përfshirë regbi, futboll dhe tenis
 • Mbështet lloje të ndryshme të basteve sportive, si linjat e parave, bastet mbështetëse, shpërndarjet e pikëve dhe bastet nën/mbi
 • Zgjedhje të shpejta dhe të lehta bastesh
 • Rregullime të çuditshme për bastet live
 • Shanset para ndeshjes dhe të drejtpërdrejta
 • Bileta dixhitale, fletë bastet dhe gjenerimi i kartave Parlay
 • Opsione dhe cilësime të shumta gjuhësore
 • Valuta të ndryshme
 • Metodat e sigurta të pagesës dhe arkëtimit
 • Mediat sociale dhe integrimi i palëve të treta
Si të bastni në një lojë futbolli në kolegj në internet?
Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve në internet për linjat e basteve të futbollit në kolegj

Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve në internet për linjat e basteve të futbollit në kolegj

Kur duke zgjedhur faqen më të mirë të basteve të futbollit në kolegj, bastorët duhet të kërkojnë vende kumari që sigurojnë siguri dhe ofrojnë bonuse të mëdha.

Librat sportive ofrojnë bonuse për depozitat dhe kthimin e parave për të stimuluar përdoruesit dhe për të ofruar përfitime shtesë për përdoruesit gjatë basteve në ekipet dhe lojërat e futbollit të kolegjit.

Një bonus depozite u jep bastorëve një bankroll shtesë pas depozitimit të tyre të parë në një faqe interneti të librit sportiv. Ky bonus do të thotë që përdoruesit mund të argëtohen me baste në ekipet e futbollit të kolegjit ose shanset e futbollit NCAA pa shpenzuar shuma të mëdha parash. Kumarxhinjtë mund ta përdorin gjithashtu këtë bonus për të vendosur baste sportive shtesë në faqen e internetit.

Bonuset më të njohura të depozitave janë ndeshjet e depozitave. Një bonus depozite ndeshje do të thotë që një person merr vlerën e plotë, dmth., 100% e depozitës së tij kthehet nga një libër sportiv në internet. Sidoqoftë, çdo libër sportiv është i ndryshëm, kështu që është më mirë të kontrolloni T&C të faqes së tyre të internetit.

Librat sportive shpesh ofrojnë bonuse për kthimin e parave për bastorët VIP të sportit dhe përdoruesit e rinj. Bonuset e kthimit të parave janë rimbursime për të inkurajuar një person që t'i zgjedhë ato si uebsajti i preferuar i basteve të futbollit në kolegj.

Këto bonuse ndryshojnë, por në përgjithësi, një bonus i kthimit të parave do të rimbursojë një përqindje të parave të shpenzuara dhe do ta kreditojë atë në llogarinë e një përdoruesi.

Si të zgjidhni faqen më të mirë të basteve në internet për linjat e basteve të futbollit në kolegj
Sporte të ndryshme për të bastuar

Sporte të ndryshme për të bastuar

Disa nga sportet më të njohura në botën e basteve janë garat me kuaj, tenisi dhe boksi.

Çfarë është bast garash me kuaj?

Pas futbollit, garat me kuaj janë forma më e njohur e basteve sportive.

Ndryshe nga format e tjera të basteve sportive, garat me kuaj kanë shanse fikse para ndeshjes. Ai përdor gjithashtu një sistem të lojërave të fatit pari-mutuel, që do të thotë se njerëzit luajnë kumar kundër njëri-tjetrit, jo libra sportive.

Paratë e basteve grumbullohen së bashku dhe librat sportiv e ndajnë pagesën midis basteve fituese. Pra, më shumë baste mbi një kalë do të thotë pagesa më të ulëta.

Kumarxhinjtë mund të vendosin baste Fitim, Vendos ose Shfaq. Bastet e fitimit parashikojnë një fitues, bastet e Place në të cilat kuajt do të zënë vendin e parë dhe të dytë dhe bastet e Show fitojnë vetëm nëse kali përfundon në tre të parët.

Çfarë është bast tenisi?

Tenisi është sporti i tretë më i pëlqyer në industrinë e basteve dhe ofron një sërë mënyrash për të vënë bast në lojëra.

Shpërndarjet e lojërave, Linjat e Parave, Shpërndarjet e Përcaktuara, Bastet Mbi/Under, Rekuizita dhe Futures në turne të drejtpërdrejta dhe lojëra në zhvillim janë të gjitha të zakonshme në lojërat e fatit tenisi.

Por bastet e tenisit mund të jenë sfiduese pasi gjëra të tjera ndikojnë në shanset dhe rezultatet, si p.sh. konvertimet e pikës së pushimit, pikat e lojtarëve, lodhja dhe sipërfaqja e lojës.

Çfarë janë bastet e boksit?

Për sportdashësit, boksi ka të bëjë me luftime të mëdha që vendosin kundër njëri-tjetrit boksierët profesionistë nga e gjithë bota.

Disa ngjarje i lejojnë bastuesit të bastojnë për rezultate të ndryshme në ring dhe se si do të fitojë një boksier. Llojet më të zakonshme të basteve të vendosura në luftime janë bastet e parave, të cilat parashikojnë se kush do ta fitojë luftën.

Bastorët mund të luajnë gjithashtu kumar se si do të fitojë një boksier me bastet e metodave të fitores, të cilat bastojnë mbi gjyqtarët ose vendimet teknike, skualifikimet e luftëtarëve dhe nokautet/nokautet teknike.

Librat sportive pranojnë gjithashtu baste se si do të përfundojnë luftimet, duke përfshirë bastet në raunde në raundet e pikëve dhe ndalimit/nokauteve dhe raundeve mbi/nën.

Sporte të ndryshme për të bastuar
Këshilla dhe truket e basteve në futboll në kolegj për sukses

Këshilla dhe truket e basteve në futboll në kolegj për sukses

Këto këshilla të basteve sportive mund të ndihmojnë bastet e reja dhe me përvojë të kenë sukses kur luajnë bixhoz në futbollin e kolegjit:

Rivalitetet e kolegjit

Futbolli i kolegjit është plot me rivalitete të vazhdueshme dhe ekipet rivale ka të ngjarë të luftojnë fort për të fituar.

Një shembull i një rivaliteti të futbollit në kolegj është 'Loja' midis shtetit të Ohajos dhe Miçiganit.

Këto lojëra janë shpesh shumë afër, duke i bërë shanset 'të preferuara' dhe 'të dobëta' sfiduese për pagat e linjës së parave. Pra, bastet e përhapura janë një mundësi e shkëlqyer për të luajtur kumar me rivalët.

Më e vogël mund të jetë më mirë

Bastet në linjat e basteve të futbollit në kolegj për lojërat e titullit janë emocionuese. Por, ato mund të mos jenë aq fitimprurëse sa një bast në një ndeshje të vogël.

Me ndryshimin e numrit të gjasave të futbollit në kolegj, është e vështirë për librat e sportit të qëndrojnë në krah të ndërrimeve në të gjithë bordin. Bastet e propozuara, të njohura gjithashtu si baste propozuese, se kush do të marrë goditjen e parë në një lojë më të vogël, për shembull, mund të ofrojnë pagesa shumë më të mëdha.

Këshilla dhe truket e basteve në futboll në kolegj për sukses
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Cili bast sportiv është më i lehtë për të vënë bast për futbollin e kolegjit?

Bastet më të lehta dhe më të mira kur luani lojëra të futbollit në kolegj janë "Moneylines". Me një bast Moneyline, bastorët zgjedhin se cili ekip do të fitojë dhe duhet vetëm të konsultohen me shanset e ekipit. Plus, bastorët nuk duhet të shqetësohen për përpjekjet për të llogaritur dhe parashikuar pikët ose pikët totale përpara lojës.

A janë të ligjshme bastet në futbollin e kolegjit?

Po. Por, disa shtete kufizojnë bastet. Kumari brenda shtetit nuk është i ligjshëm në Connecticut, Massachusetts, New Jersey, New Hampshire, New York, Washington dhe Wisconsin. Arizona, Kolorado, Indiana dhe Iowa ndalojnë rekuizitat e lojtarëve në sportet e kolegjit dhe Tenesi dhe Virginia ndalojnë rekuizitat në lojë. Kumari është i paligjshëm në Alabama, Kaliforni, Xhorxhia dhe Teksas.

Çfarë është një pikë e përhapur në bastet e futbollit kolegj?

Bast Spread nënkupton kumar me shanset e një diferencë fitoreje ndërmjet skuadrave. Për shembull, nëse bastorët vënë bast në 'underdog' për të mbuluar përhapjen dhe loja përfundon me humbjen e 'underdog' brenda numrit të parashikuar të pikëve ose duke fituar, shpërndarja e pikëve do të fitojë kundër librit sportiv.

Pse ndryshojnë shanset e NCAAF në bastet e futbollit në kolegj?

Lëvizjet e linjës dhe shanset e NCAAF ndryshojnë që çojnë në një lojë futbolli në kolegj për arsye të ndryshme. Lëndimet e lojtarëve, ndryshimet në tregun e basteve dhe vëllimi i basteve të vendosura në një ekip të preferuar gjatë një sezoni futbollistik; të gjitha lëvizjet e linjës së ndikimit dhe shanset në bastet e futbollit në kolegj.

Si i lexoni linjat e basteve të futbollit në kolegj?

Linjat e futbollit NCAA janë të lehta për t'u lexuar. Të preferuarat kanë një shenjë minus (-) pranë koeficienteve të tyre të drejtpërdrejta me një numër të caktuar, dhe të dobëtit kanë një plus (+) me një numër. Për të preferuarit, numri është shuma e rrezikuar për të fituar 100 dollarë, dhe për të pafuqishëm, është shuma që fiton një bast 100 dollarë.