Udhëzues

Bastet sportive kanë qenë një nga argëtimet e preferuara të njerëzve për shekuj me radhë. Gjithçka filloi mbi 2000 vjet më parë në greqisht kur u prezantuan Olimpiada dhe u përhap shpejt në Romë, ku bastet sportive u legalizuan. Sot, bastet sportive kanë goditur pothuajse çdo cep të botës, falë rritjes së librave sportiv.

Me këtë në mendje, është e njohur që humbjet mund të jenë më të zakonshme sesa fitoret në bastet sportive. Dhe pa udhëzimin e duhur si fillestar, lënia e duhanit është e pashmangshme. Pra, kjo faqe e hollësishme ju jep një vështrim të fshehtë se çfarë të prisni në botën e madhe të basteve sportive. Lexo!

Artikujt kryesorë në tendencë të basteveEksploroni udhëzuesit tanë kryesorë të basteveFjalori i basteve
Bast arbitrazhi

Bastet e arbitrazhit përfshijnë një lojtar që vendos një bast në një bast për një rezultat specifik me një bastvënës dhe në të njëjtën kohë vendos një bast në rezultatin e kundërt diku tjetër. Këto baste të sigurta garantojnë që bastuesi bën një fitim pavarësisht nga rezultati. Në kushtet e duhura, arbitrazhi mbulon matematikisht të gjitha rezultatet e basteve të një ndeshjeje ose gare specifike. Ata bastesh që vendosin shpesh baste arbitrazhi etiketohen arbër. Për të përfituar, arbërit bastojnë shuma të konsiderueshme parash. 

Trego më shumë...
Bast të përputhur

Librat sportive dhe faqet e basteve në internet ofrojnë baste të përputhshme, e cila është një strategji që ndihmon bastorët individualë të fitojnë nga stimujt që ofrojnë rezervistët. Një bast mund të depozitojë në një llogari bastesh, të cilën mbajtësi i basteve përputhet për të lejuar baste pa rrezik. Një mbajtës llogarie gjithashtu mund të bastojë me dy ose më shumë qendra bastesh dhe të pranojë një bast falas nga një.

Trego më shumë...
Bastet shpjegohen

Bastet mund të jenë të komplikuara për ata që nuk kanë përvojë. Ndonjëherë madje mund të duket sikur bota e basteve ka gjuhën e vet! Mos u shqetësoni. Në këtë faqe, ne do të shpjegojmë detajet e kushteve të basteve dhe se si funksionojnë bastet në përgjithësi. Sporti është bërë një pjesë e madhe e jetës së njerëzve, me disa që kënaqen duke luajtur lojën dhe disa që kënaqen duke brohoritur skuadrat e tyre të preferuara. Megjithatë, ka nga ata që zgjedhin të tregojnë pasionin e tyre për një sport apo ekip duke vënë baste për ta.

Trego më shumë...
Betting Picks

Nëse keni treguar interes për bastet sportive, termi "zgjedhje bastesh" është diçka që hasni rregullisht. Zgjedhjet e basteve sportive mund të gjenden në të gjithë internetin, ato i referohen çdo sporti dhe çdo opsioni të caktuar të lojës që mund të gjeni në librin e sporteve. 

Trego më shumë...
Crypto Betting

Popullariteti në rritje i kriptomonedhave në të gjithë botën ka bërë që bizneset të fillojnë të përshtaten me kriptovalutat. Faqet iGaming dhe bastet sportive janë pioniere kur bëhet fjalë për adoptimin e kriptomonedhës. Ne besojmë se bastet për sportet duke përdorur kriptomonedhën janë gjëja tjetër e madhe që do të ndryshojë përfundimisht të ardhmen e industrisë së lojërave të fatit në internet. 

Trego më shumë...
Linjat e basteve

Linja e basteve është pika që ndan skuadrën e favorizuar nga humbja në garat sportive. Rezervatorët marrin shanse për ndeshjet sportive nga një model kompleks matematikor ose një algoritëm kompjuterik. Bazuar në statistika, shanset përcaktojnë diferencën e mundshme të fitores midis dy skuadrave, e cila bazohet në fuqinë e paraqitjeve të mëparshme. 

Trego më shumë...
Live Betting

Pak kohë më parë, bastorët nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të vendosnin një bast dhe të mbanin gjurmët e rezultatit deri në përfundimin e lojës për të mësuar nëse basti fitoi apo jo. Megjithatë, bastet tradicionale sportive tani ndihen krejtësisht të vjetruara për shumë lojtarë. 

Trego më shumë...
Mobile Betting

Në terma të përgjithshëm, bastet sportive janë aktiviteti i vendosjes së basteve mbi rezultatin e vlerësuar të një ngjarjeje sportive. Rregullsia e basteve sportive ndryshon nga kultura në kulturë, por futbolli duket se është sporti më popullor ku njerëzit vendosin baste. 

Trego më shumë...

Si të vendosni baste

Kuptimi i çmimit fillestar në bastet sportive
2022-09-14

Kuptimi i çmimit fillestar në bastet sportive

Shumë njerëz i duan bastet sportive, veçanërisht bastet sportive në internet. Është emocionuese, e lehtë dhe plot argëtim. Gjithashtu, këta njerëz që janë baste në sport mund të bëhen shumë më të pasur brenda natës nëse ata janë duke vënë baste në sporte fitimprurëse me fitime të mëdha. Është mirë të mësoni disa këshilla për bastet sportive përpara se ta bëni atë. Ky artikull fokusohet në çmimin fillestar në bastet sportive. Duhet një vështrim se çfarë është, si vendoset dhe kur të merret, ndër aspekte të tjera.

Faqet më të mira të basteve për tenis
2022-08-31

Faqet më të mira të basteve për tenis

Tenisi është një sport jashtëzakonisht popullor, duke qenë në top 5 sportet më të njohura në botë dhe sporti i dytë i preferuar në MB. Ka një histori të gjatë të basteve në tenis, pothuajse aq sa i preferuari i të gjitha kohërave të garave me kuaj. Për më tepër, ka shumë liga tenisi dhe gara Grand Slam në mbarë botën, duke ofruar shumë shanse për baste sportive pothuajse çdo ditë.

Sa fitojnë lojtarët profesionistë të lojërave?
2022-08-10

Sa fitojnë lojtarët profesionistë të lojërave?

Bastet sportive të gjithë kanë imagjinuar se si do të ishte të jetonin nga hobi i tyre. Disa kanë ngjallur mendime për t'u larguar me një shumë të madhe 6-shifrore, për të shpenzuar një pasuri në markat luksoze dhe për të udhëtuar në destinacionet e tyre të ëndrrave. Pamja e bastorëve profesionistë në TV duket emocionuese. 

Një udhëzues i përputhur bastesh për fillestarët 2022
2022-08-03

Një udhëzues i përputhur bastesh për fillestarët 2022

Bastet e përputhura, të njohura edhe si 'gjuetia e bonusit', janë një formë unike e lojërave të fatit për lojtarët që kërkojnë të sjellin fitime pa rrezik duke shfrytëzuar ofertat e tyre. Ashtu si përpjekjet e tjera të lojërave të fatit si bastet sportive dhe luajtja e lojërave të kazinosë në internet, ai përfshin përdorimin e faqet më të mira të basteve në dispozicion. Megjithatë, ndryshe nga bastet e zakonshme, kumarxhinjtë nuk i kushtojnë fat ose përvojë. Në vend të kësaj, ata kanë nevojë vetëm për sa vijon për të fituar një fitim:

Artikujt kryesorë në tendencë të basteve

Artikujt kryesorë në tendencë të basteve

Në varësi të kujt kërkoni, bastet sportive mund të jenë të vështira ose mjaft të lehta. Për fillestarët, e gjithë kjo përfshin vetëm zgjedhjen e një ngjarje sportive, duke zgjedhur një ekip, duke vendosur një shumë dhe duke shpresuar për më të mirën. Akoma më mirë, shumica e basteve të reja sportive vënë baste në ekipe ose ngjarje që tashmë i ndjekin. Kjo thjeshtësi e madhe është padyshim arsyeja pse bastet sportive janë të famshme në mbarë botën.

Por për lojtarët me përvojë, thjeshtësia dhe përfitimi nuk duhet të ngatërrohen. Ndërsa çdokush mund të vendosë një bast sportiv, jo të gjithë mund të fitojnë një bast. Kjo për shkak se një lojtar i suksesshëm i basteve sportive duhet të investojë mjaft kohë dhe përpjekje në kërkime dhe strategji. Me pak fjalë, duhet pak angazhim dhe punë e vështirë për të krijuar një vend në këtë industri.

Për shembull, bastorët aspirantë duhet të dinë për tregjet e njohura të basteve dhe shanset. Nga atje, vazhdoni të hulumtoni statistika kritike si forma e fundit, shtëpia/larg, ballë për ballë, moti, lojtarët që mungojnë dhe shumë më tepër. Në përgjithësi, njohja e shumicës së këtyre statistikave mund të zbulojë më shumë rreth aftësisë së ekipit për të fituar.

Është gjithashtu jetike të mbani mend se krijuesi i basteve merr parasysh shumë faktorë përpara se të vendosë shanset. Si i tillë, bartësi i takon bastuesit të marrë parasysh gjithçka që mund të ndikojë në rezultatin e ndeshjes. Pra, mblidhni sa më shumë informacion.

Artikujt kryesorë në tendencë të basteve
Eksploroni udhëzuesit tanë kryesorë të basteve

Eksploroni udhëzuesit tanë kryesorë të basteve

Për fat të mirë, ekspertët këtu në BettingRanker janë të përkushtuar për të armatosur bastorët me të gjitha informacionet jetike për të qenë të suksesshëm. Këtu janë disa udhëzues kryesorë për të lexuar:

 • Si të - Në bota e basteve sportive, disa gjëra mund të duken të thjeshta, por sfiduese për t'u zotëruar. Por me përmbajtjen e detajuar si të bëhet, marrja e basteve sportive është e shpejtë dhe e lehtë. Udhëzuesit këtu u mësojnë bastorëve se si të bëjnë një bast, të zgjedhin tregjet e duhura, si llogariten shanset e basteve dhe të zgjidhin shumicën e problemeve të basteve sportive.
 • Strategjia – Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e sistemit perfekt të basteve sportive, mendimet ndryshojnë. Në çdo rast, udhëzuesit këtu paraqesin strategjitë më të mira fituese për të rritur fitimet në një kohë të shkurtër. Strategjitë e basteve zbatohen për tregjet e njohura si futbolli, golfi dhe bejsbolli.
 • Shpjegimet – Kuptohet, fillimi i një udhëtimi të ri bastesh mund të jetë dërrmues. Për fat të mirë, këta udhëzues kryesorë të basteve do t'ju mbajnë dorën gjatë procesit. Ju do të kuptoni qartë llojet e basteve, mekanikën e basteve sportive, këshilla për kumarin e përgjegjshëm, bastet esports dhe më shumë.
 • Shanset – Është e pamend të mendosh për vendosjen e basteve në ngjarje sportive pa marrë një kontroll të mirë në shanset e basteve. Pra, mbajeni këtu për të mësuar llojet kryesore të koeficienteve të basteve dhe mënyrën se si ato paguajnë.
Eksploroni udhëzuesit tanë kryesorë të basteve
Fjalori i basteve

Fjalori i basteve

Si në çdo botë tjetër të lojërave të fatit, bastet sportive janë plot me terma konfuzë. Në fakt, mos e vendosni atë bast pa mësuar disa nga këto terma. Pra, më poshtë është një tabelë me të gjitha kushtet tradicionale të basteve sportive për të kuptuar:

 • Veprim - Një bast ose bast.
 • AET - Shtuar kohë shtesë ose thjesht kohë shtesë
 • Kundër përhapjes - Rezultati i lojës, i cili përfshin përhapjen e pikëve
 • Shanset Amerikane - Shanset e basteve bazuar në një 100 njësi. Ato janë alternativa për shanset dhjetore ose thyesore dhe paraqesin një plus (-) dhe minus (+) për të treguar respektivisht të preferuarat dhe të dobëtit.
 • Bankroll - Shuma totale e fondeve për qëllime të lojërave të fatit
 • Bonus - Stimuj ose shpërblime të ofruara nga librat sportiv si për lojtarët e rinj ashtu edhe për ata besnikë
 • Bookie - Forma e shkurtër e një krijuesi të basteve, mosmarrëveshjeve ose krijuesit të linjës. Rezervatorët vendosin shanset e tregut në një libër sportiv
 • Shkumës - Një ekip ose lojtar që është favorit i nxehtë për ngjarjen
 • Linja e mbylljes - Ku përhapja e pikëve është në fillim të lojës
 • Rezultati i saktë - Bastet për parashikimin e saktë të rezultatit përfundimtar të lojës
 • Shanset dhjetore - Ndonjëherë quhen shanse evropiane, këto janë lloje teke kryesisht në tregjet evropiane. Ato përfaqësohen me numra dhjetorë
 • Dime - I referohet basteve me vlerë 1000 dollarë, 100 dollarë ose 10 dollarë
 • Dog - Forma e shkurtër e skuadrës së dobët ose ekipit me më pak gjasa për të fituar
 • Shansi i Dyfishtë - Të kesh dy opsione për të fituar bast. Për shembull, bast për një humbje ose barazim në një ndeshje të vetme
 • Edge - Avantazhi i bastuesit ndaj librit sportiv dhe anasjelltas
 • Edhe paratë - Një bast 100 dollarë për të fituar 100 dollarë
 • Shanset fikse - Shanset që nuk ndryshojnë pas vendosjes së një basti
 • Shanset Thyesore - Shanset e renditura në formë thyese. Për shembull, 1/3 në vend të -300 në shanset amerikane
 • Handle - Shuma totale e aksioneve në një lojë
 • Handicapping/Handicapper - Një bastues që analizon një bast përpara se të vendosë një bast
 • Bastet në lojë - Një emër tjetër për bastet e drejtpërdrejta
 • Lëng - Komisioni i bastevebërësit nga bastet fituese
 • Lock - Favoriti i nxehtë për të fituar lojën
 • Longshot - Favorizimi i humbësit në një bast
 • Moneyline - Një fitore ose humbje e plotë pa përhapje pikë
 • No Action - Një lojë që nuk kërkon më baste
 • Shanset për të preferuar - Një ekip ose lojë që ka të ngjarë të fitojë
 • Oddsmaker - Një tjetër emër për krijuesin e basteve ose krijuesin e linjës
 • Mbi/nën bast - Rezultati i kombinuar nga të dyja skuadrat ose lojtarët të jetë më shumë ose më pak se sa ka vendosur basteshkruesi
 • Rekuizitat e lojtarit - bast për veprimet individuale të lojtarëve gjatë lojës. Për shembull, lojtari i parë që shënon ose merr karton të verdhë
 • Përhapja e pikëve - Shifra që krijuesi i linjës vendos të përfaqësojë diferencën midis skuadrave humbëse dhe fituese
 • Sharp - Një lojtar i mençur profesionist i basteve sportive
 • Steam - Një ndryshim i papritur i linjës për shkak të shumë basteve
 • TKO - Nokaut teknik
 • Totali - Një numër i kombinuar pikësh që një lojtar zgjedh të shënojë nga lojtarët ose ekipet
 • Wire-to-Wire - Bast se një ekip do të udhëheqë në çdo çerek ose gjysmë të lojës
 • Underdog - Një ekip ose lojtar me gjasa të gjata ose më pak gjasa për të fituar
 • Bast - Një bast i vendosur në një libër sportiv
Fjalori i basteve