Udhëzime

May 17, 2023

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Për të arritur sukses afatgjatë financiar si një bastist sportiv, ju duhet më shumë sesa thjesht një aftësi për të zgjedhur fituesit; ju duhet gjithashtu një kuptim solid i menaxhimit të parave tuaja gjatë basteve në sport.

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Supozoni se është një mbrëmje e diel, dhe ju jeni duke parë kapelën e natës të aksionit të futbollit të ditës. Mbrapa i dobëti që ka rënë me gjashtë pikë me tetë minuta të mbetura në lojë. Në minutat e fundit të lojës, ndërsa skuadra juaj nxiton poshtë fushës, ju mbani gishtat e kryqëzuar dhe luteni për një rikthim të mrekullueshëm.

Dhe sigurisht, një rikthim i jashtëzakonshëm i çerekut të katërt çoi në fitoren më të madhe të ditës për klubin tuaj.

Sapo keni fituar shumë para; Tani Cfare? Duke përdorur taktika të menaxhimit të parave, ju mund të rrisni shanset tuaja për të vazhduar të fitoni ndërsa ulni rreziqet për të humbur të gjitha. Të gjithë lojtarët e suksesshëm të lojërave të fatit duhet të përdorin këto strategji të fuqishme për të menaxhuar listën e tyre financiare.

Këtu do të gjeni një strategji gjithëpërfshirëse të menaxhimit të bankrollit në bastet sportive, të kompletuar me këshilla të drejtpërdrejta, taktika të provuara dhe të vërteta dhe kujtime të dobishme për gjëra të tilla si kufizimet e fitoreve dhe humbjeve.

Si e menaxhoni bankrollin tuaj të basteve?

Menaxhimi i bankrollit është një temë që kërkon një kuptim të frazës "bankroll" përpara se të vazhdoni te tema të tjera. Fondet e një bastori sportiv janë paratë që ata kanë në dispozicion për të vënë bast.

Një këshillë e zakonshme është të mos vendosni kurrë më shumë para sesa mund të përballoni të humbni.

Kur merret parasysh ky pohim, shumë lojtarë sportivë vendosin një shumë të caktuar vetëm për bast. Pasi të keni vendosur se sa para do të vini bast, mund të filloni të menaxhoni bankrollin tuaj në mënyrë efektive. Për ta bërë këtë, duhet të vendosni disa udhëzime për veten tuaj se si dhe ku t'i shpenzoni paratë tuaja gjatë kohës baste në sport.

Si njësia ashtu edhe gjurmimi i basteve janë komponentë thelbësorë të menaxhimit efektiv të bankrollit. Ju mund të arrini madhësinë e duhur të bankrollit dhe objektivat tuaja nëpërmjet përdorimit të një sërë mjetesh të menaxhimit të bankrollit. Optimizoni bankrollin tuaj të basteve për të maksimizuar fitimet tuaja dhe për të kufizuar humbjet tuaja. Të dy amatorët dhe profesionistët me përvojë mund të përfitojnë nga leximi i kësaj.

Pse duhet të menaxhoni bankrollin tuaj të basteve sportive

Të jesh një lojtar i mirë bastesh sportiv kërkon njohuri për industrinë e basteve sportive dhe një sistem të menaxhimit të bankrollit - duhet të kuptoni se si të menaxhoni financat tuaja për të pasur një të ardhme të begatë në faqet më të mira të basteve sportive. Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis mënyrës se si i menaxhoni financat tuaja dhe nivelit tuaj të suksesit.

Menaxhimi i bankroll ka avantazhe të ndryshme. Ndihmon për të përballuar një tendencë humbëse, ju mbron nga shpërbërja e të gjithë bankrollit tuaj në një lojë të vetme dhe ju pengon të synoni për rezultatin e madh.

Këto janë vetëm një pjesë e vogël e mënyrave të shumta që menaxhimi i mirë i bankrollit mund t'ju ndihmojë të fitoni para duke vënë baste në sport.

Sa për të filluar me bankrollin tuaj të basteve sportive

Vendosja e një limiti të bankrollit të basteve është hapi i parë në menaxhimin e parave tuaja gjatë vendosjes së basteve. Një bankroll, siç u tha më parë, është një shumë parash e përcaktuar vetëm për bast.

Nëse doni të luani para në mënyrë të arsyeshme, duhet t'i mbani ato para të ndara nga fondet e tjera. Sa para duhet të vendosni në bankrollin tuaj të basteve sportive tani që e dini se duhet ta bëni këtë?

E gjitha varet nga sa para ju nevojiten për të përballuar jetesën. Ju duhet të luani vetëm me para që mund të rrezikoni t'i humbni.

Sa para duhet të vini në çdo lojë?

Nëse kjo do të ishte një botë ideale, ne të gjithë mund të kishim banka të mëdha dhe të rrezikonim me siguri rreth 1% të tyre në çdo bast. Në çdo rast, kjo strategji e menaxhimit të bankrollit nuk është më e mira për lojtarët fillestarë.

Nëse keni një bankroll prej 1000 dollarësh, që nuk është një shumë e vogël, do të rrezikoni vetëm 10 dollarë për çdo bast me 1%. Kjo nuk është mënyra më tërheqëse për të filluar një kalim kohe të re.

Ndërsa rritja e nivelit tuaj të agresionit me një bankroll më të vogël është në rregull, nuk është e këshillueshme të rritni aksionet tuaja në më shumë se 5% të bankrollit tuaj të përgjithshëm. Më shumë se kaq kërkon telashe. 2.5% është një mesatare e mirë.

Pavarësisht nëse zgjidhni 1%, 5%, ose një numër në mes, kjo përqindje do të shërbejë si "madhësia e njësisë" në vijim.

Cilat janë njësitë e basteve?

Bastet sportive mund të vlerësojnë më lehtë performancën e tyre duke përdorur njësi në krahasim me bastorët e tjerë. Në fund të fundit, duke krahasuar se cili lojtar ka fituar më shumë para lojërat e fatit në NFL do të ishte e padrejtë nëse një lojtar do të kishte një bankroll prej $10,000 dhe një tjetër do të kishte vetëm një buxhet prej $500. Një lojtar me një bankroll më të lartë mund të ketë një rekord shumë më të dobët se ai me një më të vogël, por megjithatë, të përfundojë përpara financiarisht për shkak të sasisë më të madhe të fitoreve të tyre.

Rregullimi i madhësisë së njësisë ju lejon të shihni se sa jeni përpara bastit tuaj mesatar. Një do të ishte deri në pesë njësi nëse madhësia e njësisë së tyre ishte 100 dollarë dhe ato do të ishin deri në 500 dollarë. Kjo metodë ju lejon gjithashtu të projektoni fitimet e ardhshme ndërsa madhësia e njësisë suaj rritet.

Si të gjeni strategjinë e menaxhimit të bankroll për nevojat tuaja

Ju nuk keni nevojë të vendosni bast të njëjtën shumë në çdo lojë. Ju mund të përshtatni portofolin tuaj të basteve sportive për t'iu përshtatur metodës suaj të preferuar të basteve duke zgjedhur nga disa qasje të ndryshme.

Modeli i basteve të sheshta

Pavarësisht nga thjeshtësia e saj në dukje, kjo është metoda më e pagabueshme për të menaxhuar paratë tuaja. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të vendosni për një madhësi njësi dhe të vendosni atë shumë në çdo bast. Nuk ka dallim se sa keni vënë baste kohët e fundit, sa të sigurt jeni ose cilat janë shanset.

 • Për të vendosur midis qasjeve "për të fituar" dhe "rrezik", konsiderata juaj e vetme duhet të jetë ajo që i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Përdorimi i strategjisë "për të fituar" kërkon shqyrtimin e lëngut për të fituar një njësi. Kjo nënkupton që do t'ju duhet të ulni 1.1 njësi për të fituar 1.0 kur vini bast në një bast të rregullt me shanse -110.
 • Kur përdorni strategjinë e rrezikut, nuk vini bast mjaftueshëm njësi për të mbuluar vigjilencën. Kjo do të thotë që ju duhet të vendosni 1.0 njësi në një bast -110 për të fituar 0.91 njësi nëse fitoni.

Për të njëjtën arsye, bastet për të dobëtit me linja parash janë të rrezikshme. 

 • Nëse dëshironi të vini bast 1.0 njësi të sheshtë, mund ose mund të vini bast saktësisht mjaftueshëm për të fituar 1.0 njësi. Nëse dëshironi të vini bast me një të dobët me shanse +250, keni dy opsione: rrezikoni 1.0 njësi për mundësinë për të fituar 2.5 njësi ose rrezikoni 4.0 njësi për mundësinë për të fituar 1.0 njësi.
 • Kur vendosni një bast, shumica e bastistëve preferojnë qasjen "për të fituar" në spread-et dhe qasjen "rrezik" për të dobëtit e linjës së parave, por ju duhet të përdorni cilado strategji që ju ndihmon të ndiheni më të qetë.

Përfitimi kryesor i kësaj strategjie është se ajo mbron bankrollin tuaj, ndërkohë që garanton një kthim nëse norma juaj e fitimit është më e lartë se vlera e kthimit.

Mbani në mend se kjo strategji kërkon vlerësime të rregullta të bankrollit. Nëse keni fituar ose humbur një numër të konsiderueshëm njësish, merrni parasysh të rregulloni madhësinë e njësive tuaja në përputhje me rrethanat.

Modeli i besimit:

Kur ndiheni të sigurt për një ndeshje, modeli i besimit ju lejon të vendosni bast. Ndërsa një kumar 1,0 njësi rekomandohet ende, rritja e aksioneve në 2,0 ose 3,0 njësi është herë pas here e pranueshme. Ne nuk mbështesim rritjen e madhësisë së njësisë tuaj mbi atë, përveç nëse keni treguar një kapacitet të qëndrueshëm për të bërë bastet tuaja më të sigurta.

Përpara se të merrni një vendim përfundimtar, është e mençur ta vendosni këtë model në hapat e tij. Kjo, për fat të mirë, nuk është shumë e vështirë për t'u arritur. 

 • Ju duhet të mbani gjurmët e basteve tuaja në një spreadsheet, cilido qoftë sistemi juaj i basteve, dhe gjithashtu duhet të filloni të vini re nivelin tuaj të besimit në çdo bast në një shkallë besimi prej 1-3. 
 • Ju mund të shikoni rekordin tuaj për çdo shumë bast, edhe nëse jeni gjithmonë duke vënë bast të njëjtin numër njësish. Ka shumë kuptim të rrisni shumën tuaj të basteve nëse bastet tuaja më të sigurta kanë një histori shumë më të mirë se ato më pak të sigurta.
 • Për më tepër, modeli i besimit lejon bastin e rastit gjysmë njësi. Kjo është më e efektshmja kur vihet bast për të pafuqishëm ose në paralays me një fitim të madh potencial.

Modeli i përqindjes

I krahasueshëm me sistemin e basteve të sheshta është modeli i përqindjes. I vetmi ndryshim i rëndësishëm është se madhësia e njësisë suaj do të varet nga banka juaj në vend që të paracaktohet. Krahasimet fillestare numerike duhet të jenë të afërta, por madhësia e njësisë suaj do të ndryshojë shumë më shpejt se modeli i sheshtë.

Le të hedhim një vështrim në një bankroll teorik prej 1000 dollarësh si shembull.

 •  Qoftë i sheshtë apo i bazuar në përqindje, basti juaj fillestar do të jetë 25 dollarë nëse njësia standarde e dëshiruar është 2.5%. Që atëherë, gjërat do të fillojnë të ndryshojnë. 
 • 1,025 dollarë fillestarë në bankrollin tuaj do të rriten në 1,025 dollarë nëse fitoni bastin tuaj të parë. 
 • Basti tjetër do t'ju kushtojë 25,63 dollarë, ose 2,5% e asaj shume.

Merita kryesore e kësaj taktike është se ajo përfiton nga vijat e nxehta, një dukuri e zakonshme në bastet sportive. Pas çdo basti fitues, ju rritni aksionet tuaja me një shumë të përshtatshme, e cila rrit kthimin tuaj të mundshëm gjatë serive fituese.

E meta është se ikja nga një situatë e pakëndshme mund të jetë më sfiduese. Madhësia e bastit tuaj do të zvogëlohet nëse paratë tuaja bien nën shumën tuaj fillestare. Si rezultat, koha e brezit tuaj fitues bëhet më vendimtar se sa ishte nën paradigmën e njësisë fikse. Për shkak të devijimit standard më të madh, kjo është një strategji më e rrezikshme.

Modeli i kriterit Kelly

Modeli i Kritereve Kelly është si një version i mbingarkuar i modelit të besimit. Qëllimi juaj është të llogarisni përqindjen tuaj të saktë të fitimit për çdo aksion, në vend që thjesht t'i jepni një nivel besimi çdo përzgjedhjeje. Më pas do ta përdorni këtë shifër në llogaritjen e mëposhtme për të llogaritur shumën e saktë të bankrollit tuaj që duhet të jetë në lojë në çdo kohë:

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Formula mund të duket e ndërlikuar në shikim të parë, por është mjaft e thjeshtë. Le të shqyrtojmë një skenar të sajuar.

Llogaritja mund të duket disi kështu nëse mendoni se keni një probabilitet 55% për të fituar një bast të rregullt -110:

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Duke përdorur kriterin Kelly, kjo përkthehet në një rrezik 5.5% të të gjithë bankrollit tuaj.

Programi do të këshillojë një bast më të madh nëse dhe vetëm nëse niveli juaj i besimit ose shanset e parasë së bastit tuaj përmirësohen. Nuk është e pazakontë që këto shifra të jenë disi të guximshme.

Le të pretendojmë se mendoni se një i dobët +200 ka 50% të fitimit. Kështu mund të duket formula rezultuese:

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Modeli i kritereve të Kelly rekomandon një bast jashtëzakonisht të lartë prej 25% të bankrollit tuaj në rrethana të caktuara.

Kjo është arsyeja pse saktësia e saktë në vlerësimin e mundësive tuaja për sukses është thelbësore. Ju do të humbni një pjesë të konsiderueshme të parave tuaja nëse bëni një gabim.

Ju nuk duhet ta provoni këtë teknikë nëse nuk keni bërë shumë detyra shtëpie se sa mirë mund të vlerësoni shanset tuaja për të fituar, dhe madje edhe atëherë, mund të jeni më mirë të përdorni një version të modifikuar të algoritmit.

Kriteret Kelly zakonisht përdoren nga bastistët profesionistë të sportit, me shumë që vendosin të vënë bast vetëm një pjesë të shumës së rekomanduar. Megjithatë, kjo do t'ju mbrojë nga humbja po aq sa modelet standarde të basteve të sheshta ose të basteve në përqindje.

Këshilla për menaxhimin e bankrollit të basteve sportive

Këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të mbani bankrollin tuaj të basteve sportive. 

Qëndroni në kufijtë tuaj financiarë

Të dish se kur të ndalosh bastet është njohuri thelbësore për bastet e rastësishme sportive. Nëse vini bast, rrezikoni vetëm atë që mund të përballoni të humbni. Në këtë mënyrë, pavarësisht se çfarë ndodh, ju mund të relaksoheni dhe të kaloni një kohë të mirë pa u shqetësuar shumë për një varg fati të keq. Është e rëndësishme të mbani mend se të keni një kohë të mirë është objektivi kryesor. Nuk është kurrë argëtuese të luani para që nuk mund të rrezikoni t'i humbni.

Krijoni një fond të veçantë për baste

Kjo është një këshillë thelbësore që shumë bastevënës e dëgjojnë por nuk e ndjekin kurrë. Lini mënjanë një sasi fikse fondesh javore ose mujore dhe shmangni shpenzimin e më shumë se kaq në baste.

Është e thjeshtë të humbasësh gjurmët e fitimeve ose humbjeve kur duhet të marrësh para nga xhepi sa herë që vendosni një bast. Pa monitorim të kujdesshëm, bastet mund të bëhen shpejt një humbje serioze për burimet tuaja.

Asnjëherë mos merrni fonde nga grupi juaj bankroll

Kumarxhinjtë më të suksesshëm në sport e bëjnë këtë sepse e dinë se një rritje e financimit është thelbësore për suksesin afatgjatë. Një mënyrë kryesore për ta arritur këtë është duke mbajtur një bankroll konstant dhe duke mos shpenzuar fitimet e tyre.

Nëse jeni duke vënë bast në sport vetëm për argëtim, atëherë një pjesë e rëndësishme e atij kënaqësie duhet të vijë nga shpenzimi i çdo fitimi për diçka tjetër argëtuese. Kjo do të thotë që ju mund të merrni më shumë para nga bankrolli juaj se zakonisht nëse jeni thjesht një lojtar i rrallë kumari.

Megjithatë, nëse doni të përmirësoheni si një bastues sportiv dhe përfundimisht të bëni fitore të mëdha, duhet të kurseni sa më shumë nga fitimet tuaja të jetë e mundur në bankrollin tuaj. Në botën e lojërave të fatit, paratë e gatshme janë analoge me municionin; sa më shumë të keni, aq më shumë dëm mund të bëni me bastet tuaja.

Dokumentoni gjithçka me përpikëri

Nëse nuk mbani gjurmët e fitimeve dhe humbjeve tuaja, përpjekjet tuaja për menaxhimin e bankrollit do të jenë të kota. Edhe pse mund të duket e qartë, kjo është një strategji seriozisht e pashfrytëzuar në botën e basteve sportive.

Një qasje e thjeshtë dhe e shpejtë për të mbajtur skedat në të kaluarën tuaj të basteve është të mbani një regjistër të parave dhe basteve tuaja. Bastet tuaja të mëparshme mund të analizohen në këtë mënyrë, duke hedhur dritë mbi shkaqet e fitoreve dhe humbjeve tuaja. Ju mund të përdorni Excel për këtë ose një bllok shënimesh të provuar dhe të vërtetë.

Shqyrtoni burimet e suksesit tuaj financiar. Deri në çfarë mase po përfitoni nga bastet në sporte, ekipe dhe baste specifike? Pyetja tjetër është: ku prisni të pësoni humbjen më të madhe? Duhet përpjekje, por ju mund të bëni një ndryshim të rëndësishëm në fundin tuaj nëse luani me pikat tuaja të forta dhe shmangni dobësitë tuaja.

Çfarë do të thotë Stop Humbja?

Kur bëhet fjalë për bastet sportive, pjesa më e vështirë është të kuptosh se kur duhet të ndalosh. Ne ju rekomandojmë kumar me përgjegjësi dhe lexoni me kujdes këshillat e mëposhtme: 

 • Kufijtë e humbjes së ndalimit janë shuma maksimale e parave që një investitor është i përgatitur të humbasë në një kornizë kohore të caktuar. Kur humbjet tuaja e kalojnë atë shumë, nuk do të luani më kumar. 
 • Për shembull, nëse i lejoni vetes 100 dollarë për të luajtur kumar dhe i humbisni të gjitha brenda një dite, nuk do të vini më bast. Të kesh disiplinë për të krijuar një plan limit të humbjes së ndalimit, të ndihmon të shmangësh humbjen e të gjitha parave shumë shpejt.
 • Jo të gjithë marrin një kufi humbjeje kur bastojnë në sport për të parandaluar humbjen e shpejtë të parave. Është e lehtë të futësh informacionin e kartës së kreditit dhe të shpenzosh para duke luajtur lojëra fati në internet, kështu që është thelbësore të zbulosh metoda realiste për të qenë të kursyer.

Ndjekja e udhëzimeve tona të mëparshme dhe mbajtja e një bankroll të veçantë bastesh do t'ju vendosë në një pozicion shumë më të fortë. Nëse ndiheni të mbingarkuar, këto sugjerime mund t'ju ndihmojnë.

 1. Nëse dëshironi të vini bast me para, është më mirë t'i mbani ato para të ndara nga fondet tuaja të tjera dhe në një zarf të mbyllur. 
 2. Nëse dëshironi të përdorni një kartë bankare për baste, rekomandohet që të krijoni një llogari të veçantë për këtë qëllim.

Vendosja e një kufiri të humbjes së ndalimit është një teknikë për të mbrojtur kapitalin tuaj të basteve, pavarësisht nga strategjia që zgjidhni të përdorni. Ekzistojnë dy lloje të limiteve të humbjes së ndalimit. 

Humbja e ndalimit të seancës

Ju mund të kontrolloni se sa para shpenzoni për lojërat e fatit nëse e ndani kohën tuaj në periudha diskrete. Një lojtar tipik i basteve sportive do të lërë mënjanë 200 dollarë për ditën dhe do t'i shpërndajë ato para në njëzet baste të ndryshme në lojëra ose linja.

Mos harroni se nëse keni ndërmend të vini bast në sport gjatë gjithë ditës, mund të dëshironi të luani në shumë seanca për të pasur fonde të mjaftueshme për të vazhduar lojën edhe nëse keni një fillim të keq.

Sapo paratë e seancës suaj të jenë zhdukur, ndaloni kumarin derisa të jeni rikuperuar financiarisht.

Stop Win Limit

Sado kontradiktore që mund të tingëllojë, të dish se kur duhet të heqësh dorë kur je përpara është po aq thelbësore sa të dish se kur të largohesh kur je i shtrirë.

Edhe personi më me fat do t'i mbarojë fati në një moment, kështu që zakonisht është më mirë të fitoni para ndërsa jeni zgjuar. Vendosja e kufijve stop-win është një metodë fantastike për të trajnuar vetëkontrollin tuaj, e cila do t'ju shërbejë mirë në çdo lloj bastesh sportive.

Nëse vendosni për një objektiv të madh dhe e arrini atë, mund të hiqni dorë nga bastet dhe të kaloni pjesën tjetër të ditës duke numëruar fitimet tuaja.

Mendimet Përfundimtare

Leximi dhe tretja e këtij artikulli do të sigurojë një bazë solide të bazave të një strategjie të menaxhimit të bankrollit në bastet sportive.

Nuk mund ta theksojmë mjaftueshëm këtë pikë: menaxhimi i mirë i parave në lojërat e fatit do të sjellë shpërblime të mëdha. Jo vetëm që do të rrisë shanset tuaja për të fituar para, por gjithashtu do t'i bëjë bastet sportive shumë më pak stresuese në përgjithësi.

Aftësia për të gjurmuar progresin në mënyrë objektive është një tjetër përfitim i menaxhimit të mirë financiar. Ju mund të jeni shumë më realistë për rezultatet tuaja nëse e dini saktësisht se sa keni fituar dhe humbur në një muaj të caktuar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Lajme