Si të zgjidhni boksierin e duhur për të vënë bast

Udhëzime

2023-04-19

Ethan Tremblay

Kampionët e boksit ndanë disa të përbashkëta që i ndihmuan ata të ngriheshin nga errësira në majë. Duhet të jesh i ashpër si gozhdë për t'ia dalë si boksier profesionist. Nuk është ekzagjerim të thuhet se boksi është një nga sportet e pafavorshme në botë. Luftëtarët e mëdhenj dhe të mirënjohur shpesh bëjnë shumë kohë stërvitje.

Si të zgjidhni boksierin e duhur për të vënë bast

Të shikosh një boksier të madh në kulmin e aftësive të tyre në veprim është emocionuese. Rocky Marciano, Joe Louis, Muhammed Ali, Joe Frazier, Manny Pacquiao dhe Mike Tyson janë vetëm disa të mëdhenj të boksit që kanë emocionuar miliona fansa. Këta individë kishin cilësi unike që i lejuan ata të lulëzojnë në këtë fushë shumë konkurruese.

Për ta përfshirë emrin tuaj në mesin e më të mirëve në botë, do t'ju duhet të bëni shumë orë kondicionim fizik, qëndrueshmëri, pasion dhe vozitje. Më poshtë janë atributet më të rëndësishme të një boksieri të shkëlqyeshëm që duhet të keni parasysh kur filloni me bastet e ndeshjeve të boksit në internet.

Tiparet e një boksieri kampion

Një boksier i madh ka karakteristika dhe atribute përtej ekspertizës teknike. Çfarë tjetër mendoni se i shtyu këta kampionë në majë? Le të shohim këshillat më të mira të basteve në boks për atë që e bën ose e thyen një luftëtar. Ky udhëzues do t'ju ndihmojë për të marrë më shumë fitore në baste sportive!

Zemra dhe zorrët

Ju mund ta quani atë si të doni - guxim ose zemër. Është një tipar vendimtar për çdo boksier, por shpesh neglizhohet. Ju hyni në ring duke e ditur se kundërshtari juaj do t'ju hedhë goditje dhe ju duhet të jeni gati për t'i marrë ato.

Gjatë luftimeve, edhe konkurrentët më të aftë marrin dëme të konsiderueshme. Të hysh në ring dhe të luftosh, duke ditur se do të goditesh, kërkon guxim. Mbajtja e presionit pasi keni pësuar një dëmtim kërkon edhe më shumë guxim.

Sa i përket luftimeve, pak konkurrentë kishin guxim më të madh se Muhamed Ali. Në vitin 1964, ai mori një luftë për titullin kundër Sonny Liston, i cili konsiderohej gjerësisht si favoriti i rëndë për shkak të madhësisë, forcës dhe fuqisë së tij të goditjes. Ali, i cili atëherë njihej si Cassius Clay, fitoi të dy raundet.

Ali mori shumë dënime nga Joe Frazier gjatë tre betejave, por ai doli dy herë në krye. Ali mundi kampionin e frikshëm George Foreman me nokaut në një luftë që shumë parashikuan se do të përfundonte me Aliun në kanavacë me lëndime të rënda. Aliu ka një gamë të gjerë aftësish dhe ndër to spikat guximi i tij.

Agresiviteti

Agresiviteti është një komponent jetik i përbërjes së çdo luftëtari elitar, edhe nëse nuk është cilësia më magjepsëse për t'u theksuar në ditët e sotme. Në fund të fundit, unaza e boksit nuk është një klub librash të ftohtë. Çdo konkurrent hyn në arenë me një qëllim: të eliminojë konkurrencën e tij.

Më parë, ne theksuam Mike Tyson dhe egërsia e egër që ai mund të shfaqte gjatë kulmit të tij është një shembull i përsosur i asaj që po i referohemi këtu. Instinkti i vrasësit është një cilësi tjetër thelbësore për çdo boksier të madh. Për të fituar një luftë, nuk duhet të hezitoni të shkoni për nokaut kur armiku juaj është i plagosur ose duke shfaqur shenja lodhjeje.

Lëvizja e këmbëve dhe e kokës

Shumë njerëz që nuk janë të njohur me boksin mendojnë se ai përbëhet tërësisht nga qëndrimi në një vend dhe gjuajtja e grushteve. Edhe pse kjo është e vërtetë deri diku, aftësia e një boksieri për të lëvizur shpejt dhe me efikasitet në këmbët e tyre është një shenjë dalluese e elitës. Ata mund t'i shpëtojnë sulmeve të kundërshtarit të tyre dhe të pozicionohen për të nisur të tyren nëse mund të lëvizin mirë (kjo ishte një nga forcat e shumta të Manny Pacquiao në ring).

Çdo luftëtar i nivelit të lartë duhet gjithashtu të ketë lëvizje të shkëlqyera të kokës. Kjo i lejon ata të shmangin sulmet e kundërshtarit të tyre ndërsa lëvizin njëkohësisht brenda dhe jashtë rrezes së goditjes. Boksieri legjendar Muhammed Ali ilustron kombinimin e lëvizjes së lartë të këmbëve dhe lëvizjes së kokës.

Fuqia e goditjes dhe saktësia

Fuqia goditëse e një luftëtari është ndërtuar mbi forcën shpërthyese.

Megjithatë, të shkosh në palestër dhe të pomposh hekurin nuk është përgjigjja e vetme. Koha, koordinimi dhe perceptimi i një mundësie janë të gjitha vendimtare.

Të gjitha këto përmirësohen përmes stërvitjeve në palestër. Mike Tyson ishte një boksier i peshave të rënda që dha disa nga goditjet më të rënda në gjysmëshekullin e kaluar. Shumë nga konkurrentët e tij ishin më të gjatë se ai, dhe ai e dinte se kjo do të thoshte se ata mund të ngrinin më shumë peshë. Askush, megjithatë, nuk mund të krahasohej me Tyson në fazat e hershme të tij lojë kur jep goditje me shumë entuziazëm dhe pamëshirshmëri.

Në mënyrë të ngjashme, në boks, luftëtarët duhet të godasin një objektiv vazhdimisht në lëvizje.

  • Kundërshtari përpiqet të shmangë goditjen me grusht ndërsa matet.
  • Sa më shumë që boksieri përpiqet të godasë dhe të humbasë, aq më shumë energji harxhojnë dhe aq më shumë ka gjasa që të goditen me një goditje të fortë. 
  • Nëse goditja lidhet, boksierët fitojnë besim dhe kundërshtari dëmton.

Manny Pacquiao është një shembull i shkëlqyer i dikujt që mund të japë goditje të fuqishme shpejt dhe saktë. Si rezultat, ai është zhvilluar në një nga luftëtarët më të mirë të dekadës së fundit.

Shpejtësia e dorës

Shpejtësia e dorës është një armë thelbësore për çdo luftëtar elitar. Sa më shpejt duart, aq më mirë. Një nga shenjat dalluese të një boksieri të aftë është shpejtësia e tyre, e cila i lejon ata të japin goditje dhe kombinime me shpejtësi dhe efikasitet shkatërrues. Ai lejon një boksier të kërcejë armikun e tij, duke e lejuar atë të lëshojë një mori goditjesh përpara se kundërshtari i tij të mund të reagojë. Është e vështirë të shfrytëzosh boshllëqet e krijuara nga lëvizjet e forta të këmbëve ose lëvizjet pa pasur shpejtësi të mjaftueshme të dorës.

Aftësitë mbrojtëse

Boksierët nuk mund të humbasin rojet e tyre kur janë në ring.

  • Boksierët më të mirë i parandalojnë konkurrentët e tyre nga goditjet e fuqisë në pikat tuaja të dobëta.
  • Mbrojtja në mënyrë efektive kërkon që boksierët të zotërojnë shmangien dhe të bllokojnë këto goditje. Boksierët mund ta arrijnë këtë qëllim duke lëvizur përreth, duke përdorur vendndodhjen e krahëve dhe trupit të tyre dhe duke përdorur aftësitë e tyre vëzhguese.
  • Boksierët duhet t'i kushtojnë vëmendje çdo lëvizjeje të kundërshtarit të tyre në një betejë. Është e lehtë të shihet se ai pëlqen të ndjekë goditjet e tij me një goditje të dyfishtë ose të shpejtë.
  • Pasi të keni kuptuar modelet e armikut tuaj, mund të merrni masa paraprake për të shmangur goditjen dhe më pas të goditni përsëri me sulmin tuaj.

Qëndrueshmëri

Në boks, qëndrueshmëria është cilësia më e rëndësishme që mund të ketë një luftëtar. Fitimi i qëndrueshmërisë për të duruar shumë raunde është thelbësor për suksesin tuaj. Ju duhet të praktikoni të kaloni shumë kohë në ring pa e lodhur veten. Ju mund të luftoni për të fituar ndonjë ndeshje nëse filloni fuqishëm dhe lodheni pas disa raundeve.

Mendimet Përfundimtare

Shumë boksierë janë ngritur dhe kanë rënë përgjatë viteve, por vetëm një numër i zgjedhur mund të konsiderohet legjendë. Ndërsa kampionët mund të kenë aftësi të ngjashme, individualiteti i tyre vërtet i dallon ata. Disiplina dhe madhështia janë karakteristikat përcaktuese të një boksieri të klasit botëror. Kjo është arsyeja pse plotësoni detyrat e shtëpisë dhe merrni strategjia juaj e basteve në boks para se të vini bast për një luftëtar të madh në internet është thelbësore.

Të rejat e fundit

CyberBet ofron oferta të shkëlqyera për adhuruesit e sportit
2023-08-29

CyberBet ofron oferta të shkëlqyera për adhuruesit e sportit

Lajme