Si të vendosni baste

November 17, 2023

Udhëzuesi i fundit i basteve sportive të boksit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Bastet e boksit kanë pasur gjithmonë një bazë tifozësh të përkushtuar. Vitet e fundit, gjithnjë e më shumë tifozë luftarakë kanë filluar të kërkojnë në mënyrë aktive mundësi bastesh për ngjarje të rëndësishme. Lajmi i mirë është se tani është më e thjeshtë se kurrë të vësh bast në boks. Nëse jeni të interesuar në bastet sportive, është e rëndësishme të njihni tregjet e ndryshme të boksit, formatet tipike të koeficienteve dhe sugjerimet e dobishme të basteve përpara se të vendosni ndonjë bast. Ju gjithashtu duhet të mësoni se si të zgjidhni libralidhës të besueshëm në internet. Ky udhëzues gjithëpërfshirës për bastet e boksit në internet mbulon të gjitha bazat.

Udhëzuesi i fundit i basteve sportive të boksit

Si të zgjidhni një luftëtar për të vënë bast

Strategjitë më të mira të basteve në boks rekomandoni të mbështeteni në statistikat dhe të analizoni luftimet e kaluara.

Bastet e boksit sot duhet t'i marrin parasysh këto variabla më shumë se kurrë më parë. Nëse dëshironi të bëni parashikime inteligjente për një ndeshje boksi, duhet të keni njohuri të hollësishme për të dy luftëtarët.

Hulumtimi i boksierëve është ndër këshillat kryesore të basteve të boksit për fillestarët. Ju mund të gjeni shumë informacione të dobishme në internet që mund të përdoren për të krijuar një strategji të nivelit të lartë të basteve në boks. Këtu janë disa pika kyçe për t'u mbajtur mend.

 • Arritjet: Çfarë saktësisht bartin në ring? A është ky boksier një kampion bote apo një boksier i ri? A është e lartë pozita e tyre me IBF, WBA, WBC dhe WBO?
 • Gjatësia e karrierës: A është një boksier dikur i mrekullueshëm që zvarritet apo një tigër rinor i etur gati për të kërcyer? Një boksier që ka kaluar shumë, zakonisht dorëzohet kundrejt rivalëve më të freskët dhe më në formë.
 • Rekordi i luftimeve: Historia e një luftëtari është një pasqyrim i udhëtimit të tyre. Por, më e rëndësishmja, ai zbulon nëse ata kanë mundur dikë të shquar ose thjesht kanë shtypur kutitë e frutave për të arritur këtu ku janë sot.
 • Mënyra e jetesës: Shmangia e boksierëve që tentojnë të shtojnë peshë midis zënkave ose të jetojnë një stil jetese në festë është shpesh një ide e mirë. Duhet të shkoni pas luftëtarit që shfaqet më i disiplinuari dhe më i pastër.
 • Dëmi i pësuar: A është ndaluar disa herë boksieri? A janë duke u lëkundur pas një humbjeje me nokaut ose një seri ndalimesh? Boksieri mund të jetë duke treguar shenja të humbjes së moxie.
 • Mosha dhe rënia: Në shumicën e rasteve, performanca e një boksieri do të ulet ndërsa ai rritet. Mund të ndodhë papritur, por më së shpeshti rritet ngadalë. Mësoni të dalloni rënien e një luftëtari duke analizuar fuqinë dhe dëmin e tyre nga ndeshjet e kaluara.

Shumica e faqeve të basteve tregojnë shanset e boksit në mënyra të ndryshme, si në formatin amerikan, dhjetor dhe thyesor. Bastet në boks me shanse dhjetore janë të lehta, pasi çmimet më të larta nënkuptojnë pagesa më të mëdha. Shanset më të larta dhjetore të boksit nënkuptojnë se veprimi ka më pak të ngjarë të ndodhë.

Shanset e Boksit Moneyline shprehen gjithashtu si thyesa, duke i bërë ato të thjeshta për t'u kuptuar. Këto shanse thjesht tregojnë se sa mund të fitoni në krahasim me sa keni vënë bast.

Përpara se të kuptoni se si të lexoni shanset amerikane, duhet të shikoni shenjuesin përpara numrit. Simboli plus përfaqëson të dobëtin, ndërsa shenja negative përfaqëson të preferuarin.

Vendet më të mira për të bastuar në boks do t'ju lejojnë të zgjidhni nga këto tre mënyra për të treguar shanset.

Boks

Bast On

Nëse jeni kurioz se cili është hapi më i rëndësishëm për të kuptuar si të bastni në boks, ju mund të vini bast për boksierin tuaj të preferuar, por ndonjëherë ata mund të mos jenë fituesi i qartë. Këtu është një udhëzues i shpejtë mbi strategjinë më të mirë të basteve në boks për të zgjedhur luftëtarin për të vënë bast.

 • Kini besim në avantazhin e arritjes: Boksieri me shtrirje më të madhe pothuajse gjithmonë do të godasë më shumë dhe do të marrë më pak goditje. Zbulimi i kësaj në fillim të betejës mund t'ju ndihmojë të fitoni kur vini bast në ndeshjet e boksit.
 • Rreziku i luftëtarëve të uritur: Mbështetja e luftëtarit më të shtyrë mund të jetë një vendim i mençur. Kur të kuptoni se si të vini bast në boks, mendoni se cili luftëtar e dëshiron atë shumë më tepër.
 • Bixhoz bazuar në dobësitë: Çdo luftëtar ka një dobësi. Shpejtësia, për shembull, mund të jetë dobësia e tyre. Njohja e pikës së dobët të secilit pretendent mund të rrisë shanset tuaja.
 • Mbështetja e Jugut: Nëse dy luftëtarë kanë stile të ngjashme, mund të ia vlen të vihet bast në shputën e jugut librat më të mirë sportiv në internet. Hulumtimet tregojnë se boksierët e këmbëve të jugut kanë një shkallë më të lartë fitoreje sesa homologët e tyre ortodoksë.

?

Bastet e linjës së parave, bastet e rrumbullakëta, mbi/nën raundet dhe bastet mbështetëse janë bastet më të zakonshme kur bastet në boks. Ju duhet të mësoni rreth këtyre basteve përpara se të bëni të parën në një ndeshje boksi. Përveç kësaj, ne do të ofrojmë disa këshilla për bastet e boksit për të ndihmuar në lundrimin në këto tregje me ndihmën e disa shembujve.

Bastet e drejtpërdrejta/fituese të ndeshjes

Kur vizitoni një sajt që pranon baste në netët e luftimeve, lloji i parë i bastit që do të hasni është një "bast i plotë", i quajtur gjithashtu "bast me luftë". Me këtë bast, ju duhet të zgjidhni se cili boksier do të fitojë ndeshjen e boksit. 

Për shembull, në një garë boksi me Floyd Mayweather dhe Conor McGregor, mund të kishit vendosur që Floyd të fitonte plotësisht. Ndërsa luftimet profesionale të boksit ndonjëherë rezultojnë në një barazim të ndarë, sepse është jashtëzakonisht i pazakontë, ky opsion shpesh mungon në vendet e basteve të boksit. Ekziston një fitues i qartë në shumicën dërrmuese të luftimeve për titull ose ndeshjeve të titullit botëror.

Mbi/Nën Raunde

Bastet si ky janë të zakonshme në botën e basteve profesionale të boksit. Ju nuk keni nevojë të parashikoni numrin e saktë të raundeve, por ju kërkohet të deklaroni se sa kohë do të zgjasë ndeshja më pak ose më shumë se ai numër.

Në një ndeshje mes Pacquiao dhe Moore, për shembull, një bastevënës mund të japë shanse për mbi ose nën 7.5 raunde. Bastet e boksit që zgjodhën "Mbi" supozojnë se numri i përgjithshëm i raundeve do të kalojë 1.30 sepse lufta do të përfundojë saktësisht në pikën prej 7.5 raundesh (1:30 e raundit të tetë). 

Bast në raund - pikë, nokaut, ndalesa

Bastet mund të zgjedhin raundin që ata mendojnë se ndeshjet kryesore do të përfundojnë duke vendosur një bast në "raund". Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të zgjidhni numrin e raundeve për çdo luftë. Ky lloj basti raund ju lejon të zgjidhni anën fituese, megjithëse shumica e platformave të basteve live nuk kërkojnë që ju të bëni të dyja këto parashikime.

Bastet mund të vendosen edhe për numrin e pikëve që do të ketë çdo lojtar pas një ndeshjeje vendimtare. Ky është një treg relativisht i sigurt për të bastuar, pasi shumica e ndeshjeve vendosen me rezultatin 10-9 midis gjyqtarëve.

Ndalimet dhe nokautet janë zgjedhje të shkëlqyera bastesh që janë unike për boksin dhe MMA. Bastet e nokautit teknik dhe të ndalimit paguhen nëse konkursi përfundon në njërën nga këto mënyra.

Rruga e Fitores

Gjithashtu, basteshkruesit zakonisht i lejojnë kumarxhinjtë të vënë bast se kush do të fitojë dhe me çfarë mjetesh kur bastojnë në boks. Shanset janë më të larta, kështu që ky nuk duhet të jetë bast debutues në boks, por është një opsion në librat sportiv në internet. Megjithatë, ajo ka një reputacion për të qenë jashtëzakonisht fitimprurës. 

Shumicën e kohës, ndërsa bastni në tregun e "rrugës së fitores" në librat sportiv në internet, do t'ju duhet të zgjidhni fituesin e një ndeshjeje të caktuar. Më poshtë janë të gjitha mënyrat e mundshme për të parashikuar një fitore:

 • Diskualifikimi
 • Vendimi i gjyqtarëve
 • Nokaut
 • Vendimi Teknik
 • Nokaut teknik
Si të zgjidhni boksierin e duhur për të vënë bast

Mendimet Përfundimtare

Gjetja e një libri të mirë sportiv për të vendosur bastet tuaja të boksit është hapi tjetër tani që ju e dini se si të bastni në boks dhe cilat lloje bastesh janë të disponueshme. Për t'ju ndihmuar të gjeni vendin ideal për të bastuar në boks, ne i kemi kushtuar një faqe të tërë për ta bërë këtë. Zgjidhni një dhe do të jeni në rrugën tuaj për të qenë një lojtar me nokaut në boks.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara
2024-06-02

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara

Lajme