Si të vendosni baste

March 22, 2023

Çfarë duhet të dini rreth basteve NASCAR

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Me një bazë të madhe fansash në Amerikën e Veriut dhe shumë gara që zhvillohen praktikisht çdo javë në pista të ndryshme garash nga shkurti deri në fillim të nëntorit, bastet NASCAR janë një nga zgjedhjet më tërheqëse të basteve për entuziastët e sporteve motorike.

Çfarë duhet të dini rreth basteve NASCAR

NASCAR operon seri dhe formate të shumta garash, me seritë e kamionëve, seritë Xfinity dhe seritë e kupave që janë më të njohurat. Të gjitha këto gara janë të disponueshme për bastet NASCAR në shumicën e basteshkruesve.

Nuk është e vështirë të mësosh se si të vësh bast në NASCAR nëse kujdesesh për gjëra të caktuara çdo javë. Për ata që janë të etur për të nisur aventurat e tyre të basteve, këtu janë disa këshilla dhe sugjerime të basteve të ekspertëve të NASCAR-it për t'ju vënë në lëvizje.

Si të përgatiteni për bastet NASCAR

Për të pasur sukses në bastet NASCAR, duhet të dini se si zhvillimet në javët para një ngjarjeje mund të ndryshojnë rezultatin. 

Shumica e bastebërësve lëshojnë shanset e tyre NASCAR në fillim të javës. Ekipet e Serisë së Kupës Sprint kualifikohen dhe kryejnë seanca praktike shtesë pasi të hapen portat.

Të dy shoferët dhe ekipet i përdorin këto seanca për të përgatitur automjetet e tyre për kualifikimin dhe për t'i rregulluar ato për garën. Faqet e basteve heqin shanset e NASCAR-it nga ekrani përpara se të kualifikohen dhe i ripostojnë ato me informacionin më të fundit në ditën e garës.

Kualifikimi

NASCAR-i juaj strategji bastesh duhet të konsiderojë kualifikimin sepse mund të ndikojë në rezultatin e garës. 

Pozicioni Fillestar

Pozicioni i fillimit është jetik, por ai ndryshon sipas pistës së hipodromeve.

Pozicioni i pistës është kritik në disa qarqe me vetëm një groove garash, të tilla si Bristol Motor Speedway ose Martinsville Speedway, pasi kalimi i makinave të tjera të garave është i vështirë. Groove është korsia e shpejtë në pistën e hipodromit. Prandaj, makinat e garave ngecin në një korsi në pista me një zakon, por shoferët mund të kalojnë lehtësisht në pista me dy ose tre kanale.

Në kurset me një groove, një shofer mund të ruajë energjinë e tij më vonë në garë nëse ata marrin një fillim të fortë dhe nuk kanë nevojë të punojnë shumë për të bërë terren me rivalët e tyre. Megjithatë, pozicioni i fillimit është më pak kritik në pistat më të mëdha të garave si Michigan International Speedway dhe Talladega Superspeedway, ku makinat më të shpejta mund të bëjnë kalime të qetë.

Zgjedhjet e stallave të gropave

Përzgjedhja e stallës së gropës përcaktohet gjithashtu nga kualifikimi dhe është po aq vendimtare sa pozicioni fillestar i shoferit. Fituesit të pozitës pole i jepet zgjedhja e parë e stallave në pit, e ndjekur nga pilotët që u kualifikuan nga të dytat deri në të pestën. Kjo është thelbësore pasi ka stalla zakonisht më të bukura në disa pjesë të pistës se të tjerat.

Shumica e skuadrave fituese të poleve zgjedhin stallën përfundimtare në fund të rrugës në gropë. Kjo është e dobishme pasi do të thotë që drejtuesit e tyre nuk do të duhet të presin derisa automjetet e tjera të largohen nga rruga përpara se të mund të largohen kur të bjerë foleja dhe të kryhet servisimi. Do të gjeni disa tezga me boshllëqe në shpinë ose në pjesën e përparme në shumicën e pistave. Këto e bëjnë më të lehtë për shoferët hyrjen dhe daljen nga gropat e tyre, duke rezultuar në ndalesa më të shpejta në pistë dhe kohë më të mira të pista.

Ka disa pista garash ku një stallë e mirë në gropë është po aq e rëndësishme sa një pozicion i fortë fillestar. Shpesh ka përplasje në rrugën gropë në Martinsville për shkak të lagjeve të ngushta dhe hapësirës së kufizuar. Pocono Raceway përmban një rrugë me gropë mjaft të gjerë, duke reduktuar aksidentet e mundshme.

Të mësuarit si të bastni në NASCAR do të thotë të bësh detyrat e shtëpisë në pistën NASCAR përpara se të bësh ndonjë bast. Publiku i basteve shpesh vendos shumë peshë në pozicionin fillestar të shoferit dhe shpërblen ata që fillojnë në fund të paketës. Kur Seria e Kupës Sprint është duke garuar në një nga pistat më të mëdha të garave ku parakalimi është i thjeshtë dhe rruga në gropë është e gjerë, kjo njohuri mund t'ju ofrojë një avantazh të rëndësishëm.

Praktikoni

Kohët e stërvitjes për çdo ekip të Sprint Cup bëhen publike çdo javë, duke përfshirë kohët më të shpejta të xhirove dhe shpejtësitë mesatare të larta. Nëse jeni të interesuar, mund t'i shikoni këto ngjarje në Speed Channel. Këtu shikuesit mund të marrin informacionin e brendshëm nga shoferët dhe shefat e ekuipazhit në makinat e tyre të preferuara të garave përmes intervistave të thelluara.

Kur analizoni shpejtësitë e praktikës, kushtojini vëmendje të veçantë praktikës përfundimtare, e njohur shpesh si Ora e Gëzuar. Kjo është mundësia e fundit për skuadrat që të rregullojnë makinat e tyre përpara ditës së garës dhe ofron pamjen më të qartë të asaj se kush do të ketë sukses dhe performancë të dobët. Përveçse është mundësia e fundit për ekipet e Sprint Cup për të kontrolluar trajtimin e makinave të tyre, praktika e fundit është sesioni që simulon më nga afër rrethanat e flamurit të gjelbër të ditës së garës.

Ka një ndikim të madh të motit në performancën e një makine gjatë një gare dhe optimizimi i konfigurimit të makinës për motin mund të bëjë ose të prishë shanset e një shoferi për të fituar. Temperaturat më të ulëta të pistave rritin kapjen e gomave, duke rezultuar në kohë më të shpejta të xhirove. Gomat bëhen të nxehta dhe të yndyrshme kur temperaturat rriten, duke bërë që makinat të rrëshqasin ndërsa garojnë. Pra, mbani një sy se kur janë raundet e vërteta të praktikës dhe cilat variabla të motit të sesioneve janë më të ngjashme me kushtet e flamurit të gjelbër kur krijoni strategjinë tuaj të basteve NASCAR.

Llojet e basteve NASCAR

Në ditën e garës, pasi të kenë përfunduar seancat kualifikuese dhe praktike, llogariten shanset dhe publikohen. Një nga këshillat kryesore të basteve NASCAR që do të hasni është të kuptoni bastet që mund të vendosni në një garë NASCAR. Më poshtë janë shembuj të basteve të zakonshme të NASCAR:

Fituesi i plotë i garës

Të bësh fitues të garës do të thotë të vendosësh një bast mbi një shofer specifik për të fituar garën atë ditë. Këto baste ofrojnë shpërblimet më të mëdha, por janë edhe më të vështirat për t'u fituar. Zgjedhja e fituesve të garave mbi një bazë të arsyeshme të qëndrueshme për të qenë fitimprurës është sfiduese. 

Duke qenë se zakonisht ka shumë drejtues makinash garash, shumë rezultate të mundshme do të jenë të disponueshme, secila me grupin e vet të gjasave bazuar në shanset statistikore të shoferit për fitore.

Shanset -250 për fitoren e Dale Earnhardt Jr. në një garë të caktuar nënkuptojnë se një bast duhet të rrezikojë 250 dollarë për të fituar 100 dollarë nëse është i sigurt në fitoren e Earnhardt. Nëse shanset e tij ishin +300, do të duhet të vini bast 100 dollarë për të fituar 300 dollarë.

Aspekti më i mirë i këtij lloji të bastit është se ju mund të vendosni bast me shumë shoferë, duke ju dhënë një gamë më të gjerë mundësish sesa me një bast të vetëm.

Ndeshjet e shoferit

Këto baste vendosin dy shoferë kundër njëri-tjetrit në garën aktuale, të ngjashme bastet e linjës së parave në bejsboll. Pavarësisht se ku vendoset shoferi juaj, ju fitoni për sa kohë që ata vendosen më mirë se kundërshtari i tyre. Këto baste janë të një lloji, pasi ju mund të fitoni nëse shoferi juaj zë vendin e 42-të dhe të humbni nëse shoferi juaj renditet i dyti. 

Drejtuesit e njohur shpesh grumbullojnë "para të buta", duke i bërë ndeshjet të krahasueshme me format e tjera të basteve sportive. Këtu është një shembull i një tregu të përputhjes së shoferit që mund të hasni.

  • Denny Hamilton -170
  • Kyle Busch +135

Këtu, do t'ju duhet të vendosni bast 170 dollarë për të fituar 100 dollarë në Jimmie Johnson, ndërsa bast 100 dollarë në Kyle Busch do të kthejnë 135 dollarë nëse jeni të suksesshëm.

Përfundimi i podiumit

Në rast se nuk keni parë kurrë një sport garash ose Olimpiadë më parë, tre fituesit më të mirë, në çdo rast, marrin një vend në podium. Bastet që një shofer të përfundojë në tre të parat është i mundur në shumicën e librave sportiv, me shanset që ndryshojnë në përputhje me rrethanat. Nëse keni një shofer të preferuar, por nuk jeni të sigurt se mund të fitojë plotësisht, ju mund të vini bast që ai të përfundojë në tre të parët me shanse më të ulëta.

Shanset e Dale Earnhardt Jr. për të përfunduar në tre të parat mund të jenë -650 nëse ai do të kishte -250 shanse për të fituar plotësisht. Nëse shanset e tij për të fituar ishin +300, shanset e tij për t'u renditur i dyti ose i treti mund të jenë deri në -105.

Shanset e tjera të basteve NASCAR

Këtu janë disa lloje bastesh më pak të zakonshme që mund të shihni në NASCAR-in tuaj faqet e basteve online.

Xhiro më i shpejtë

Xhiroja më e shpejtë është një formë tjetër bastesh që nuk kërkon ndonjë shpjegim: thjesht i referohet shoferit që përfundon një xhiro në kohën më të shpejtë të mundshme. Shoferi nuk ka nevojë të mbizotërojë apo edhe të përfundojë ngjarjen. Ata teorikisht mund të përfundojnë një xhiro, të spin jashtë dhe të skualifikohen pa humbur bast.

NASCAR Futures

Shanset e së ardhmes NASCAR ju lejojnë të vini bast për rezultate të largëta, të tilla si se cili pilot do të fitojë titullin e Serisë së Kupës. Këto përqindje do të luhaten në bazë të performancës së secilit pilot gjatë sezonit, duke u ngushtuar përfundimisht në ato që kalojnë në raundin tjetër të play-off-it.

Shanset e prodhuesit

Vendosja e një basti te prodhuesi i makinës fituese mund të jetë një mënyrë argëtuese për të kaluar kohën duke pritur vijën e finishit. Këto shanse janë llogaritur duke përdorur performancën e sezonit aktual dhe historinë e suksesit të pilotit në këtë pistë dhe në këtë ngjarje të veçantë. Për shembull, Chevrolets, Fords dhe Toyota konkurrojnë në Serinë e Kupës.

Fituesit e skenës

Disa libralidhës në internet ofrojnë shanse se cili shofer do të përfundojë çdo fazë të një gare NASCAR, me fituesin e përgjithshëm të garës të përcaktuar nga numri i përgjithshëm i fazave të përfunduara.

Gara Rekuizita

Libërbërësit online shpesh përfshijnë speciale dhe rekuizita garash për garat kryesore të NASCAR-it si Daytona 500. Numri i mbytjeve, përdorimi i flamujve paralajmërues, pozicionet përfundimtare të shoferëve të caktuar dhe faktorë të tjerë mund të përdoren të gjithë për të përcaktuar këto shanse.

Mendimet Përfundimtare

Mbani në mend se suksesi afatshkurtër dhe afatgjatë kërkon planifikim të kujdesshëm dhe ekzekutim të qëllimshëm. Nëse i bëni detyrat e shtëpisë tuaj përpara garës, do të keni një shans më të mirë për të marrë vendime të arsimuara në lidhje me bastet tuaja.

Përpjekja për të arritur gjithmonë një fitim të papritur nuk është strategjia më e mirë e basteve NASCAR. Ashtu si me bastet në çdo sport tjetër, pazari për shanset më të mira të NASCAR është në interesin tuaj më të mirë përpara se të vendosni bast. Shikoni faqet tona të rekomanduara të basteve në NASCAR për të shfrytëzuar sa më shumë përvojën tuaj të basteve NASCAR.

Nëse dëshironi një analizë të detajuar statistikore të rezultateve të garave, bastja juaj më e mirë është të shikoni rezultatet më të fundit për çdo shofer në qarqet individuale. Shikoni historinë e tyre të garave për të parë se sa kanë konkurruar, sa kanë fituar, ku kanë vendosur dhe si kanë përfunduar. Këto shifra zakonisht jepen së bashku me vlerësimin e përgjithshëm të pistës së shoferit.

Të dhënat e gjurmëve të secilës skuadër duhet të hulumtohen dhe të përfshihen në vlerësimin e përgjithshëm.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara
2024-06-02

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara

Lajme