Gjithçka që duhet të dini rreth: Bastet shpjegohen

Bastet mund të jenë të komplikuara për ata që nuk kanë përvojë. Ndonjëherë madje mund të duket sikur bota e basteve ka gjuhën e vet! Mos u shqetësoni. Në këtë faqe, ne do të shpjegojmë detajet e kushteve të basteve dhe se si funksionojnë bastet në përgjithësi. Sporti është bërë një pjesë e madhe e jetës së njerëzve, me disa që kënaqen duke luajtur lojën dhe disa që kënaqen duke brohoritur skuadrat e tyre të preferuara. Megjithatë, ka nga ata që zgjedhin të tregojnë pasionin e tyre për një sport apo ekip duke vënë baste për ta.

Gjithçka që duhet të dini rreth: Bastet shpjegohen
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Çfarë janë bastet sportive?

Çfarë janë bastet sportive?

Bastet sportive kanë pasur një histori të gjatë dhe të shquar që u dokumentua për herë të parë më shumë se 2000 vjet më parë me grekët. Me pasionin e grekëve për atletikën, ata prezantuan Olimpiada në pjesën tjetër të botës, si dhe bastet e para të dokumentuara në garat atletike.

Më pas erdhën gladiatorët romakë, ku bastet sportive përfundimisht u pranuan dhe madje u legalizuan.

Në vitet 1950, Las Vegasi i dha basteve sportive një ndjenjë legjitimiteti për publikun duke i autorizuar kazinotë e tyre me bazë tokësore bastet sportive. Megjithatë, nuk kishte asnjë mënyrë tjetër përveçse të futeshe në një kazino në Las Vegas për të vënë bast.

Megjithatë, shfaqja e rrjetit të gjerë botëror ka përshpejtuar rritjen e basteve sportive, veçanërisht me bumin e industrisë së smartfonëve. Ky zhvillim i shpejtë teknologjik nënkuptonte që bastet sportive mund të vendosnin bastet e tyre në çdo kohë, kudo dhe në çdo pajisje.

Çfarë janë bastet sportive?
Pse njerëzit vënë baste në sport?

Pse njerëzit vënë baste në sport?

Arsyeja pse njerëzit bast në sport mund të ndryshojnë, por bastet sportive janë përgjithësisht të njohura për arsyet e mëposhtme.

Argëtim

Shumica e basteve sportive janë në të për hir të argëtimit. Sportet e drejtpërdrejta mund të jenë argëtuese në vetvete, por emocioni mund të përforcohet kur paratë janë në linjë.

Lehtë për të filluar

Ndërsa shumica e hobeve kërkojnë shumë kohë dhe përkushtim për t'u përfshirë, bastet sportive janë vërtet të thjeshta për t'u nisur. Lojtarët nuk kanë nevojë për investime të mëdha monetare ose pajisje - edhe vetëm 5 dollarë mjaftojnë për të filluar.

Potenciali i fitimit

Ndoshta gjëja që tërheq shumicën e njerëzve në bastet sportive është mundësia për të fituar para. Bastorët kanë gjithmonë një shans për të fituar, pavarësisht nga aftësitë e tyre të basteve, dhe disa madje e kanë trajnuar veten për të mësuar thelbin e statistikave për t'u bërë baste profesionale sportive.

Pse njerëzit vënë baste në sport?
Llojet e basteve të shpjeguara

Llojet e basteve të shpjeguara

Këtu janë disa nga bastet e zakonshme që lojtarët mund të shohin kur bastojnë në sport.

 • Bastet e linjës së parave janë lloji më i thjeshtë dhe më i zakonshëm i basteve. Ai përfshin vetëm bast mbi një ekip për të fituar. Nëse vini bast për ekipin A dhe ata fituan, ju fitoni. Nëse ata humbasin, ju humbni.
 • Bastet e përhapjes së pikëve kërkojnë një bast për të vënë bast mbi diferencën e fitores së një konkurrenti dhe jo një rezultat përfundimtar. Një simbol minus (-) tregon të preferuarin dhe një shenjë plus (+) simbolizon të dobëtin. Nëse favoriti është me çmim -7.5, ai duhet të fitojë me më shumë se 7.5 pikë që një bast të fitojë. Në të kundërt, nëse një favorit është me çmim +7.5, ai ose duhet të fitojë ndeshjen ose të humbasë me më pak se 7.5 pikë.
 • Mbi/Nën përfshin bast nëse pikët totale të të dyja skuadrave shkojnë mbi ose nën një shumë të caktuar. Supozoni se një lojë midis ekipit A dhe ekipit B ka një total pikësh që është vendosur në 45 pikë. Nëse loja përfundon me 50 pikë, basti 'mbi' fiton dhe bastet 'nën' humbasin.
 • Baste paraprake përfshijnë mbështetjen në baste të shumta për të fituar përpara se të fitoni në të vërtetë. Çdo bast paraprak ka 'këmbë' për të vënë bast. Supozoni se një lojtar bast në një lojë me katër këmbë dhe humb tre nga katër baste. Kjo do të thotë se ata mbajnë një biletë të humbur.
 • Baste teaser janë të ngjashme me bastet e paracaktuara, por janë krijuar posaçërisht për baste me shumë pikë me një pagesë të vetme.
 • Baste mbështetëse, ose një bast propozim, nuk janë të lidhura drejtpërdrejt me rezultatin përfundimtar të një loje. Bastet më të zakonshme të props janë bastet e lojtarëve ose të lojës. Rekuizitat e lojtarëve vënë bast mbi performancën e një lojtari dhe statistikat e lojës (si trefishtë ose jardet pasuese), dhe rekuizitat e lojës vënë bast për ngjarje të caktuara që do të ndodhin në një lojë (si p.sh. golashënuesit e parë ose pikët e para deri në 10).
 • Bastet e mesme, ose mesatarja, është një formë e basteve arbitrazhi që përfshin lojtarët që vendosin baste me pikë për të dyja anët e lojës. Për shembull, një lojtar bast në një ekip të preferuar 3,5 pikësh për lojën 1 në një libër sportiv dhe më pas në një skuadër të dobët me 4,5 pikë në një libër tjetër sportiv, por edhe për lojën 1. Meqenëse ata e përfunduan ndeshjen, ata do të fitojnë ose +1,82 njësi nëse Skuadra A fiton me katër pikë dhe humbet vetëm 0.09 njësi nëse nuk e fiton.
 • Bastet e së ardhmes janë baste për një rezultat të ardhshëm, si çmimet MVP, kampionatet ose fitoret totale.
 • Baste të drejtpërdrejta janë baste që vendosen pasi të ketë filluar një lojë.

Qëndrimi në një sport

Ndërkohë që disa pro dhe kundër mund të bëhen midis rastit të basteve në një ose në disa sporte, është më mirë të filloni me vetëm një sport - në të njëjtën kohë.

Nëse është NFL sezon, pastaj bast në NFL. Nëse është koha MMA, atëherë vendosni bast në disa luftime. Në këtë mënyrë, bastorët mund të përfitojnë të gjitha avantazhet e përqendrimit në një sport, por asnjë nga sezonet e mërzitshme jashtë sezonit të qëndrimit në vetëm një sport gjatë gjithë vitit.

Llojet e basteve të shpjeguara
Udhëzuesit më të fundit të basteve

Udhëzuesit më të fundit të basteve

Fakti që njerëzit kënaqen me bastet sportive është arsyeja pse ka libra të ndryshëm sportiv për të zgjedhur. Shumë vende kanë reformuar legjislacionin e tyre të lojërave të fatit, gjë që çoi në rritjen e popullaritetit të rezervistë online dhe faqe bastesh.

Meqenëse ishte një bum i madh, disa lojtarë janë fillestarë pa përvojë me bastet online. Disa që ndjekin një sport të caktuar do të jenë në gjendje të gjejnë shanset dhe tregjet më të mira, por shumë nuk do ta kenë idenë se çfarë të kërkojnë.

Për fat të mirë, ka mijëra faqe interneti që ofrojnë rekomandime bastesh për ata që janë të rinj.

Ka tre arsye pse lojtarët duhet të lexojnë një udhëzues bastesh përpara se të fillojnë të bastojnë:

 • Zbuloni se si funksionojnë gjërat: Udhëzuesit e basteve sportive do t'i ndihmojnë lojtarët të përdorin dhe shpjegojnë të gjitha tiparet e një libri sportiv - nga një udhëzues hap pas hapi për regjistrimin në seksionin e pagesave, ku lojtarët do të mësojnë se si të depozitojnë fonde dhe të mbledhin fitimet e tyre.
 • Mësoni rreth tregjeve popullore të basteve: Ndërsa zgjedhja e një sporti për të bast është e lehtë, tregjet e basteve mund të jenë më të sofistikuara dhe komplekse. Për fat të mirë, ka komente fantastike atje që mund t'i ndihmojnë lojtarët të përcaktojnë opsionin më të mirë për ta.
 • Kodet e bonusit: Disa sajte të rishikimit të basteve shpesh bashkëpunojnë me markat dhe u ofrojnë lexuesve kode promovuese që ata t'i përdorin kur regjistrohen. Kjo mund t'u japë lojtarëve akses në një promovim special ose t'u ofrojë atyre një ofertë të veçantë mirëseardhjeje.

Si të bastni në sport në internet

Hapat bazë të basteve në sportet online janë zgjedhja e një faqeje bastesh, krijimi i një llogarie, depozitimi i fondeve, vendosja e basteve dhe tërheqja e fitimeve.

Udhëzuesit më të fundit të basteve
Si të zgjidhni librin e duhur sportiv në internet për ju

Si të zgjidhni librin e duhur sportiv në internet për ju

Një faktor i rëndësishëm kur zgjedh faqet e internetit të basteve sportive është të eksplorosh faktorë të ndryshëm që do të diktojnë një përvojë bastesh argëtuese, të sigurt dhe fitimprurëse, si p.sh

 • Siguria
 • Shumëllojshmëri
 • Shanset
 • Kufijtë e basteve
 • Shpejtësia e pagesës
 • Pajtueshmëria me celular

Këto janë bazat që lojtarët duhet të kërkojnë nëse po hulumtojnë aplikacione bastesh për desktop ose celular. Kini parasysh se zgjedhja e një vendi të basteve sportive nuk duhet të nxitohet pasi është ndoshta vendimi më i rëndësishëm që lojtarët mund të marrin në fillim.

Një mënyrë më e lehtë për të gjetur faqen më të mirë të basteve sportive për ju është të lexoni komente nga ekspertë dhe rekomandime nga bastorët e tjerë.

Si të zgjidhni librin e duhur sportiv në internet për ju
Krijimi i një llogarie

Krijimi i një llogarie

Pasi bastorët të gjejnë një faqe interneti me të cilën janë të kënaqur, ata mund të regjistrohen për një llogari të re. Ky proces zgjat disa minuta dhe do t'u kërkojë lojtarëve të japin informacion bazë si:

 • Emri i plotë
 • Adresë
 • Adresa e emailit
 • Numri i kontaktit
 • Data e lindjes
 • Emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi i dëshiruar

Ndonëse këto janë informacionet standarde të kërkuara për të krijuar një llogari, disa sajte të rezervimit online mund të kërkojnë paraqitjen e dokumenteve mbështetëse që do të verifikojnë identitetin tuaj ose do t'ju dërgojnë një fjalëkalim një herë (OTP) me SMS ose email për verifikim të mëtejshëm.

Krijimi i një llogarie
Depozitimi i fondeve

Depozitimi i fondeve

Lojtarët duhet të shtojnë para në llogaritë e tyre përpara se të fillojnë të vendosin baste në internet. Shumica e librave sportiv në internet lejojnë opsione të ndryshme bankare, duke përfshirë:

 • Kartat e debitit dhe kreditit (VISA, Mastercard, Maestro, etj.)
 • Kuletat elektronike (Paypal, Neteller, Skrill, etj.)
 • Kriptovalutat (Bitcoin, Ripple, etj.)
 • Kartat me parapagesë dhe dhurata

Kini parasysh se kuletat elektronike ndonjëherë nuk kualifikohen për bonuse dhe promovime të mirëseardhjes ose depozitimit. Në këtë shënim, mbani një sy jashtë për bonuset e depozitave.

Depozitimi i fondeve
Si të vendosni baste

Si të vendosni baste

Në këtë pikë, bastorët tashmë kanë një llogari me financim. Gjëja tjetër që duhet të bëni është të identifikoheni dhe të kontrolloni tregjet që janë në dispozicion, siç janë ato të diskutuara më parë.

Faqet dhe aplikacionet më të mira të basteve sportive në internet ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë tregjesh, kështu që lojtarët duhet të sigurohen që të eksplorojnë me kujdes të gjitha mundësitë e paraqitura.

Tërheqja e fitimeve

Nëse luani baste, luani siç duhet, çdo bast ka një shans për të fituar. Nëse dëshirojnë të fitojnë para, shumica e librave sportiv i lejojnë lojtarët të tërheqin fondet e tyre me të njëjtën metodë që përdorën për të depozitoni para në llogaritë e tyre. Nëse nuk e bëjnë këtë, faqet e basteve në internet do të ofrojnë gjithmonë alternativa.

Mos harroni se metodat e ndryshme të tërheqjes kërkojnë kohë të ndryshme për t'u pastruar, ku kuletat elektronike janë më të shpejtat (menjëherë deri në disa minuta) dhe transfertat bankare zgjasin më shumë (2-5 ditë bankare, edhe më shumë në rast mirëmbajtjeje, festash publike ose fundjavave).

Si të vendosni baste
Krahasimi i librave sportiv

Krahasimi i librave sportiv

Ka shumë libra sportive të disponueshme në internet, gjë që shtron pyetjen - a duhet të blejnë bastorët apo t'i përmbahen njërit? Këtu janë disa faktorë që duhen marrë parasysh për të gjetur një libralidhës.

Bonuset mund të jenë konsiderata më e rëndësishme në një libër sportiv. Për të tërhequr njerëzit të regjistrohen, çdo faqe e basteve sportive ofron bonuse tërheqëse. Përfitoni nga ky shans duke kërkuar për libralidhës me reputacion në internet që ofrojnë bonuset më të mira.

Sigurohuni që faqet e internetit që zgjidhni të kenë një ndërfaqe miqësore për përdoruesit. Gjëja e fundit që duan lojtarët është të luftojnë për të gjetur rrugën e tyre rreth një faqe interneti vetëm për të vendosur një bast. Për fat të mirë, shumica e faqeve kryesore kanë ndërfaqe jashtëzakonisht miqësore për përdoruesit.

Me bumin e pajisjeve celulare, bastet sportive duhej të ishin miqësore për celularin. Lojtarët mund të vendosin shumë nga bastet e tyre në një smartphone ose tablet dhe mund të mos kenë gjithmonë akses në një kompjuter. Prandaj, faqja që zgjedh një lojtar duhet të ketë një opsion të fuqishëm bastesh celular.

Kur bëhet fjalë për bastet sportive, aq më shumë opsionet e basteve keni, aq më mirë. Bastet tipike të spread-eve, linjat e parave, totalet dhe paraqitjet e para janë të disponueshme pothuajse në të gjitha sajtet. Teasers, rekuizita dhe të ardhme do të jenë të gjitha të pranishme në një numër të madh të tyre. Bastet e drejtpërdrejta janë një fushë ku shërbimet e shkëlqyera do të dalin nga pjesa tjetër e paketës.

Krahasimi i librave sportiv
Fjalori i basteve sportive

Fjalori i basteve sportive

Terminologjia e basteve sportive mund të jetë e ndërlikuar, veçanërisht për ata që janë të rinj në këtë fushë. Shumë nga terminologjitë, konceptet dhe metodat më të përdorura që do të shihni në këtë faqe dhe në përgjithësi në bastet sportive online, janë renditur në fjalorin e basteve sportive më poshtë.

Kini parasysh se disa terma që u përcaktuan më lart mund të mos përfshihen në këtë seksion fjalori të basteve sportive dhe ky seksion nuk përfshin të gjitha termat e përfshirë në bastet sportive.

 • Veprim - Një bast ose bast.
 • Kundër përhapjes - Rezultati përfundimtar i një loje, duke marrë parasysh përhapjen e pikëve.
 • Bad Beat - Një bast që duket se është në favor të bastdhënësit, por jo.
 • Libri (Sportsbook) - Një libër sportiv është një vend ku njerëzit mund të bastojnë për rezultatin e ngjarjeve sportive.
 • Buck - Një bast prej 100 dollarësh.
 • Shkumës - Favoriti i ndeshjes.
 • Konsensusi - Përqindja e bastorëve në secilën anë të një loje.
 • Cover - Rezultati i një basti të përhapur pikë.
 • Dime - Një bast prej 1000 dollarësh.
 • Dollar - Një bast prej 100 dollarësh.
 • Edge - Avantazhi i një bastori përpara se të vendoset një bast.
 • Edhe (Edhe Para) - Një bast 100 dollarë për të fituar 100 dollarë.
 • Handle - E gjithë shuma e parave të bastit në një lojë të caktuar.
 • Handicaping - Përdorimi i analitikës sportive për të bërë parashikime.
 • Mbrojtje - Bast i kundërt i një basti të mëparshëm për të garantuar të fitoni të paktën një shumë të vogël.
 • Hook - Një gjysmë pikë në përhapje
 • Lëng - Librat e komisionit fitojnë për çdo bast.
 • Numrat kyç - Përfaqëson kufijtë më të zakonshëm të humbjes. Kjo përdoret kryesisht në futboll, ku shumë lojëra përfundojnë me një skuadër që fiton me shumëfish nga tre ose shtatë.
 • Limit - Shuma maksimale e lejuar për një bast të vetëm.
 • Lock - Një preferuar i madh.
 • Long Shot - Një humbës i madh.
 • Nikel - Një bast prej 500 dollarësh.
 • Pa veprim - Një lojë që nuk pranon më baste dhe i ka kthyer të gjitha bastet.
 • Oddsmaker (Linemaker) - Dikush që zgjedh linjën e parë të një loje.
 • Jashtë bordit - Një ngjarje që lojtarët nuk mund të bastojnë.
 • Pick'em - Një ngjarje që nuk ka asnjë të preferuar ose të dobët.
 • Puckline - Në hocket, favoriti ka një përhapje -1.5 pikë, ndërsa humbësi ka një përhapje +1.5 pikë.
 • Lëvizja me vijë të kundërt - Lëvizje në linjën e basteve që sfidon përqindjet e basteve publike.
 • Runline - Në bejsboll, favoriti ka një përhapje -1.5 pikë, ndërsa humbësi ka një përhapje +1.5 pikë.
 • Sharp (Wiseguy) - Një lojtar profesionist sportiv.
 • Steam - Një ndryshim i shpejtë i linjës si rezultat i basteve të rënda.
 • Marrja e pikëve - Të vësh bast të dobëtin kundër përhapjes.
 • Bast - Një vendosje në një libër sportiv.
Fjalori i basteve sportive
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi