10 gabime të zakonshme të basteve sportive që duhen shmangur

Tërheqja e basteve sportive është e pamohueshme. Eksitimi i lojës, mundësia e një fitoreje të madhe dhe rritja e aplikacioneve të basteve sportive e kanë bërë më të lehtë për këdo mbi 18 vjeç që t'i bashkohet aksionit. Ndërsa nuk ka asnjë formulë të garantuar për sukses, bastorët me përvojë betohen për disa këshilla të basteve sportive. Por ashtu siç ka truke për të rritur shanset tuaja për të fituar, ka edhe gracka që mund të shkatërrojnë lehtësisht kërkimin tuaj për suksesin e basteve sportive.

Përpara se të hulumtoni se si të jeni një lojtar i mirë i basteve sportive, është thelbësore të njihni gabimet e zakonshme. Këtu janë 10 gabimet më të zakonshme të basteve sportive nga të cilat duhet të shmangni:

10 gabime të zakonshme të basteve sportive që duhen shmangur

1. Nuk ka menaxhim bankroll

Hapi i parë se si të bëni baste sportive me mençuri është krijimi i një bankroll dhe t'i përmbaheni atij. Pyetja e madhe është, sa nga bankroll juaj duhet të vini bast? Një këshillë e zakonshme midis basteve më të mira sportive për t'u ndjekur është të mos vendosni bast më shumë se 2-5% të totalit të bankrollit tuaj në një ngjarje të vetme. Mosmenaxhimi i fondeve tuaja çon në humbje më të mëdha dhe pamundësi për t'u rikuperuar. Kur një lojtar bast nuk menaxhon fondet e tij, është e lehtë të kuptohet pse bastet sportive janë humbje parash për ta.

2. Ndjekja e Humbjeve

Pasi të keni përjetuar disa nga humbjet më të këqija të basteve sportive, instinkti për të rikuperuar mund t'ju shtyjë të vendosni një bast më të madh. Kjo qasje shpesh rezulton në një spirale negative ku vazhdoni të përpiqeni të rikuperoni paratë e humbura, duke çuar në humbje më të mëdha. Në vend të kësaj, mos harroni të vini bast me kokën tuaj, jo mbi të. Gjithçka ka të bëjë me bastet inteligjente.

3. Bast pa një strategji të qartë

Pyes veten si të përmirësoheni në bastet sportive? Zhvilloni një strategji të qartë. Kërcimi nga një qasje në tjetrën pa mirëkuptim apo qëndrueshmëri është një recetë për katastrofë. Ju nuk do të mbështeteni te fati në aktivitete të tjera financiare, ndaj pse t'ia lini rastësisë këtu? Është thelbësore të mësoni teknikat dhe strategjitë e basteve sportive nëse shpresoni për çdo lloj suksesi.

4. Të jesh dembel me kërkime

Si të bëni kërkime për bastet sportive? Është e thjeshtë. Kushtojini kohë. Me kaq shumë burime të disponueshme, nga fletët e basteve sportive deri te analizat në internet, nuk ka asnjë justifikim për të mos bërë detyrat e shtëpisë. Mbani mend, dija është fuqi. Injorimi i këtij hapi do të thotë që po ia lini paratë tuaja të fituara me vështirësi fatit.

5. Bastet në sportet me të cilat nuk jeni të njohur

Është një gjë për të vënë bast për një sportin që ju pëlqen dhe kuptojnë, dhe krejtësisht tjetër për të vënë baste verbërisht. Ky është një nga gabimet e basteve në të cilin bien shumë, veçanërisht kur preken nga premtimi për kthimet më të mëdha të basteve sportive. Bastet në një sport të panjohur mund të jenë gjithashtu duke i hedhur paratë në rrjedhë.

6. Bast në shumë ngjarje

Për të sapoardhurit, veçanërisht ato baste sportive në moshën 18 vjeç, shumëllojshmëria e opsioneve të basteve është si një dyqan ëmbëlsirash: ju dëshironi pak nga gjithçka. Por mbani mend, jo të gjitha ëmbëlsirat janë të mira për ju. Një nga gabimet më të mëdha të basteve që bëjnë njerëzit është përhapja e tyre shumë e dobët duke vënë baste në shumë ngjarje. Nuk ka të bëjë me sasinë, por me cilësinë e basteve tuaja. Joshja e fitoreve më të mëdha të basteve sportive mund të jetë dehëse, por bastet në shumë ngjarje janë një mënyrë e sigurt për të zbehur fokusin tuaj dhe për të mbaruar bankën tuaj.

7. Nuk bëni blerje për shanset më të mira

Ju nuk do të blini një makinë pa krahasuar çmimet, kështu që pse të bëni të njëjtën gjë me shanset? Shanset që merrni mund të ndryshojnë ndjeshëm ndërmjet tyre aplikacionet e basteve sportive, kështu që është gjithmonë një ide e mirë të bëni pazar. Gjithmonë zgjidhni një aplikacion ose uebsajt të njohur për ofrimin e mundësive më të mira. Në afat të gjatë, edhe diferencat e vogla në shanse mund të kenë një ndikim thelbësor në fitimet tuaja. Mos u bëni dembel dhe xhepi juaj do t'ju falënderojë më vonë.

8. Bast me emocion në vend të logjikës

Sa shpesh e keni dëgjuar frazën, "bast me kokën tuaj, jo mbi të"? Kjo aksiomë është thelbësore kur bëhet fjalë për bastet inteligjente. Zemra dëshiron atë që dëshiron, por mos lejoni që emocionet tuaja të diktojnë bastet tuaja. Ju mund të doni një ekip të caktuar, por kjo nuk do të thotë se ata janë zgjedhja e zgjuar. Gjithmonë mbështetuni në statistika, tendenca dhe faktorë të tjerë logjikë. Sa përqind e lojtarëve të lojërave sportive fitojnë vazhdimisht? Ata që marrin vendime të informuara dhe logjike.

9. Të kesh pritshmëri jorealiste

Kur bëhet fjalë për mënyrën se si të përmirësoheni në bastet sportive, zbutja e pritshmërive tuaja është thelbësore. Ky nuk është një film hollivudian; është jeta reale. Ndërsa historitë e bastorëve më të mëdhenj të sportit që e godasin atë mund të jenë frymëzuese, mbani mend se ata janë përjashtim dhe jo rregull. Nuk do të bëheni milioner brenda natës. Bastet duhet të shikohen si një lojë afatgjatë ku synoni për fitore të qëndrueshme dhe të vogla në vend të jackpot-it. Nëse po pyesni se si të ndaloni që bastet sportive të kthehen në një obsesion ose humbje parash, pritshmëritë realiste janë linja juaj e parë e mbrojtjes.

10. Gjithmonë bast në të preferuarat

Ne e marrim atë. Është më e sigurt të vësh bast për skuadrën ose lojtarin që të gjithë e duan. Por ja diçka që mund t'ju tronditë: favoritët nuk fitojnë gjithmonë. Gjithmonë bastet për të preferuarat janë një nga ato gabimet e basteve që mund të duken si një strategji e mirë derisa të mos jetë e tillë. Ndonjëherë, i dobëti ka ditën e tij dhe shanset për këta konkurrentë më pak të favorizuar shpesh ofrojnë një pagesë më të rëndësishme.

Si të bëni baste sportive me sukses është një pyetje e bërë shpesh dhe përgjigja shpesh qëndron në kryerjen e detyrave tuaja. Të mësosh se si të bësh kërkime mbi bastet sportive është jetike. Faqet që ofrojnë fletë bastesh sportive, forume dhe shërbime këshilltarësh mund t'ju ndihmojnë të merrni vendime më të informuara.

Nëse jeni duke kërkuar për një kthesë të shpejtë dhe besoni se bastet sportive janë humbje parash, atëherë jeni në të për arsye të gabuara. E vërteta është se nuk ka rrugë të shkurtra për t'u bërë i mirë në këtë. Por sigurisht që ka mënyra për të mos u bërë keq. Gjërat që një lojtar i basteve i di më mirë variojnë nga ndërlikimet e sportit për të cilin janë duke vënë baste, tek të kuptuarit e menaxhimit të bankrollit, tek zgjedhja e platformës së duhur të basteve.

Nëse gjërat ndonjëherë shkojnë drejt jugut dhe ju duhet të dini se si të ndaloni bastet në sport, ndihma është e disponueshme. Bastet duhet të jenë argëtuese, jo një zjarr që konsumon jetën. Sigurohuni që po e luani zgjuar, të informuar dhe për arsyet e duhura.

Dhe nëse jeni duke kërkuar për platformat më të besueshme për të vendosur ato baste inteligjente, dijeni se mundeni gjeni faqet e basteve më të vlerësuara dhe më të besueshme në BettingRanker. Zgjidhni me mençuri, vini bast me zgjuarsi dhe shanset qofshin gjithmonë në favorin tuaj.

Bastet sportive janë një mënyrë se si njerëzit përpiqen të hamendësojnë rezultatet e lojërave sportive, si p.sh. kush do të fitojë një lojë futbolli ose sa pikë mund të shënojë një ekip basketbolli. Kur ata mendojnë mirë, ata mund të fitojnë para. Kohët e fundit, më shumë vende po lejojnë bastet sportive dhe me ndihmën e faqeve online, më shumë njerëz po përfshihen. Kjo ka çuar në një rritje të madhe të sasisë së parave që njerëzit vënë baste në sport.

Shfaq më shumë

Nëse e keni gjetur ndonjëherë veten duke shfletuar platformat e basteve sportive, mund të keni hasur në një term që është i preferuar në mesin e shumë lojtarëve: bastet akumuluese. Në mënyrë të veçantë, në fushën e futbollit ose atë që njihet më gjerësisht si futboll, këto baste shpesh quhen akumulues futbolli. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë se çfarë është një bast akumulues, si funksionon dhe do të ofrojmë disa këshilla për akumuluesin e futbollit. Qëllimi ynë është t'ju armatosim me këshillat më të mira të akumulatorit sot, në mënyrë që të mund të bëni parashikimet më të informuara të mundshme të akumuluesit.

Shfaq më shumë