Bast në World Boxing Super Series internet

Super Seria BotĂ«rore e Boksit (WBSS) Ă«shtĂ« njĂ« turne qĂ« bashkon boksierĂ« profesionistĂ« nga e gjithĂ« bota pĂ«r njĂ« sezon tĂ« zgjatur garash. Çdo sezon vjetor deri mĂ« tani ka zgjatur dy vjet. Sezoni inaugurues u zhvillua nga 2017 deri nĂ« 2018 ndĂ«rsa i dyti u zhvillua midis 2018 dhe 2019.

Pas një pushimi në 2020 për shkak të bllokimeve të detyruara nga koronavirusi, gara rifilloi në qershor 2021. Ai sezon është ende në vazhdim. Sezoni i ri ka përfshirë një turne me një divizion për femra. Boksieret femra janë të kategorisë Super Featherweight.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Pronarët dhe organizata

Pronarët dhe organizata

Comosa AG, një konsorcium i promovuesve të boksit, është kompania që drejton turneun. Kompania ka selinë në Cyrih, Zvicra. Ajo u themelua në 2017 përmes një partneriteti midis Richard Schaefer dhe Sauerland Promotions.

Ndërsa njoftoi planin për të sjellë WBSS, shefi i menaxhimit Roberto Dalmiglio tha se ata synonin të krijonin turnetë më të mëdhenj sportiv në boks. Richard Schaefer, një shef i njohur i promovimit të boksit dhe pjesë e grupit, tha se ata po krijonin ngjarjet më të mëdha sportive të cilat ishin të pranishme në ligat e tjera sportive, por mungonin në boks. Andreas Benz është CEO aktual i Comosa AG. Kompania punëson gjithsej shtatë persona.

Njerëzit shpesh ngatërrojnë WBSS me Serinë Botërore të Boks (WSB) një garë e ngjashme, por e zhdukur që mblodhi së bashku boksierët amatorë. Ai funksionoi nga viti 2010 në 2018, por doli jashtë biznesit duke përmendur humbjet e përsëritura.

Pronarët dhe organizata
Kualifikimi dhe çmimi

Kualifikimi dhe çmimi

Ndryshe nga WSB që bashkoi boksierët amatorë, Super Seria është një turne për profesionistët. Kampionët botërorë nga organet e boksit Federata Ndërkombëtare e Boksit (IBF), Shoqata Botërore e Boksit (WBA), Këshilli Botëror i Boksit (WBC) dhe Organizata Botërore e Boksit (WBO) kanë të drejtë për përzgjedhje. 15 pretendentët e renditur më të mirë për këto rripa nga katër organet (WBO, IBF, WBC dhe WBO) globalisht janë gjithashtu të pranueshëm. Disa kopje rezervë mbahen në gatishmëri në rast se ndonjë pjesëmarrës tërhiqet.

Camos zgjedh pjesëmarrësit në një format ftesë bazuar në kalendarin e tyre të boksit. Pjesëmarrësit shpallen në një gala ku merr pjesë edhe shorti. Në shortin e transmetuar në televizion, katër boksierët zgjidhën kundërshtarët më të mirë për t'u përballur në çerekfinale nga një vazo me katër boksierë të pavendosur.

Ndeshjet zhvillohen në dy kategori me nga tetë boksierë secila, të grupuar sipas kategorive të peshave. Ky është një garë me nokaut. Ndryshe nga garat konvencionale të boksit që kanë tre gjyqtarë, WBSS ka katër. Fituesi në secilën kategori merr trofeun Muhamed Ali i cili mban emrin e boksierit ikonë të ndjerë. Fituesit marrin gjithashtu një çmim prej 10 milionë dollarësh në para nga kuleta e disponueshme prej 50 milionë dollarësh.

Kualifikimi dhe çmimi
Historia e Super Serisë Botërore të Boksit

Historia e Super Serisë Botërore të Boksit

WBSS është një konkurs mjaft i ri që ka filluar vetëm në vitin 2017. Por kjo nuk tregon mungesë të historisë. Në dy sezonet e përfunduara, gara ka pasur disa periudha drithëruese që do të mbeten në mendjet dhe librat e fansave të boksit për shumë vite në vijim.

Sezoni 2017/18, sezoni i parë i kampionateve sportive, i grupoi luftëtarët në kategoritë e peshave super të mesme dhe të peshave kryqëzuese. Boksierët e peshave super të mesme peshonin 200 paund (90.7 kg) ndërsa pesha e kryqëzimit ishte 168 paund (76.2 kg). Finalja e kategorisë Cruiserweight u mbajt më 21 korrik 2018 në Olimpiyskiy, Moskë, Rusi. Ukrainasi Oleksandr Usyk fitoi titullin, duke mposhtur rusin Murat Gassiev me vendim universal pas 12 raundeve. Finalja e peshave super të mesme shkoi për Callum Smith i Mbretërisë së Bashkuar, i cili mposhti bashkatdhetarin George Groves në raundin e 7-të. Ngjarja u mbajt në qytetin sportiv të Mbretit Abdullah në Jeddah, Arabia Saudite.

Sezoni i dytë

Sezoni 2018/19 kishte tre kategori peshash: Pesha bantam (118 lb, 53.5 kg), pesha super e lehtë (140 lb, 63.5 kg) dhe pesha Cruiser (200 lb, 90.7 kg). Japonezja Naoya Inoue fitoi peshën bantam duke mposhtur Nonito Donaire të Filipineve me një vendim universal më 7 nëntor 2019 në Japan Super Arena në Saitama, Japoni.

Pesha super e lehtë shkoi për Josh Taylor i Mbretërisë së Bashkuar, i cili parakaloi Regis Prograis të Shteteve të Bashkuara me një vendim të shumicës në The O2 Arena në Londër, Mbretëria e Bashkuar më 26 tetor 2019. Mairis Briedis e Letonisë fitoi kategorinë më të rëndë duke mposhtur Yuniel Dorticos të Kubës me një vendim i shumicës. Finalja u luajt më 26 shtator 2020 në Qendrën Transmetuese Plazamedia në Mynih, Gjermani.

Historia e Super Serisë Botërore të Boksit
Pse është popullor Super Seria Botërore e Boksit?

Pse është popullor Super Seria Botërore e Boksit?

Çdo tifoz qĂ« bĂ«n njĂ« listĂ« tĂ« turneve sportive ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« listojĂ« WBSS midis tyre turne tĂ« mĂ«dha sportive. Edhe shikueshmĂ«ria pĂ«r ndeshjet flet vetĂ«. Por pse ky popullaritet?

Organizimi i shkëlqyer nga drejtues me përvojë është një faktor kyç. Të tillë si Schaefer dhe Benz kanë qenë në lojë prej vitesh. Ata e dinë shumë mirë se çfarë duan tifozët e boksit. Zgjedhja për konkurrencë profesionale në vend të takimeve amatore i jep WBSS një avantazh që WBS mund t'i ketë munguar. Tifozët mezi presin të shohin emrat më të mëdhenj të sportit që po luftojnë kundër tij.

Me një çantë bujare prej 50 milionë dollarësh, tërhiqen luftëtarë të mëdhenj. Rezultati është një interes i madh nga sponsorët dhe transmetuesit. Kjo bën të mundur që audienca në mbarë botën të ketë akses në ndeshjet e drejtpërdrejta.

Pse është WBSS kaq popullor për të bastuar?

Prania e kaq shumë fansave e bën atë një treg të shkëlqyeshëm për faqet e basteve në internet. Ata e dinë se tifozëve u pëlqen të rrisin emocionet e tyre duke vënë baste në turne sportive dhe janë më se të lumtur të ofrojnë tregje bastesh. Ashtu si turnetë më të mirë esports janë erëza me bast, po kështu është edhe WBSS.

Pse është popullor Super Seria Botërore e Boksit?
Si të vini bast në Super Seritë Botërore të Boksit

Si të vini bast në Super Seritë Botërore të Boksit

Bastet e boksit janĂ« tĂ« lehta dhe tĂ« drejtpĂ«rdrejta. Basti i linjĂ«s sĂ« parave, i cili parashikon fituesin e plotĂ«, Ă«shtĂ« mĂ« i zakonshmi. ËshtĂ« gjithashtu basti mĂ« i mirĂ« pĂ«r fillestarĂ«t pasi mbĂ«shtetet nga gjĂ«ra tĂ« tilla si forma aktuale, statistikat dhe analizat para ndeshjes. MegjithatĂ«, nĂ«se dikush nuk Ă«shtĂ« duke vĂ«nĂ« bast pĂ«r tĂ« humburit, fitimet mund tĂ« jenĂ« mjaft tĂ« vogla.

Bastet me rrezik si metoda e fitimit (pikë, KO, etj.), raundi kur do të përfundojë ndeshja, kohëzgjatja e ndeshjes dhe rezultatet e letrave shpesh paguajnë shumë më mirë. Ata gjithashtu shtojnë emocionin e shikimit të ndeshjes. Megjithatë, duke pasur parasysh rrezikun e lidhur, lojtarët duhet gjithmonë të bastojnë shuma të vogla për këto rezultate.

Bukuria e WBSS është se u ofron lojtarëve shumë ndeshje për të vënë bast. Për shanse më të larta, lojtarët mund të zgjedhin të vendosin baste për rezultatin e një sezoni të tërë. Në këtë mënyrë, ata mund të fitojnë shumë me një aksion të vogël nëse janë jashtëzakonisht me fat. Edhe nëse humbasin, paratë e humbura janë të parëndësishme. Bërja e basteve është gjithashtu më e lehtë në këtë turne, sepse lojtarët mund të ndjekin dhe dokumentojnë veprimet ndërsa sezoni përparon. Të faqen zyrtare të konkursit ka shumë informacione që mund të ndihmojnë lojtarët në marrjen e vendimeve të basteve.

Si të vini bast në Super Seritë Botërore të Boksit
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi