Bast në World Baseball Classic internet

World Baseball Classic zakonisht shkurtohet si WBC. Kampionati është një ngjarje vjetore ndërkombëtare e bejsbollit që mbahet që nga viti 2006. Shoqatat e mëdha të bejsbollit mbështesin ngjarjet më të mëdha sportive në vende të ndryshme. Midis tyre është një nga ligat më të mëdha sportive; Major League Baseball dhe Shoqata e Lojtarëve të saj.

Kampionate të tjera të mëdha sportive të bejsbollit që mbështesin ngjarjen janë NPB e Japonisë dhe KBO e Koresë. Gjithashtu, ka disa organizata profesionale të bejsbollit dhe sindikata të lojtarëve në mbarë botën që mbështesin ngjarjen. WBO-ja e dytë u mbajt në vitin 2009. Turnetë e mëvonshme u mbajtën në intervale katërvjeçare. WBO ishte ngjarja fillestare ndërkombëtare e bejsbollit që përfshin lojtarët aktualë të ligave të mëdha sportive. World Baseball Classic synon të promovojë lojën në mbarë botën dhe të ofrojë një platformë konkurrimi ku do të përballen lojtarët më të mirë në mbarë botën.

Historia e Klasikës Botërore të BejsbollitPse është popullor World Baseball Classic?Si të bastni në World Baseball Classic
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Sipas një përmbledhjeje të synimeve ndërkombëtare të MLB, World Baseball Classic do të rikthehet në vitin 2023. Pati një shtyrje të edicionit të 2021 për shkak të pandemisë globale. Rikthimi i WBC do t'i japë fund ndërprerjes gjashtëvjeçare të turneut mbarëbotëror.

Shtetet e Bashkuara janë kampionia në fuqi e Botës në Baseball Classic. WBC është fituar gjithashtu dy herë nga Japonia dhe gjithashtu Republika Domenikane. Nuk ka para fikse për këtë turne. Fitimet ndryshojnë në varësi të të ardhurave për çdo edicion.

Section icon
Historia e Klasikës Botërore të Bejsbollit

Historia e Klasikës Botërore të Bejsbollit

MLB dhe MLBPA e Amerikës njoftuan synimet për turneun në maj 2005. Liga po përpiqej të organizonte një turne në vitet e mëparshme, por pati disa vonesa. Këto vonesa ishin për shkak të diskutimeve me shoqatat e përfshira dhe sanksionimit të IBF. Fillimisht, pronarët e skuadrave e refuzuan ftesën. Gjithashtu, sindikata e lojtarëve kishte shqetësime për orarin e ngjarjes.

Në mënyrë të ngjashme, pati një konflikt midis federatës së Japonisë dhe shoqatës së lojtarëve të saj. Megjithatë, më 16 shtator 2005, NPB e informoi zyrtarisht MLB-në se ata e kishin pranuar ofertën pas katër muajsh diskutime të fillimit të ndalimit. Fatkeqësisht, në përgatitjen e orarit, kishte dyshime për pjesëmarrjen e Kubës për shkak të sanksioneve të Shteteve të Bashkuara. Kështu, pati kërcënime të rëndësishme anulimi në rritje. Megjithatë, turneu u konfirmua vetëm disa javë para fillimit të tij.

Përzgjedhja e pjesëmarrësve

Përzgjedhja e listës origjinale të turneut u bë me ftesë. Synimet ishin të përfshinin të gjitha vendet e rëndësishme ndërkombëtare të bejsbollit. Këto ishin kombe që gjeneruan një numër të konsiderueshëm atletësh profesionistë. Para edicionit 2017, kriteret e kualifikimit janë rishikuar. Rezultati ishte një listë paksa e ndryshuar e vendeve pjesëmarrëse.

Pakistani zëvendësoi Tajlandën në atë që ishte pamja e tyre e parë. Izraeli dhe Kolumbia e Amerikës së Jugut bënë gjithashtu një kualifikim debutues në ngjarjen kryesore. Të dy kishin fituar grupet e tyre përkatëse në Kualifikimet Klasike të Basebollit Botëror 2017 të mbajtura vitin e kaluar. Për herë të parë, Shtetet e Bashkuara fituan këtë ngjarje, duke mposhtur Porto Rikon 8-0 në finale, pavarësisht se ky i fundit bëri një paraqitje të përsëritur në finale.

Pasqyrë e sportit të bejsbollit

A lojë bejsbolli përfshin dy ekipe me nëntë lojtarë. Këta lojtarë përputhen në një fushë në formë diamanti që ka katër baza të bardha. Orientimi i këtyre bazave është katror ndërsa vija diagonale është vertikale. Kur fillon loja, tre lojtarë të ekipit të goditjes përjashtohen. Si goditje, lojtarët sfidojnë të trokasin topin nga mbajtësja e ekipit në fushë. Pasi e bëjnë këtë, ata përfundojnë një qark të tërë rreth bazave për të shënuar një "vrapim". Ekipi fitues duhet të shënojë më shumë vrapime në nëntë radhë.

Historia e Klasikës Botërore të Bejsbollit
Pse është popullor World Baseball Classic?

Pse është popullor World Baseball Classic?

Një listë e turneve sportive konsideron atletikë të jashtëzakonshme nga lojtarët e ekipeve konkurruese. Megjithatë, bejsbolli bazohet në një aftësi të brendshme që lojtarët duhet ta zotërojnë vetë. Loja kërkon aftësi të tjera si strategjia, durimi dhe aftësia për t'u përgjigjur shpejt nën presion. Këta faktorë janë arsyeja pse lojtarët e formave dhe madhësive të ndryshme mund të shijojnë një lojë.

Basebolli Ă«shtĂ« i rastĂ«sishĂ«m ndryshe nga ngjarjet e mĂ«dha sportive. Nuk ka afat kohor. Basebolli vendos se kur do ta quajĂ« atĂ« nĂ« ditĂ«. Kjo Ă«shtĂ« ndryshe nga shumĂ« turne sportive nĂ« internet qĂ« ndjekin fansat. NĂ« mĂ«nyrĂ« tipike, njĂ« lojĂ« bejsbolli kĂ«rkon qĂ« ekipet tĂ« shkojnĂ« nĂ« 27 ndeshje nĂ« sa mĂ« pak kohĂ« tĂ« jetĂ« e mundur. Çdo fushĂ«, at-bat dhe baserunner llogariten nĂ« njĂ« lojĂ« bejsbolli, duke e bĂ«rĂ« çdo posedim interesant. Çdo moment i lojĂ«s kĂ«rkon qĂ« lojtarĂ«t tĂ« japin gjithçka.

Pse është popullor ky turne për të bastuar?

Gjatësia e ligave të mëparshme lejon shumë kohë për të testuar metodat dhe për të gjurmuar të dhënat dhe tendencat. Gjuajtësit mund të mbledhin informacion për të rritur shanset e tyre në faqet e basteve sportive në internet. Basebolli është më shumë një seri lojërash individuale. Kjo është e ngjashme me ngjarjet më të mëdha sportive në botë. Në të kundërt, lojërat më të orientuara nga ekipi mund të jenë të vështira për t'u prishur për shkak të shumë komponentëve të njëkohshëm lëvizës që ndikojnë në çdo lojë të caktuar.

Pse është popullor World Baseball Classic?
Si të bastni në World Baseball Classic

Si të bastni në World Baseball Classic

Qindra sisteme dhe metoda bastesh fituese janë krijuar tashmë. Bastet në turnetë sportive thjesht kërkojnë që përdoruesit të bëjnë disa kërkime mbi ekipet e përfshira. Më pas ata zgjedhin një sistem që përdor statistika që mund t'i gjejnë dhe kuptojnë. Gjuajtësit mund të përpiqen të zbulojnë ndeshjet e ardhshme që bien brenda kufijve të sistemit.

Strategjia e basteve në World Baseball Classic

Faqet e basteve sportive në internet aplikoni sistemin e parave në bastet e bejsbollit. Ai zbaton një handikap të përhapjes së pikëve ku të dyja palët fillojnë me -110. Ekziston një i dobët dhe një favorit, shanset që përfaqësojnë rezultatin më të mundshëm. Vënësi i basteve zgjedh një nga dy skuadrat për të fituar plotësisht dhe për të marrë pagesat sipas gjasave.

Basti i plotë i lejon personat me aftësi të kufizuara të zgjedhin rrugën drejt fitimit që plotëson më së miri preferencat e tyre. Për të fituar para, duhet të përqendroheni në fitimin e një përqindjeje të madhe të zgjedhjeve, ose ata mund të luajnë të sigurt dhe të qëndrojnë me të preferuarit ose të dobëtit e vegjël. Dikush tjetër mund të përqendrohet te të dobëtit në turnetë e mëdha sportive. Në këtë mënyrë ata do të humbasin më shpesh se sa fitojnë, por prapë do të fitojnë për shkak të pagesave më të rëndësishme.

Totali i golave tĂ« bejsbollit Ă«shtĂ« i ngjashĂ«m me totalin e golave nĂ« futboll dhe totalin e pikĂ«ve nĂ« basketboll pasi ato janĂ« baste Mbi/NĂ«n. Totali i referohet numrit total tĂ« vrapimeve tĂ« shĂ«nuara nga tĂ« dyja palĂ«t. ËshtĂ« thelbĂ«sore tĂ« theksohet se kjo pĂ«rfshin lojĂ«ra tĂ« lidhura nĂ« fund tĂ« nĂ«ntĂ« radhĂ«ve dhe kalimin nĂ« radhĂ« shtesĂ«. Totali i vrapimeve tĂ« njĂ« loje bejsbolli Ă«shtĂ« zakonisht midis 8 dhe 10 vrapimesh.

Si të bastni në World Baseball Classic
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi