Bast në Winter Olympic Games internet

Lojërat Olimpike Dimërore janë ndër ngjarjet më të mëdha sportive që mbahen në dimër. Atletët që përfaqësojnë vendet e tyre konkurrojnë në sporte të ndryshme në një garë atletike ndërkombëtare. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, i themeluar në Paris në 1894 për të organizuar, promovuar dhe qeverisur ngjarjet aktuale Olimpike, drejton lojërat.

Lojërat Dimërore mbahen çdo katër vjet, zakonisht dy vjet pas Lojërave Olimpike Verore. Lojërat luhen në borë ose akull. Ka pesëmbëdhjetë ngjarje të ndryshme për konkurrentët, duke filluar nga skijimi deri te snowboarding. Të gjithë atletët garojnë për medaljet e lakmuara olimpike. Deri më tani janë zhvilluar 24 Lojëra Olimpike Dimërore. Më aktuale u mbajt në Pekin në 2022.

Bast në Winter Olympic Games internet
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka rreth Lojërave Olimpike Dimërore

Gjithçka rreth Lojërave Olimpike Dimërore

Sportet dimërore të tilla si patinazhi artistik, skijimi, snowboarding, hokej mbi akull, dhe shumë të tjera janë paraqitur në Lojërat Dimërore. Lojërat Olimpike Dimërore kanë pasur disa ndryshime që nga fillimi i tyre. Komiteti ka prezantuar ngjarje të tilla si Alpine (që njihet si ski), lugë, patinazh me shpejtësi në pistë të shkurtër dhe ski në stil të lirë.

Janë prezantuar gjithashtu skelet dhe snowboarding. Disa nga sportet e reja, si kaçurrela dhe bobsleigh, që atëherë janë bërë ngjarje të rregullta. Fatkeqësisht, lojërat e tjera, si patrulla ushtarake, janë hequr përfundimisht. Veçanërisht, loja aktuale e biatlonit në këto Olimpiada e ka origjinën nga loja e ndërprerë.

Që nga viti 2022, dymbëdhjetë vende, Austria, Kanadaja, Finlanda, Franca, Britania e Madhe, Hungaria, Italia, Norvegjia, Polonia, Suedia, Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara, kanë konkurruar në çdo Lojë Olimpike Dimërore. Gjithashtu, përpara shpërbërjes së saj, Çekosllovakia merrte pjesë në çdo Lojë Olimpike Dimërore. Pasardhësit e saj, Republika Çeke dhe Sllovakia, kanë qenë në mënyrë të ngjashme në çdo ngjarje.

Austria, Kanadaja, Finlanda, Norvegjia, Suedia dhe Shtetet e Bashkuara janë vende të dallueshme për të fituar medalje në çdo edicion të Lojërave Olimpike Dimërore. Shtetet e Bashkuara janë i vetmi vend që ka një medalje të artë në çdo ngjarje dimërore. Norvegjia është lider në renditjen e medaljeve të të gjitha kohërave.

Gjithçka rreth Lojërave Olimpike Dimërore
Pse janë të njohura Lojërat Olimpike Dimërore?

Pse janë të njohura Lojërat Olimpike Dimërore?

Rritja e medias dhe internetit si një mjet komunikimi global vazhdon të rrisë popullaritetin e lojërave. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar fiton para duke shitur të drejtat e transmetimit dhe reklamat. Prandaj, korporatat televizive dhe sponsorët e biznesit kanë qenë në gjendje të ushtrojnë një ndikim të rëndësishëm në lojërat.

Me kalimin e kohës, IOC i është dashur të merret me një mori ankesash. Disa prej tyre kanë qenë zemërime të brendshme dhe atletë që përdorin drogë për të përmirësuar performancën. Gjithashtu, ka pasur raste të bojkotimeve politike të Lojërave Olimpike Dimërore. Pavarësisht gjithë kësaj, evenimenti ka qenë ndër kampionatet sportive më të spikatura globalisht.

Pse janë të njohura Lojërat Olimpike Dimërore?
Historia e Lojërave Olimpike Dimërore

Historia e Lojërave Olimpike Dimërore

Është një burim krenarie kombëtare të jesh në platformën e konkurrencës. Ai gjithashtu nënkupton një çmim monetar dhe akses në mundësitë fitimprurëse të sponsorizimit shumëmilionësh për disa fitues. Ndryshe nga turne të mëdha sportive, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar nuk i kompenson medalistët.

Megjithatë, disa vende paguajnë atletët e tyre në bazë të numrit të medaljeve që fitojnë në Lojërat Olimpike Verore ose Dimërore.

Disa sporte patinazhi u shfaqën në Lojërat e 1908 dhe 1920. Megjithatë, Lojërat Dimërore nuk u njohën deri në vitin 1924. Lojërat Chamonix u mbajtën fillimisht si pjesë e Javës Ndërkombëtare të Sporteve Dimërore në Chamonix, Francë.

Edhe pse nuk u njoh si një ngjarje zyrtare olimpike, IOC e mbështeti atë. Veprimtaria ishte një sukses pasi ishte i organizuar mirë dhe kishte pajisje të reja.

Më pas u përfshi në listën e turneve sportive të organizuara nga Komiteti Olimpik. Në fakt, kjo e shtyu komitetin të ndryshonte statutin e tij në 1925, duke themeluar Lojërat Dimërore. Pas kësaj, Chamonix u bë i njohur si vendlindja e Lojërave Olimpike Dimërore.

Gjithsej 250 pjesëmarrës nga 16 vende konkurruan në 16 ngjarje. Patinazhi artistik ishte i vetmi eveniment i lejuar për gratë deri në Lojërat Olimpike të vitit 1936 në Garmisch-Partenkirchen Gjermania kur u prezantua alpine (ski).

Historia e Lojërave Olimpike Dimërore
Momente të jashtëzakonshme të Lojërave Olimpike Dimërore

Momente të jashtëzakonshme të Lojërave Olimpike Dimërore

Një nga momentet më të shquara në historinë e Lojërave Olimpike Dimërore është Mrekullia e Harruar. Në vitin 1960, Shtetet e Bashkuara fituan medaljen e artë olimpike në hokej mbi akull duke mundur Kanadanë. Shtetet e Bashkuara hynë në lojëra si të dobët, të paaftë për të konkurruar kundër Bashkimit Sovjetik dhe Kanadasë. Skuadra shkoi deri në fund dhe mundi Çekosllovakinë për të fituar medaljen e artë.

Trembëdhjetë kombe në tre kontinente kanë pritur këto lojëra dimërore katërvjeçare. Qytetet italiane të Milanos dhe Cortina d'Ampezzo do të presin edicionin e vitit 2026. Veçanërisht, nuk ka pasur kurrë një ngjarje të organizuar në hemisferën jugore. Kjo për shkak të mungesës së atmosferës për lojërat e varura nga moti i ftohtë.

Momente të jashtëzakonshme të Lojërave Olimpike Dimërore
Pse Olimpiada Dimërore është e popullarizuar për bast?

Pse Olimpiada Dimërore është e popullarizuar për bast?

Kampionatet sportive të Lojërave Olimpike Dimërore kanë një gamë të ndryshme sportesh, duke siguruar që të ketë diçka për të gjithë. Sportet individuale të tilla si biatlon dhe ski në vend e shtyjnë qëndrueshmërinë njerëzore në kufijtë e saj, ndërsa patinazhi artistik tregon forcë dhe hirin.

Hokej në akull dhe kaçurrela janë të preferuarat e basteve të Lojërave Olimpike Dimërore dhe tifozët e sporteve të ekipit janë të kujdesshëm. Si rezultat, ka një sërë tregjesh për të bastuar në Lojërat Olimpike Dimërore për sportdashësit.

Pse Olimpiada Dimërore është e popullarizuar për bast?
Si të bastni në Lojërat Olimpike Dimërore

Si të bastni në Lojërat Olimpike Dimërore

Ka disa faqet e basteve sportive në internet që lejojnë lojtarët të bastojnë në turne sportive në internet. Kur bastet në kampionatet sportive olimpike dimërore, lojtarët kanë një shumëllojshmëri të gjerë ngjarjesh për të zgjedhur dhe shumë lloje bastesh. Gara për Arin është një opsion i njohur bastesh.

Ndryshe nga Lojërat Olimpike Verore, ku zakonisht dominojnë një ose dy vende, "top dog" i Lojërave Olimpike Dimërore ndryshon duart rregullisht.

Si të bastni në Lojërat Olimpike Dimërore
Strategjitë e basteve në Lojërat Olimpike Dimërore

Strategjitë e basteve në Lojërat Olimpike Dimërore

  • Shumë njerëz përfitojnë nga industria e basteve Over/Under. Koncepti është i thjeshtë dhe është i ngjashëm me atë tradicional ose sportet më të mira elektronike kampionate. Por në varësi të ligave sportive, krijuesi i basteve do të vendosë një sasi të synuar të golave, pikëve ose kohës.
  • Në Lojërat Olimpike Dimërore, lojtarët kanë mundësinë të parashikojnë rezultatet përfundimtare të lojërave sportive si hokej mbi akull. Ata mund të bastojnë që golat totale të skuadrave të jenë nën ose mbi një numër të caktuar.
  • Përndryshe, përdoruesit mund të parashikojnë se sa medalje ari do të fitojë një ekip i caktuar në një sport të caktuar. Gjatë turneut, ky është një nga tregjet më të njohura të basteve nën/mbi.
  • Kur bastet në turne sportive, lojtarët duhet të analizojnë performancën historike dhe formën aktuale të ekipit. Në mënyrë të ngjashme, përpara se të përfitojnë shanset, faqet e basteve sportive në internet do të analizojnë një ekip dhe do të parashikojnë sa medalje ari do të fitojnë.
  • Çdo faqe bastesh ofron gjithashtu një shumëllojshmëri të larmishme tregjesh. Shumica e tyre janë mjaft të sofistikuara, duke u kërkuar lojtarëve të kryejnë kërkime shtesë përpara se të bastojnë.
Strategjitë e basteve në Lojërat Olimpike Dimërore
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi