Bast në Wimbledon internet

Ky udhëzues bastesh në Wimbledon është burimi i fundit për adhuruesit e tenisit që duan të futen në bastet e tenisit. Ka gjithçka që lojtarët duhet të dinë për bastet e tenisit dhe, më e rëndësishmja, se si të bastojnë në turneun më prestigjioz të tenisit, Wimbledon. I njohur gjithashtu si The Championships Wimbledon, ose The Championships, Wimbledon është një kampionat sportiv tenisi që është ndër katër turnet e tenisit Grand Slam së bashku me French Open, Australian Open dhe US Open.

Ajo që e bën unik Wimbledon është fakti që luhet në bar. Ky kampionat sportiv është turneu më i vjetër i tenisit dhe renditet ndër ngjarjet më të mëdha sportive në mbarë botën.

Bast në Wimbledon internet
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Pse është Wimbledon popullor?

Pse është Wimbledon popullor?

Kampionati, Wimbledon është ndër turnetë kryesore sportive në botë, duke tërhequr fansa nga të gjitha anët. Sipas Statista, Kampionati Wimbledon 2019 tërhoqi 500,397 vizitorë, një rritje nga Wimbledon i vitit 2018, i ndjekur nga 473,169 tifozë. Kur bëhet fjalë për shtrirjen televizive, Kampionatet 2018 kishin një shtrirje televizive prej afërsisht 26 milionë (BBC) dhe 29.42 milionë (ESPN). Këto shifra tregojnë se, me të vërtetë, Wimbledon është popullor.

Përveç tifozëve, Wimbledon gjithashtu shfaqet në faqet online të basteve sportive tani që lojtarët gjithashtu vënë bast për lojtarët dhe ekipet e tyre të preferuara. Është interesante që sot, lojtarët e fatit nuk po bastojnë vetëm në turne sportive që prekin sportet e njohura si futbolli dhe basketbolli vetëm, por ata po bastojnë edhe në tenis në numër të madh. Pra, çfarë e bën Wimbledon të njohur në skenën e basteve?

Epo, tenisi dhe, në veçanti, Wimbledon ka një ndjekës të madh. Një numër i mirë i tifozëve të tenisit që ndjekin Kampionatin janë bastorë. Thënë kjo, ata patjetër do të bastojnë gjatë ngjarjes sportive.

Përveç kësaj, ka shumë site bastesh në Wimbledon në ditët e sotme, kështu që entuziastët e tenisit mund të shtojnë adrenalinën duke vënë paratë e tyre te lojtarët dhe ekipet e tyre të preferuara. Përveç disponueshmërisë së lojtarëve të basteve me tregjet e basteve Wimbledon, turneu ka shumë ndeshje për të bastuar - çdo ndeshje me një shumëllojshmëri tregjesh.

Pse është Wimbledon popullor?
Si të bastni në Wimbledon?

Si të bastni në Wimbledon?

Bastet në Wimbledon mund të mos jenë një shëtitje në park, veçanërisht për fillestarët. Por për fat, ky segment ndan disa nga këshillat thelbësore që mund t'i ndihmojnë lojtarët të futen në lojë. Pra, si i bëjnë bastet lojtarët në Kampionatin?

  1. Epo, hapi i parë është të gjeni një faqe bastesh me tregjet e basteve Wimbledon. Jo të gjitha librat sportive kanë tregje bastesh tenisi, lëreni vetëm Wimbledon's. Pasi të gjeni një faqe bastesh me tregjet e Wimbledon, kontrolloni nëse ka një licencë të vlefshme dhe bonuset e basteve sportive, gjithashtu.
  2. Hapi tjetër është vlerësimi i tregjeve të basteve në Wimbledon. Ka prestigjiozë me të gjitha ndeshjet, ndërsa disa mbulojnë vetëm ndeshjet më të vlerësuara në këtë turne. Është gjithashtu jetike të vlerësohet numri i tregjeve të disponueshme për secilën lojë. Libërbërësi më i mirë ka një shumëllojshmëri të gjerë tregjesh bastesh, duke përfshirë bastet në lojë ose të drejtpërdrejta.
  3. Tani, hapi i fundit është të zbuloni formën aktuale të lojtarëve dhe ekipeve të ndryshme që marrin pjesë në garë. Shikoni ndeshjet e mëparshme për të ditur se cili lojtar apo ekip është favorit. Për ata që nuk merren me tenis, zgjidhja këtu do të jetë të kontrollojnë se çfarë thonë faqet e parashikimit të Wimbledon.

Analiza e gjasave është gjithashtu kritike. Mos harroni, sa më të larta të jenë shanset, aq më të vogla janë shanset për të fituar, ndërsa sa më të ulëta të jenë shanset, aq më të larta janë shanset për të fituar!

Si të bastni në Wimbledon?
Historia e Kampionatit Wimbledon

Historia e Kampionatit Wimbledon

Kampionati Wimbledon, tërheq talentet më të mira në tenis nga çdo pjesë e botës. Si turneu më prestigjioz, ai tërheq një grup të madh çmimesh. Wimbledon-i i fundit lundroi me 35,000,000 £.

Siç u përmend më lart, Wimbledon është turneu më i vjetër i tenisit, që ka filluar në 1877. Ngjarja inauguruese e kontestuar nga 22 lojtarë ishte një çështje e të gjithë meshkujve.

Një nga gjërat interesante në lidhje me Wimbledonin e 1877-ës është fakti se për t'u kualifikuar, lojtarët duhej të paguanin një guinea dhe ngjarja zgjati nëntë ditë në vend të pesë ditëve të planifikuara pasi shirat prishën shfaqjen. Spencer Gore mposhti William Marshall për t'u bërë fituesi i parë i Wimbledon në finale.

Pas inaugurimit të Wimbledon, turneu fitoi tërheqje dhe u bë një sukses, përveç gjatë epokave të Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore, kur u anulua. Ngjarja u anulua gjithashtu në vitin 2020, në kulmin e pandemisë Covid19.

Sot, Wimbledon është turneu më i lakmuar i tenisit. Ngjarja sportive zakonisht mbahet në All England Club në Wimbledon, Londër. Wimbledon i fundit ishte kampionati Wimbledon 2021, edicioni i 134-të i turneut.

Historia e Kampionatit Wimbledon
Yjet më të suksesshëm të Wimbledon

Yjet më të suksesshëm të Wimbledon

Me kalimin e viteve, ka pasur atletë dominues që kanë lënë gjurmë në historinë e Wimbledon.

Të tillë si William Renshaw, Roger Federer, Laurence Doherty, Todd Woodbridge, Helen Wills, Billie Jean King, Venus Williams dhe Martina Navratilova kanë dominuar kampionatin. Tani për tani, të mëdhenjtë në turne përfshijnë Novak Gjokovic, Nikola Mektić, Mate Pavić, Ashleigh Barty, Hsieh Su-wei, Elise Mertens dhe Desirae Krawczyk. Ata ishin titullarët në Wimbledon 2021.

Yjet më të suksesshëm të Wimbledon
Ngjarjet e Wimbledon dhe formatet e ndeshjeve

Ngjarjet e Wimbledon dhe formatet e ndeshjeve

Përpara se të futeni në bastet e Wimbledon, është e rëndësishme të kuptoni ngjarjet e ndryshme të Wimbledon. Përveç kësaj, lojtarët duhet të njihen me formatet e ndeshjeve të turneut.

Ngjarjet e Wimbledonit

Ngjarjet e Wimbledon janë kategorizuar në tre. Ka Ngjarje kryesore, Ngjarje Junior dhe Ngjarje Ftesash.

  1. Ngjarjet kryesore - Janë pesë ngjarje kryesore, duke përfshirë Gentlemen's Singles, Ladies' Singles, Gentlemen's Dyshet, Dyshe për Zonja dhe Dyshe Mikse. Tek meshkujt dhe femrat marrin nga 128 lojtarë secila, ndërsa dyshe për meshkuj dhe femra kanë nga 64 ekipe secila. Sa i përket çifteve mikse, janë 48 skuadra.
  2. Ngjarjet për të rinjtë - Këtu ka beqarë djemsh, beqarë vajzash, dyshe për djem dhe dyshe për vajza. Beqarët tërheqin 64 lojtarë, ndërsa dyshe 32 skuadra.
  3. Ftesa Ngjarje - Janë shtatë Ngjarje Ftesash, duke përfshirë Dyshe Ftesash Zotërinjsh, Dyshe Ftesash për Zonja dhe Dyshe Ftesash për Zotërinj të Mëparshëm, të cilat janë të gjitha 8 palë evente të rrumbullakëta. Të tjerat janë Gentlemen's Wheelchair Singles, Ladies' Wheelchair Singles, Gentlemen's Wheelcars Doubles (4 palë) dhe Dyshe për zonjat (4 palë).

Formatet e ndeshjeve të Wimbledon

Në Wimbledon, të gjitha ndeshjet Gentlemen's Singles dhe Doubles janë më të mirat nga pesë (bo5) ndërsa të gjitha ngjarjet e tjera janë më të mirat nga tre (bo3). Ngjarjet e Wimbledon-it janë ndeshje me një eliminim, përveç turneve të raundit të rrumbullakët, p.sh., dyshe me ftesa të zotërinjve, dyshe me ftesa për zonja dhe dyshe për ftesa për zotërinjtë e moshuar.

Ngjarjet e Wimbledon dhe formatet e ndeshjeve
Gjithçka Rreth Tenisit

Gjithçka Rreth Tenisit

Me origjinë nga Franca në shekullin e 12-të, tenisi është ndër sportet më të njohura globalisht me mbi 1 miliard ndjekës. Përafërsisht 87 milionë njerëz, e barabartë me 1.17% të popullsisë globale, luajnë këtë sport me raketë. Tenisi është popullor pasi luhet në nivel amator dhe profesional nga lojtarët femra dhe meshkuj.

Ka dy variante të sportit, teke dhe dyshe. Sporti olimpik luhet duke përdorur një raketë dhe një top me objektin e lojës që të godasë topin në një mënyrë që kundërshtari të mos jetë në gjendje të kthejë një kthim të vlefshëm.

Gjithçka Rreth Tenisit
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi