Bast në US Open Golf Championship internet

Golfi gëzon një histori dhe tradita të pasura. Me origjinë nga Skocia, ky sport individual dikur ishte ekskluziv për meshkujt, por tani është i hapur për të gjithë. Objekti i këtij sporti është futja e topit në vrimë me goditjet e leshit. Golfi mund të luhet për argëtim ose konkurrencë. Sot, golfi gëzon një popullaritet masiv, me garat ndërkombëtare të golfit që tërheqin një audiencë të madhe si në fushën e golfit ashtu edhe në media. Për sa i përket arit konkurrues, US Golf Open zë një vend të veçantë në zemrat e entuziastëve të golfit.

Çfarë është US Golf Open?KonkursiPse është popullor US Open?Si të bastoni në US Open?
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Çfarë është US Golf Open?

Çfarë është US Golf Open?

US Open Championship Golf është një turne vjetor që mbahet në SHBA. Ai vlerësohet shumë në industrinë e golfit, duke qenë i dyti nga katër më të mëdhenjtë golf diploma. Ky konkurs vjetor ka një histori të gjerë që daton që nga viti 1895, nën orën e Shoqatës së Golfit të Shteteve të Bashkuara (USGA). Kjo ngjarje mbahet shpesh rreth qershorit, me përjashtim të vitit 2020. Ngjarja e 2022-ës zhvillohet nga data 17 deri më 20 qershor 2022 në kursin Pebble Beach në Kaliforni.

Gjatë viteve, US Open është mbajtur në disa kurse në të gjithë SHBA. Ky turne konsiderohet ndër testet më të vështira për lojtarët e golfit të katër madhështorëve. Shumica e kampionateve të hapura të SHBA-së luhen në gara të larta dhe jeshile të shpejta. Të Turne PGA ia vlen gjithashtu të kontrolloni nëse ju pëlqejnë bastet në turnetë e golfit.

Çdo lojtar golfi me ambicie të vërtetë zakonisht i ka sytë të shfaqë dhe ndoshta të fitojë Kampionatin e Hapur të Golfit të SHBA-së. Struktura e përpunuar e kualifikimit të turneut sheh 2,500 lojtarë golfi që konkurrojnë për 156 lojëra elektronike.

US Open zakonisht ka një çantë të rëndë për fituesit. Gjatë viteve të fundit, grupi i përgjithshëm i çmimeve të US Open ka qenë mesatarisht rreth 11 milionë dollarë. Pishina e çmimeve të edicionit 2022 qëndron në rreth 12,5 dollarë. Fituesi i vitit të kaluar mori rreth 2 milionë dollarë. Sa i përket çmimeve individuale, mbetet një çështje pritjeje.

Kualifikimi

Çdo vit, USGA liston ngjarjet kualifikuese në 100+ vende në Shtetet e Bashkuara dhe disa site ndërkombëtare. Pjesa më e mirë e US Open është se është e hapur për të gjithë. Megjithatë, regjistrimet e kualifikimit janë zakonisht të disponueshme për lojtarët profesionistë dhe të armatosur. Lojtarët e golfit të armaturës duhet të kenë një indeks të handikapit jo më shumë se 1.4 sipas sistemit të handikapit USGA për t'u paraqitur në raundet e kualifikimeve lokale.

Lojtarët e golfit që përparojnë nga kualifikueset lokale shkojnë në raundin përfundimtar kualifikues, të mbajtur në 11 vende kualifikuese, shumica e të cilave janë në SHBA. Lojtarët më të mirë nga kualifikimet finale bashkohen me 20 lojtarë në kategorinë e përjashtuar, zakonisht bazuar në kredencialet e tyre të golfit.

Çfarë është US Golf Open?
Konkursi

Konkursi

Që nga fillimi i tij në 1898, US Open ka qenë 72 vrima të lojës me goditje. Pas përfundimit të të gjithë kursit, lojtari me numrin më të vogël të goditjeve kurorëzohet fitues. Megjithatë, nëse ka një barazim pas 72 vrimave, turneu shkon në një play-off. Një raund me 18 vrima (rrumbullak i plotë) përdoret për të thyer lidhjen. Kjo do të thotë se është i vetmi nga katër skuadrat kryesore të golfit që i nënshtron lojtarët në një raund të plotë golfi për të thyer një barazim.

Historia e US Opens

Nga fillimet modeste, US Open u luajt në një kurs me 9 vrima në Newport Country Club në 1895. Konkursi inaugurues ishte një ngjarje njëditore me goditje në tru, me vetëm dhjetë lojtarë profesionistë dhe një armaturë, duke parë profesionistin e Newport Country Club, Horace Rawlins , fiton trofeun e parë. Vitet e para u dominuan nga lojtarët britanikë, të cilët fituan 16 edicionet e para.

Në vitin 1911, pas përfundimit të kursit me 18 vrima në Chicago Gold Club, amerikani i parë, John McDermott, fitoi konkursin, i përshëndetur si Përparim amerikan. Që nga fitorja historike, lojtarët amerikanë të golfit kanë dominuar Kampionatin e Hapur të Golfit në SHBA.

Konkursi
Pse është popullor US Open?

Pse është popullor US Open?

US Open vlerësohet shumë. Reputacioni i tij shkon përtej komunitetit të golfit dhe po bëhet shpejt një i preferuar në mesin e bastorëve sportivë. Është padyshim një nga ngjarjet më të mëdha sportive pasi bashkon lojtarët profesionistë të nivelit të lartë të të gjitha moshave. Vitet e fundit US Open është bërë më i dukshëm në mesin e lojtarëve bast në turne sportive, një zhvillim që ka nxitur faqet e basteve sportive në internet të mbulojnë ngjarjen në mënyrë shteruese.

Golfi po bëhet më i dukshëm

Dukshmëria e përmirësuar është jetike për t'i bërë të njohura US Open dhe turnetë e tjera të mëdha sportive. Shikuesit televizivë dhe transmetuesit e drejtpërdrejtë trajtohen me orë të tëra golfi premium të organizuar nga entuziastët e golfit që ofrojnë njohuri të paçmueshme për lojën. Një kuptim më i mirë i lojës padyshim që u jep lojtarëve më shumë motivim për të vendosur një bast.

Golfi ofron shanse me vlerë të lartë

Ari është padyshim në listën e turneve sportive që ofrojnë shanse me vlerë të madhe. Shpesh, favoriti për këto turne sportive mund të jetë me çmim 8-1. Megjithëse çdo gjë mund të shkojë keq në çdo kampionat sportiv, shanset e tilla të mira nuk janë të zakonshme në qarqet e basteve në internet.

Ofruesit e golfit tregje të shumta bastesh

Ashtu si kampionatet më të mira të esports, US Opens ofron tregje të mëdha bastesh. Disa nga llojet e zakonshme të basteve të ofruara në konkurs përfshijnë baste kokë më kokë, baste të ardhshme, baste fituese dhe kundrejt basteve në terren.

Pse është popullor US Open?
Si të bastoni në US Open?

Si të bastoni në US Open?

Kërkesat kryesore për bast në ligën e hapur të SHBA-së dhe ligët e tjera sportive janë zakonisht dy, synimi për të luajtur dhe paratë për të vënë bast. Pasi të renditen këto dy baza, gjithçka që mbetet për të marrë pjesë në turnetë sportive në internet është bashkimi me a libër sportiv me reputacion në internet. Epo, regjistrimi me një libralidhës në internet nuk duhet të jetë aspak i vështirë në këtë avantazh dixhital – duke klikuar në lidhjen e regjistrimit dhe duke ndjekur disa kërkesa të hollësishme.

Çdo lojtar i etur për të vënë baste në US open duhet të kuptojë se si të gjejë vlerën kur bast. Por me lojtarë të shumtë elitarë në US Open dhe variabla të shumtë, edhe lojtarët më të mirë shpresojnë të fitojnë një pjesë të kohës. Kështu, çdo bastues perceptues duhet të jetë i gjallë për këtë fakt. Vendosja e basteve në US Open shkon përtej fokusimit te disa lojtarë elitarë.

Bastet gjithashtu duhet të jenë të prirur për të kuptuar llojet e ndryshme të basteve në dispozicion. Për shembull, mund të vihet bast për numrin e raundeve, një lojtar elitar, shanset e të cilit mund të kenë rënë pas disa vrimave të këqija, ose lojtari mund të përfundojë me një rezultat më të mirë pas një dyshe ose treshe.

Është e vështirë të përfitosh nga një turne i kësaj shkalle duke mbështetur më të mirët. Ndonjëherë, kërkimi i duhur është thelbësor. Është edhe më mirë të vësh bast me një lojtar në formë dhe me aftësi për të tërhequr një surprizë në skenën e madhe sesa të qëndrosh me favoritët.

Si të bastoni në US Open?
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi