Bast në Unibet Premier League internet

Unibet Premier League është një kampionat sporti me shigjeta që filloi në Sky Sports më 20 janar 2005. Fillimisht, ndeshjet dyjavore të turneut u zhvilluan në vende modeste në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Megjithatë, aktualisht, ndeshjet luhen çdo javë duke filluar nga shkurti deri në maj.

Gara filloi me shtatë lojtarë, por është rritur duke përfshirë tetë pjesëmarrës nga qarku i Korporatës Profesionale të Darts në një formacion eliminues. Ka edhe ndeshje që zhvillohen në vende të tjera evropiane. Lista e ligës përbëhet nga katër lojtarët më të mirë. Urdhri i Meritës i PDC-së dhe katër përzgjedhjet e shkronjave të egra përcaktojnë lojtarët e përzgjedhur. Tregtari i makinave Cazoo është sponsori aktual i Premier League Darts.

Historia e Unibet Premier LeagueRreth Unibet Premier LeaguePse është popullor Unibet Premier League?Si të bastni në Unibet Premier League
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Raundi i ligës zgjat nëntë javë para se të eliminohen dy lojtarët e fundit. Tetë lojtarët e mbetur do të përballen më pas gjatë gjashtë mbrëmjeve të ardhshme të ligës. Më vonë, katër lojtarët më të mirë kalojnë në Play-Off.

Edicioni i Darts nĂ« Premier League 2022 Ă«shtĂ« nĂ« vazhdim. ËshtĂ« edicioni i tetĂ«mbĂ«dhjetĂ« i turneut. Gara filloi tĂ« enjten, mĂ« 3 shkurt 2022, nĂ« Motorpoint Arena nĂ« Cardiff. PĂ«rmbyllja e kĂ«tyre kampionateve do tĂ« jetĂ« tĂ« hĂ«nĂ«n, mĂ« 13 qershor 2022. Ndeshjet e playoff-it do tĂ« luhen nĂ« Mercedes-Benz Arena tĂ« Berlinit.

Section icon
Historia e Unibet Premier League

Historia e Unibet Premier League

Shigjetat u rritën me shpejtësi në popullaritet që nga fillimi i tij si sport. Ai u transmetua për herë të parë në televizion në vitet 1930 për një audiencë të vogël. Shumë vende i njohën shpejt rregullat e saj zyrtare dhe organizatat u formuan rreth lojës deri në vitet 1970.

Phil 'The Power' Taylor dominoi ngjarjen gjatë kohës së tij në qark. Ai fitoi gjashtë nga trembëdhjetë turnetë ai luajti. Taylor ishte i pamposhtur për tre sezone. Megjithatë, James Wade ndërpreu serinë e pamposhtur të Taylor prej 44 ndeshjesh në ndeshjen e fillimit të sezonit 2008.

Në turneun e vitit 2009, Mervyn King fitoi kundër Taylor në gjysmëfinale. Wade do të vazhdonte të fitonte 13-8 në finale. Ai mori çmimin prej 125,000 £ (163,871 dollarë). Vitin e ardhshëm, 2010, Taylor fitoi kampionatin e tij të pestë në konkurs. Ai fitoi kundër Wade për t'u bërë lojtari i vetëm që arriti këtë festë. Taylor është lojtari i vetëm në finale që ka dy ndeshje me nëntë shigjeta.

Epoka e dominimit

Edhe pse Unibet Premier League ka pasur gjashtë fitues të përgjithshëm, Taylor dhe van Gerwen kanë dominuar fazën e ligës. Për tetë sezonet e para, Taylor kryesonte tabelën. Pastaj van Gerwen mori përsipër për shtatë edicionet e ardhshme të ligës. Në vitin 2020, kishte një lojtar të ri për të përfunduar i pari në ligë.

Glen Durrant u bë lojtari i tretë që përfundon i pari pas ndeshjeve të ligës. Glen më vonë do të shkonte deri në fund për të fituar titullin prestigjioz të Darts. Në historinë e shigjetave të Premier League, të gjithë fituesit e edicioneve të ligës përfundimisht fitojnë play-off me përpjekjen e tyre të parë.

Buxheti i çmimit është rritur ngadalë çdo vit, duke arritur në 1,000,000 £ (1,310,968 dollarë) në 2022. Filloi me 265,000 £ (334,296 dollarë.) në vitet e para të konkursit. Paratë e çmimit janë aktualisht 275,000 £ (360,516 dollarë)

Historia e Unibet Premier League
Rreth Unibet Premier League

Rreth Unibet Premier League

Shigjetat është një lojë hedhjeje në të cilën lojtarët përdorin tre grupe 'shigjetash' të quajtura shigjeta. Kontestohet nga dy lojtarë që marrin radhë. Në lojë, pjesëmarrësit gjuajnë tre grupet e shigjetave të vogla të raketave drejt objektivit të njohur si tabela me shigjetë. Loja është shumë e zakonshme në të gjithë pijet në Evropë, veçanërisht në Mbretëria e Bashkuar. Shigjetat janë gjithashtu një sport konkurrues në këto rajone. Si burrat ashtu edhe gratë mund ta luajnë këtë lojë, megjithëse nuk ka rregulla që ndalojnë gratë të konkurrojnë kundër burrave.

Një tabelë me shigjetë mund të përdoret për të luajtur një sërë lojërash. Megjithatë, më e shpeshta është një lojë në të cilën lojtari hedh tre shigjeta për çdo vizitë në tabelë për të ulur një rezultat fiks, përgjithësisht 501 ose 301, në zero.
Ndërsa çdo organizatë ka grupin e vet të rregullave, bazat mbeten të njëjta. Autoriteti Rregullues i Shigjetave ka publikuar rregullat zyrtare për PDC (DRA).

Kjo është një organizatë jofitimprurëse me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, misioni kryesor i së cilës është të sigurojë, përditësojë dhe kontrollojë rregullat e shigjetave. Rregulloret e organizatës u ndryshuan dhe u rishikuan deri në vitin 2019. Kjo është për të përmirësuar imazhin dhe popullaritetin global të sportit. BDO ka rregullat e veta, të ndara në dy seksione: rregullat e lojës dhe rregullat e turneut.

Rreth Unibet Premier League
Pse është popullor Unibet Premier League?

Pse është popullor Unibet Premier League?

Premier League Darts është shumë popullor për shkak të transmetimeve televizive me ndjekës masivë. Që nga debutimi i turneut, ndeshjet transmetohen drejtpërdrejt të enjten në mbrëmje nga Sky Sports. Shigjetat e Premier League dikur alternonin javët midis Premier League Snooker. Në vitin 2006, Snooker u zhvendos në fund të vjeshtës. Që atëherë, shigjetat e Premier League zhvillohen çdo javë në pranverë.

Në gusht 2006, OLN, një kanal sportiv amerikan, transmetoi sezonin e Darts të Premier League 2006, pavarësisht se kishte disa vonesa fillestare. Në vitin 2018, BBC America gjithashtu filloi transmetimin e Premier League Darts të enjten mbrëma. Transmetuesi filloi të shfaqte shigjetat e Premier League të dielave në mëngjes në 2020.

Stacioni sportiv gjerman, Sport1, tregon shumicën e ndeshjeve të Premier League Darts dhe mbulon disa të tjera. Në YouTube, përdoruesit mund të shikojnë gjithashtu shumë ndeshje me shigjeta vintage falas.

Pse është i popullarizuar ky turne për baste?

Premier League Darts është një nga turnet më të njohura në mesin e tifozëve të basteve me shigjeta. Ka shumë mënyra të ndryshme për të bastuar në shigjetat. Ndërsa shigjetat bëhen më të njohura në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën, po ashtu bëhet bast me shigjeta. Bastet e drejtpërdrejta për fitues janë thjesht baste se kush do të fitojë Premier League of Darts.

Këto baste shpesh vendosen para konkurrencës për fitim maksimal. Megjithatë, ka raste kur tifozët besojnë se një lojtar që ka mbetur prapa në tabelë mund të ketë një rikthim dhe të bëjë një ngarkesë në ligë.

Pse është popullor Unibet Premier League?
Si të bastni në Unibet Premier League

Si të bastni në Unibet Premier League

Ndryshe nga ngjarjet e mëparshme të shigjetave, Premier League Darts ka një numër minimal lojërash ku duhet të marrin pjesë të gjithë lojtarët. Shumica e basteve të viteve 180 përfitojnë nga kjo. Ky është një treg bastesh gjatë turneut, në të cilin lojtarët do të arrijnë maksimumin më të madh gjatë kohëzgjatjes së garës.

Supozoni se lojtarët vendosin një bast të tillë në një turne me nokaut dhe zgjedhja e tyre eliminohet në raundin e parë. Në atë rast, bastet e lojtarëve pothuajse me siguri do të eliminohen gjithashtu. Nga ana tjetër, përzgjedhja në Premier League duhet të luajë të paktën nëntë ndeshje për të marrë sa më shumë të 180-at.

Përdoruesit vënë bast mbi atë që ata mendojnë se do të jetë arka më e lartë në një ndeshje të zgjedhur kur ata vënë bast në arkën më të lartë të ndeshjes. Ky është një bast i drejtpërdrejtë mbi/nën, në të cilin krijuesi i basteve vendos kufirin për atë që ata besojnë se do të jetë përfundimi më i lartë.

Grali i shenjtë i shigjetave është një përfundim me nëntë shigjeta. Thjesht do të thotë të përdorni minimumin e nëntë shigjetave nga 501 për të përfunduar këmbën perfekte. Kjo është një sukses që ndodh një herë në jetë, edhe për ekspertët më të arrirë.

Si të bastni në Unibet Premier League
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi