Bast në UEFA Championships internet

Kampionati UEFA është një kompeticion klubesh ku skuadrat më të mira të futbollit (futbollit) nga Evropa garojnë për epërsi kontinentale. Liga e Kampionëve është gara elitare e mbajtur nga Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit, UEFA. Europa League dhe Europa Conference League e sapokrijuar janë nivelet më të ulëta. UEFA zgjedh vendin e finales gati dy vjet përpara.

Një shumë fikse e çmimeve për Ligën e Kampionëve u jepet sistematikisht klubeve duke filluar nga viti 2021. Klubet që kalojnë në raundin e play-off marrin 5,000,000 dollarë.

Bast në UEFA Championships internet
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Pse është popullor UEFA Champions League?

Pse është popullor UEFA Champions League?

Liga e Kampionëve u ofron spektatorëve disa nga futbollet e nivelit më të lartë të disponueshëm kudo në planet. Konkursi tërheq një shikueshmëri të madhe televizive globale. Finalja e turneut është bërë ngjarja atletike vjetore më e shikuar në botë në vitet e fundit.

Disa liga evropiane konkurrojnë për të qenë më të mirat në nivel global. Megjithatë, këto ekipe kombinojnë lojtarët më të mirë për të luajtur lojëra me aksionet, intensitetin dhe vëmendjen më të lartë. Gjithashtu. Kampionati i UEFA-s ka shumë firma globale si sponsorë.

Këta sponsorë ndihmojnë në rritjen e popullaritetit të turneut sportiv përveç më shumë të ardhurave. Për më tepër, në Sektori i videolojërave të FIFA-s, ky turne është ndër kampionatet më të mira të esports.

Pse është popullor UEFA Champions League?
Pse është UEFA popullore për të bastuar?

Pse është UEFA popullore për të bastuar?

UEFA Champions League është bërë një nga ngjarjet më të mëdha sportive në vitet e fundit. Ekipet e mëdha dhe më të famshme evropiane shpesh arrijnë në fazën finale. Vetëm një grup i kufizuar klubesh mund të fitojë ose të kalojë në finale, duke përjashtuar një paraqitje një herë në jetë nga një i huaj.

Megjithatë, ka mjaft prej tyre për t'i bërë bastet në turnetë sportive argëtuese. Ka shumë rezultate surprizë në ligat sportive.

Pse është UEFA popullore për të bastuar?
Pishina e çmimeve të UEFA-s

Pishina e çmimeve të UEFA-s

15,640,000 dollarë u jepen skuadrave që kalojnë në fazën e grupeve. Në këtë nivel, një fitore do t'i sjellë një klubi 2,800,000 dollarë, ndërsa një barazim do të fitojë një klub 900,000 dollarë. Çmimi për të arritur në raundin e 16-të rritet në fazat e eliminimit në 9,600,000 dollarë.

Çerekfinalistët dhe gjysmëfinalistët marrin respektivisht 10,600,000 dhe 12,500,000 dollarë. Kampionët dhe nënkampionët e kupës marrin secili 20,000,000 dhe 15,500,000 dollarë. Një pjesë e madhe e parave i jepet çdo vendi në turnetë sportive. Shuma ndjek pishinën e tregut, e cila është vlera e çdo shtettregu televiziv.

Pishina e çmimeve të UEFA-s
Historia e UEFA Champions League

Historia e UEFA Champions League

Edicioni i parë i UEFA Champions League u zhvillua në 1955-56. Në atë kohë njihej si Kupa Evropiane. Që atëherë, ajo është luajtur çdo vit.

Ky turne fillestar kishte vetëm 16 ekipe që garuan në katër raunde me eliminim direkt. Këto ishin raundi i parë, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalet. Real Madridi fitoi edicionin e parë dhe ka rekord 13 tituj në këtë kompeticion.

Në vitin 1960, ngjarja u zgjerua në 32 ekipe. Kjo kërkonte shtimin e një raundi shtesë. Formati tjetër i ligës sportive mbeti i pandryshuar deri në vitin 1992, kur pati një riemërtim të madh. Konkursi ndryshoi emrin në UEFA Champions League. Gjithashtu, një fazë grupore zëvendësoi raundin fillestar të turneut paraardhës. Ky format është ende në përdorim i përditësuar.

Koeficienti i çdo shoqate anëtare në UEFA dikton numrin e ekipeve pjesëmarrëse që do të marrin në turne. UEFA i merr këta koeficientë nga performanca e skuadrave që përfaqësojnë shoqatën gjatë pesë sezoneve të fundit në të dy turnetë.

Historia e UEFA Champions League
Lojëra elektronike kualifikuese

Lojëra elektronike kualifikuese

Shoqatat me koeficientë më të lartë marrin më shumë lojëra kualifikuese. Rrjedhimisht, skuadrat nga këto shoqata të rangut të lartë luajnë më pak faza kualifikuese. Konkursi ka parë 22 fitues gjatë viteve. Chelsea FC është fituesi më i fundit dhe kampioni në fuqi.

Për skuadrat e rangut më të ulët, kualifikimet nisin në verë. Ekipet luajnë tre faza dhe një ndeshje me eliminim direkt për të hyrë në fazën e grupeve, e cila fillon në shtator. Faza ka tetë grupe, secili me katër ekipe.

Çdo ekip në grup luan dy ndeshje, në shtëpi dhe jashtë, kundër të njëjtit kundërshtar. Dy skuadrat më të mira kalojnë në fazën eliminatore. Skuadra e renditjes së tretë zbret në Ligën e Evropës të nivelit më të ulët.

Lojëra elektronike kualifikuese
Europa League

Europa League

Turneu sportiv fillimisht u njoh si Kupa UEFA. Është një kompeticion vjetor që përfaqëson nivelin e dytë të klubeve në Evropë. Unioni i Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA) themeloi kompeticionin në vitin 1971. Performanca e skuadrave në ligat dhe kupat e tyre përkatëse të shoqatave përcaktojnë kualifikimin.

Gjithashtu, skuadrat që përfundojnë në vendin e tretë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve i bashkohen fazës eliminatore të Evropës. Fituesi i Evropës kualifikohet për sezonin e ardhshëm të Champions League.

Europa League
Liga e Konferencave UEFA

Liga e Konferencave UEFA

Ky është një kompeticion vjetor i nivelit të tretë për klube futbolli. Ashtu si në nivelet e tjera, performanca e skuadrave brenda vendit dikton kualifikimin e tyre. Liga debutoi në sezonin 2021–22.

Kampionati sportiv është niveli i dytë i turneut aktual të UEFA Europa League, me 48 në 32 klube në fazën e grupeve. Liga kryesisht përfshin skuadra nga shoqatat anëtare të UEFA-s me renditje më të ulëta. Kampionët e kompeticionit luajnë në Europa League vitin e ardhshëm nëse nuk kualifikohen në Champions League.

Liga e Konferencave UEFA
Rreth futbollit

Rreth futbollit

Objektivi i a lojë futbolli (futbolli) është të kontrollosh topin dhe ta futësh në portën e kundërshtarit. Çdo pjesë e trupit, përveç duarve, mund të përdoret për të kaluar topin mbi vijën e portës. Megjithatë, secili nga dy portierët mund të përdorë duart mbi topin brenda zonës së tij të penalltisë.

Që një skuadër të fitojë çdo lojë, ata duhet të tejkalojnë kundërshtarët e tyre. Përndryshe, loja përfundon në barazim. Në turne, skuadrat që barazojnë në kohën normale dhe shtesë vazhdojnë me penallti për të përcaktuar fituesin.

Në nivel global, futbolli është sporti më i përhapur për sa i përket pjesëmarrësve dhe tifozëve. Bazat dhe pajisjet e thjeshta të sportit lejojnë individët e interesuar të luajnë pothuajse nga çdo vend.

Rreth futbollit
Si të bastoni në UEFA Champions League

Si të bastoni në UEFA Champions League

Pothuajse çdo libralidhës ka shanse për çdo lojë në këto turne sportive. Lojtarët mund të bëjnë një sërë zgjedhjesh në faqet e basteve sportive në internet si përpara ashtu edhe gjatë sezonit të rregullt. Bastet e drejtpërdrejta me një lojë janë opsioni më i popullarizuar për individët baste në turne sportive. Një person mund të bast mbi rezultatin e lojërave individuale çdo ditë ndeshjeje gjatë sezonit parasezonal dhe sezonit të rregullt.

Lojtarët gjithashtu mund të bastojnë në aspekte të ndryshme të lojërave unike, duke përfshirë të dyja skuadrat që shënojnë dhe numrin e golave dhe këndeve në një ndeshje të caktuar.

Strategjitë e basteve në UEFA Champions League

Lojtarët mund të bastojnë në skuadrat që besojnë se kanë shanset më të larta për të arritur në finale. Për më tepër, ata kanë mundësinë të zgjedhin favoritin e tyre për të fituar. Këto shanse janë të mëdha sepse kërkojnë baste përpara fillimit të konkursit. Individët gjithashtu mund të parashikojnë se kush besojnë se do të jetë golashënuesi më i mirë i turneut.

Përndryshe, Lojtarët mund të marrin me mend fituesit e secilit grup, sepse turnetë paraqesin shumë ekipe kryesore. Gjetja e një ekipi të mundshëm surprizë për të avancuar është më emocionuese sesa ndjekja e fituesve të grupeve të parashikuara. Çdo fazë grupore e Ligës së Kampionëve zakonisht ka dy ose tre të tilla.

Si të bastoni në UEFA Champions League
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi