Bast në Tour de France internet

Biçikleta ka qenë një traditë e dashur ndër vite. Njerëzit kanë përdorur biçikleta për të kryer detyra personale, për t'u përmirësuar, për të udhëtuar individualisht ose në grup dhe për të eksploruar. Ngjarje të shumta çiklizmi janë ngritur gjatë viteve, duke u dhënë kalorësve platformën shumë të nevojshme për të konkurruar. Nga të gjitha garat e ecjes me biçikletë, Tour de France është padyshim gara më e respektuar e ngasjes me biçikletë, e transmetuar në mbi 188 vende dhe me një shikueshmëri rekord prej më shumë se 3.5 miliardë njerëz.

Bast në Tour de France internet
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Tour de France shpjegoi

Tour de France shpjegoi

Kthehu tek pyetja, çfarë është Tour de France?, I njohur gjithashtu si "Le Tour" ose "Le Grande Boucle", ky është një nga ngjarjet më të mëdha sportive, që zakonisht mbahet çdo vit. Ky konkurs zakonisht mbahet në Francë ose në ndonjë nga vendet kufitare të saj. Organizata e Sporteve Amaury drejton turneun, së bashku me ngjarje të tjera çiklizmi.

Ky turne zhvillohet nĂ« 21 faza, duke u shtrirĂ« 3500 km. Çdo fazĂ« e garĂ«s zgjat afĂ«rsisht 6 orĂ« dhe mbulon afĂ«rsisht 225 km. Çdo etapĂ« ka njĂ« fitues, por titulli i jepet kalorĂ«sit qĂ« pĂ«rfundon mĂ« shumĂ« faza nĂ« kohĂ«n mĂ« tĂ« shkurtĂ«r.

Me madhështinë e tij, për sa i përket popullaritetit, pjesëmarrësit në turne gëzojnë fitime mbresëlënëse në para, megjithëse jo aq sa ato që ofrohen në ngjarje të tjera sportive si Masters ose Wimbledon. 2021 Tour de France u vendos në 2,642,340 dollarë, me fituesin, Tadej Pogaçar, duke marrë në shtëpi 427,000 £. Megjithatë, ka edhe çmime të holla në faza të ndryshme të përfundimit, të tilla si sprintet e ndërmjetme, fitoret në skenë, majat malore dhe çmimet luftarake.

Tour de France shpjegoi
Në lidhje me këtë ngjarje sportive të çiklizmit

Në lidhje me këtë ngjarje sportive të çiklizmit

Tour de France e ditĂ«ve moderne vazhdon tĂ« zhvillohet çdo ditĂ« qĂ« kalon. Rregullat e sportit kanĂ« mbetur tĂ« pandryshuara vitet e fundit, me ndryshimet kryesore qĂ« janĂ« ndryshimet nĂ« rrugĂ«. Çdo fazĂ« sheh mijĂ«ra tifozĂ« qĂ« sfidojnĂ« kushtet e vĂ«shtira tĂ« motit pĂ«r tĂ« brohoritur kalorĂ«sit e tyre tĂ« preferuar.

Turneu është një ngjarje ekipore vetëm që çmimi kryesor i jepet një individi. Tour sheh njëzet e dy ekipe me kalorës të nivelit më të lartë nga e gjithë bota, secili ekip ka deri në nëntë kalorës. Sidoqoftë, çdo ekip ka një udhëheqës, zakonisht kalorësin më të fortë. Anëtarët e tjerë të ekipit luajnë një rol mbështetës për të siguruar që lideri i tyre të fitojë. Gara ka 21 etapa të shpërndara në 23 ditë, që do të thotë se kalorësit kanë vetëm dy ditë pushim.

Vlen gjithashtu të përmendet se gara zakonisht nuk mbahet në Franca. Herë pas here zhvendoset në një vend të ri çdo dy vjet. Ngjarja e vitit 2022 shënon edicionin e 109-të të turneut dhe do të mbahet në Kopenhagë, Danimarkë.

Në lidhje me këtë ngjarje sportive të çiklizmit
Historia e Tour de France

Historia e Tour de France

Gara e parë Tour de France u mbajt në vitin 1903, me vetëm 60 kalorës individualë. Një sport dhe regbi gazetari, Henri Desgrange, është merita për organizimin dhe marketingun e eventit të parë përmes veprave të tij editoriale. Vlen gjithashtu të theksohet se ngjarja e parë ishte një garë me gjashtë faza që mbuloi 2,428 km. Kjo do të thoshte që kalorësit duhej të kalonin mesatarisht 405 km, duke kaluar ditë dhe netë me biçikletë.

Maurice Garin fitoi turneun inaugurues. Megjithatë, rastet e mashtrimit në ngjarjen tjetër rrezikuan gjithashtu të komprometonin turneun e vitit të ardhshëm. Megjithatë, organizatorët ishin të shpejtë për të adresuar keqpërdorimet duke futur rregulla të reja në 1905.

Tour de France është mbajtur gjatë viteve, përveç në 1918 gjatë gripit spanjoll dhe të dy Luftërave Botërore. Tour ka shënuar përmirësime masive gjatë viteve, ndër të cilat kyçe është kalimi nga rrugët e paasfaltuara në ato të asfaltuara. Një tjetër shenjë dalluese në historinë e kompeticionit është prezantimi i fanellës së verdhë (Maillot Jaune në frëngjisht) menjëherë pas Luftës së Parë Botërore për të ndihmuar spektatorët të gjejnë me lehtësi liderin e garës.

Historia e Tour de France
Pse është popullor ky turne?

Pse është popullor ky turne?

Tour de France është veçanërisht i popullarizuar në faqet e basteve sportive në internet. Natyra e paparashikueshme e kësaj ngjarje me të vërtetë e bën turneun një opsion të shkëlqyeshëm për lojtarët me disa monedha për të kursyer. Basti për fituesin është gjithmonë basti më i thjeshtë për të vendosur. Për më tepër, kjo ngjarje sportive u jep bastorëve privilegjin për të vendosur baste të shumta dhe kështu rrit shanset e tyre për të fituar.

Një arsye tjetër që Turneu është i popullarizuar në mesin e lojtarëve që vënë baste në turne sportive është se ai është ndër ngjarjet sportive më rraskapitëse. Të shohësh çiklistët më të mirë në botë të përballen me ngjitje të vështira për javë të tëra është një ndjesi e rrallë për çdo tifoz.

Përveç kësaj, lojtarët duhet të kuptojnë gjithashtu se ngjarja është më shumë një sport ekipor sesa një çështje individuale. Ndërsa pjesa më e madhe e meritave i shkon çiklistit më të mirë nga ekipi, të kuptuarit e ekuilibrit të ekipit dhe dinamikave të tjera është kritike.

Tour de France gëzon mbulim masiv, veçanërisht në këtë epokë dixhitale kur fansat mund të ndjekin të gjithë aksionin përmes transmetimeve të drejtpërdrejta. Turneu padyshim ka çimentuar vendin e tij në listën e turneve sportive që gëzojnë një ndjekje globale. Popullariteti i tij në mesin e tifozëve të zjarrtë të çiklizmit mund të përkthehet gjithashtu në interes të shtuar midis lojtarëve bast në liga sportive ose turne në internet.

Pse është popullor ky turne?
Si të bastni në Tour de France?

Si të bastni në Tour de France?

Kushdo që vë bast në Tour de France duhet të jetë i gjallë për tre gjëra themelore:

  • KohĂ«zgjatja e turneut.
  • Natyra e tregjeve tĂ« basteve.
  • Nevoja pĂ«r tĂ« pĂ«rqafuar njĂ« strategji.

Siç u përmend më herët, lloji më i popullarizuar i basteve është gjithmonë bast për fituesin e përgjithshëm të turneut. Megjithatë, shumë tregje të tjera bastesh u japin vlerë bastorëve. Ashtu si me shumicën e kampionateve sportive të njohura ndërkombëtarisht, bastet në Tour de France mund të eksplorojnë një sërë tregjesh shanse, duke përfshirë:

  • KokĂ« pĂ«r kokĂ«: Zgjidhni njĂ« duel dhe zgjidhni se kush nga tĂ« dy ka gjasa tĂ« mundĂ« tjetrin
  • Fitues i skenĂ«s: 21 mundĂ«si pĂ«r tĂ« bastuar nĂ« çdo fazĂ«.
  • Fituesi i pikĂ«s: Kush do tĂ« fitojĂ« Jersey-n e GjelbĂ«r ose Points
  • Fituesi i pĂ«rgjithshĂ«m: Bast se kush do tĂ« fitojĂ« Tour de France
  • DhjetĂ« tĂ« parat: MundĂ«sia qĂ« njĂ« kalorĂ«s tĂ« pĂ«rfshihet nĂ« mesin e 10 mĂ« tĂ« mirĂ«ve funksionon mĂ« sĂ« shumti pĂ«r kalorĂ«s pak tĂ« njohur qĂ« ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« bĂ«jnĂ« njĂ« surprizĂ«.
Si të bastni në Tour de France?
Strategjia e basteve Tour De France

Strategjia e basteve Tour De France

Çdo lojtar perceptues duhet tĂ« jetĂ« nĂ« gjendje tĂ« gjykojĂ« nĂ«se shanset ia vlejnĂ« njĂ« bast. Marrja e njĂ« pĂ«rcaktimi tĂ« tillĂ« Ă«shtĂ« gjithmonĂ« jetike kur bastet nĂ« turne tĂ« mĂ«dha sportive. Strategjia gjatĂ« basteve nĂ« turne shpesh sillet rreth tĂ« qenit i ditur. Kjo do tĂ« thotĂ« qĂ« strategjia e basteve duhet tĂ« ankorohet nĂ« forma e kalorĂ«sit, provimet kohore, lĂ«ndimet, ekipi, dhe çdo gjĂ« tjetĂ«r qĂ« mund tĂ« ndikojĂ« drejtpĂ«rdrejt nĂ« rezultatin e garĂ«s.

Strategjia e basteve Tour De France
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi