Super Bowl

March 8, 2023

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Do të ketë shumë para për të vënë bast ligjërisht në Super Bowl 2023 pasi loja e 2022 thyen të gjitha rekordet e mëparshme. Herën e fundit, në Super Bowl LVI, Los Angeles Rams mposhti Cincinnati Bengals me rezultatin 23-20.

Udhëzuesi i fundit i basteve Super Bowl për të përgatitur veten

Super Bowl LVII do të mbahet në Stadiumin State Farm në Glendale, Arizona, më 12 shkurt 2023 dhe bastet për lojën mund të vendosen tashmë. Me këtë udhëzues ekspert, ju mund të vini bast me siguri për rezultatin e Super Bowl, pavarësisht se kush mendoni se do të fitojë.

Si të vini bast në Super Bowl LVII

Kur vendosni për herë të parë të vini bast në Super Bowl, mund të ndiheni të mbingarkuar nga numri i madh i opsioneve të basteve dhe ofertave të disponueshme. Ne kemi hartuar procedurën e lehtë, hap pas hapi nga dëshira për të vënë bast pak para në lojë për argëtim duke e bërë atë.

Zgjidhni një libër sportiv për lojën e madhe

Disa artikuj e kalojnë këtë pjesë jetike, por ky udhëzues i basteve Super Bowl e di se sa i rëndësishëm është gjetja e librit të duhur sportiv është.

Koha është e përsosur nëse nuk jeni regjistruar tashmë për një llogari. Bonuset speciale të regjistrimit të krijuara për t'u dhënë klientëve të rinj një avantazh në kohë për Super Bowl do të jenë të disponueshme nëse i shtyni deri pas lojërave të kampionatit AFC dhe NFC. Mos u kënaq me ofertën e parë të bonusit ose zbritjes që shihni; bëni një shfletim krahasues dhe zgjidhni më të mirën. Ne kemi një listë të gjerë të rishikimeve të faqeve të basteve në internet për t'ju ndihmuar të merrni një vendim të informuar.

Krijo një llogari të re duke u regjistruar

Filloni duke vizituar librin tuaj sportiv të zgjedhur. Në disa klikime pasi të keni klikuar "Bashkohu tani" (ose variacione të tjera), "Regjistrohu" ose "Regjistrohu falas", do të keni llogarinë tuaj të re të hapur dhe funksionale. Libri sportiv do të kreditojë llogarinë tuaj me baste falas ose bonuse pa depozita.

Vendosni depozitën tuaj të parë

Pas hapjes së një llogarie të re, hapi i parë është financimi i saj. Një buton "Depozitë" që ofron akses i shpejtë në shumë metoda depozitimi është një veçori standarde e çdo shërbimi të librave sportiv në internet. Nëse keni të drejtë për një ndeshje depozite, faqja e basteve do t'i shtojë paratë e bonusit në llogarinë tuaj pasi të bëni depozitën. Për të zbuluar nëse jeni të kualifikuar për një bast pa rrezik si pjesë e një promovimi të mirëpritur, duhet të bëni një depozitë dhe të vendosni bastin tuaj të parë.

Bast në Super Bowl

Kur llogaria juaj krijohet dhe financohet, ju duhet të zgjidhni artikujt që dëshironi të blini. Nëse keni krijuar tashmë një llogari, mund të shihni shanset e Super Bowl duke klikuar tregjet NFL dhe Team Futures. Mund të prisni që ajo të shfaqet shumë në seksionin e NFL kushtuar lojërave të ardhshme ndërsa dita e madhe e lojës po afrohet. Gama e gjerë e tregjeve mbështetëse të basteve do të jetë në dispozicion të bastuesit.

Leximi i gjasave dhe llojeve të basteve në Super Bowl

Duke ditur bazat e leximit të linjave të basteve mund t'ju ndihmojë të kuptoni shanset e Super Bowl. Këtu fillojmë me një abetare për interpretimin e koeficienteve të basteve amerikane dhe përcaktimin e mundësive tuaja për të fituar ose humbur.

Një shenjë negative (-) do të vendoset gjithmonë përpara koeficientit të favorit në një linjë parash ose spread, ndërsa libri i sporteve do të vendosë një shenjë pozitive (+) përpara shanset e të dobëtit.

Ne do të përdorim takimin e Super Bowl LVI si një ilustrim, por fitimi juaj aktual mund të ndryshojë në varësi të llojit të bastit dhe gjasave.

Linjat e parave

Super Bowl nuk është ndryshe nga çdo lojë tjetër kur bëhet fjalë për të bastet e linjës së parave, të cilat vendosen në rezultatin e lojës. Këto janë shanset më të thjeshta për t'u kuptuar, dhe pasi t'i përqendroni llogaritjet tuaja në 100, ato janë gjithashtu më të thjeshtat për t'u llogaritur.

Kur vini bast në një të preferuar, linja e parave tregon se sa duhet të vendosni bast për të fituar 100 dollarë. Bastet në Rams në -200 do të përfshinin rrezikun e 200 dollarëve për një pagesë të mundshme prej 100 dollarësh (për një total total prej 300 dollarësh).

Nëse vini bast 100 dollarë për një të dobët, linja e parave është sa mund të fitoni. Me fjalë të tjera, një bast prej 100 dollarësh në Bengalët mund t'ju fitojë 160 dollarë për një pagesë totale prej 260 dollarësh në +160. Nga atje, llogaritni shifrat për shumën e bastit tuaj.

Totale/Mbi-Nën

Për të vënë bast në rezultatin e përgjithshëm të një loje, që shpesh njihet si "mbi/nën", duhet të parashikoni nëse rezultati përfundimtar do të jetë më shumë se ose më i ulët se numri i vendosur nga krijuesit e basteve përpara ndeshjes. Bastet si kjo janë të njohura në mesin e lojtarëve fillestarë që kërkojnë një mënyrë të thjeshtë për t'u argëtuar në Super Bowl.

Linjat totale, si përhapjet, shpesh do të shkojnë nga -120 në +100, me lëvizjen më të zakonshme që është -105 në -115.

Nëse vini bast mbi 48.5 (-105), loja duhet të ketë 49 pikë ose më shumë. Në -105, ju duhet të vini bast 105 dollarë për të fituar 100 dollarë, për një pagesë totale prej 205 dollarë nëse fitoni.

Përveç totalit të përgjithshëm të lojës, ju mund të shihni totalet individuale të tremujorit, totalin e pjesës së parë dhe totalin e ekipit nën zonën e "Rekuizitave të ekipit" të lojës.

Përhapet me pikë

Linja e parave tregon se ka mospërputhje të konsiderueshme midis skuadrave. Koeficientët vendosin një pikë në lojë për t'i bërë bastet më të drejta duke reduktuar avantazhin e njërës palë ndaj tjetrës. Kjo diferencë përfaqëson diferencën me të cilën pritet të fitojë favoriti dhe diferenca me të cilën humbësi pritet të humbasë.

Kur vini bast në një lojë, spread-i i pikëve specifikon sa pikë duhet të fitojë favoriti për të "mbuluar" përhapjen. Nëse vini bast për Rams në -4 (-110), Los Angeles-it do t'ju duhet të fitojë me të paktën pesë pikë që ju të grumbulloni. Bastet në një linjë -110 janë të njëjta me bastet në një linjë parash negative për sa i përket pagesës. Kjo është e barabartë me 110 dollarë kumar për të fituar 100 dollarë.

Mbulimi i përhapjes kërkon që humbësi ose të fitojë lojën ose të humbasë me një diferencë më të vogël se sa diferenca e parashikuar. Duke vënë baste për Bengalët në +4 (-110), ju mund të fitoni përsëri nëse ata humbasin me tre pikë ose më pak. Ky bast, i vendosur në një linjë -110, kthen 100 dollarë për çdo 110 dollarë.

Bastet që mbështetën Bengalët kundër përhapjes ende fituan bastet e tyre pavarësisht humbjes 13-3 të ekipit ndaj Rams në Super Bowl LVI.

Linjat shpesh fillojnë me -110, vija më e shpeshtë për një shtrirje pikë, por ato mund të shkojnë diku nga -125 në +100 përpara se të shtyhen në një drejtim.

Nëse humbësi mbulon përhapjen e pikëve dhe favoriti fiton pikërisht me atë numër pikësh, basti juaj është i pavlefshëm dhe paratë tuaja kthehen.

Bastet e së ardhmes

Të gjitha bastet e së ardhmes pritet të paguhen në një datë të ardhshme. Funksionet e ardhshme të Super Bowl janë lloji më i popullarizuar i basteve, pasi ato mund të vendosen në çdo kohë gjatë sezonit jashtë sezonit ose sezonit të rregullt dhe zgjidhen vetëm pas ndeshjes së madhe.

Në përfundim të çdo sezoni, prezantuesit vendosin shanse se kush do të fitojë Super Bowl vitin e ardhshëm. Sezoni jashtë sezonit është një kohë e shkëlqyeshme për lojtarët e fatit, pasi shanset ndryshojnë gjithmonë për shkak të agjencisë së lirë, draftit dhe ngjarjeve të tjera. Kjo procedurë vazhdon gjatë sezonit të rregullt dhe playoff-it, në të cilin moment të gjitha bastet e ardhshme zgjidhen dhe shpallet fituesi.

Favoritet do të jenë në krye të tabelës, dhe numri më i madh do të jetë afër fundit, ku janë të dobëtit.

Krijimi i strategjisë suaj të basteve në Super Bowl

Bastet në Super Bowl janë një treg i madh.

Edhe ata që nuk vënë shpesh bast duan një pjesë të veprimit, dhe kumarxhinjtë e rregullt po bëjnë pak punë shtesë dhe po investojnë pak më shumë para se zakonisht. Me këtë në mendje, sigurisht që nuk do të dëmtonte të kishim disa tregues. Mbani parasysh sa vijon kur planifikoni Super Bowl-in tuaj strategjia dhe taktikat e basteve.

Merrni statistikat tuaja siç duhet.

Bastorët mund të gjejnë shpejt llogaritje të thjeshta si pikët për/kundër dhe jardin për/kundër, por ata nuk ju tregojnë shumë për natyrën e skuadrave të përfshira. Analizimi i EPA për lojë, vlerësimet e DVOA dhe rezultatet individuale të kutive nga lojërat e hershme të playoff-it mund të japin një pamje më realiste të pikave të forta dhe të dobëta të një ekipi. Në fund të fundit, sezoni pas sezonit është si një sezon mini në vetvete dhe rezultatet nga ndeshjet e mëparshme sigurisht që mund të parashikojnë rezultatet e atyre të mëvonshme.

Kontrolloni përditësimet më të fundit të lëndimeve.

Është kritike të dihet nëse ndonjë yll nuk do të jetë i disponueshëm nga asnjëra skuadër. Meqenëse ka një hendek dy-javor midis finales së konferencës dhe Super Bowl, përditësimet e besueshme të lëndimeve mund të mos bëhen të disponueshme deri në atë kohë. Nëse keni arsye të besoni se një lojtar kyç do të lëndohet ose do të jetë i padisponueshëm për ndeshjen e madhe, është më mirë të qëndroni të qetë dhe të prisni atë.

Librat e sportit përditësohen vazhdimisht dhe zakonisht e konsiderojnë këtë informacion në shanset e tyre.

Mos i kushtoni vëmendje modeleve të Super Bowl në të kaluarën.

Nuk ka asnjë ndryshim që fituesi i hedhjes së monedhës është 7-3 në 10 Super Bowls e fundit, ose që skuadrat e veshura me të kuqe kanë një rekord humbjesh. Ky është një numër i fryrë, por ju e kuptoni idenë. Këto janë dukuri krejtësisht të rastësishme që mund ose nuk mund të ndikojnë në rezultatin e ndeshjes. Kur diskutohen klube dhe kundërshtarë krejtësisht të ndryshëm çdo vit, edhe statistikat kundër përhapjes (ATS) për të dobëtit dhe favoritët janë të pakuptimta.

Mendimet Përfundimtare

Ekzaminoni llogaritë tuaja për të përcaktuar nëse keni para shtesë. Nëse doni të merrni pjesë në aksion, shikoni faqet kryesore të basteve NFL që kemi përpiluar. Bastet e Super Bowl mund të jenë argëtuese nëse mbani parasysh këto ide dhe metoda të ekspertëve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Lajme