Bast në PGA Tour internet

Turneu PGA përfshin shumicën dërrmuese të ngjarjeve të golfit të profilit të lartë brenda SHBA. Shumica e lojërave janë pjesë e serisë kryesore vjetore. Ngjarjet jashtë xhiros përfshijnë PGA Tour Champions (i cili fokusohet te lojtarët e moshës mbi 50 vjeç) dhe një turne për profesionistët jokualifikues të quajtur Korn Ferry. PGA Tour nuk është vetëm emri i serisë së lojërave. Është gjithashtu organizata jofitimprurëse që mban ngjarjet.

Nëse ka një ndeshje profesionale midis dy ose më shumë kampionëve meshkuj, atëherë zakonisht bie nën ombrellën e PGA. Shumica e tyre ndodhin brenda Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, lojërat janë luajtur edhe në MB, Kanada, Meksikë, Kore të Jugut dhe Japoni.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka për të ditur rreth PGA Golf Tour

Gjithçka për të ditur rreth PGA Golf Tour

Sezonet moderne kanë parë që grupet e çmimeve të rriten deri në 427 milionë dollarë. Kjo shpërndahet në seri të ndryshme. Gjashtë prej tyre japin 20 milionë dollarë për lojtarin më të mirë. Lojtari i golfit që arrin të ngjitet në krye të renditjes në kampionatin e lojtarëve mund të fitojë 25 milionë dollarë.

Për shkak të këtyre aksioneve të larta, lojërat tërheqin atletët më të mirë të golfit. Kjo ka bërë që PGA Tour të bëhet një ngjarje e madhe për këtë sport. Faqet e internetit të librave sportiv në internet zakonisht do të listojë një sërë tregjesh për të.

Gjithçka për të ditur rreth PGA Golf Tour
Gjithçka që duhet të dini për bastet e golfit

Gjithçka që duhet të dini për bastet e golfit

Edhe pse bast online është e lidhur fort me golfin, ky sport ka ekzistuar shumë kohë përpara krijimit të librave. Është një lojë shekullore e klubit dhe topit në të cilën lojtari duhet të përdorë lloje të shumta klubesh. Qëllimi kryesor është të lundroni topin nëpër një seri kursesh, secila duke përfunduar me një vrimë. Fituesit e kampionateve të golfit duhet ta bëjnë këtë duke bërë sa më pak goditje në klub.

Është jetike që kumarxhinjtë në internet të njihen me dallimet e të gjithëve turne të profilit të lartë. Ndërsa bazat e skeletit do të mbeten të njëjta, do të ketë nuanca delikate në sistemet e pikëve, skualifikimet dhe natyrën e kurseve. Libërtarët online shpesh do të favorizojnë lojtarë të veçantë për shkak të aftësive të tyre në ligat e veçanta të golfit.

Kurset e përdorura në turne kanë tendencë të përmbajnë 9 ose 18 vrima të veçanta. Ata do të kenë terrene për ngritje dhe shënues kufitarë. Kumarxhinjtë në internet duhet të kenë parasysh se vështirësia e kursit mund të gjykohet nga niveli i barit.

Kurse më të sheshta do të preferohen nga lojtarë të aftë. Një libër sportiv në internet mund të përdorë gjithashtu dukshmërinë për të përcaktuar se sa i vështirë/i lehtë është kursi. Mund të ndikohet nga moti si mjegulla, shiu apo edhe bora.

Gjithçka që duhet të dini për bastet e golfit
Pse është PGA Golf Tour popullor për bast?

Pse është PGA Golf Tour popullor për bast?

Golf daton në Skocinë e shekullit të 15-të. Gjatë shekujve, ky sport është rritur në popullaritet. Për rrjedhojë, këto lloj turneu janë tërheqës për adhuruesit e basteve sportive. Ajo ka një ndjekës shumë besnik nga njerëz në mbarë botën. Edhe pse PGA është e fokusuar në golfin amerikan, turnet më të mëdhenj arrijnë të fitojnë një shikueshmëri ndërkombëtare.

Kanalet televizive sportive transmetojnë ndeshjet drejtpërdrejt. Kjo i lejon lojtarit të kumarit të analizojë dhe përditësojë bastin e tij në kohë reale.

Turneu PGA ka fituar rëndësi jashtë qarqeve sportive të veçanta. Kjo falë pjesëmarrjes së emrave të mëdhenj si Tiger Woods. Lojtarët profesionistë të golfit shpesh do të arrijnë një nivel të yjeve që i bën ata më pak një personalitet sportiv dhe më shumë një personazh të famshëm.

Si rezultat, ngjarja do të bëhet më e popullarizuar me një audiencë të zakonshme. Në fakt, për disa njerëz, PGA është e vetmja ngjarje sportive që ata shikojnë çdo vit.

Në varësi të llojit të bastit, shanset për të vënë bast në një lojë PGA mund të jenë mjaft të mira. Mundësitë për të fituar gjithashtu mund të rriten sa më shumë lojëra të shikojë lojtari. Prandaj, kjo formë e lojërave të fatit shpërblen ata që kënaqen me shikimin e golfit rregullisht.

Pse është PGA Golf Tour popullor për bast?
Si të bastni në turneun e golfit PGA

Si të bastni në turneun e golfit PGA

Nëse bastori shpreson për një pagesë të madhe, atëherë ata zakonisht e bazojnë bastin e tyre rreth parashikimit të një fituesi të turneut. Kjo mund të përcaktohet duke analizuar performancën e lojtarit të golfit gjatë fushave të ndryshme dhe gjatë kushteve të ndryshme të motit.

PGA është një ngjarje e madhe brenda komunitetit të golfit. Prandaj, faqet e bastebërësve do t'u lejojnë lojtarëve të bastojnë në mënyra të ndryshme.

Është e zakonshme që njerëzit të bëjnë parashikime gjatë ndeshjeve mes lojtarëve dhe lojtarëve. Çështja kryesore është se ata ka të ngjarë të kenë nevojë të rrezikojnë një shumë më të lartë për mundësinë e një pagese të vogël. PGA përbëhet nga disa raunde. Është e mundur të bazohet basti rreth asaj se kush do të jetë lideri i një raundi specifik. Kjo kërkon njohuri të mira të lojtarëve që marrin pjesë.

Është gjithashtu e mundur të zgjidhni kombësinë e kampionit të PGA. Është një lloj bast i ngrohtë, por shumë kompani të librave sportiv e ofrojnë atë. Ndonjëherë kumarxhinjtë preferojnë të bëjnë një bast që përmban shumë rezultate të ndryshme. Nëse të gjitha realizohen, ata do të marrin një pagesë. Meqenëse ky është një nga llojet më specifike të basteve, ai ka më shumë rrezik. Nga ana tjetër, ai gjithashtu mund t'u japë fituesve pagesa më të mira.

Si të bastni në turneun e golfit PGA
Faqet më të mira të basteve të turneut të golfit PGA në 2024

Faqet më të mira të basteve të turneut të golfit PGA në 2024

Kumarxhinjtë janë të llastuar për zgjedhjen kur bëhet fjalë për numrin e bastebërësve që kujdesen për këtë turne. Nëse lojtarët kërkojnë shpërblime të mira në ndeshjet e golfit, ata mund të zgjedhin 888 Casino. Ajo përmban pa bonuse depozite, jackpotet ditore dhe një modalitet i shkarkueshëm.

BetVictor është një tjetër zgjedhje popullore. Ajo ofron një shumëllojshmëri të gjerë të llojeve të pazakonta si stilet amerikane, evropiane, britanike, kineze dhe indoneziane. Kjo shkathtësi shoqërohet me pagesa të mëdha për bastet me shanse të larta. Faqja e tyre nderohet gjithashtu për ndërfaqen e përdoruesit.

Unibet dikur u përqendrua te lojtarët e lojërave me bazë në Evropë. Megjithatë, kohët e fundit është zgjeruar në mënyrë që të kujdeset për fansat e golfit në SHBA. Ajo operon brenda shteteve të Indianës, Virxhinias, Nju Xhersit dhe Pensilvanisë. Në vitet në vijim, duket e mundshme që edhe më shumë zona të Shteteve të Bashkuara të kenë mundësi të hyjnë në këtë faqe.

Nëse njerëzit dëshirojnë të luajnë kumar në turneun PGA nëpërmjet një librari më të fundit, atëherë 22Bet është ideal. Ajo është rritur në mënyrë eksponenciale që nga fillimi i saj në 2018. Tregjet e tyre kanë tendencë të përmbajnë më shumë opsione të përqendruara te golfi sapo të fillojë ky turne. Ato lejojnë përdoruesit të luajnë kumar nëpërmjet një sërë lojërash tradicionale dhe metodat moderne të pagesës.

Faqet më të mira të basteve të turneut të golfit PGA në 2024
Historia e turneut të golfit PGA

Historia e turneut të golfit PGA

Para krijimit të PGA, tashmë ekzistonin shumë turne prestigjioz të golfit. Nga viti 1916 deri në 1929, PGA ishte një turne informal me orare nga një sërë organizatash të ndryshme golfi. Kjo ndryshoi kur u shfaq një komitet i quajtur PGA Tournament Bureau. Qëllimi i tij ishte organizimi i ndeshjeve gjatë gjithë vitit.

PGA u bë një nga kampionatet më të mëdha të golfit në vitet 1960. Kjo falë mbulimit të zgjeruar televiziv të turneut. Megjithatë, rritja e të ardhurave të krijuara shkaktoi fërkime midis lojtarëve të golfit dhe organizatorëve. Kjo çoi në formimin e një entiteti të ri në 1968 që tani është Tour PGA e ditëve moderne.

Gjatë kësaj periudhe, u krijua një ndarje autonome lojtarësh. Si rezultat, lojtarët profesionistë tani kanë më shumë fjalë në vendimet e marra nga zyrtarët e PGA. Deri në vitin 1975 emri i organizatës u njoh zyrtarisht si PGA Tour. Në vitin 1978, gratë u lejuan të konkurronin në ngjarjet e PGA.

Gjatë gjithë gjysmës së dytë të shekullit të njëzetë, organizata u ngrit për t'u bërë një nga emrat më të shquar të golfit profesional. Gjatë ngritjes së tij, komuniteti i lojërave të fatit sportiv ka vazhduar të hapë tregje të bazuara në PGA Tour. Opsionet e basteve për turneun janë zgjeruar falë shfaqjes së basteshkruesve online.

Historia e turneut të golfit PGA
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi