Bast në Partille Cup internet

I konsideruar si një nga kampionatet më të mira të hendbollit, Kupa Partille ka numrin më të madh të pjesëmarrësve nga çdo turne hendbolli në botë. Konkursi zhvillohet çdo vit, zakonisht në korrik, dhe është i hapur për hendbollistë nga mosha 10 deri në 21 vjeç.

Kupa Partille është një ngjarje e madhe që tërheq pjesëmarrës nga e gjithë bota dhe shumica e hendbollistëve të rregullt duan të jenë atje dhe të jenë pjesë e tij. Si një nga turnetë më të mëdhenj të hendbollit, është gjithashtu i shkëlqyeshëm për ata që dëshirojnë të bastojnë duke përdorur faqet e basteve në internet.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e Kupës Partille

Historia e Kupës Partille

Këto kampionate hendbolli filluan në qytetin e vogël Partille, jashtë Goteborgut, Suedi, në vitin 1970. Ai u krijua nga klubi i hendbollit IK Savehof. Midis 2001 dhe 2004, turneu u zhvendos në Gothenburg, ku është luajtur që atëherë. Që nga fillimi i Kupës Partille, më shumë se 400,000 lojtarë kanë marrë pjesë nga 90 vende të ndryshme.

Historia e Kupës Partille
Gjithçka që duhet të dini për bastet në Kupën Partille

Gjithçka që duhet të dini për bastet në Kupën Partille

Turneu është masiv, me më shumë se 4000 ndeshje të luajtura gjatë javës. Në qytetin Heden, që ndodhet në qendër të Goteborgut, ka 30 fusha ku luhen lojëra; ka gjithashtu një fshat sponsorizues, vende për të blerë kujtime dhe një qendër informacioni.

Ka zona të tjera në qytetet Kviberg, Overasvallen dhe Valhalla, ku luhen lojëra shtesë gjatë fazave të eliminimit. Në total, mbi 60 fusha përdoren për këto faza.

Ndërsa fazat e eliminimit luhen në fushat e jashtme në këto qytete, finalet luhen në ambiente të mbyllura, zakonisht në Pallatin Sportiv Valhalla dhe Scandinavium Arena. Spektatorët duhet të rezervojnë paraprakisht, veçanërisht për dhomat e hoteleve, pasi hotelet e Goteborgut mund të mbushen shumë shpejt gjatë javës së Partille Cup.

Gjithçka që duhet të dini për bastet në Kupën Partille
Gjithçka që duhet të dini rreth hendbollit

Gjithçka që duhet të dini rreth hendbollit

Hendboll është një lojë që luhet midis dy skuadrave, secila me shtatë lojtarë, duke përfshirë portierin. Qëllimi është që skuadrat ta kalojnë topin midis lojtarëve duke përdorur duart e tyre për ta futur atë në portë. Është një lojë me dy pjesë, secila prej 30 minutash. Skuadra që ka më shumë gola në fund të kohës së bilbilit të fundit është fituese.

Loja luhet kryesisht në ambiente të mbyllura, por ka disa forma hendbolli që luhen jashtë, si hendbolli në fushë dhe hendbolli në plazh. Është një lojë me ritme të shpejta që zakonisht ka rezultate të larta, veçanërisht në ndeshjet profesionale. Ndryshe nga disa sporte kontakti, nuk ka pajisje mbrojtëse të detyrueshme; disa lojtarë zgjedhin të veshin jastëkë mbrojtës dhe mbrojtës për gojë.

Gjithçka që duhet të dini rreth hendbollit
Hendboll në Lojërat Olimpike

Hendboll në Lojërat Olimpike

Hendbolli për meshkuj ka qenë një sport i rregullt në Olimpiada që nga ndeshjet e Mynihut të vitit 1972; megjithatë, loja u shfaq për herë të parë në Lojërat Olimpike të Berlinit të vitit 1936 (arti u fitua nga Gjermania). Hendbolli për femra u shtua për herë të parë në Lojërat Olimpike në 1976 në Montreal (arti u fitua nga Bashkimi Sovjetik). Të kesh këtë sport në ngjarje globale si Olimpiada ndihmon në rritjen e dukshmërisë së tij, gjë që rrit popullaritetin e tij.

Sporti ka krijuar ngadalë një ndjekës të fortë, megjithëse nuk luhet ende në ngjarje më të vogla sportive si Lojërat e Commonwealth. Nuk ka shumë liga të hendbollit, por ato që janë krijuar po bëjnë fushatë për ta ndryshuar këtë.

Hendboll në Lojërat Olimpike
Hendbolli në shkolla

Hendbolli në shkolla

Megjithëse shumë shkolla janë të mëdha në futboll, basketboll, lakros ose vaterpolo, hendbolli nuk shihet shpesh si një sport që luhet në shkollë. Disa shkolla të mesme mund ta përfshijnë atë si një ndryshim të ritmit nga volejbolli dhe hokej në fushë.

Kolegjet janë të ndryshme; shpesh ka një përzgjedhje të gjerë sportesh për të luajtur, qoftë të organizuar zyrtarisht ose thjesht për argëtim. Disa kolegje kanë klube hendbolli që takohen çdo javë për të luajtur. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të takuar njerëz të rinj me të njëjtin mendim dhe për të qëndruar në formë për të shmangur '15 fillestarët'.

Hendbolli në shkolla
Pse Kupa Partille është e popullarizuar për bast?

Pse Kupa Partille është e popullarizuar për bast?

Kupa Partille është e përkryer për ata që duan të vënë një bast. Ka kaq shumë ndeshje që luhen të gjitha në të njëjtën kohë, eksitimi mbetet i lartë dhe rritja shtesë e adrenalinës nga mundësia për të fituar bastin tuaj do të thotë që ju të qëndroni të lidhur me atë që po ndodh rreth jush.

Ju mund të vendosni një bast për një sërë gjërash, jo vetëm se kush fiton dhe humbet ndeshjet, si skuadra e parë ose lojtari i parë që shënon, koha e golit të parë (si p.sh. pjesa e parë ose pjesa e dytë e ndeshjes) madje edhe sa ndeshje përfundojnë në barazim. Nëse mund ta mendoni, mund të vini bast për të.

Kupa Partille është gjithashtu e njohur për vendosjen e një basti sepse është shumë e lehtë për t'u bërë; është e shkëlqyeshme për ata që janë të rinj në bast për të mësuar. Ndërsa nuk është aq i popullarizuar sa disa nga turnetë sportive më të zakonshme (për shembull Superbowl), bastet në Partille Cup mund të bëhen pikërisht në të njëjtën mënyrë me një libër sportiv në internet.

Ka shume faqet e basteve sportive në internet për të zgjedhur, ose mund të futeni në një dyqan bastesh me tulla dhe llaç për të vendosur bastin tuaj ballë për ballë.

Pse Kupa Partille është e popullarizuar për bast?
Si të bastni në kupën Partille

Si të bastni në kupën Partille

Për ata që janë të rinj për të vënë një bast në turnetë e hendbollit, një bast i thjeshtë për rezultatin e lojës është një vend i mirë për të filluar, por ata që e dinë se çfarë po bëjnë mund të përfitojnë sa më shumë nga fakti që po luhen kaq shumë lojëra në një hapësirë të shkurtër kohe dhe vendosni një bast akumulues.

Në këtë rast, një aksion i vogël mund të çojë në një fitore të mirë, por gjithashtu vjen me një rrezik më të lartë. Për një listë të plotë të turneve sportive të disponueshme për bast, mund të bëni një kërkim në internet për disa prej basteshkruesve më të mirë në internet; një libër sportiv në internet është një opsion për baste në turnetë kryesore të hendbollit, si dhe turne të tjera sportive.

Është thelbësore, pavarësisht se si vendosni të vendosni bastet tuaja, të merrni parasysh se sa jeni duke vënë baste. Mund të dalë jashtë kontrollit kur vendosni disa baste, gjë që do të ishte e lehtë për t'u bërë kur vini bast në Kupën Partille. Nëse i mbani aksionet tuaja të ulëta, atëherë zvogëloni rrezikun e humbjes së më shumë se sa mund të përballoni, që do të thotë se po bëni hapa drejt lojërave të përgjegjshme.

Si të bastni në kupën Partille
Faqet më të mira të basteve të Partille Cup në 2024

Faqet më të mira të basteve të Partille Cup në 2024

Nëse keni nevojë për një udhëzues për faqet më të mira për të vënë bast, atëherë mos kërkoni më tej. Faqet e basteve në internet si William Hill kanë gjithashtu dyqane të vërteta bastesh ku mund të shkoni, kështu që nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me bastet, cilat opsione janë të disponueshme dhe si funksionojnë të gjitha, hapni dhe vendosni bastin tuaj në atë mënyrë.

Megjithatë, mënyra më e mirë, më e shpejtë dhe më e lehtë për të vendosur baste është online. Ju gjithashtu mund të merrni bonuse kur luani në këtë mënyrë. Z. Green dhe BetVictor, për shembull, ofrojnë bonuse të mirëseardhjes për lojtarët e rinj, të cilët mund të dyfishojnë apo edhe trefishojnë depozitën tuaj të parë. Disa sajte si Leo Vegas dhe Jet Casino mund të ofrojnë gjithashtu bonuse të rregullta besnikërie.

Gjëja më e mirë për të bërë kur zgjidhni një faqe është të shikoni të gjitha opsionet. Shikoni gjithashtu mënyrat e tyre të pagesës. Jo të gjitha do të lejojnë depozita ose tërheqje nga kuletat elektronike, si për shembull PayPal, por nëse kjo është e juaja mënyra e zgjedhur e pagesës, ju duhet të gjeni një që plotëson nevojat tuaja.

Sigurohuni që të lexoni gjithashtu termat dhe kushtet që lidhen me bonuset; disa duhet të plotësojnë kërkesat e depozitave përpara se të tërhiqen fitimet.

Faqet më të mira të basteve të Partille Cup në 2024
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi