Bast në NHL Winter Classic internet

Winter Classic është ngjarja më e spikatur sportive e ligës së hokejve në akull. Loja e hokejit në akull në natyrë zhvillohet në janar gjatë sezonit të rregullt. Zakonisht, kjo ndodh në një vend futbolli ose bejsbolli në një qytet me një klub NHL. Ngjarja dallon nga seritë e tjera të ngjarjeve në natyrë të NHL-së dhe është në listën e turneve sportive që i kanë hipur shumë fansat. Këto përfshijnë Heritage Classic dhe Serinë e Stadiumit.

Liga Kombëtare e Hokejve pret lojën klasike të dimrit. Ngjarja filloi si një shfaqje televizive. Që atëherë është dëshmuar të jetë një triumf vlerësimi për ligat sportive. Winter Classic është shpesh ndeshja më e shikuar e sezonit të rregullt në ligë.

Sa i madh është NHL Winter Classic?Rreth hokejit në akullPse NHL Winter Classic është popullor?Si të bastni në NHL Winter Classic
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Që nga fillimi i tij në 2008, NHL e ka mbajtur këtë ngjarje pothuajse çdo vit. Megjithatë, pati një anulim të ngjarjes në vitin 2013. Faji për këtë ishte bllokimi i NHL. Një mosmarrëveshje pune midis NHL dhe NHLPA, sindikata e lojtarëve të ligës, ishte shkaku i këtij bllokimi. Gjithashtu, pati një anulim të vitit 2021 turne të mëdha sportive për shkak të pandemisë globale COVID-19. Megjithatë, ajo rifilloi këtë vit, me St. Louis Blues nga Misuri që fitoi ngjarjen e lakmuar.

Section icon
Sa i madh është NHL Winter Classic?

Sa i madh është NHL Winter Classic?

Popullariteti i Winter Classic është i qartë nga pjesëmarrja rekord në ngjarjet e mëparshme. Ndeshja midis Toronto Maple Leafs dhe Detroit Red Wings në 2014 theu rekordin e frekuentimit të ligave sportive NHL me 105,491 pjesëmarrës.

Së bashku me lojën All-Star të ligës, Winter Classic konsiderohet si një ngjarje kulmore. Ndeshjet janë planifikuar për të nxjerrë në pah skuadrat yje dhe lojtarët në ligë. Për shkak të popullaritetit të tij, janë planifikuar më shumë lojëra hokej në natyrë.

Pishina e çmimeve të Winter Classic

Paratë e çmimeve të fituesit dhe të dytë nuk janë ende të disponueshme publikisht. Megjithatë, çdo lojtar në një ekip të eliminuar në raundin e dytë merr një çmim në të holla prej 20,000 dollarë. Në të njëjtën kohë, lojtarët e ekipit që u eliminuan në raundin e parë marrin një çmim në të holla prej 10,000 dollarë. Përditësimet përfundimtare të parave të çmimit do të sigurohen kur të bëhet një njoftim zyrtar. Shitjet e biletave përbëjnë pothuajse dy të tretat e të ardhurave të përgjithshme.

Ku zhvillohet Winter Classic?

Shfaqja inauguruese u zhvillua në Nju Jork në stadiumin Highmark. Në atë kohë, stadiumi njihej si stadiumi Ralph Wilson. Vendi, megjithatë, ndryshon çdo vit. Në mënyrë tipike, NHL shpall qytetin e ardhshëm pritës disa ditë pas përfundimit të ngjarjes. Fusha e synuar e Minesotës është vendi më i fundit ku u mbajt ngjarja e vitit 2022. Fenway Park në New Jersey do të presë ngjarjen e radhës në 2023.

Historia e klasikëve të dimrit

Winter Classic debutoi në vitin 2008. Ai u frymëzua nga suksesi i Turneut të Luftës së Ftohtë në Universitetin Shtetëror të Miçiganit në 2001. Gjithashtu, Heritage Classic i mbajtur në 2003 frymëzoi këtë hapje të ngjarjes në natyrë të sezonit të rregullt nga NHL. Më në fund u bë një ritual vjetor për ligën.

Sa i madh është NHL Winter Classic?
Rreth hokejit në akull

Rreth hokejit në akull

Hokej në akull është një sport kontakti me ngjashmëri të madhe me hokejin konvencional, vetëm se luhet në akull dhe zakonisht në dimër. Lojtarët veshin patina dhe konkurrojnë për të luajtur një top (një disk gome të fortë) në portën e ekipit kundërshtar. Sporti ekipor ka gjashtë anëtarë në secilën nga dy ekipet. Natyra e kontaktit të sportit kërkon pajisje mbrojtëse si helmeta, mbrojtëse të gojës, mbushje të shkurtra, jastëkë për shpatullat dhe bërrylat, mbrojtëset e qafës dhe dorezat mbrojtëse.

Sporti i cili përfshihet në Lojërat Olimpike Dimërore ka një histori të pasur që daton në mars 1875 kur u luajt ndeshja e parë e organizuar. Epoka profesionale u vendos rreth vitit 1902, kur Western Pennsylvania Hockey League mori grupin e parë të lojtarëve në një format punësimi. Hokej mbi akull i ka rrënjët në Kanadaja dhe pjesa më e madhe e aktivitetit të lojës dhe tifozëve zhvillohet atje. Sot, popullariteti i tij përfshin globin.

Rreth hokejit në akull
Pse NHL Winter Classic është popullor?

Pse NHL Winter Classic është popullor?

NHL Winter Classic është një mënyrë e mrekullueshme për të kuruar bluzën e janarit. Koha e tij e ka bërë atë një nga turnetë më të mëdhenj sportivë. Edhe pse është një lojë e sezonit të rregullt, ajo ka kuptimin e një ngjarjeje vitrinë.

Ekipet pjesëmarrëse janë të entuziazmuar që janë zgjedhur dhe shumë nga ish-lojtarët e tyre ftohen të kthehen për të konkurruar në lojëra alumni dhe aktivitete të tjera. Popullariteti i ngjarjes ka bërë që disa bastetë të përfitojnë nga lojërat e ngjarjeve çdo vit. Ngjarja përfshin gjithashtu disa nga ekipet dhe lojtarët më të mëdhenj të ligës. Kjo e rrit më tej popullaritetin në mesin e lojtarëve.

Pse Winter Classic është popullor për të bastuar

Hokej mbi akull ka një sërë tregjesh të ndryshme bastesh. Për shkak se kampionatet sportive janë kaq të njohura, pjesëmarrësit munden gjeni shanset dhënë nga pothuajse çdo krijues bastesh në Shtetet e Bashkuara. Si rezultat, lojtarët duhet të zgjedhin në përputhje me rrethanat krijuesin e basteve të tyre të zgjedhur. Disa biznese kanë oferta speciale gjatë këtij eventi, ndërsa të tjera jo.

Është e thjeshtë të vendosësh një bast në Winter Classic. Pasi lojtari të ketë identifikuar faqen e tij të basteve, gjithçka që mbetet është që ai ta financojë atë.

Pse NHL Winter Classic është popullor?
Si të bastni në NHL Winter Classic

Si të bastni në NHL Winter Classic

Ashtu si bastet në turnetë sportive diku tjetër, bastet e drejtpërdrejta në një ekip specifik për të fituar janë mënyra më e mirë për të vënë bast në Classic. Është tregu më i përdorur i basteve. Një rezultat i ndeshjes është kur lojtarët e hamendësojnë saktë se kush do të fitojë. Ata, për shembull, mund të parashikojnë se triumfi do të ndodhë gjatë seancës së zakonshme 60-minutëshe ose jashtë orarit. Faqet e basteve sportive në internet që mbulojnë ngjarjet më të mëdha sportive kanë shumë tregje bastesh për Classic. Bastet në Classic nuk ndryshojnë nga bastet në turnetë sportive në internet ose bast në turnetë më të mirë esports.

Nga ana tjetër, lojtarët me përvojë mund të përdorin disa metoda alternative. Njëri është vendosja e një basti në rezultatin e saktë. Këto baste parashikojnë përfundimin e saktë të ndeshjes në fund të kohës së rregullores.

Strategjia e dytë mund të bazohet në numrin total të golave të shënuar. Lojtarët vënë bast në parashikimin e tyre për numrin e përgjithshëm të golave të shënuar ashtu si në ligat e tjera të sportit të hokejit mbi akull. Ky total mund të jetë më i madh ose më i vogël se një numër specifik, si p.sh. 5. Lojtarët duhet të jenë të njohur me formën dhe historinë e skuadrave që marrin pjesë në këtë opsion.

Një metodë tjetër është përdorimi i të metave të vijës së topit. Ai është, në thelb, një variant i basteve të zakonshme të përhapjes. Një përhapje pikë zbatohet si për të preferuarin ashtu edhe për të dobëtin. Linja e topit është vendosur në 1.5, me humbësin që fiton një handikap +1.5. Favorit i jepet -1.5. Ai tregon se nëse basti do të fitojë, skuadra e përzgjedhur duhet të fitojë me një diferencë prej të paktën dy golash.

Si të bastni në NHL Winter Classic
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi