NFL

January 4, 2023

Shanset e NFL të futbollit që lojtarët duhet të dinë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Përderisa ka shanse mbi/nën dhe përhapje me pikë, shanset e futbollit NFL nuk ndalen vetëm në këto. Ka shumë mënyra të tjera për të bastuar në NFL, duke përfshirë linjën e parave, linjat e basteve të pjesës së parë dhe të dytë dhe të ardhmes. 

Shanset e NFL të futbollit që lojtarët duhet të dinë

Për më tepër, futja e basteve argëtuese të stilit fantazi dhe basteve live (të cilat i lejojnë lojtarët të bastojnë në ndeshjen e radhës dhe në shanset që ndryshojnë gjatë gjithë ndeshjes) nënvizon më tej faktin se NFL paraqet një botë të tërë mundësish për lojtarët. Ky udhëzues eksploron disa nga shanset më të njohura të NFL që gjenden në faqet e basteve në internet.

Shanset e linjës së parave

NFL bastet e linjës së parave vazhdon të fitojë rëndësi pasi më shumë lojtarë fillojnë të kuptojnë vlerën e këtij lloji të bastit, veçanërisht kur bëhet fjalë për bastet e gjata në goditje. Linja e parave është padyshim basti më i thjeshtë i NFL-së që mund të vendosë dikush, pasi lojtari thjesht po zgjedh skuadrën që do ta fitojë ndeshjen plotësisht; nuk ka nevojë të parashikohen pikët që do të shënohen. 

Lëngu është i vetmi numër në të cilin lojtari duhet të përqendrohet, ku vlera pozitive tregon të dobëtin dhe ajo negative nënkupton të preferuarin.

Për shembull, nëse bastuesi zgjedh një favorit -120 në një bast të linjës së parave, ai duhet të rrezikojë 120 dollarë për të fituar 100 dollarë. Nga ana tjetër, bastet mbi humbësin +120 nënkupton që dikush duhet të rrezikojë 100 dollarë për të fituar 120 dollarë nëse humbësi fiton drejtpërsëdrejti. Në shumicën e rasteve, bastet e linjës parash vijnë me vlerë më të mirë; ata mund të japin kthime më të rëndësishme për më pak rrezik. 

Megjithëse të rralla, ka ndeshje ku të dyja palëve u caktohen shanse negative të linjës së parave. Skuadra me shifrën më të vogël konsiderohet favorit me shanse në atë rast.

Shanset e përhapjes së pikëve

Kush nuk i pëlqen një bast i mirë i modës së vjetër të përhapjes së NFL? Përhapja e NFL shanset e basteve janë jo vetëm të preferuarit si për fillestarët ashtu edhe për lojtarët me përvojë, por ata janë gjithashtu mbretër kur bëhet fjalë për bastet sportive në internet. Një gabim i zakonshëm është se krijuesit e basteve vendosin shanset e përhapjes së pikëve si një diferencë të parashikuar fitoreje. Në vend të kësaj, është numri që basteshkruesit supozojnë se do të ishte një ekuilibër i mirë midis lojtarëve që duan të vënë bast me të preferuarin e tyre dhe atyre që dëshirojnë t'i vendosin paratë e tyre te humbësi.

Për shembull, një vlerë negative (-11.5) e treguar pranë një ekipi do të thotë se shumë pikë e favorizojnë atë. Prandaj, për të përcaktuar nëse skuadra ka fituar apo jo një ndeshje, lojtari duhet të zbresë 11.5 pikë nga rezultati i ekipit. 

Anasjelltas, një vlerë pozitive në të njëjtën lojë (+11.5) do të thotë që humbësi ka një fillim me kokë prej 11.5 pikësh. Në bastet NFL, skuadra e preferuar me rast duhet të fitojë me të paktën 12 pikë për të mbuluar përhapjen. I dobëti mund të humbasë ende me 11 pikë, por gjithsesi ta ketë të mbuluar përhapjen.

Një gjë që vlen të përmendet është se ndeshjet e NFL nuk janë saktësisht të paparashikueshme. Përhapja e pikëve ka për qëllim të balancojë dhe t'i bëjë gjërat interesante për lojtarët në rastet kur një ekip është shumë i favorizuar. Duke "zbritur" pikët nga favoriti i rastësishëm dhe duke "ia shtuar" ato qenit, shpërndarja e pikëve inkurajon lojtarët të bastojnë në të dyja anët edhe kur ndeshja është shumë e anashkaluar.

Shanset mbi/Nën (Totalet)

Bast Mbi/Nën është një tjetër mënyrë popullore për të investuar Lojëra NFL. I njohur gjithashtu si Totale, bastet mbi/nën kërkojnë që lojtari të vë bast nëse rezultati përfundimtar do të kalojë ose do të mbetet nën një numër të caktuar nga basteshkruesit. Nëse dikush vendos një bast për nën 37.5, ata në thelb parashikojnë një betejë mbrojtëse dhe se sulmet do të luftojnë. Bastet mbi 37.5 do të thotë që lojtari parashikon që loja do të përfundojë me rezultate të larta.

Bastet totale janë bërë mjaft të njohura në lojërat NFL, aq më tepër kur diferenca është shumë e ngushtë. Sidoqoftë, është gjithashtu një zgjedhje e mirë nëse përputhja tregon një stil të veçantë loje. Veçanërisht, kushtet e motit si temperaturat e ftohta, era dhe shiu mund të jenë faktorë të rëndësishëm që mund të ndikojnë në total.

Shanset e së ardhmes

Funksionet e së ardhmes NFL lejojnë fanatikët e basteve të bastojnë shumë përpara në ngjarje të rëndësishme të NFL gjatë gjithë sezonit. Shanset e ardhshme të NFL fokusohen si në arritjet e ekipit ashtu edhe në çmimet individuale të lojtarëve. Nga sezoni jashtë sezonit në parasezon, lojtarët e NFL mund të bastojnë në disa aspekte, duke përfshirë kampionin e NFC, Super Bowl fitues dhe skuadrat që do të kalojnë në play-off. Për sa i përket çmimeve individuale, lojtarët mund të bastojnë për Rookie-n mbrojtëse të vitit, rishtar sulmues të vitit dhe lojtarin më të vlefshëm.

Siç thonë ata, koha është gjithçka kur bëhet fjalë për bastet e së ardhmes. Sa më shpejt të aksioneve, aq më të larta janë kthimet nëse parashikimi i tyre bëhet i saktë. Megjithatë, shanset e së ardhmes nuk janë për kumarxhinjtë e paduruar. Në vend të kësaj, ajo ka nevojë për njerëz që janë të gatshëm të vënë një bast dhe të presin me durim për rezultatin, i cili mund të zgjasë deri në disa muaj.

Baste mbështetëse

Në vend që të fokusohen në rezultatet e ndeshjeve, bastet Prop fokusohen kryesisht në ngjarje specifike brenda një ndeshjeje NFL. Ka shumë tregje Prop për të vënë bast, duke përfshirë lojtarin për të shënuar goditjen e parë dhe nëse një ndeshje do të ketë një siguri.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara
2024-06-02

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara

Lajme