Bast në MLB World Series internet

Ngjarja është një ndeshje play-off në bejsboll që vendos fituesit e dy ligave më të mira profesionale në Amerikën e Veriut kundër njëri-tjetrit. Këto dy liga që përbëjnë MLB janë Liga Amerikane (AL) dhe Liga Kombëtare (NL). Seria Botërore është një lojë kampionati vjetor që luhet midis kampionëve të këtyre dy turneve sportive.

Shumë amerikanë shpesh e konsiderojnë Serinë Botërore si kampionatin botëror të bejsbollit. Ata e bazojnë këtë në faktin se Major League Baseball tërheq lojtarët më të mirë të bejsbollit në botë. Me lojtarë nga më shumë se 20 vende, është një nga ngjarjet më të mëdha sportive në mbarë botën. Por në një kuptim real, kampionët e Serisë Botërore nuk janë kampionë bote. Ky nder u takon fituesve të World Baseball Classic, një kampionat ndërkombëtar sportiv që filloi në 2006.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini për Serinë Botërore MLB

Gjithçka që duhet të dini për Serinë Botërore MLB

Këto dy liga sportive e luftuan atë për avantazhin e fushës shtëpiake në turne deri në vitin 2002. Megjithatë, midis 2003 dhe 2016, liga përkatëse që fitoi lojën All-Star mori avantazhin.

Më vonë, deri në vitin 2020, skuadra fituese e ligës që kishte fitore-humbje më të pabesueshme në sezonin e rregullt mori një përfitim në fushë. Përjashtimet janë kur të gjitha ndeshjet u luajtën në një park në terren neutral, që ishte një rast i ngjashëm në vitin 2020.

Gjithçka që duhet të dini për Serinë Botërore MLB
Historia e Serisë Botërore MLB

Historia e Serisë Botërore MLB

Seria e bejsbollit filloi pas përfundimit të rivaliteteve midis Ligës Kombëtare dhe asaj të re amerikane Liga në vitin 1903. Ngjarja e parë përfshinte një seri më të mirë nga nëntë ku Pittsburgh humbi kundër Bostonit, tre ndeshje me pesë.

Në vitin e ardhshëm, NY Giants nuk pranoi të përballej me Bostonin që ishte kampion i AL. Sidoqoftë, seriali u ringjall në 1905 dhe u luajt çdo vit më pas. Fatkeqësisht, në vitin 1994 ngjarja u ndërpre nga një grevë e gjerë lojtarësh. Një organizim me shtatë ndeshje ka qenë tipik që nga viti 1922. Gjithashtu, çdo seri ka pasur një lojtar të zgjedhur si lojtari më i vlefshëm duke filluar nga viti 1955.

Përfshirja e Kanadasë

Në vitin 1969, Montreali u bë ekipi i parë nga Kanadaja të paraqitet në MLB. Toronto do të ishte i dyti në vitin 1977. Toronto vazhdoi të fitonte në 1992, duke u bërë skuadra e parë jashtë SHBA-së që fitoi turnetë e mëdha sportive. Yankees me bazë në Nju Jork aktualisht kanë më së shumti tituj në Ligën Amerikane.

Të ardhurat e fituara nga shitjet e portës së play-off-it ndahen midis ekipeve të play-off-it. Kampioni i Serisë Botërore merr pjesën më të madhe të grupit, i ndjekur nga nënkampioni, e kështu me radhë. Paratë e çmimeve për kampionët e Serisë Botërore të MLB përcaktohet nga totali i "Pushtetit të Lojtarëve". "Pool" janë paratë e mbledhura nga të gjitha shitjet e biletave të playoff-it MLB.

Përpara play-off-it të MLB, klubet zakonisht mblidhen për të negociuar se sa para do t'u shpërndahen fituesve dhe humbësve të sezonit, të ngjashme me kampionatet më të mira të esports. Fituesit marrin pjesën më të madhe të "pishinës", ose paratë e shpërblimit. Ekipet e tjera pas sezonit marrin një pjesë më të vogël të të ardhurave të playoff-it MLB.

Historia e Serisë Botërore MLB
Rreth bejsbollit

Rreth bejsbollit

Bejsbolli si sport është luajtur që nga viti 1744. Formati i lojës ka mbetur pothuajse i njëjtë deri më sot. Kanadaja, Amerika e Veriut dhe Japonia janë tregjet kryesore të lojës, por bejsbolli është një sport global. Seria Botërore e Basebollit shërben si kulmi i saj.

Qëllimi ndërsa luani këtë lojë është të tejkaloni kundërshtarin me numrin e vrapimeve. Lojtarët synojnë të godasin një top bejsbolli në vendin më të largët të mundshëm dhe më pas ata do të fitojnë pikë duke vrapuar rreth bazave. Nëse ata arrijnë të kalojnë të katër bazat dhe të shmangin etiketimin, vendin e tyre e zë një tjetër qëlloj.

Në një lojë, dy ekipe, secila e përbërë nga nëntë lojtarë, garojnë kundër njëri-tjetrit. Loja është e gjatë nëntë herë, me çdo skuadër që godet më pas në fushë në mënyrë alternative në çdo radhë. Rezultati përfundimtar i çdo skuadre i shtohet rezultateve totale dhe skuadra që grumbullon më shumë pikë fiton.

Rreth bejsbollit
Pse është popullor Seria Botërore e Basebollit të Major League?

Pse është popullor Seria Botërore e Basebollit të Major League?

Seria Botërore mund të jetë një turne i Amerikës së Veriut, por është padyshim ngjarja më e mirë e bejsbollit në planet. Ndërsa nuk ka ekipe nga e gjithë bota, ka shumë lojtarë të huaj. YouTube TV, një shërbim televiziv në internet që filloi në 2017, u bë sponsori prezantues i Serisë Botërore si pjesë e një marrëveshjeje shumëvjeçare që filloi në 2017.

Shumë turne më të vegjël bejsbolli janë quajtur "Seria Botërore". Këto përfshijnë Serinë Botërore të Juniorve në mesin e një liste të turneve të tjera sportive. Juniori turne sportive ndeshje fituesin e Shoqatës Amerikane dhe kampionin e Ligës Ndërkombëtare.

Këto dy janë liga të vogla profesionale në Amerikë. Ka pasur gjithashtu një rritje në turnetë sportive në internet që përfshijnë lojtarë të videove të bejsbollit.

Pse është popullor të bastet?

Seria Botërore është kampionati më i vjetër në sportet profesionale dhe nuk është sekret që bejsbolli ka një bazë mjaft të madhe tifozësh për të ndihmuar në promovimin e ngjarjes më të rëndësishme të bejsbollit të sezonit.

Kur bëhet fjalë për shanset më të pranueshme të Serisë Botërore, shërbimet e basteve sportive nuk frenohen dhe ofrojnë një bollëk mundësish për çdo lojë në seri. Bastet e së ardhmes janë kur lojtarët vënë baste në koeficientët dhe linjat e Serisë Botërore përpara serisë së kampionatit.

Pse është popullor Seria Botërore e Basebollit të Major League?
Si të bastni në MLB World Series

Si të bastni në MLB World Series

Kur bëhet fjalë për bastet e Serive Botërore për turnetë sportive, praktikisht çdo bastvënës në treg ka një përzgjedhje të madhe. Problemi i vërtetë është të vendosësh se cilat mundësi bastesh janë të përshtatshme për lojtarët. Librat sportive ofrojnë një gamë të gjerë alternativash bastesh, duke përfshirë disa kampionatet më të mira të esports.

Moneyline është mënyra më e përshtatshme për të bastuar në turne sportive. Shanset MLB përcaktojnë pagesat. Ky bast thjesht kërkon që një lojtar të vë bast se cili ekip do të fitojë një lojë specifike.

Strategjitë për të bastuar në Serinë Botërore MLB

Metoda tjetër është që bast mbi përhapjet e pikëve. Kur lojtarët vënë bast për një përhapje pikësh të Serisë Botërore, ata janë duke vënë bast se sa pikë duhet të fitojë ose të humbasë një ekip.

Skuadra e preferuar, e shënuar me një shenjë negative, ose duhet ta fitojë lojën plotësisht ose të humbasë me një diferencë më të vogël se diferenca. I dobëti, i treguar nga një simbol negativ, duhet të fitojë me më shumë vrapime sesa përhapja për të mbuluar përhapjen.

Individët nuk duhet të bastojnë në një ekip ose një rezultat specifik kur ata bastojnë në total. Basti është zakonisht në totalin e përgjithshëm të vrapimeve për të dyja skuadrat. Nëse një lojë e Serisë Botërore ka një total prej 7.5, lojtarët mund të vënë bast mbi, që do të thotë se ata parashikojnë se të dyja skuadrat do të shënojnë më shumë se 8. Në rastin e nën, e kundërta është e vërtetë.

Bastet Prop (propozim) janë një mënyrë argëtuese për të vënë bast në Serinë Botërore pa bast për një rezultat të caktuar. Një bast mbështetës nuk merr parasysh ekipin fitues ose rezultatin përfundimtar, por përkundrazi përqendrohet në atë që do të ndodhë gjatë lojës. Bastet Prop mund të bëhen për një lojtar të vetëm ose të gjitha ekipet në një përplasje.

Si të bastni në MLB World Series
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi