Bast në KBO League Korean Series internet

Ky është një udhëzues për t'i ndihmuar lojtarët të bastojnë në Seritë Koreane të KBO League, një nga turnetë më të mëdhenj të bejsbollit në rajon. Liga KBO (Organizata Koreane e Basebollit) është liga më e mirë profesionale e bejsbollit në Korenë e Jugut, e cila është gjithashtu liga sportive më e njohur në vend. Në sezonin e tij të 41-të, Seria Koreane e KBO League është seria vjetore e kampionatit final që luhet pas sezonit të rregullt.

5 skuadrat më të mira të sezonit të rregullt luftojnë në një seri play-off për të kurorëzuar ekipin fitues. Më së shumti tituj janë Kia Tigers (11), pasuar nga Samsung Lions (8).

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini për Seritë Koreane të KBO League

Gjithçka që duhet të dini për Seritë Koreane të KBO League

KBO është organi qeverisës që drejton 2 liga profesionale të bejsbollit në Korenë e Jugut - KBO League dhe KBO Futures League. Në listën e tyre të turneve sportive është Seria Koreane e KBO League dhe Loja All-Star. Duke qenë anëtarë të Federatës Ndërkombëtare të Bejsbollit, ata gjithashtu kanë për detyrë të lehtësojnë pjesëmarrjen e ekipit kombëtar të bejsbollit në ngjarje sportive ndërkombëtare.

Që nga viti 2000, ekipi kombëtar i bejsbollit të Koresë së Jugut është vendosur fort në hartë duke u renditur i dyti në World Baseball Classic (dy herë) dhe duke fituar bronz dhe arin në Lojërat Olimpike të 2000 dhe 2008, respektivisht.

Luan Seritë Koreane të KBO League bejsbolli shumë të ngjashme me kampionatet më të mira të bejsbollit. Rregullat e bejsbollit në Korenë e Jugut janë të lidhura ngushtë me Ligën e Madhe Amerikane të Basebollit (MBL). Ata të dy kanë një rregull të caktuar për goditjet (SHBA, që nga viti 2022), por rrokullisja e lakuriqëve të natës konsiderohet normale në Korenë e Jugut shihet si fyese në SHBA.

Barazimet nuk janë të zakonshme në lojërat e rëndësishme në SHBA, të cilët lejojnë një numër të pacaktuar lojërash shtesë për të vendosur fituesin. Ndërsa barazimet janë shumë të pakta, KBO League vendos një kufi prej 12 radhitjesh në ndeshjet e sezonit të rregullt dhe një kufi 15 radhitjesh në play-off që do të thotë se skuadrat mund të barazojnë.

Gjithçka që duhet të dini për Seritë Koreane të KBO League
Si luhet seritë koreane të KBO League?

Si luhet seritë koreane të KBO League?

Seria Koreane e KBO League është një kampionat vjetor që zhvillohet pas sezonit të rregullt (prill - shtator). Gjatë sezonit 10 ekipe luajnë gjithsej 144 ndeshje duke luajtur 16 herë secili ekip. Ngjarjet më të mëdha të bejsbollit tërheqin turma prej 28,000+ spektatorësh dhe do të ishin më shumë nëse parqet e topit do të kishin një kapacitet më të madh.

5 skuadrat më të mira të sezonit konkurrojnë me ndeshjen e parë të luajtur ndërmjet ekipeve të katërt dhe të pestë, me skuadrën e katërt që fillon me epërsinë 1-0. Fituesi (më i miri i 2 ndeshjeve) vazhdon të konkurrojë me ekipin e renditjes së tretë në gjysmë-playoff.

Gjysmë-Playoff-et janë më të mirat nga 5 ndeshjet me fituesin që do të luajë kundër skuadrës së dytë të renditur në Playoff. Playoff-et janë më të mirat nga 5 ndeshjet, dhe fituesi kualifikohet për të luajtur Serinë Koreane me skuadrën numër 1 të renditur.

Seria Koreane është loja e kampionatit që ka nevojë që skuadra fituese të fitojë 4 nga 7 ndeshjet. Ngjashëm me turnetë e tjerë të bejsbollit, lojërat luhen një lojë në ditë derisa të ketë një kampion. Ndeshjet luhen në formatin 2-3-2 ose 2-2-1-1-1, i cili alternohet midis fushave vendase të skuadrave konkurruese.

Si luhet seritë koreane të KBO League?
Pse Seritë Koreane KBO janë të njohura për bast?

Pse Seritë Koreane KBO janë të njohura për bast?

Bastet në turnetë e bejsbollit në Korenë e Jugut janë të lehta duke marrë parasysh numrin e vendeve të basteve në internet për të zgjedhur. Llojet kryesore të basteve të disponueshme për Seritë Koreane të KBO janë Linja e Parave, Linja e Run dhe Totali me baste të së ardhmes dhe Prop shumë të kufizuara ndonjëherë të mundshme.

Linja e parave është një bast popullor që mund të bëhen në ndeshjet e sezonit të rregullt, si dhe në ndeshjet e playoff-it në fund të sezonit. Gjuajtësit në thelb vendosin një bast se kush mendojnë se do ta fitojë serinë. Aty ku është e mundur, mund të vendoset një bast Futures për të parashikuar se kush do të jetë fituesi i serisë së ardhshme.

Bastet Run Line janë ekuivalente me bastet e përhapjes së pikëve në NFL dhe janë një formë shumë e popullarizuar bastesh. Linja e vrapimit vendoset gjithmonë në 1.5 me lojtarët që kanë opsionet e bastit në -1.5 ose +1.5. Kjo do të thotë nëse një ekip është -1.5, ata duhet të fitojnë me 2 vrapime ose më shumë; nëse skuadra është +1.5, ata duhet të humbasin me 1 vrap ose të fitojnë lojën që bastorët të fitojnë bastin Run Line.

Bastet totale janë thjesht aty ku një lojtar vendos nëse numri total i vrapimeve është më i lartë apo më i ulët se numri i caktuar nga libër sportiv në internet.

Pse Seritë Koreane KBO janë të njohura për bast?
Si të bastni në seritë koreane të KBO

Si të bastni në seritë koreane të KBO

Kur lojtarët duan të bastojnë në turne të bejsbollit si Seritë Koreane të KBO League, ata së pari duhet të gjejnë një libër sportiv në internet të sigurt, të sigurt dhe me reputacion që ofron këtë sport. Këta faktorë mund të supozohet se janë në vend nga prania e një licence të lëshuar nga një autoritet i besueshëm. Lojtarët e rinj në veçanti duhet të kujdesen për bonuse të mëdha mirëseardhjeje në disa sajte.

Vlen gjithashtu të kontrolloni mënyrat e pagesës dhe tërheqjes për të gjetur një të përshtatshme për lojtarin. Regjistrimi në një libër sportiv në internet përfshin futjen e të dhënave personale, zgjedhjen e një mënyre pagese, financimin e llogarisë, navigimin në faqen sportive, zgjedhjen e një ndeshjeje dhe vendosjen e një basti.

Për të rritur shanset e një lojtari për të bërë baste të mira, lojtari duhet të studiojë lojën, ekipet dhe lojtarët individualë. Të dish se si luhet loja, të studiosh statistikat dhe t'i kushtosh vëmendje çdo lajmi për skuadrat dhe lojtarët, të gjitha mund ta ndihmojnë bastuesin të bëjë baste më të informuara me shanse më të mira për të fituar.

Moti mund të jetë një faktor i rëndësishëm pasi disa ekipe/lojtarë luajnë më mirë në kushte të caktuara dhe mund të jetë kriteri vendimtar kur vendosni baste Run Line. Është gjithashtu e rëndësishme të dimë se cilët janë shtambët dhe goditjet e para (së bashku me statistikat e tyre) pasi kjo mund të ndikojë seriozisht në mënyrën se si shkon loja.

Si të bastni në seritë koreane të KBO
Faqet më të mira të basteve të Serive Koreane të Ligës KBO në 2024

Faqet më të mira të basteve të Serive Koreane të Ligës KBO në 2024

Për të gjetur libralidhësin më të mirë në internet, shikoni rishikimet e bettingranker të faqeve të besuara për t'i ndihmuar lojtarët të gjejnë faqen e duhur për ta. Një nga më të mirat për Seritë Koreane është Betwinner që shërben mbi 53 vende, në 43 gjuhë, duke përdorur 31 monedha. Ka mbi 90 opsione depozitash, një sërë tregjesh dhe shumë bonuse për lojtarët e rinj dhe të vendosur.

Betwinner ofron ndeshje në lojë, transmetim të drejtpërdrejtë, ndërsa shfaq statistika në anën e faqes. Ka një aplikacion celular të disponueshëm për t'u shkarkuar për iOS dhe android, ose faqja e internetit mund të aksesohet drejtpërdrejt në një pajisje celulare.

Një tjetër libër sportiv i rekomanduar në internet është Dafabet i cili është më i orientuar drejt tregut aziatik, por është gjithashtu i licencuar për përdorim në MB. Është një faqe solide e krijuar në vitin 2004, e cila pranon 13 monedha dhe ofron faqen në 11 gjuhë.

Dafabet ka një veçori interesante që i lejon lojtarët të marrin para përpara se një lojë të përfundojë, megjithëse me vetëm një pjesë të fitimeve. Ata gjithashtu ofrojnë një Vegël për Ndërtimin e Basteve për të ndihmuar lojtarët të ndërtojnë bastin e tyre të personalizuar. Shanset shfaqen menjëherë për t'i dhënë më shumë lehtësi lojtarit.

Faqet më të mira të basteve të Serive Koreane të Ligës KBO në 2024
Historia e shkurtër e Serive Koreane të Ligës KBO

Historia e shkurtër e Serive Koreane të Ligës KBO

Liga KBO u themelua në vitin 1982 me serinë e parë Koreane që u luajt midis OB Bears dhe Samsung Lions. Për 6 vitet e para të Ligës KBO, sezoni u nda në 2 me skuadrat më të mira nga çdo gjysmë sezon që përballeshin me njëra-tjetrën në Kampionatin e Serive Koreane.

Kjo ndryshoi në 1986 sepse i njëjti ekip fitoi të dy gjysmë sezonet vitin e kaluar duke rezultuar në asnjë seri koreane në 1985. Kampionati i mëposhtëm i bejsbollit u luajt midis dy ekipeve më të mira nga çdo gjysmë sezon për të siguruar një seri koreane. Ai format që atëherë është zhvilluar në 5 skuadrat aktuale më të mira nga një sezon i tërë që konkurrojnë në play-off.

Historia e shkurtër e Serive Koreane të Ligës KBO
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi