Bast në IBU Biathlon World Cup internet

NĂ« listĂ«n e turneve tĂ« bazuara nĂ« biatlon, Kupa e BotĂ«s IBU renditet shumĂ« lart. ËshtĂ« i dyti vetĂ«m pas LojĂ«rave Olimpike DimĂ«rore. VetĂ«m biatletĂ«t e nivelit mĂ« tĂ« lartĂ« janĂ« nĂ« gjendje tĂ« konkurrojnĂ«. Ka stinĂ« tĂ« veçanta pĂ«r burrat dhe gratĂ«. NĂ« tĂ« kaluarĂ«n, ligat e biatlonit tĂ« femrave binin nĂ«n ombrellĂ«n e KupĂ«s Evropiane. MegjithatĂ«, njerĂ«zit jashtĂ« kĂ«tij kontinenti ishin ende nĂ« gjendje tĂ« konkurronin.

NĂ« pĂ«rgjithĂ«si, shikueshmĂ«ria dhe pjesĂ«marrĂ«sit kryesorĂ« pĂ«r KupĂ«n e BotĂ«s vijnĂ« nga vendet nordike. Unioni NdĂ«rkombĂ«tar i Biatlonit drejton kĂ«tĂ« ngjarje. ËshtĂ« njĂ« serial i cili fillon nĂ« nĂ«ntor dhe pĂ«rfundon nĂ« mars. Vendi pritĂ«s pĂ«r ngjarjet e KupĂ«s sĂ« BotĂ«s mund tĂ« ndryshojĂ« nga viti nĂ« vit.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Kupën Botërore të Biatlonit IBU

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Kupën Botërore të Biatlonit IBU

Kriteri kryesor Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« ketĂ« pista tĂ« pĂ«rshtatshme skish. QĂ« nga viti 1977, kĂ«to turne zhvillohen çdo vit. Kur krahasohet me atletĂ«t e sporteve mĂ« tĂ« mĂ«dha ndĂ«rkombĂ«tare biatlon lojtarĂ«t nuk fitojnĂ« shumĂ« para. Çmimi i varfĂ«r pĂ«r KupĂ«n e BotĂ«s Ă«shtĂ« mjaft i ulĂ«t, me fituesit e çdo ngjarjeje qĂ« shpĂ«rblehen me rreth 15,000 dollarĂ«.

Kampioni merr vetëm 28 mijë dollarë. Shuma të tilla të vogla për turnetë e profilit të lartë të biatlonit mund të shpjegojnë arsyen pse prezantuesit nuk përqendrohen në këtë sport. Megjithatë, faqet më të mira të bastebërësve do të kenë në dispozicion tregjet e ngjarjeve të IBU.

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Kupën Botërore të Biatlonit IBU
Historia e Kupës Botërore të Biatlonit IBU

Historia e Kupës Botërore të Biatlonit IBU

Në vendet skandinave tradita e biatloneve e ka origjinën në legjendat e perëndisë norvegjeze Ullr. Thuhej se ishte edhe zot i skijimit edhe i gjuetisë. Në Norvegji u zhvillua si një alternativë për t'u trajnuar nga ushtria. Ky komb organizoi turne ski/qitjeje qysh në shekullin e 18-të.

U desh një kohë mjaft e gjatë që të krijohej një Kupë Botërore e Biatlonit. I pari u zhvillua në vitin 1977. Një trofe i quajtur Big Crystal Globe u bë çmimi kryesor për këtë ngjarje. I jepet biatletit më të mirë të përgjithshëm. Globe të vogla Kristale u jepen atyre që shkëlqejnë më së miri në ski ose në gjuajtje. Ka pasur raste që njerëzit i kanë fituar të dyja. Këta lojtarë priren të jenë të preferuarit e librave.

Frank Ullrich fitoi Kupën e Botës përuruese. Ai gjithashtu fitoi vendin e parë nga viti 1978 - 1981. Në vitin 1982 u krijua një version i turneut për biatletet femra. Gruaja e parë që e fitoi ishte Gry Østvik. Magdalena Forsberg dominoi këtë kampionat duke dalë e para nga viti 1996 deri në vitin 2001. Ullrich dhe Forsberg janë shembuj të mirë se çfarë duhet kërkuar nga një konkurrent kur vendosni një bast sportiv në internet.

Historia e Kupës Botërore të Biatlonit IBU
Gjithçka që duhet të dini për biatlonet

Gjithçka që duhet të dini për biatlonet

Siç sugjeron emri biatlon ngjarje sportive përbëhet nga dy segmente. Së pari, garuesit duhet të garojnë me njëri-tjetrin përmes një shtegu skish kryq. Gjatë gjithë garës ata duhet të ndalen dhe të përfshihen në raunde të shtënave (zakonisht dy ose katër). Gjysma e raundeve të qitjes duhet të kryhen në pozicionin e shtrirë, ndërsa të tjerët në këmbë.

Garuesve mund t'u shtohet koha ose distanca shtesë në rezultatin e tyre përfundimtar nëse ecin dobët në segmentet e gjuajtjes. Ata me kohën më të shkurtër të përgjithshme shpallen fitues. Biatlonet konsiderohen mjaft unike brenda bota e sportit. Ata që marrin pjesë në gara duhet të kenë reflekse jashtëzakonisht të mira skijimi, saktësi dhe shikim.

Biatletëve u kërkohet të godasin pesë nga objektivat gjatë raundit të qitjes. Nëse jo, çdo objektiv i humbur do të pësojë një penallti. Kjo mund të ndryshojë në varësi të rregullave të konkursit specifik. Ndonjëherë një lak penalltie prej 150 metrash duhet të hidhet poshtë. Shumica e njerëzve preferojnë të përdorin teknikën e skijimit me patina.

Gjatë skijimit, pushka mbahet nga garuesi. Përparimi i tyre ndahet në kohë të ndërmjetme të cilat numërohen në pikat e kontrollit. Kjo i ndihmon gjyqtarët dhe biatletët të mbajnë gjurmët se kush po fiton.

Gjithçka që duhet të dini për biatlonet
Pse është popullor për bast Kupa e Botës Biatlon?

Pse është popullor për bast Kupa e Botës Biatlon?

Edhe pse turnet e biatlonit kanë baza më të vogla tifozësh në krahasim me futbollin dhe kriketin, Kupa e Botës IBU ka ende një ndjekës të dedikuar. Njerëzit që ndjekin këto turne vjetor priren të vijnë nga vendet ku skijimi është i përhapur. Ka shumë lloje të sporteve dimërore për të vendosur baste. Biatlonet dallohen për shkak të natyrës së tyre emocionuese. Konkurrentët duhet të garojnë në vijën e finishit duke treguar aftësitë e tyre për armë.

Biatlonet janë gjithashtu të njohura, sepse ata tërheqin njerëzit që gëzojnë dy argëtime të veçanta: skijimi në vend dhe gjuajtja me objektiva. Sporti do të tërheqë qytetarët nordikë për shkak të lidhjeve të tij me historinë dhe mitologjinë skandinave. Duhet gjithashtu të theksohet se bastet sportive nuk kanë të bëjnë vetëm me arritjen e një pagese. Kumarxhiu duhet të shikojë turnet në të cilat ai bast.

Kupa Botërore e Biatlonit IBU ofron shumë veprime me oktan të lartë. Edhe nëse basti përfundon me humbje, spektatori do të ketë ende kënaqësi. Uebsajtet më të mira të bastebërësve të fokusuar në sportet dimërore do të kenë tregje të lidhura me këtë ngjarje. Lojtari mund të ndjekë karrierën e atyre që konkurrojnë në të. Kjo do t'i ndihmojë ata të kuptojnë më mirë aftësitë e tyre në ski/qitje në krahasim me biatletët e tjerë.

Pse është popullor për bast Kupa e Botës Biatlon?
Si të bastni në Kupën Botërore të Biatlonit IBU

Si të bastni në Kupën Botërore të Biatlonit IBU

Edhe pse vetë sporti është disi unik, stilet e basteve për biatlon janë shumë të ngjashme me ato që shihen në llojet e tjera të lojërave. Gjëja kryesore që duhet mbajtur parasysh është se kampionati praktikisht zhvillohet gjithmonë gjatë dimrit. Prandaj, libralitë online nuk do të ketë gjithmonë tregje të hapura gjatë gjithë vitit. Kur ato të bëhen më në fund të disponueshme, lojtari mund të bëjë një sërë bastesh.

Ata mund të parashikojnë se cila biatlete do të përfundojë duke fituar garën. Ky lloj bastesh është i përhapur në një numër të madh të sporteve të ndryshme. Dallimi kryesor është se biatlonet ndahen në dy ngjarje. Kjo i lejon kumarxhiut të zgjedhë një fitues si për segmentin e skijimit ashtu edhe për atë të gjuajtjes.

Disa njerëz preferojnë të zgjedhin tre fituesit më të mirë. Ekspertët e biatlonit i pëlqejnë këto baste sepse ata mund të përdorin njohuritë e tyre për secilin atlet. Qëllimi është të përcaktohen pozicionet e sakta në podium të tre të parëve.

Bastet e nivelit më të lartë janë të njohura, por nuk gjenden në të gjitha faqet e internetit të librave online. Ai përfshin parashikimin nëse biatletët do të çiftëzohen më lart me të tjerët. Krahasimi është një pjesë kryesore e këtij formati të basteve. Kompanitë e lojërave të fatit të fokusuara kryesisht në sportet dimërore kanë më shumë gjasa ta ofrojnë atë.

Si të bastni në Kupën Botërore të Biatlonit IBU
Faqet më të mira të basteve të Kupës Botërore të Biatlonit në 2024

Faqet më të mira të basteve të Kupës Botërore të Biatlonit në 2024

Me më shumë lloje sportive kryesore, një lojtar i fatit do të ketë një sasi të madhe zgjedhjesh për sa i përket faqeve të librave sportiv. Problemi është se komuniteti i basteve i konsideron kampionatet e biatlonit si një vend. Për fat të mirë, ka ende një grusht librash me reputacion dhe cilësi të lartë që kujdesen për këtë treg.

BetVictor Ă«shtĂ« njĂ« opsion i shkĂ«lqyeshĂ«m pĂ«r ata qĂ« duan metoda bankare fleksibĂ«l. ËshtĂ« e mundur tĂ« vihet bast nĂ« KupĂ«n e BotĂ«s IBU Biathlon duke pĂ«rdorur kartat bankare dhe kuletat elektronike. Kjo faqe e basteve online ofron gjithashtu bonuse konkurruese pĂ«r pĂ«rdoruesit e rinj. NĂ«se lojtarĂ«t kĂ«rkojnĂ« shanse tĂ« mira mbi bastet dhe njĂ« ndĂ«rfaqe tĂ« mirĂ« pĂ«rdoruesi, atĂ«herĂ« BetVictor Ă«shtĂ« rezervisti pĂ«r ta.

E njëjta gjë mund të thuhet edhe për 10bet. Në 20 vitet e fundit ajo është vendosur si një markë e njohur e librave sportiv. Faqja ka licenca nga autoritetet e lojërave të fatit në MB, Irlandë, Suedi dhe Maltë. Mbi një milion njerëz në mbarë botën zgjedhin 10bet. Një tjetër opsion është 22Bet. Ai ofron baste në internet të biatlonit për njerëzit e vendosur në Evropë.

ËshtĂ« mĂ« i ri se BetVictor dhe 10bet. MegjithatĂ«, kjo kompani ende arrin tĂ« sigurojĂ« njĂ« pĂ«rvojĂ« argĂ«tuese bastesh. NĂ«se lojtarĂ«t e fatit nuk janĂ« ende tĂ« sigurt se cilin tĂ« zgjedhin, ata mund tĂ« lexojnĂ« komentet e klientĂ«ve.

Faqet më të mira të basteve të Kupës Botërore të Biatlonit në 2024
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi