Bast në Grand National internet

Grand National është një garë kuajsh me aftësi të kufizuara që zhvillohet në një kurs prej katër milje e gjysmë. Prandaj është një nga garat më të gjata të mbajtura në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë. Një garë me handikap është ajo në të cilën çdo kalë i caktohet një peshë për të mbajtur. Zakonisht, është kalorësi dhe çdo peshë shtesë e ngjitur në shalë. Bazuar në turnetë e mëparshëm të garave me kuaj, ka kuaj që përfundojnë njëkohësisht.

Megjithatë, në Grand National, një maratonë rraskapitëse teston kushtet e garave të kuajve. Ka deri në 40 kuaj në garë dhe 30 gardhe për të kërcyer. Çdo gjë mund të ndodhë pasi disa kuaj do të jenë më në formë se të tjerët. Gjithashtu, disa nuk do të performojnë më të mirën e tyre atë ditë. Përsëri, ka kaq shumë variabla për t'u marrë parasysh. Megjithëse ka pasur përfundime të afërta, është e pazakontë të shohësh më shumë se dy ose tre kuaj në grindje kur pastrojnë gardhin përfundimtar.

Historia e Kombëtares së MadheRreth Kombëtares së MadhePse është popullor Grand National?Si të bastni në Grand National
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e Kombëtares së Madhe

Historia e Kombëtares së Madhe

Festivali i Madh Kombëtar ka një histori të gjatë që nga fillimi i viteve 1800. Lotaria nxori garën e parë Grand Liverpool Steeplechase në shkurt 1839. Kjo është gara që më vonë zgjodhi emrin The Grand National. Kuajve iu kërkua të hidheshin mbi një mur guri, pastaj të kalonin një fushë dhe të përfundonin duke kërcyer dy pengesa.

Pas katër vjetësh që ishte një garë peshë për moshën, hendikeperi i njohur z. Edward William Topham, një handikap i respektuar, e ndryshoi Grand National në një garë me aftësi të kufizuara në 1843. Familja Topham zotëronte sipërfaqe të mëdha toke në Aintree. Në vitin 1949 ata blenë hipodromin tërësisht nga Lord Sefton, i cili e kishte marrë me qira tokën që nga fillimi i kursit në 1829.

Sot, Jockey Club Racecourses zotëron dhe menaxhon Aintree, një nga 15 hipodromët e drejtuar nga filiali i Jockey Club. Grand National 2014 prezantoi një grup çmimesh me shtatë figura për herë të parë. Grand National është tërësisht i pashkruar dhe plotësisht tërheqës, me një histori fitoresh të papritura dhe histori fantastike. Ka një çmim të madh në garë nga kalorësit. Por çmimi nuk është fiks; ndryshon çdo herë. Një grup çmimesh prej 1 milion £ (1,311,800 dollarë) në edicionin 2017 është gara më e vlefshme e kërcimit në Evropë deri më sot.

Historia e Kombëtares së Madhe
Rreth Kombëtares së Madhe

Rreth Kombëtares së Madhe

Grand National paraqet sfida dhe rreziqe. Këto vënë në provë aftësinë dhe guximin e kalorësve të të gjitha niveleve të përvojës. Kursi, i cili ka formën e një trekëndëshi të çrregullt, duhet të kryhet dy herë.

Pas një sërë ndryshimesh, gardhet në Aintree nuk janë aq të rrezikshme sa ishin më parë. Gardhet janë barrierat më të vështira të njohura në industri. Këto barriera janë të mjaftueshme për të shqetësuar çdo kalorës. Becher's Brook dhe Valentine Brook, që janë përkatësisht gardhet e 6-të dhe të 22-të të garës, nuk janë më të mëdhenjtë. Megjithatë, ato janë më të vështirat. Ulja është dhjetë inç më e ulët se ana e ngritjes.

Përroi mori emrin e tij nga kalorësi kapiten Martin Becher. Ai ra në këtë pikë dhe u mbulua në përrua për të qëndruar jashtë vijës së dëmtimit. Përroi i Shën Valentinit mori emrin e tij nga një kalë që besohet se e ka kërcyer përroin prapa në 1840. Kali ka shumë të ngjarë të jetë përdredhur në mes të ajrit për të dhënë përshtypjen se ka zbritur i pari me këmbët e pasme.

Karrigia është gardhi më i lartë i kursit me një lartësi prej pesë këmbë dhe dy inç. Gardhi Foinavon është ndër gardhet më të vogla. Emrin e ka marrë nga gjuajtja 100/1 e fituar këtu në vitin 1967 pasi shmangu një grumbullim të tmerrshëm. Kuajt duhet të marrin një kthesë të fortë majtas pasi të kalojnë pengesën prej pesë këmbësh.

Rreth Kombëtares së Madhe
Pse është popullor Grand National?

Pse është popullor Grand National?

Që nga viti 1960, Grand National është transmetuar drejtpërdrejt në televizion Mbretëria e Bashkuar në televizionin tokësor pa pagesë. Deri në vitin 2012, Grand National ishte gara më e famshme e kuajve në botë, me 40 kuaj që garonin në një shtrirje prej katër milje e gjysmë në 30 gardhet e Grand National të Aintree.

Më shumë se 500 milionë njerëz nga 140 vende akordohen për të dëshmuar ngjarjen tre-ditore Grand National të Aintree çdo vit, dhe edicioni i 2022 pritet të mos jetë ndryshe. Festivali tërheq rregullisht mbi 150,000 fansa të garave dhe biletat për zonat e pengesave dhe mikpritjes janë ende të disponueshme. ITV dhe Racing TV janë vendosur të transmetojnë mbulim të drejtpërdrejtë.

Pse është popullor për bast Grand National?

Popullariteti i Grand National si një ngjarje bastesh është kryesisht për shkak të traditës. Është gara e vetme e vitit ku njerëzit që nuk e kanë bërë kurrë ose ndoshta herë pas here bast mbi kuajt do të vendosë një bast. Për shkak të fushës së madhe dhe distancës së madhe, është më shumë një llotari se ngjarjet e tjera, duke rezultuar në kuajt që fitojnë me shanse të jashtëzakonshme - deri në vitin 2009, kur Mon Mome fitoi me 100/1.

Kur vënë baste në Grand National, njerëzit mund të zgjedhin një kalë bazuar në ngjyrën e mëndafshit të kalorësve ose një kalë emrin e të cilit e admirojnë. Shumë të tjerë do të hyjnë në një lotari në punë ose me miqtë, në të cilin secili pjesëmarrës paguan një tarifë hyrjeje dhe i caktohet rastësisht një kalë për t'u rrënjosur në garën kryesore. Grand National është më popullor se çdo racë tjetër për shkak të këtyre faktorëve.

Pse është popullor Grand National?
Si të bastni në Grand National

Si të bastni në Grand National

Gare me kuaj faqet e basteve sportive në internet mund t'u japë fansave akses në të gjithë botën e basteve të garave me kuaj. Modernizimi i basteve të garave me kuaj ka lejuar që njerëzit që nuk janë marrë kurrë në këtë sport të bëhen specialistë. Por është e rëndësishme të mbani në mend se është një procedurë me të cilën duhet të njiheni përpara se të filloni.

Investimi i lojtarëve është dy herë nëse ata vënë bast në një kalë në të dyja drejtimet. Gjysma e parave vihet bast për kalin që do të fitojë. Gjysma tjetër është bast për kalin që do të përfundojë në tre të parët. Megjithatë, është thelbësore të mbani mend rregullat e basteve në çdo drejtim.

Bastet e drejtpërdrejta në këtë ose ndonjë garë tjetër kuajsh janë bastet më të njohura. Individët mund të zgjedhin një kalë për të fituar ose për të vendosur me këto baste. Gjuajtësit mund të bastojnë fituesin dhe vendin me një bast të çdo drejtimi. Bastet e drejtpërdrejta janë të drejtpërdrejta për t'u kuptuar.

Cila është strategjia për të bastuar në Grand National?

Bastet akumuluese mund të bëhen mjaft të ndërlikuara. Lojtarët mund të fitojnë akumulatorët vetëm nëse të gjitha pjesët e bastit janë përfunduar. Nëse një person mund të shënojë me një akumulator, avantazhet e parave mund të jenë të konsiderueshme.

strategjitë e basteve për një garë gjuetie janë shumë të ndryshme nga ato të një race të sheshtë. Kjo është arsyeja pse lojtarët duhet të fillojnë të kërkojnë kuaj që kanë marrë pjesë në ngjarjet e kaluara të gjuetisë në distanca të gjata dhe kanë qëndruar vazhdimisht në vijën e finishit. Një ekspertizë e tillë do t'i ndihmojë ata të kalojnë në Grand National, duke u dhënë atyre një shans për ta fituar atë.

Si të bastni në Grand National
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi