Bast në FIVB World Cup internet

Ky artikull do t'i ndihmojë lojtarët të bëjnë një bast të informuar në Kupën e Botës FIVB, një nga kampionatet më të mira të volejbollit në botë. FIVB do të thotë Federata Ndërkombëtare e Volejbollit e themeluar në Zvicër në 1947 dhe është organi drejtues i volejbollit të nivelit botëror. Ndër numrin e kampionateve të volejbollit që organizojnë është edhe Kupa e Botës për meshkuj që mbahet çdo 4 vjet.

Dymbëdhjetë ekipe kombëtare garojnë në këtë turne duke u përzgjedhur si 2 ekipet më të mira nga secila prej 5 federatave kontinentale, dhe 2 të tjerat janë vendi mikpritës Japonia dhe kampion bote nga viti i kaluar.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Kupën e Botës FIVB

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Kupën e Botës FIVB

Kupa e Botës FIVB zhvillohet në vitin para Lojërave Olimpike dhe shërben si një turne kualifikues për Lojra Olimpike me 2 skuadrat më të mira që kalojnë. 3 Kupat e Botës së parë FIVB u mbajtën në vende të ndryshme, por që nga viti 1977 turneu është mbajtur gjithmonë në Japoni.

Fondi i çmimeve është pak më shumë se 1 milion dollarë me ekipin fitues që ndan 600,000 dollarë midis lojtarëve të tij dhe 30,000 dollarë që i jepen federatës së tyre. Skuadra në vendin e dytë merr 300,000 dollarë për lojtarët dhe 15,000 dollarë për federatën. Skuadra e vendit të tretë merr 100,000 dollarë midis lojtarëve dhe 10,000 dollarë për federatën e tyre.

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në Kupën e Botës FIVB
Formati i Kupës së Botës FIVB

Formati i Kupës së Botës FIVB

Kupa e Botës FIVB është një nga turnetë kryesore të volejbollit që përfshin 12 ekipe kombëtare që luajnë në një periudhë 2 javore çdo 4 vjet në tetor. Ka 6 ndeshje që luhen çdo ditë në një numër vendesh/qytetesh në Japoni me një ditë pushimi çdo 2-3 ditë për lojtarët që të rikuperohen.

Të 12 ekipet janë të ndara në 2 pishina me turneun luajtur në 2 faza të ndryshme. Faza e parë sheh çdo skuadër duke luajtur me secilën nga ekipet e tjera në grupin e tyre. Faza e dytë është ku çdo ekip luan me secilën nga ekipet e tjera në grupin tjetër.

Renditja e përgjithshme llogaritet duke përdorur pikët e ndeshjeve, numrin e ndeshjeve të fituara, raportin e seteve dhe raportin e pikëve. 2 skuadrat që shënojnë më shumë në total kualifikohen automatikisht për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike vitin e ardhshëm.

Deri më tani janë zhvilluar 14 Kupa Botërore të FIVB-së me atë të radhës që pritet për vitin 2023. Disa ekipe kombëtare kanë spikatur në këto turne volejbolli me Rusinë duke fituar 6 Kupa Bote e ndjekur nga Brazili me 3 dhe SHBA me 2.

Formati i Kupës së Botës FIVB
Historia e Kupës së Botës FIVB

Historia e Kupës së Botës FIVB

Kupa e parë botërore FIVB u mbajt në Poloni në vitin 1965 dhe filloi me të vërtetë si një mënyrë për të rritur 2 të mëdhatë e atëhershme volejboll turnetë e kohës - Lojërat Olimpike dhe Kampionatet Botërore. 2 Kupat e Botës së parë ishin ekskluzivisht për meshkuj, por në vitin 1973 u themelua Kupa e Botës për Femra dhe ka filluar që atëherë.

Vitet '90 panë një listë të shtuar të turneve sportive për volejboll me themelimin e Ligës Botërore dhe Grand Prix. Këto gara shtesë pothuajse e bënë Kupën e Botës pa pasoja, por turneu u shpëtua duke e ndryshuar atë në vitin para Lojërave Olimpike për të shërbyer si një turne kualifikues.

Historia e Kupës së Botës FIVB
Gjithçka që duhet të dini për volejbollin

Gjithçka që duhet të dini për volejbollin

Volejbolli është një lojë që luhet midis 2 ekipeve me nga 6 lojtarë secila në një fushë me një rrjetë në mes. Një lojë përbëhet nga më të mirat e 5 seteve me 4 setet e para të luajtura me 25 pikë dhe të pestën deri në 15 pikë. Një ekip duhet të fitojë me 2 pikë për të fituar një set, por duke qenë se nuk ka kufi për numrin e pikëve që mund të luhen, seti mund të vazhdojë pafundësisht derisa të arrihet diferenca prej 2 pikësh.

Topi shërbehet mbi rrjetë duke e goditur topin me dorën e një lojtari dhe mund të preket vetëm 3 herë nga skuadra kundërshtare që do të thotë se prekja e tretë duhet të jetë gjuajtja mbi rrjetë. Pikët shënohen duke e tokëzuar topin në fushën e kundërshtarit ose skuadra kundërshtare nuk mund ta kthejë topin ose e godet atë jashtë fushës.

Gjithçka që duhet të dini për volejbollin
Pse Kupa e Botës FIVB është popullore për bast?

Pse Kupa e Botës FIVB është popullore për bast?

Pavarësisht nëse lojtarët janë duke vënë baste në Kupën e Botës FIVB, Kampionatin Botëror apo ligat e volejbollit, ka një sërë bastesh të njohura që mund të bëhen në faqet e basteve sportive në internet. Lloji më i popullarizuar i bast në faqet e basteve online për volejbollin është përhapja e pikës.

Kjo është ajo ku lojtarët bastojnë se sa mirë performojnë skuadrat dhe jo se kush do ta fitojë lojën. Një bast më i thjeshtë që mund të gjendet në një libër sportiv në internet është basti i linjës së parave që thjesht vendos bast se kush do të jetë skuadra fituese.

Për ngjarjet më të mëdha të volejbollit si Kupa e Botës FIVB, bastet mund të vënë bast se kush mendojnë se do të fitojë turnetë e volejbollit. Më pas janë bastet mbi/nën që parashikojnë nëse numri total i pikëve të shënuara në ndeshje do të jetë mbi ose nën numrin e caktuar nga libri sportiv në internet.

Mund të vihen edhe baste se cili do të jetë rezultati përfundimtar për sa i përket seteve të fituara. Bastet e vendosura janë një lloj tjetër basti që lidhet me grupet. Kjo është ajo ku lojtarët vënë bast se kush do të fitojë setin e parë të lojës, ose sa pikë do të shënohen në një set të caktuar.

Pse Kupa e Botës FIVB është popullore për bast?
Si të bastni në Kupën e Botës FIVB

Si të bastni në Kupën e Botës FIVB

Pasi të gjejë një faqe me reputacion me licencimin e duhur që ofron volejboll, një lojtar duhet të regjistrohet në faqe, të financojë llogarinë e tij, të lundrojë në seksionin e volejbollit, të zgjedhë një lojë, të zgjedhë një bast dhe të konfirmojë bastin.

Megjithatë, lojtarët mund t'i bëjnë bastet e tyre më efektive duke studiuar një sërë faktorësh që lidhen me lojën. Një lojtar bast duhet të paktën të kuptojë rregullat e lojës për të vendosur baste siç duhet. Leximi rreth lojës dhe shikimi i ndeshjeve do të ndihmojë në këtë drejtim.

Një nga qasjet më të rëndësishme është kërkimi i statistikave për ekipet dhe lojtarët dhe sigurohuni që të ndiqni lajmet më të fundit në lidhje me formën e ekipeve dhe lojtarëve, gjendjen fizike, lëndimet etj.

Për shembull, nëse një lojtar kyç ose libero lëndohet, kjo mund të ndikojë negativisht në performancën e ekipit të tyre. Një shembull tjetër është nëse një ekip i njohur për shërbimin e tij të fortë përballet me një ekip që njihet se ka një rekord të dobët kthimi, do të rezultonte në një bast më të informuar për bastuesin.

Një lojtar mund të kontrollojë gjithashtu me këshilltarët profesionistë në internet për të parë nëse këshillat e tyre janë të ngjashme. Së fundi, për të përfituar nga shanset më të mira, në mënyrë ideale lojtarët duhet të regjistrohen me një numër librash sportiv në internet, në mënyrë që të mund të luajnë lehtësisht aty ku mund të fitohen më shumë para.

Si të bastni në Kupën e Botës FIVB
Faqet më të mira të basteve të Kupës së Botës FIVB në 2024

Faqet më të mira të basteve të Kupës së Botës FIVB në 2024

Bettingranker e bën të lehtë për lojtarët që të gjejnë libralidhësin më të mirë në internet për ta me vlerësimet e tyre të gjera për faqet në internet. Ka një numër vendesh të rekomanduara me 1xBet duke pasur një renditje të lartë në bastranker, duke u shërbyer 183 vendeve, 78 monedhave dhe 31 metodave të tërheqjes.

I krijuar 15 vjet më parë, ai kujdeset për 29 gjuhë, në mënyrë që lojtarët nga e gjithë bota të mund të marrin pjesë me besim dhe ka një bonus mirëseardhjeje deri në 130 dollarë. 22 Bet gjithashtu figuroi lartë në renditje, duke ofruar akses në shume shtete dhe monedhave, dhe disponueshmëria e aplikacioneve plotësisht të optimizuara. Faqja e tyre e internetit është e aksesueshme në 39 gjuhë nga e gjithë Evropa, Azia dhe Afrika.

Megapari është një tjetër faqe e rekomanduar që është relativisht e re, por që tashmë po bëhet e preferuara me lojtarët në mbarë botën. Ajo ofron një bonus 100% të depozitës së parë, si dhe një numër promovimesh të tjera. E fundit por jo më e rëndësishmja është Parimatch që krenohet me një bonus 20% kthim parash. Ai gjithashtu ofron bonuse të mirëseardhjes të shpërndara në 5 depozitat e para deri në një total prej $3,000.

Parimatch ka një sërë licencash me reputacion, që operon në 8 vende dhe 2 gjuhë, anglisht dhe portugalisht. Ai pranon Realet braziliane, të shkëlqyera nëse bastet nga Brazili, si dhe Euro dhe USD.

Faqet më të mira të basteve të Kupës së Botës FIVB në 2024
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi