FIFA World Cup

November 22, 2022

Grupi D Ndeshja e ditës 1 Pamje paraprake

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Duke luajtur në të njëjtën ditë me Grupin C, Grupi D do të bëjë gjithashtu debutimin e tyre të martën më 22 nëntor.

Grupi D Ndeshja e ditës 1 Pamje paraprake

Pas debutimeve të forta nga pretendentët e pritshëm të Kupës, Anglia, Holanda dhe (me shumë gjasa) Argjentina, është koha që kampionët në fuqi të Kupës së Botës të bëjnë debutimin e tyre të shumëpritur, si dhe një skuadër daneze që kërkon të befasojë shumë njerëz.

Danimarka kundër Tunizisë

Takimi i tyre i parë ndonjëherë në një ndeshje zyrtare, Danimarka dhe Tunizia vijnë në këtë turne në anën e pasme të situatave shumë të ndryshme - historike dhe aktuale.

A do të përsëritet historia?

Nga njëra anë, Danimarka nuk ka humbur kurrë kundër asnjë prej rivalëve afrikanë është përballur gjatë Kupave të Botës, me një rekord prej dy fitoresh dhe dy barazime. Ndërkohë, Tunizia nuk ka arritur kurrë të arrijë një fitore kundër një ekipi të UEFA-s, pasi ka barazuar tre ndeshje dhe ka humbur shtatë.

Danezët kanë gjithashtu një rekord fantastik në to Ndeshjet hapëse të Kupës së Botës, duke fituar katër nga pesë në të cilat kanë konkurruar. Humbja e vetme ishte kundër Holandës në vitin 2010, me rezultatin 0-2. Një tjetër fakt interesant është se ata kanë arritur të kalojnë në raundin tjetër të kompeticionit sa herë që fitojnë ndeshjen e tyre të parë.

Ndërsa Katari 2022 do të jetë paraqitja e gjashtë e Tunizisë në Kupën e Botës FIFA, ata mburren me rekordin fatkeq se nuk mund të kalojnë kurrë fazën e grupeve. Skuadra afrikane gjithashtu ka dështuar të mbajë portën e pastër në 14 nga 15 ndeshjet e Kupës së Botës, duke pranuar 25 gola në proces.

E vetmja herë që këto dy skuadra janë takuar ndonjëherë ishte në një miqësore në Japoni që daton 20 vjet më parë, në të cilën Danimarka fitoi 2-1.

Tunizia hyn në turne me një formë të shkëlqyer, duke humbur vetëm një nga nëntë ndeshjet e fundit. Megjithatë, ata konsiderohen si humbës të mëdhenj në këtë ndeshje kundër një skuadre daneze që aspiron një ecuri të thellë në Katar.

Pasi ka arritur deri në gjysmëfinalen e Euro 2020, ka shumë pritshmëri të mëdha që vendosen nga skuadra nordike dhe disa nga lojtarët kryesorë të saj, si Mikkel Damsgaard, Pierre-Emile Hojbjerg, Kasper Dolberg dhe kapiteni. Christian Eriksen.

Me Danimarkën që mburret me një mbrojtje fantastike dhe Tunizinë e paaftë për të gjetur vazhdimisht rrjetën vitin e kaluar, duke parë një fitore të Danimarkës duke mbajtur një portë të pastër mund të ketë vlerë të mirë në 2.25 në Betway.

Franca kundër Australisë

Kampioni në fuqi takon djemtë nga poshtë për atë që me siguri do të jetë një ndeshje elektrike!

Ndërsa, historikisht, Franca ka dëshmuar se është një anë shumë më e fortë se homologët e saj austriak, ka shumë faktorë në lojë që mund t'i komplikojnë gjërat për palën franceze - disa më të prekshëm se të tjerët.

A mundet Franca ta mposht mallkimin?

Mallkimi i fituesve të Kupës së Botës mund të duket si një përrallë e grave të vjetra, por me kalimin e bestytnive, nuk do të jetë e lehtë të shkundet. Në fund të fundit, faktet e ftohta të forta kanë vërtetuar se mbajtja e kurorës nuk është një detyrë e lehtë.

Jo vetëm që asnjë skuadër nuk ka arritur të fitojë një Botëror të njëpasnjëshëm që nga Brazili në vitin 1962, por në historinë e fundit, Italia, Spanja, Gjermania dhe madje edhe vetë Franca, të gjitha janë eliminuar në fazën e grupeve pasi fituan ndeshjen e mëparshme. kampionatin.

Sikur kjo të mos ishte mjaft shqetësuese, skuadra franceze kishte hyrë në turne duke humbur të paktën 5 nga titullarët e saj, pasi kishte humbur Karim Benzema, N'Golo Kante, Presnel Kimpembe, Christopher Nkunku, Paul Pogba dhe Mike Maignan për shkak të lëndimit. 

Shtojini kësaj vetëm një fitore nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit dhe humbjet kundër Kroacisë dhe Danimarkës dhe duhet të pyesni veten nëse francezët janë me të vërtetë viktima e radhës e mallkimit.

Thënë kjo, Franca konsiderohet nga librat si favoritja e qartë për ta fituar këtë ndeshje me koeficientin 1.25.

Australia në kërkim të shpengimit

Duke shkuar në paraqitjen e tyre të 6-të në Kupën e Botës, Socceroos kanë qenë në gjendje të kalojnë në raundin tjetër vetëm një herë - në Gjermani në 2006 - dhe kanë fituar vetëm një nga nëntë ndeshjet e tyre të fundit, pasi kanë mundur Serbinë 2 me 1 në 2010.

Duke kërkuar t'i japë fund serisë së tyre prej tre daljesh radhazi në fazën e grupeve, Australia po e nis fushatën e saj në WC duke u përballur me një armik të njohur, pasi u përball me Francën në fazën e grupeve të Rusisë 2018.

Duke humbur 2-1 falë penalltisë së Antoine Griezmann dhe autogolit nga Aziz Behich, Socceroos ia dolën t'i mbanin kampionët e ardhshëm të Kupës së Botës më afër nga ç'pritej dhe do të kërkojnë të bëjnë të njëjtën gjë përsëri kur t'i jepet mundësia të martën.

Nuk ka shumë vlerë në Francë për të fituar, por nëse besoni se Mallkimi mund të godasë përsëri ose, në mënyrë më pragmatike, se dëmtimet e Francës do të prishin rrugën e tyre fituese, bast në "Draw or Australia" me koeficient 3.8 në Betway duket si një shpërblim i madh.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara
2024-06-02

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara

Lajme