FIFA World Cup

November 22, 2022

Grupi C - Dita e parë e ndeshjes

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Kupa e Botës FIFA 2022 më në fund po fillon dhe tashmë na ka dhënë disa ndeshje vërtet të paharrueshme!

Grupi C - Dita e parë e ndeshjes

Tani që Grupi A dhe B kanë përfunduar ndeshjen e tyre të parë, është koha që Grupi C të fillojë fushatën e tij në Kupën e Botës të martën më 22 nëntor me dy ndeshje interesante.

Një grup shumë konkurrues që mund të sjellë shumë surpriza, ka shumë për të tretur nga ndeshjet e raundit të parë.

Argjentina vs Arabia Saudite

E konsideruar gjerësisht si një nga skuadrat e preferuara për të marrë kupën në shtëpi, Argjentina do të bëjë debutimin e saj në Kupën e Botës kundër një prej skuadrave më të ulëta në këtë kompeticion - Arabisë Saudite.

A mund ta fitojë Messi Kupën e Botës?

E udhëhequr nga Lionel Messi inkandeshent në atë që pritet të jetë kënga e tij mjellma e Kupës së Botës, Argjentina vjen në këtë turne pas një ecurie mbresëlënëse trevjeçare të pamposhtur.

Ndërsa formacioni i tyre fillestar mund të mos jetë i mbushur me aq shumë superyje të njohur menjëherë si në edicionet e tjera, Argjentina vjen në këtë kupë me diçka shumë më të mirë se kaq: një skuadër të strukturuar mirë, të lidhur ngushtë, që krenohet me mirëkuptim dhe sinergji të madhe në katran.

Epo, kjo dhe Lionel Messi në formë të lartë dhe më i uritur se kurrë për të ngritur trofeun.

Në anën tjetër të fushës, kombëtarja saudite nuk ka arritur shumë sukses në asnjë nga fushatat e tyre të mëparshme WC. Duke bërë paraqitjen e tyre të 6-të në finalet e Kupës së BotësArabia Saudite ka arritur vetëm një herë në raundin e 16-të, në vitin 1994.

Përveç historisë së tyre jo mbresëlënëse në këtë turne, kombi i 51-të në botë nuk po vjen në këtë kompeticion me formën e tij më të mirë. Duke fituar vetëm 2 nga 10 ndeshjet e tyre të fundit dhe duke shënuar vetëm 4 herë, ata nuk duket se do të paraqesin shumë kërcënim për një skuadër Albiceleste me formë të nxehtë dhe ambicie të larta.

Me një çmim prej 1.16, nuk ka shumë vlerë të bastosh për një fitore të drejtëpërdrejtë të Argjentinës, por 'Mbi 2,5/Të dyja skuadrat shënojnë - Jo' me çmimin 3,0 na duket shumë joshëse.

Meksika kundër Polonisë

Ndërsa Argjentina pritet gjerësisht të kualifikohet në raundin tjetër të kompeticionit, vendi i dytë për raundin e 16-të është shumë në ajër. 

Duke qenë se askush nuk llogarit realisht në avancimin e Arabisë Saudite, kjo e bën ndeshjen mes Meksikës dhe Polonisë absolutisht vendimtare për aspiratat e të dyja skuadrave për të ecur përpara në raundin tjetër.

Historia vs E tashmja

El Tri vjen në këtë Botëror më me përvojë nga të dyja palët, pasi është kualifikuar në 8 kompeticionet e fundit radhazi, përfshirë edhe këtë. Ata kanë kaluar në raundin e 16-të në të 7 rastet e mëparshme, por e kanë patur të pamundur të ecin më tej se kaq.

Ndërkohë që historia e Meksikës në shekullin e 21-të sigurisht e zbeh atë të Polonisë, e cila nuk është kualifikuar në fazën e grupeve që nga Meksika e vitit 1986, Polonia duket se hyn në këtë garë me formë më të fortë se kundërshtarët e saj në Amerikën e Veriut.

Megjithëse mund të jetë e vështirë të ndahen të dyja palët, me shanset që favorizojnë vetëm pak Meksikën në 2.68 për fitoren, të dyja skuadrat për të shënuar me 2.03 duket si një bast që ia vlen të shikohet.

Skuadra Aztec e ka pasur të vështirë të mbajë mbrojtjen e tyre të ngushtë në ndeshjet e fundit, dhe me sulmuesin talisman të Polonisë Robert Lewandowski që vjen në formë të nxehtë dhe kërkon të lëkundë mallkimin e tij në Kupën e Botës, nuk do të ishte çudi ta shihnim atë të shënonte golin e tij të parë. në garë në këtë ndeshje, me koeficient 5 në Betsson.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup
2024-05-25

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup

Lajme