FIFA World Cup

December 14, 2022

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Francë kundër Marokut

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 vazhdojnë këtë të mërkurë në stadiumin Al Bayt me një ndeshje që pak prej nesh do ta kishin imagjinuar ndonjëherë ta shihnin në këtë fazë, ndërsa kampionët e rikthyer Franca përballen me zbulimin e turneut - Marokun.

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Francë kundër Marokut

Duke përballur një nga sulmet më të mira në botë kundër mbrojtjes më të pamundur që turneu ka parë deri më tani, shkëndijat me siguri do të fluturojnë ndërsa skuadra franceze përpiqet të bëjë rrugën e tyre drejt finales së dytë radhazi të Kupës së Botës, ndërsa Maroku lufton për të vazhduar ecurinë e tij historike. deri në lavdi.

Të pafuqishëm apo vrasës gjigantë?

Ka shumë pak njerëz që mund të pretendojnë sinqerisht se kanë Francën kundër Marokut në grupet e tyre të Kupës së Botës që para fillimit të turneut. 

Jo vetëm që Maroku mbërriti në Katar si kombëtarja e 22-të më e mirë e renditur në botë - me koeficient 250.00 për të fituar turneun - por gjithashtu u tërhoq në një nga grupet më të vështira të të gjithë kompeticionit. Duke përfshirë Kroacinë, një tjetër gjysmëfinaliste surprizë, dhe Belgjikën - e renditur në vendin e dytë në botë në atë kohë - nuk dukej se kishte shumë rrugë për Marokun për të kaluar fazën e grupeve.

Megjithatë, skuadra afrikano-veriore ka impresionuar në ndeshjen e tyre të parë, ku mbajtën Kroacinë në një barazim zero-zero falë një paraqitje mbresëlënëse në mbrojtje. Ata më pas do të bënin një përmbysje të madhe pasi morën 2-0 skuadrën e vjetër të Belgjikës, duke siguruar më vonë vendin e parë në grupin e tyre kundër Kanadasë.

Nëse turneu i tyre do të përfundonte pikërisht aty, do të kishte qenë tashmë një ecuri mbresëlënëse për skuadrën marokene. Megjithatë, ata ishin larg nga kryerja.

Duke u përballur me një skuadër spanjolle që erdhi me pritshmëri të mëdha për një ecuri të thellë, Maroku arriti t'i mbajë në distancë për 120 minuta, duke përparuar pas një shfaqje mbresëlënëse penallti.

Pasi ka eliminuar spanjollët, Maroku u çiftua kundër Portugalisë në raundin çerekfinal. Me Portugalinë që dha një fitore të theksuar 6-1 kundër Zvicrës, kishte pritshmëri që sulmi portugez do të ishte i tepërt për Atlas Lions për të duruar.

Megjithatë, skuadra afrikane dëshmoi edhe një herë se jobesimtarët e kishin gabim përsëri, pasi ata ia dolën të mbanin Seleção das Quinas të lidhur me zinxhirë gjatë gjithë ndeshjes, të gjitha duke arritur një gol të tyre për të çuar ndeshjen 1-0 në kohën e rregullt. Kjo fitore e bëri Marokun skuadrën e parë afrikane që arrin në këtë Gjysmëfinalet e Kupës së Botës.

A mund të arrijë Franca në finale të njëpasnjëshme?

Çfarë ka për të thënë për këtë palë franceze që nuk është thënë tashmë? Jo vetëm që kampionët e rikthyer e kanë hequr mallkimin e kampionëve të rikthyer duke arritur deri në gjysmëfinale, por ata e kanë bërë këtë duke u dukur në mënyrë rutinore si skuadra më e mirë në turne.

Është një dëshmi e sikletit të pasurisë që Franca mburret në përzgjedhjen e saj se, edhe me më shumë se gjysmë duzinë lojtarësh të ekipit të parë të lënduar, Les Bleus kanë munguar në çdo departament në çdo moment gjatë kupës.

Shumë u shqetësuan kur fituesi i Topit të Artë, Karim Benzema u përjashtua nga turneu vetëm disa javë para fillimit të tij, pasi ai ishte një nga pjesët kryesore në sulmin e Francës. Megjithatë, mund të argumentohet lehtësisht se prania e tij nuk ka munguar shumë pasi si Oliver Giroud ashtu edhe Mbappe kanë shtuar detyrat e tyre të golshënuesit në mungesë të tij, duke shënuar 9 gola të kombinuar mes tyre.

Përballja me Anglinë në çerekfinale ishte padyshim testi më i madh me të cilin është përballur Franca deri më tani. Ndërsa një penallti e humbur mund të ketë qenë diferenca në fund të lojës, Franca nuk u duk kurrë në rrezik të madh për t'u eliminuar gjatë kësaj barazimi.

Duke hapur rezultatin në minutën e 17-të përmes një goditjeje nga distanca nga Tchouameni, Franca ishte në kontroll në pjesën më të madhe të ndeshjes pasi pengonte lojën sulmuese të Anglisë herë pas here. 

Mirëpo, në minutën e 52-të Saka u gjykua se u rrëzua nga golashënuesi francez Tchouameni në zonë, duke i dhënë mundësinë Harry Kane për të kthyer një penallti dhe për të barazuar ndeshjen. Ndeshja u hap pas kësaj dhe të dyja skuadrat patën disa raste të shkëlqyera për të kaluar skuadrën e tyre në avantazh, pasi Saka vazhdoi të shkaktonte kaos në krahun e djathtë.

Ishte në minutën e 78-të që Franca më në fund do të dilte nga bllokimi pasi një goditje nga këndi i dështuar do të kthehej në zonë, ku Giroud do të kalonte me kokë topin duke kaluar Pickford për të kaluar Francën edhe një herë në avantazh.

Anglia do të kishte një shans të jashtëzakonshëm të fundit për të barazuar kur Hernandez në mënyrë të pashpjegueshme goditi në stilin e malit NFL brenda zonës me topin askund afër, duke i dhënë Anglisë një penallti tjetër. Këtë herë, megjithatë, nuk duhej të ndodhte pasi Harry Kane shpërtheu topin mbi tra dhe i dha fund aspiratave të Anglisë.

Ndërsa një gol me shumë gjasa do ta kishte shtyrë lojën në kohën shtesë, Franca nuk pati kurrë rezultatin kundër tyre në të gjithë ndeshjen dhe pavarësisht nga sipërmarrjet e Saka në krahun e djathtë, ata kurrë nuk u duk në rrezik për të humbur ndeshjen.

Të preferuarit apo të dobëtit? Ofendim apo mbrojtje?

Pasi ka pranuar vetëm një gol në pesë ndeshjet e tyre, mbrojtja e Marokut është treguar të jetë një nga më të talentuarat dhe më të disiplinuarat në futbollin ndërkombëtar. Përveç autogolit kundër Kanadasë, ata nuk kanë pësuar gol në të gjithë ecurinë e tyre.

Ndërsa ata arritën arritjen mbresëlënëse të mbylljes së sulmuesve të Spanjës dhe Portugalisë në raundet e mëparshme të eliminimit, mbrojtja marokene do të përballet me sfidën e saj më të madhe ende kundër Francës. Sulmi francez – edhe pa Benzemën – është dëshmuar të jetë një nga më vdekjeprurësit dhe më të talentuarit në të gjithë turneun, duke shënuar mesatarisht 2.2 gola për ndeshje.

Në fund të fundit, çelësi i kësaj ndeshje do të jetë nëse Maroku mund të neutralizojë mbrojtjen franceze aq gjatë sa të shënojë një gol të vetin, apo ta çojë ndeshjen në penallti dhe të shpresojë për një tjetër mrekulli.

Ndërsa kjo është sigurisht një urdhër i gjatë për Marokun që ta bëjë këtë, në shanset 4.15 në Paf, Maroku që kalon në finale duket si vlerë e mirë për ata që duan një histori Hirusheje.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup
2024-05-25

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup

Lajme