FIFA World Cup

December 12, 2022

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Java e fundit e Kupës së Botës FIFA 2022 është afër dhe vetëm 4 ekipe kanë mbetur! 

Gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2022 FIFA - Argjentina kundër Kroacisë

Pas një raundi plot çerekfinale të mbushur me futboll të mrekullueshëm, emocione dërrmuese dhe disa surpriza historike, vetëm Argjentina, Kroacia, Franca dhe Maroku mbeten në garë për trofeun më të lakmuar të futbollit.

Dy favoritë para turneut dhe dy skuadra të dobëta do të luftojnë për lavdinë dhe, nëse Kupa e Botës FIFA 2022 na ka mësuar çdo gjë, është se çdo gjë mund të ndodhë!

Komplikimet e minutës së fundit

Në minutën e 82-të, Argjentina kishte një epërsi të lehtë me 2 gola ndaj Holandës pas një ndeshjeje shumë intensive dhe fizike. 

Kalimi në epërsi në minutën e 35-të, pas një topi të shkëlqyer të Lionel Messit, i cili kaloi Nahuel Molina kundër portierit holandez, atëherë vetë gjeniu i vogël do të dyfishonte avantazhin e tij nga penalltia në minutën e 73-të për të gjithë, por do t'i jepte fund aspiratave holandeze - veçanërisht siç kishin bërë ata. nuk bëri shumë ndeshje kundër mbrojtjes argjentinase.

Gjithçka ndryshoi në minutën e 83-të, megjithatë, kur zëvendësuesi Wout Weghorst shënoi me kokë një qendër fantastike nga Berghuis për t'i dhënë holandezëve një shans luftimi. Falë gjithë armiqësisë dhe faullit mes të dyja palëve, gjyqtari akordoi 10 minuta kohë shtesë dhe Holanda i bëri më të mirën duke shënuar një set të mrekullueshëm në minutën e fundit të ndeshjes, duke e detyruar atë në kohë shtesë.

Ndërsa Argjentina vazhdoi të ushtronte presion për një gol që do t'i kalonte në gjysmëfinale në të dyja kohët e shtuara, ai nuk duhej të ishte dhe gjithçka do të duhej të zgjidhej gjatë goditjeve nga pika. Për fat të skuadrës Albiceste, Martinez vazhdoi të tregojë aftësitë e tij në zonë dhe pjesa tjetër tani është histori.

Duke luajtur me pikat e tyre të forta

Vetëm disa orë përpara se Argjentina të vendoste fatin e saj nga goditja e pikës, Kroacia po konfirmonte fatin e saj në të njëjtën mënyrë.

Ndryshe nga Argjentina, plani i tyre i lojës ishte të mos përpiqeshin të kalonin kundërshtarët e tyre. Në fund të fundit, të luash kundër Brazilit është një urdhër shumë i lartë dhe Kroacia e dinte se një sulm i plotë nuk do të përfundonte mirë për ta.

Pra, në vend të kësaj, strategjia e tyre ishte e njëjta që i çoi ata në çerekfinale. I njëjti që i çoi në finalen e KP në 2018. Do të mbroheshin me gjithçka kishin, do të mbyllnin hapësirat dhe do të mbytën kundërshtarët, duke mos i lënë hapësirë për të luajtur lojën e tyre.

Ndërsa Brazili hodhi gjithçka që kishte për të krijuar rrezik, Kroacia arriti të zmbrapsë pothuajse gjithçka që i dilte, me Livakoviçin duke vendosur një shfaqje legjendare midis shkopinjve. Ndërkohë, Kroacia u përpoq të ndërmerrte kundërsulme kurdo që ishte e mundur, duke u siguruar që të mos e linin veten të hapur ndaj rreziqeve të panevojshme.

Kjo strategji do të shpërblehej herë pas here, duke i çuar ata deri në kohën shtesë. Ishte në minutën e 106-të, megjithatë, që Neymar do të orkestronte një lojë sulmuese absolutisht të shkëlqyer që do të rezultonte që Brazili përfundimisht të thyente portën kroate.

Çdo tifoz i Brazilit në botë ishte duke lëpirë buzët dhe ëndërronte për një 'clasico' të mundshëm të Amerikës së Jugut në gjysmëfinale, pasi strategjia e Kroacisë më në fund ishte shkatërruar. Ajo që ata nuk po llogarisnin ishte përgjigja e Kroacisë, pasi dhjetë minuta më vonë Petkovic do të kishte një mundësi për të gjuajtur në zemër të zonës dhe një devijim do ta kalonte topin pas Alisson dhe në rrjetë.

Pavarësisht përpjekjeve më të mira të Brazilit, koha shtesë do të përfundonte dhe do të çonte në gjuajtjen e penalltive. Livaković bëri atë që bën më së miri, duke bërë disa pritje dhe goditje pothuajse mbinjerëzore Kroacia kalon në gjysmëfinale.

A mund të zgjidhet kjo ndeshje pa penallti?

Ndërsa të dyja skuadrat ia detyrojnë kalimin e tyre në gjysmëfinale për aftësinë e tyre në penallti, vetëm njëra nga dy skuadrat duket se po e bazon të gjithë strategjinë e tyre në raundin e eliminimit direkt mbi to. 

Argjentina gëzoi një epërsi të rehatshme me dy gola para Holandës arriti t'i tërhiqte ata në kohën shtesë dhe goditjet në vend, por Kroacia nuk bëri shumë për të dëmtuar Brazilin gjatë kohës së rregullores.

Në vend të kësaj, ata vendosën gjithçka që kishin për t'i neutralizuar dhe për t'i penguar ata të luanin lojën e tyre sulmuese. Ata treguan se mund të lëndonin kundërshtarët e tyre vetëm kur ishin një gol prapa dhe kishin nevojë për të qëndruar në lojë, por pasi arritën në nivel, u kthyen në planin e lojës për të ofruar kohën e tyre. 

A do të përdorin të njëjtin plan loje kundër Argjentinës? Duke marrë parasysh se si luajtën kundër Japonisë edhe në raundin e 16-të, shanset janë që Kroacia të synojë sërish penalltitë si shansin më të mirë për të kaluar në finalen e madhe. Me Dominik Livaković-in në formën e tij aktuale, do të ishte pothuajse budallallëk që të mos bëhej.

Si një tifoz futbolli, mund të shpresojmë vetëm për një gol të hershëm që do të hapë lojën. Por nëse kjo nuk do të ndodhte, një bast i pacipë mbi Kroacinë për të fituar me penallti shpërblehet shumë mirë në 10.0 në Betsson.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Lajme