FIFA World Cup

December 18, 2022

Finalja e Kupës së Botës FIFA 2022 - Argjentina kundër Francës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Pas një muaji intensiv me ndeshje emocionuese dhe konkurruese, Kupa e Botës FIFA më në fund po i afrohet fundit. Ekipet nga e gjithë bota e kanë luftuar atë në fushë, të gjitha kanë të përbashkët ëndrrën e ngritjes së trofeut më ikonik në të gjithë futbollin, me disa që dalin si pretendentë surprizë dhe të tjerë nuk i përmbushin pritshmëritë. 

Finalja e Kupës së Botës FIFA 2022 - Argjentina kundër Francës

Dhe e gjithë kjo ka çuar në një ndeshje finale - një ndeshje epike mes finalistëve të 2014 Argjentinës dhe kampionëve të rikthyer Francës! E luajtur të dielën në stadiumin "Lusail Iconic", kjo përplasje befasuese ka vite që po zhvillohet dhe është përgatitur për të qenë një mahnitëse absolute.

Fundi perfekt?

Për shumë vite tifozët e futbollit kanë debatuar nëse Lionel Messi është me të vërtetë lojtari më i mirë që ka zbukuruar ndonjëherë fushën, apo nëse është thjesht një nga më të mirët. Ndërsa ai ka fituar pothuajse gjithçka që mund të mendoni në nivel klubi, kritika e tij më e madhe ishte mungesa e titujve në nivel ndërkombëtar.

Kjo ishte qartë diçka që rëndoi mbi vetë Messin, jo sepse ai kujdesej për atë që mendonin të tjerët për karrierën e tij, por sepse ëndrra e tij kishte qenë gjithmonë të kthente tituj në vendlindjen e tij Argjentinë dhe t'i jepte gëzim popullit të tij.

Ndërsa presioni dhe pritshmëritë e bëra ndaj tij ishin qartësisht të ashpra dhe joreale, ato rëndonin qartë mbi të pasi humbi një Kupë Bote dhe 2 finale të Kupës së Amerikës. Pasi humbi një penallti në atë finale të dytë të Copa America, Messi madje u largua për pak kohë nga ekipi kombëtar - i paaftë për të përballuar zhgënjimin e madh.

Megjithatë, shtatë herë fituesi i Topit të Artë do të kthehej përfundimisht në skuadrën e Albiceleste për të provuar të përmbushë përsëri ëndrrën e tij përfundimtare, dhe ishte vitin e kaluar në Brazil që ai më në fund arriti ta arrinte atë. 

Duke u përballur me Brazilin në stadiumin Maracana - rivalët e tyre historikë në fushën e tyre në shtëpi - Argjentina luftoi me zemër dhe i dha gjithçka që duhej për të ngritur përfundimisht kupën pas një fitoreje 1-0. Lumturia dhe lehtësimi i Messit ishin të dukshme, sikur sapo kishte hequr një peshë të madhe nga supet e tij.

Messi kishte dhënë atë që kishte dashur gjithmonë dhe askush nuk mund t'ia hiqte kurrë atë.

Dhe kështu arrijmë në këtë Botëror, kërcimin e fundit të Messit. Jo vetëm që gjeniu i vogël ka qenë në maksimumin e tij absolut - pavarësisht moshës 35 vjeçare - por ai në fakt duket se po kënaqet në vend që të vuajë të gjithë turneun.

Duke qenë kapiten i një skuadre në rritje dhe plot premtime dhe talente të rinj, Messi ka arritur të bëjë atë që të gjithë kërkuan prej tij, në mënyrë të paarsyeshme: Të marrë një skuadër jombresëlënëse të Argjentinës dhe ta çojë atë në finale - në të njëjtën mënyrë që bëri Maradona në Meksikë 1986.

Nëse ai arrin ta fitojë atë si Maradona, ose nëse ata bien në një ekip francez që shihet si superiori i të dyja palëve, legjenda e tij është e çimentuar. Por skuadra mblidhet rreth kapitenit të tyre dhe t'i japë atij dhuratën e ndarjes së jetës? A mund të sjellin gëzimin e fundit për popullin e Argjentinës?

Kampioni i parë prapa për krah i shekullit të 21-të?

Les Bleus mbërrijnë në stadiumin Lusail si kampionët e parë në 24 vjet që marrin pjesë në një finale të njëpasnjëshme dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse.

Edhe me më shumë se gjysmë duzinë lojtarësh të ekipit të parë të lënduar - duke përfshirë disa fitues të Kupës së Botës në 2018, Les Bleus kanë treguar se janë skuadra më e fortë dhe më e kompletuar në të gjithë turneun.

Gjatë gjithë turneut, ata rrallëherë janë shqetësuar nga ndonjë prej rivalëve të tyre, dhe përveç humbjes 1-0 kundër Tunizisë - një lojë ku Franca pushoi të gjithë lojtarët e ekipit të parë - ata nuk kanë mbetur prapa në rezultat për më shumë se një. Pak minuta.

Ndërsa forca e Francës qëndron në forcën e të gjithë skuadrës së saj, është pothuajse e pamundur të mos vësh në pah lojtarin e tyre më të shkëlqyer - Kylian Mbappe. Jo vetëm që është barazuar me Messin në garën për Këpucën e Artë me 5 gola, por ka qenë në maksimumin e tij të shkëlqyer gjatë gjithë kupës.

Edhe nëse ai nuk shënoi në raundin çerekfinal ose gjysmëfinal, ai ishte absolutisht thelbësor në të gjitha përpjekjet sulmuese të Francës - si duke asistuar ashtu edhe duke krijuar mundësi kyçe për gol gjatë të dyja ndeshjeve dhe duke shfaqur disa nga driblimet dhe aftësitë e tij fantastike në këtë proces.

Duke pasur parasysh se si narrativa pas ecurisë së Argjentinës është e përqendruar shumë ngushtë te Messi, është e vështirë të mos e bësh duelin me shokun e tij të PSG-së një nga pikat kryesore të kësaj loje. Në fund të fundit, tani që Ronaldo dhe Messi janë në vitet e muzgut të karrierës së tyre, një brez i ri gjigandësh po shfaqet dhe Mbappe ka dëshmuar se është në ballë të bisedës herë pas here.

Pyetja e vërtetë këtu është nëse është koha që Mbappe, superylli i ri, të marrë përsipër botën, apo nëse Messi dhe garda e vjetër kanë një shije të fundit të lavdisë përpara se të zbehen në perëndim të diellit.

Kush do ta marrë kupën në shtëpi?

Një klasik i vërtetë i Kupës së Botës, Argjentina dhe Franca janë takuar në Kupën e Botës në tre raste të ndryshme. 

Dy takimet e tyre të para erdhën në fazën e grupeve - të dyja përfunduan me një fitore të Argjentinës - fillimisht në 1930 dhe më vonë në Kupën e Botës 1978 në Argjentinë, ku nikoqirët do të vazhdonin të fitonin ndeshjen 2-1, duke i eliminuar ata. të kupës. 

Ndeshja e tyre më e fundit ishte vetëm 4 vite më parë, gjatë raundit të 16-të të Kupës së Botës 2018 në Rusi. Një nga ndeshjet më të mira të të gjithë turneut, Franca do ta fitonte ndeshjen me rezultatin 4-3.

Për sa i përket rekordit të përgjithshëm, të dyja skuadrat janë përballur 12 herë me njëra-tjetrën, me gjashtë fitore të Albiceleste, tre barazime dhe tre fitore franceze.

Me të dyja skuadrat që njihen si skuadra që favorizojnë futbollin sulmues, kjo ndeshje ka të gjitha kushtet e një finaleje klasike të Kupës së Botës - veçanërisht nëse loja është aq e hapur sa kur këto skuadra u përballën në Rusi 2018.

Nëse besoni se mund të jetë kështu, golat mbi 2.5 mund të gjenden me një çmim prej 2.30 në Betsson, që duket të jetë me vlerë të madhe.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?
2024-04-13

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?

Lajme