FIFA World Cup

December 9, 2022

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Holanda kundër Argjentinës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Më në fund çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 po afrohen! Me vetëm 8 ekipe të mbetura, gjërat kanë filluar të nxehen vërtet pas shumë paraqitjeve përvëluese dhe një përmbysjeje historike në raundin e 16-të.

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Holanda kundër Argjentinës

Por gjërat me siguri do të ziejnë kur dy nga favoritët e turneut të përplasen në një klasik të vërtetë të Kupës së Botës, kur Holanda takohet me Argjentinën të premten në stadiumin Lusail Iconic në orën 19:00 GMT.

Vraponi si me orë?

Rruga e Holandës për në çerekfinale ka qenë aq i drejtpërdrejtë sa ata vijnë. Me 2 fitore në fazën e grupeve - kundër Senegalit dhe Katarit - dhe një barazim kundër Ekuadorit, skuadra holandeze kaloi në krye të Grupit A me 7 pikë dhe 5 gola në emër të tyre, pasi kishte pranuar vetëm një herë.

Në raundin e 16-të, ata u përballën me një ekip të ri të SHBA-së me shumë për të provuar. Duke arritur të mbante Anglinë në një barazim pa gola - dhe më e rëndësishmja, pasi kishte pasur shanset më të mira nga të dy - pritej që SHBA të mund të përballonte sfidën dhe ta bënte jetën të vështirë për holandezët.

Megjithatë, kjo nuk duhej të ndodhte, pasi holandezët arritën të merrnin kontrollin e plotë të lojës që në fillim, duke luajtur futboll me pasime të shpejta dhe duke mos lejuar që SHBA-të të shihnin fare topin.

Në fakt, goli i parë i ndeshjes do të vinte nga një lojtar fantastik kolektiv, ku pas gjithsej 20 pasimesh, holandezët Dumfries vendosën një top fantastik në zonë që Memphis Depay të shënonte me një prekje të parë klinike.

Pas një goli të dytë që ishte praktikisht një kopje karboni e të parit, SHBA-të arritën të reagojnë duke tërhequr një gol prapa, duke i dhënë atyre një litar shpëtimi në lojë. Shpresa për një kthesë nuk zgjati shumë, megjithatë, menjëherë pas kësaj, Dumfries hoqi një tjetër mundësi të krijuar nga krahët për t'i dhënë Holandës një fitore bindëse dhe një shfaqje klinike para portës që sigurisht do t'u jepte mbrojtësve argjentinas. disa makthe para ndeshjes.

Nga më pak në më shumë

Argjentina hyri në Kupën e Botës pas një serie të pamposhtur prej 36 ndeshjesh, vetëm për të humbur ndeshjen e parë kundër Arabisë Saudite në atë që ishte padyshim një nga goditjet më të mëdha të kupës.

Sidoqoftë, në vend që ta lejonin këtë humbje t'i pengonte ecurinë e tyre në Kupën e Botës, gjigantët e Amerikës së Jugut u rikthyen me fitore të forta kundër Meksikës dhe Polonisë, të udhëhequr nga paraqitjet mbresëlënëse të kapitenit të tyre, Lionel Messi.

Nuk ishte shumë ndryshe kur ata takuan një skuadër të zjarrtë australiane në raundin e 16-të, ku Lionel Messi do të festonte ndeshjen e tij të 1000-të duke hapur rezultatin me një goditje të ulët dhe majtas nga 3 mbrojtës që e lanë portierin të pafuqishëm.

Julian Alvarez do të vazhdonte të shënonte një gol të bujshëm, teksa largoi portierin austriak nga topi, një gabim që la Alvarez me një goditje të lirë në portën e hapur. Megjithatë, ndeshja nuk përfundoi pasi Australia arriti të kthente një mbrapa falë një devijimi të madh në një goditje që as nuk ishte drejtuar për në gol.

Lionel Messi ishte në maksimumin e tij në pjesën e dytë, duke bërë një shfaqje për tifozët dhe duke dhënë 3 asistime në një pjatë të artë për shokët e tij. Fatkeqësisht, duke kujtuar fushatën e tyre në Kupën e Botës 2014, të gjitha ato shanse u shpenzuan brutalisht, duke e lënë Argjentinën rrezikshëm afër një barazimi të minutës së fundit, i cili u ndal vetëm nga një pritje e mrekullueshme nga Martinez.

Ndërsa rezultati 2-1 nuk tregon vërtet historinë se sa komode ishte Argjentina në këtë ndeshje, nëse nuk mund të arrijnë të shfrytëzojnë shanset e tyre kundër Holandës, ata do të vuajnë.

Beteja e dy gjigantëve

Tifozët e futbollit në mbarë botën padyshim që po pështymën në një nga ndeshjet më të lëngshme që ka prodhuar Kupa e Botës deri më tani. 

Ndërsa Holanda krenohet me një rekord më të mirë të përgjithshëm kundër Albiceleste - me katër fitore dhe dy barazime në nëntë ndeshje, kur bëhet fjalë për Kupa e Botës në futboll ato janë të barabarta, secili ka 2 fitore dhe 1 barazim.

Hera e fundit që ata u takuan ishte në vitin 2006, ku heroizmi i penalltive të Sergio Romeros bëri që Argjentina të dilte në krye.

Megjithatë, një statistikë shumë domethënëse është se Holanda nuk ka dështuar të fitojë një ndeshje çerekfinale që nga viti 1994, ndërsa Argjentina ka përparuar nga ky raund vetëm një herë nga 4 kupat e saj të fundit.

Për më tepër, tani është Holanda ajo që vjen në këtë ndeshje me një seri mbresëlënëse të pamposhtur, e cila tani është rritur në 19 ndeshje.

Prisni shumë emocione dhe takime të ngushta në këtë ndeshje, pasi të dyja skuadrat me mendje sulmuese do të shtyjnë për fitore. Me koeficientin 2.50 në Eja, mbi po duket shumë joshëse për këtë!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Lajme