FIFA World Cup

December 9, 2022

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Anglia kundër Francës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Dita 2 e çerekfinales së Kupës së Botës FIFA 2022 është këtu dhe me të ajo që me siguri do të jetë një nga ndeshjet më emocionuese të kompeticionit, pasi një skuadër elektrike e Anglisë përballet me kampionët në fuqi, Francën!

Çerekfinalet e Kupës së Botës FIFA 2022 - Anglia kundër Francës

A mund ta marrin vërtet në shtëpi?

4 vitet e fundit kanë qenë plot shpresë dhe pritshmëri të mëdha për tifozët anglezë. 

Pas dekadash të nën-performimit kronik në turnetë ndërkombëtare, në vitin 2018, pala angleze më në fund dukej se u bashkua në një mënyrë që palët e tjera britanike më të mbushura me yje nuk kishin mundur që nga viti 1990.

Duke bërë një vrapim ëndrrash në Rusi 2018, një ekip i ri dhe optimist i udhëhequr nga Gareth Southgate arriti të zërë vendin e 4-të në garë me disa paraqitje energjike dhe mbresëlënëse. 

3 vjet më vonë, ata do të shkonin edhe më tej se kaq në Euro 2022, duke arritur deri në finale kundër Italisë vetëm për të shënuar penallti. Që nga viti 1966, nuk kishte qenë kurrë më afër "kthimit në shtëpi" se kaq.

E prerë deri në ditët e sotme, e njëjta skuadër bazë - së bashku me disa shtesa të reja jashtëzakonisht të talentuara - tani ka arritur në çerekfinale pas disa paraqitjeve mbresëlënëse që i kanë bërë fansat të ëndërrojnë përsëri për lavdi.

Lojtarët si Bellingham, Foden dhe Saka kanë qenë zbulime absolute të Kupës së Botës dhe Tre Luanët e kanë treguar veten se luajnë futboll të bukur sulmues që është edhe i shpejtë, i rregullt dhe efektiv vdekjeprurës. Ata sigurisht janë treguar të jenë pretendentë seriozë për të fituar të gjithë.

Por ata kanë një problem gjigant për të zgjidhur këtë të shtunë nëse duan ta bëjnë këtë. Franca.

Mallkim qofshin mallkuar

Mallkimi i europianit Kampionët e Kupës së Botës ka pasur shumë viktima gjatë dekadave, që kur Franca e pësoi për herë të parë në vitin 2002. Në fakt, pas kësaj shfaqjeje të vitit 2022, disa madje do të thoshin se skuadra si Gjermania dhe Spanja vazhdojnë të vuajnë nga kjo edhe sot e kësaj dite.

Por e dini se kush nuk është prekur nga ajo në asnjë mënyrë? Kombëtarja e Francës 2022. 

Arritja në kupë me rreth gjysmë duzinë lojtarësh kryesorë që mungojnë falë lëndimeve - dhe humbja e Lucas Hernandez 13 minuta pas turneut - gjërat nuk dukeshin mirë për Francën. Kur ata humbën 1-0 ndaj Australisë në ndeshjen e tyre të parë, u duk sikur mallkimi kishte marrë edhe një viktimë tjetër. 

Por jo kjo skuadër franceze. Ata thjesht e shkundën atë dhe shënuan katër gola para tyre. Dhe që atëherë ata nuk kanë parë më mbrapa. Sigurisht, ata humbën 1-0 kundër Tunizisë në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve. Por, pasi kishin lidhur tashmë kualifikimin e tyre në ndeshjen e mëparshme, ishte një ndeshje për ekipin e tyre B pa asgjë për të luajtur.

Nëse dikush do të mbetej me pyetje pas asaj ndeshjeje, ata me siguri u përgjigjën pasi Franca dërgoi me shpejtësi Poloninë 3-1 në raundin e 16-të në një lojë që kurrë nuk u duk se mund të shkonte ndryshe. 

Në çdo ndeshje që kishte rëndësi, Franca ishte treguar aq e ftohtë, e qetë dhe e grumbulluar sa ishte, rrallë herë dukej e shqetësuar nga kundërshtarët e saj në ndonjë mënyrë domethënëse. As për një sekondë nuk janë dukur si të dytat më të mirë.

Me paraqitjet e tyre të theksuara gjatë gjithë turneut, Franca e ka bërë të qartë se asnjë mallkim nuk mund të prekë këtë anë. Anglia do të ketë shumë punë për të bërë nëse planifikon t'i ndalojë disi.

Ndeshje e papranueshme

Kushdo që i ka ndjekur të dyja skuadrat gjatë gjithë turneut, me siguri lëpinë buzët në pritje të asaj që me siguri do të jetë një nga ndeshjet më emocionuese të turneut. Me të dyja skuadrat që favorizojnë futbollin sulmues, do të ketë shumë emocione në të dy skajet e fushës.

Franca tani ka arritur në çerekfinale në pesë nga shtatë Kupat e Botës së fundit - duke përfshirë tre turnetë e fundit. Edhe më e dukshme, ata kanë dalë përpara në 8 nga 10 ndeshjet e tyre të fundit me eliminim direkt kur u përballën me skuadra të tjera evropiane.

Ndërkohë, Anglia ka shumë histori të eliminimit gjatë raundit çerekfinal, duke u rrëzuar në 6 raste të ndryshme - duke përfshirë më së fundmi turnetë e 2002 dhe 2006.

Rekordi i tyre kundër skuadrave të tjera të UEFA-s është gjithashtu më pak se yjor, me Anglinë që u eliminua nga një tjetër skuadër evropiane në gjashtë nga tetë paraqitjet e fundit në Kupën e Botës.

Ndërsa në letër Franca duket si më e fuqishmja nga të dyja palët, e vërteta është se në Kupën e Botës, gjithçka mund të ndodhë, veçanërisht kur një ekip aq i talentuar sa Anglia është i pranishëm. Në vend që të provoni dhe të parashikoni fituesin këtu, mund të jetë një ide e mirë t'i hidhni një sy sasisë së golave të shënuar, ndërsa me një çmim prej 2.05 në Betway, mbi të duket si një bast me vlerë të mirë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup
2024-05-25

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup

Lajme