Bast në FIDE World Chess Championship internet

Federata Ndërkombëtare e Shahut është organizata qeverisëse e shahut. Federata mbikëqyr të gjitha turnetë sportive ndërkombëtare të shahut. Shkurtesa FIDE është nga termi francez Fédération Internationale des Échecs, që përkthehet në Federatën Ndërkombëtare të Shahut. Kjo federatë është themeluar në vitin 1999 si organizatë joqeveritare. Ajo u caktua si një Organizatë Globale Sportive nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar në 1999.

Selia aktuale e FIDE-s është në Lozanë, megjithëse organizata u krijua në Paris në vitin 1924. Midis organeve drejtuese të futbollit, kriketit, notit dhe garave me makina, ajo ishte një nga federatat origjinale të sporteve ndërkombëtare. Aktualisht, Kampionati Botëror i Shahut FIDE është një nga ngjarjet më të mëdha sportive në mbarë botën. Anëtarët e asociuar në formën e Federatave Kombëtare të Shahut janë nga 195 kombe.

Historia e Kampionatit Botëror të Shahut FIDERreth shahutSi të vini bast në Kampionatin Botëror të Shahut FIDE?
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e Kampionatit Botëror të Shahut FIDE

Historia e Kampionatit Botëror të Shahut FIDE

Ndeshja e parë e garës në 1886 midis Steinitz dhe Zukertort njihet gjerësisht si një kampionat botëror. Steinitz do të triumfonte, duke u bërë kampioni i parë në botë. Nga 1886 deri në 1946, fituesi përcaktoi rregullat. Prandaj, ata po detyronin çdo sfidues të investonte një shumë të konsiderueshme parash për të rrëzuar kampionin në fuqi.

Në vitin 1946, Alexander Alekhine, i cili ishte kampioni në fuqi i botës, ndërroi jetë. FIDE mori kontrollin e ngjarjes së Kampionatit Botëror. Kampionati Botëror filloi vitin e ardhshëm dhe ka lulëzuar për t'u bërë turnetë kryesore sportive që mban FIDE. Një seri kampionatesh sportive shahu u mbajtën çdo tre vjet nga 1948 deri në 1993 për të zgjedhur një sfidues të ri.

Garri Kasparov, kampioni aktual botëror, u nda nga FIDE në 1993. Dezertimi i tij rezultoi në një rival që pretendonte titullin e kampionit botëror për trembëdhjetë vitet e ardhshme. Në Kampionatin Botëror të Shahut 2006, titujt u bashkuan. Që atëherë, FIDE është përgjegjëse për ndeshjet e shahut në mbarë botën. Tani FIDE mban Kampionatin Botëror të Shahut pas çdo dy vjetësh.

Dominimi i Magnus Carlsen

Magnus Carlsen i Norvegjia është kampioni aktual i botës, duke mbajtur titullin që nga viti 2013. Carlsen është gjithashtu lojtari më i ri ndonjëherë që ka arritur një vlerësim prej 2800. Në adoleshencë, norvegjezi shpërtheu në elitën e shahut, por, për shkak të pakënaqësisë së tij me formatin, ai u tërhoq. nga kandidatët e vitit 2010. Ai u kthye tre vjet më vonë duke fituar turneun e kandidatëve në Londër. Ai ia kaloi Vladimir Kramnikut në tajbreak dhe u emërua sfiduesi. Në të njëjtin vit, ai fitoi kampionatin botëror duke mundur Viswanathan Anand me rezultatin 612-312 në ndeshjen e titullit.

Historia e Kampionatit Botëror të Shahut FIDE
Rreth shahut

Rreth shahut

Shahu ka pasur gjithmonë një strukturë financiare të lartë. Fitimi i kampionatit botëror ka qenë gjithmonë me vlerë më shumë se fitimi i ngjarjeve të tjera në historinë konkurruese të shahut. Fituesit e saj janë kompensuar gjithmonë në mënyrë të drejtë. Kampionati Botëror i Shahut për meshkuj ka një grup shpërblimi prej 1.14 milionë dollarësh. Kampionati Botëror i Shahut për femra ka një grup çmimesh prej 286,000 dollarësh. Megjithatë, për shkak të popullaritetit në rritje, FIDE planifikon të rrisë grupin e çmimeve në përputhje me rrethanat.

Shahu është ndër lojërat më të vjetra dhe më të përhapura të tavolinës në botë. Loja përfshin dy lojtarë që simulojnë një betejë midis dy mbretërive. Luhet nga miliona individë për qëllime të kohës së lirë dhe konkurruese. Shahu kërkon të paktën një sërë pjesësh shahu dhe një tabelë shahu për të luajtur. Nëse pjesëmarrësit zgjedhin të luajnë një lojë me kohë, ata do të kenë nevojë për një orë shahu dhe ndoshta do të përdorin një fletë rezultatesh për të mbajtur gjurmët e lëvizjeve të tyre.

Në këtë lojë përfshihen dy ushtri me pjesë shahu. Çdo grup ka çifte kalorësish, peshkopësh dhe rookësh. Ekziston edhe një mbret dhe një mbretëreshë përveç tetë pengjeve që përbëjnë një grup shahu. Këto pjesë kanë pjesë të ndritshme dhe të errëta për të ndihmuar lojtarët të identifikojnë ushtritë e tyre. Ana e lehtë quhet e bardhë, dhe ana e errët quhet e zezë, pavarësisht nga ngjyra aktuale e pjesëve.

Pse është popullor FIDE Kampionati Botëror i Shahut?

Me kalimin e viteve, shahu është bërë një sport vërtet global, me dhjetëra miliona lojtarë në të gjithë globin. Mesatarisht luhen mbi 60 milionë lojëra në ditë. Kampionati zhvillohet çdo dy vjet që nga viti 2014. Përjashtim ka qenë viti 2020 për shkak të epidemisë së COVID-19.

Që kur mposhti Viswanathan në vitin 2013, Carlsen ka mbrojtur me sukses kampionatin e tij në 2014, 2016, 2018 dhe 2021. Magnus është bërë një figurë e njohur me një numër fansash që e ndjekin.
Gjëja unike e Kampionatit Botëror të Shahut FIDE është se të gjithë lojtarët janë të mirëpritur të konkurrojnë. Për më tepër, ka liga sportive për femra, nën 20 vjeç dhe gjithashtu kampionatet më të mira të sporteve elektronike të mbajtura në internet. Shahu i shpejtë, blitz, korrespondenca, zgjidhja e problemeve dhe shahu i rastësishëm Fischer janë të gjitha kampionate botërore në shah.

Kohët e fundit, The Queen's Gambit është bërë seriali më i popullarizuar i të gjitha kohërave i Netflix me kohë të kufizuar. Ajo ka rritur në qiell anëtarësimet dhe shitjet e shahut, ndërsa ka ndezur një pasion për lojën mes njerëzve nga të gjitha sferat e jetës. Ajo tashmë ka lënë një përshtypje te brezi i ri dhe shpresohet se do të nxisë rritjen e lojës në vitet e ardhshme. Lojtarët e etur për të vendosur baste shahu janë bërë mjaft të njohur me sportin për shkak të këtij popullariteti.

Rreth shahut
Si të vini bast në Kampionatin Botëror të Shahut FIDE?

Si të vini bast në Kampionatin Botëror të Shahut FIDE?

Shahu është luajtur me shekuj dhe tani është një lojë globale e luajtur nga lojtarë profesionistë, e cila ka rezultuar në një bollëk opsionesh fantastike bastesh. Bastet e shahut nuk janë aq të njohura sa bastet në ngjarjet kryesore atletike, por kanë një ndjekës të përkushtuar të tifozëve. Faqet kryesore të basteve sportive në internet kanë zgjeruar shanset e tyre për të përfshirë një gamë të gjerë lojërash dhe turne sportive në internet. Kështu, lojtarët mund të gjejnë lehtësisht shanset e Kampionatit Botëror të Shahut FIDE nga një numër basteshkruesish.

Strategjitë e basteve në Kampionatin Botëror të Shahut FIDE

Bastet e rezultatit janë metoda klasike e basteve në turneun e shahut. Lojtarët thjesht parashikojnë fituesit e çdo ndeshje që ata zgjedhin. Lojtarët më të kujdesshëm përdorin opsionin e shansit të dyfishtë. Opsioni lejon një kundërshtar specifik të shmangë humbjen. Nëse lojtarët zgjedhin 1X ose 2X, ata do të fitojnë bastin e tyre nëse lojtari në favor fiton ose barazon ndeshjen. Por për shkak se ky është basti më konservator, gjasat janë zakonisht më të ulëta se basti tjetër.

Lojtarët me pak përvojë mund të luajnë Bastin Handicap. Ky bast sugjeron gjithashtu se konkurrenti i specifikuar do t'i shpëtojë së paku një humbje të plotë në turne. Megjithatë, ka një ndryshim domethënës midis handikapit dhe bastit të shansit të dyfishtë. Në rastin e një ndeshjeje të barazuar me një handikap zero kur loja përfundon në barazim, lojtarët do të paguhen për bastin e tyre fillestar në vend që të fitojnë bastin.

Si të vini bast në Kampionatin Botëror të Shahut FIDE?
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi