Bast në Davis Cup internet

Davis Cup është aktualisht një nga ngjarjet më të mira ndërkombëtare dhe një nga ngjarjet më të mëdha sportive të kalendarit të tenisit. Organizuar dhe mbikëqyrur nga Federata Ndërkombëtare e Tenisit (ITF), formati bazë është një turne me eliminim skuadrash. Fituesit e ngjarjes çdo vit do të mbajnë titullin e ekipit të Kampionatit Botëror. Kupa e parë Davis u zhvillua në vitin 1900 me vetëm dy ekipe - Britaninë e Madhe dhe SHBA. Megjithatë, deri në vitin 2016, morën pjesë ekipe nga 135 vende.

Ndër vite, skuadrat më të suksesshme kanë qenë ato nga SHBA-ja dhe Australia. SHBA ka fituar 32 tituj. Fillimisht vetëm lojtarët amatorë mund të merrnin pjesë. Nga viti 1968, lojtarët e regjistruar kombëtarë mund të garonin gjithashtu. Kjo ndryshoi në vitin 1973 kur profesionistët mund të fillonin të merrnin pjesë.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini për Davis Cup

Gjithçka që duhet të dini për Davis Cup

Fondi i çmimeve për Kupën Davis aktualisht është 23 milionë euro. Megjithatë, nuk janë vetëm lojtarët që marrin në shtëpi disa nga paratë e çmimeve. Federatat e çdo vendi që mbikëqyr sportin do të përfitojnë nga performanca e ekipit të tyre.

Turneu i parë

Davis ishte një nga lojtarët në të parën turneun dhe ekipi i tij fitoi tre ndeshjet e para. Në vitet që pasuan turneu u zgjerua për të përfshirë vende të tjera, duke përfshirë Belgjikën, Austrinë dhe Francën. Ishte në vitin 1972 që u bë një turne me nokaut. Organizatorët krijuan një sistem konkurrimi me nivele në 1981 dhe që atëherë ka pasur rishikime të rregullta të formatit.

Gjithçka që duhet të dini për Davis Cup
Gjithçka rreth tenisit

Gjithçka rreth tenisit

Tenis është bërë një nga sportet më të njohura të spektatorëve në botë. Ndërsa lojtarët nga SHBA dominonin sportin në vitet '80 dhe '90, lojtarët nga vende të tjera që atëherë kanë marrë pjesë në disa nga turnetë kryesore botërore si Wimbledon, French Open dhe US Open.

Të gjitha këto transmetohen në televizion dhe shifrat e shikueshmërisë janë gjithmonë të larta. Në shumicën e kampionateve, meshkujt do të luajnë ndeshje që janë më të mirat e pesë seteve, ndërsa femrat do të luajnë më të mirën e tre seteve.

Rregullat e lojës nuk ndryshojnë megjithatë dhe shumica e turneve të tenisit do të paraqesin turne teke për burra dhe gra, turne dyshe për burra dhe gra dhe gara të përziera në dyshe. Disa turne të mëdha sportive ofrojnë ngjarje sportive me karrige me rrota, turne për të rinj dhe ngjarje për të moshuarit.

Gjithçka rreth tenisit
Pse Kupa Davis është kaq popullore për të bastuar?

Pse Kupa Davis është kaq popullore për të bastuar?

Tenisi është një nga sportet më të njohura në botë. Një nga arsyet për këtë është se mund të ndiqet gjatë gjithë vitit. Lojtarët udhëtojnë në turne në të gjithë botën në periudha të ndryshme të vitit dhe marrin pjesë në ngjarje të mëdha sportive të cilat transmetohen në televizion dhe kështu kur bëhet fjalë për bastet në turne sportive, ekziston gjithmonë opsioni me tenis.

Davis Cup, siç shpjegohet, zhvillohet gjatë katër fundjavave, kështu që edhe nëse njerëzit humbasin një pjesë të tij, ata së shpejti mund të arrijnë dhe ka shumë ndeshje të ndryshme për ta parë.

Kupa e Davis është interesante sepse përmban ekipe të vendit, në vend të lojtarëve individualë, kështu që personi që vë bast në këto ndeshje tenisi po mendon për më shumë sesa vetëm për rezultatin e një ndeshjeje.

Ata po mendojnë se si skuadrat po performojnë në turne në tërësi, nëse ekipi është i ndryshëm nga viti i kaluar, nuk është e lehtë të bazohet ndonjë parashikim në performancën e vitit të kaluar. Personi që vendos bast do të duhet të shikojë performancën e lojtarëve individualë.

Pse Kupa Davis është kaq popullore për të bastuar?
Si të bastni në Kupën Davis

Si të bastni në Kupën Davis

Gjëja e parë që duhet bërë kur bastet në turne sportive është të gjeni a faqe e mirë e basteve sportive dhe regjistroheni. Ata do të kërkojnë disa detaje personale për t'u regjistruar dhe disa sajte do t'i kërkojnë individit të sigurojë dëshmi të moshës dhe adresës. Kjo do të varet nga faqja dhe vendndodhja e vetë përdoruesit.

Më pas përdoruesi duhet të kontrollojë për t'u siguruar që mënyra e pagesës që dëshiron të përdorë për të vendosur para në llogarinë e tij të basteve është pranuar. Shumica do të marrin mënyra pagese si kartat e kreditit dhe debitit, kuletat elektronike si p.sh PayPal por disa do të pranojnë edhe transferta bankare.

Hapi tjetër është vendosja e bastit. Përdoruesi duhet të marrë në konsideratë llojin e bastit që dëshiron të vendosë, nëse dëshiron të vërë bast në rezultatin e ndeshjes individuale ose seksionet e eliminimit të ekipit ose turneun e përgjithshëm dhe më pas të vendosë bastet në përputhje me rrethanat.

Sa më herët të vendoset basti aq më e lehtë është merrni shanse të mira. Ndërsa ndeshjet përparojnë, faqet e basteve do të rregullojnë shanset në përputhje me rrethanat. Pasi të vendoset basti, detajet në faqen e internetit do të tregojnë rezultatet dhe çdo fitore do të paguhet në llogarinë online të përdoruesit.

Si të bastni në Kupën Davis
Historia e Kupës Davis

Historia e Kupës Davis

Mendohet se ideja për turneun e parë ka ardhur nga James Dwight. Në 1881 ai u bë president i Shoqatës Kombëtare të Tenisit në Lëndë të sapoformuar në SHBA. Ai dëshironte të dinte se sa mirë përputheshin lojtarët amerikanë kundër homologëve të tyre britanikë. Para vitit 1900, u organizuan disa turne midis dy vendeve, por SHBA-ja ishte e prirur të krijonte një ngjarje zyrtare sportive.

Tre lojtarë nga Britania e Madhe mori pjesë në një turne fillestar, i cili u ndoq nga Dwight D Davis. Shpresohej se ai do të ishte në gjendje të ofronte para për pjesëmarrësit.

Kjo u pasua nga disa përpjekje për turne të mëtejshëm të cilët ose u braktisën ose nuk dhanë lojtarë të fortë. Në 1899, një ekip lojtarësh udhëtoi nëpër SHBA për të sfiduar lojtarët më të mirë nga të gjitha anët e vendit. Kjo çoi në shqyrtimin e mëtejshëm të idesë së një ngjarjeje ndërkombëtare.

Dwight Davis bleu një trofe argjendi të pastër, me një kosto prej rreth 1000 dollarë. Megjithatë, përveç kësaj, nuk është e qartë se si turneu mori emrin e Davis. Ka histori që ai ka zhvilluar formatin e konkursit, por hulumtimet kanë treguar se kjo është e pasaktë.

Historia e Kupës Davis
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi