Bast në ATP Tour internet

ATP do të thotë Shoqata e Profesionistëve të Tenisit, e cila organizon turneun ATP. Turneu fokusohet në qarkun global të tenisit profesionist për meshkuj. Turneu në fakt përbëhet nga disa turne të ndryshëm, duke përfshirë turnetë Grand Slam dhe disa turne të markës ATP, të tilla si ATP Finals, ATP Cup dhe seritë ATP 250.

Për këtë arsye, turneu zhvillohet në vende në të gjithë botën përgjatë kalendarit të tenisit. Është një turne shumë prestigjioz dhe lojtarët po garojnë gjatë gjithë kohës për të fituar pikët që do t'u japin renditjen e tyre për sezonin e ardhshëm tenisi.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Historia e turneut ATP

Historia e turneut ATP

Grupi i çmimeve për turneun ndryshon pasi çdo turne do të ketë grupin e vet të çmimeve. Më shumë informacion mbi këtë mund të gjenden në faqet e internetit për turnetë individuale. Për shembull, çmimi i parave për Kupën ATP në 2022 është 10 milionë dollarë. Lojtarët marrin një tarifë për pjesëmarrjen dhe paratë e çmimeve. Ka edhe shpërblime për skuadrat në Kupën ATP.

ATP filloi jetën në vitin 1972 dhe u krijua nga profesionistët më të mirë të tenisit të ditës. Lojtari kishte mbajtur një takim në një shkallë në US Open atë vit për të folur për dëshirën e tyre për të pasur një shoqatë lojtarësh. Jack Kramer u zgjodh si Drejtor Ekzekutiv dhe Cliff Drysdale u bë President. Qëllimi ishte përmirësimi i lojës për lojtarët.

ATP krijoi sistemin e renditjes që analizonte performancën e lojtarëve dhe përcaktonte hyrjet e lojtarëve në turne të ndryshëm në turne. Renditjet hynë në fuqi vitin e ardhshëm dhe i njëjti sistem renditjeje mbetet në fuqi edhe sot e kësaj dite. Për pesëmbëdhjetë vjet, qarku i tenisit për meshkuj u mbikëqyr nga ATP, së bashku me Federatën Ndërkombëtare të Tenisit dhe një numër të drejtorëve të ndryshëm të turneut.

Historia e turneut ATP
Një drejtim i ri

Një drejtim i ri

Pavarësisht se lojtarët kishin ndihmuar në krijimin e ATP-së, ata ende mendonin se nuk u mjaftonte zëri dhe kërkonin më shumë kontroll. Në vitin 1988, po në US Open, CEO i ATP, Hamilton Jordan, mbajti një konferencë shtypi në parking.

U parashtruan problemet me turneun si dhe mundësitë. Një që u identifikua qartë ishte krijimi i një turneu të ri ATP. Lojtarët e mbështetën këtë dhe 24 prej tyre u regjistruan për të luajtur në turneun e ri ATP në 1990.

Një drejtim i ri
Gjithçka që duhet të dini për tenisin

Gjithçka që duhet të dini për tenisin

Tenis prej kohësh është një sport shumë i njohur me spektatorë. Është gjithashtu një nga sportet më të vjetra përreth, pasi është luajtur në një formë paksa të ndryshme nga Henri VIII në shekullin e 16-të. Turne të tilla si Wimbledon kanë ekzistuar për më shumë se një shekull dhe shfaqen në ngjarje të mëdha sportive si p.sh Lojërat Olimpike verore.

Shumica e turneve kanë ndeshje për meshkuj që luhen mbi pesë sete, ndërsa ndeshjet e femrave luhen në tre sete. Turnetë përmbajnë gjithashtu disa nga teknologjitë më të fundit, të cilat mund të matin shpejtësinë e servirjeve dhe të matin me saktësi vendin ku bie topi.

Turnetë zhvillohen në vende në të gjithë botën dhe ka ngjarje si për meshkuj ashtu edhe për femra, me opsione dyshe dhe dyshe të përziera të përfshira në shumicën e turneve. Të gjitha turnetë kryesore transmetohen në televizion dhe disa nga lojtarët më të mirë do të marrin pjesë në turne më të vegjël dhe më lokalë gjatë gjithë vitit. Ngjarjet e Grand Slam janë gjithmonë të ndjekur dhe transmetohen në mbarë botën.

Gjithçka që duhet të dini për tenisin
Pse turneu ATP është popullor për bast?

Pse turneu ATP është popullor për bast?

Turneu ATP ofron shumë mundësi për lloje të ndryshme bastesh. Duke qenë se turneu nuk bazohet vetëm në një turne të vetëm, personi që vendos baste ka mundësinë të vë bast vetëm në një ndeshje, një turne ose në të gjithë turneun.

Ata mund të zgjedhin të ndjekin përparimin e një lojtari, vendi ose ekipi të caktuar. Kombinimet janë pothuajse të pafundme. Faqet e basteve sportive në internet do të përfshijnë shumë detaje dhe analiza, të cilat janë thelbësore për ta kur të përcaktojnë se cilat shanse duhet të ofrohen.

Pasi turneu ATP përfshin shumë turne të ndryshme, gjasat do të ndryshojnë gjatë gjithë kohës. Ndërsa lojtarët fitojnë ose humbasin shanset e tyre do të ndryshojnë dhe faqet online të librave sportiv do ta monitorojnë atë për klientët e tyre, kështu që nuk ka asnjë kërkesë që klienti të bëjë vetë ndonjë lloj llogaritje.

Pse turneu ATP është popullor për bast?
Kampionati më i mirë i tenisit

Kampionati më i mirë i tenisit

Turneu ATP është gjithashtu tërheqës për lojtarin pasi është një nga ngjarjet më të mëdha sportive dhe fokusohet te lojtarët elitë të meshkujve. Këta janë emrat kryesorë të sportit dhe spektatori është i garantuar që do të ndjekë një ndeshje të shkëlqyer kur do të përballen me njëri-tjetrin.

Duke qenë se përbëhet nga ngjarjet më të mëdha të tenisit, do të ketë shumë larmi në ndeshje dhe shikuesit mund të dallojnë talentet e reja dhe të ardhshme.

Kampionati më i mirë i tenisit
Si të bastoni në turneun ATP

Si të bastoni në turneun ATP

Hapi i parë për të vendosur një bast është të shikoni faqet e basteve në internet. Ka disa për të zgjedhur dhe të gjitha do të ofrojnë veçori paksa të ndryshme. Kampionati më i mirë i tenisit zakonisht përfshihet në të gjitha faqet e basteve sportive, kështu që shumica e ngjarjeve të turneut ATP do të jenë në dispozicion të bastorëve. Të gjitha do të ofrojnë pak shanse të ndryshme për lojtarët dhe ngjarjet, por shumica do të jenë të ngjashme në këndvështrimin e tyre për rezultatet e mundshme.

Pasi lojtari i bastit të ketë gjetur bastdhënësin më të mirë për ta, ata duhet të regjistrohen. Procesi është mjaft i lehtë. Vënësi i basteve do të duhet të krijojë një llogari në internet duke ndjekur hapat e përcaktuar nga faqja. Disa sajte mund të kërkojnë që përdoruesi të verifikojë adresën dhe moshën e tij përpara se të përfundojë procesi i regjistrimit. Pastaj ata duhet të përcaktojnë se si do të shtojnë fonde në llogarinë e tyre në mënyrë që të mund të plotësojnë bastet e tyre.

Si të bastoni në turneun ATP
Vendosja e bastit

Vendosja e bastit

Vënësi i basteve duhet të marrë parasysh shanset që ofrohen dhe të mendojë nëse dëshiron apo jo të bastojë në një ndeshje individuale ose në rezultatin e një turneu. Shanset do të ndryshojnë sipas performancës së lojtarit ose ekipit në turnetë e tjera të tenisit që janë pjesë e turit ATP.

Faqet e basteve në internet lehtësoni bastin aktual. Bastet shton se sa duan të vënë bast dhe ata do të jenë në gjendje të shohin të gjitha bastet e tyre aktuale në fletën e tyre virtuale të basteve.

Vendosja e bastit
Faqet më të mira të basteve të turneut ATP në 2024

Faqet më të mira të basteve të turneut ATP në 2024

Bastet në turne janë shumë të lehta kur bastuesi ka akses në disa nga faqet më të mira të bastvënësve në internet. Të gjithë do të kenë një listë të turneve sportive që janë aktuale ose që do të vijnë në të ardhmen dhe disa madje do të shpjegojnë sportet në disa detaje për të ndihmuar lojtarin që të kuptojë rregullat.

Betsafe dhe 888Sport janë ndër faqet kryesore me një libër të mirë sportiv në internet. Lojtarët do t'i kenë faqet të lehta për t'u naviguar dhe përdorur. William Hill është i njohur për bastet sportive si p.sh. në ligat e tenisit. Turnetë online të tenisit mund të gjenden gjithashtu në sajte të tjera si Dafabet dhe Betfinal.

Betfresh dhe Mr Green do të kenë gjithashtu turnetë kryesore të tenisit si pjesë e listës së tyre të turneve sportive. Disa sajte mund të jenë specifike për vendin dhe kanë kufizime se ku mund të vendosen klientët e tyre, por ka disa sajte ndërkombëtare që janë në dispozicion për lojtarët nga vende të ndryshme.

Faqet më të mira të basteve të turneut ATP në 2024
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi