Bast në AFL Europe: Aussie Rules internet

Qëllimi i këtij udhëzuesi është të ndihmojë lojtarët të kuptojnë të gjitha aspektet e basteve në turnetë e rregullave të Aussie, nga historia e lojës deri tek mënyra se si të vendosni llojet më të njohura të basteve në një libër sportiv në internet. AFL Europe, siç sugjeron emri, është krahu evropian i Ligës Australiane të Futbollit, i ngarkuar me qeverisjen e sportit, si dhe organizimin e garave dhe promovimin e tij në përgjithësi.

Ndërsa ata mbikëqyrin një listë të turneve sportive të FSHF-së, dy ngjarjet kryesore janë Eurokupa dhe Kampionati Evropian, të cilat mbahen në vendet anëtare me rotacion. Të gjitha lojërat me rregullat evropiane të Aussie luhen në baza amatore, kështu që nuk përfshihen grupe çmimesh.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka që duhet të dini rreth AFL Europe: Rregullat e Aussie

Gjithçka që duhet të dini rreth AFL Europe: Rregullat e Aussie

I pari i madh Rregullat e Aussie turnetë janë Kampionati Evropian i cili mbahet çdo tre vjet për të përcaktuar se cila kombëtare është më e mira. Ka ekipe kombëtare nga 23 vende që marrin pjesë me ekipe me nga 18 lojtarë secila. Është një nga kampionatet më të mira të rregullave Aussie dhe është një garë e vështirë për tre ditë.

E dyta nga ngjarjet më të mëdha të rregullave të Aussie është Euro Cup, një kompeticion vjetor 9-njërash që në fakt përfshin ekipe jo-evropiane. Të dy kampionatet e rregullave të Aussie kanë edhe ndeshje për femra dhe u japin edhe më shumë mundësi lojtarëve për të vendosur baste në faqet e basteve online.

Gjithçka që duhet të dini rreth AFL Europe: Rregullat e Aussie
Gjithçka që duhet të dini për rregullat e futbollit Aussie

Gjithçka që duhet të dini për rregullat e futbollit Aussie

Edhe pse në titull ka futbollin, në fakt është një lojë që ndërthur elemente të regbit, futbollit amerikan, basketbollit dhe futbollit britanik për të bërë një lojë emocionuese dhe unike. Është një sport kontakti me dy skuadra lojtarësh 9-a-anësh që luhen në një fushë ovale me një top ovale.

Qëllimi është të shënohen sa më shumë gola të jetë e mundur përmes dy shtyllave më të larta në çdo skaj të fushës. Loja zgjat 80 minuta dhe përbëhet nga katër tremujorë nga 20 minuta secila. Është një lojë me ritme të shpejta me mënyra të ndryshme për të kaluar topin.

Gjithçka që duhet të dini për rregullat e futbollit Aussie
Pse AFL është popullor për të bast?

Pse AFL është popullor për të bast?

AFL është loja më e njohur në Australi me audiencë të madhe dhe popullariteti i saj po rritet vazhdimisht në Evropë dhe më gjerë. Në fakt, në SHBA, ajo tërheq rreth gjysmën e numrit të spektatorëve që Futboll amerikan bën; gjë që nuk është e keqe për një sport të ardhshëm ende amator.

Në Evropë, numri i spektatorëve është rritur me 50% dhe vazhdon të rritet. Një numër stacionesh televizive dhe shërbime të transmetimit në internet sigurojnë që fansat të mund të vazhdojnë me veprimet, duke vendosur baste në faqet e basteve në internet dhe duke zgjedhur nga një numër i madh tregjesh.

Eurokupën dhe Kampionatin Evropian, si dhe të gjitha të tjerat liga dhe turne, ofrojnë shumë mundësi për të bastuar në këtë sport unik. Gjuajtësit mund të zgjedhin të bastojnë në ndeshje, ekipe individuale ose lojtarë. Një nga tregjet e njohura të basteve është bastet Moneyline (i njohur si Head to Head në Australi), ku bastorët vënë bast se cila skuadër do të fitojë.

Opsioni tjetër popullor është bastet e linjës, ku lojtarët parashikojnë se si një ekip me aftësi të kufizuara dhe ekipi kundërshtar do të performojnë në raport me njëri-tjetrin. Tregje të tjera përfshijnë bastet e marzhit, bastet derivative, bastet me propozime dhe bastet e së ardhmes.

Pse AFL është popullor për të bast?
Si të bastni në AFL

Si të bastni në AFL

Së pari, lojtarët duhet të gjejnë libralidhësin e tyre më të mirë në internet që ofron tregjet e basteve AFL. Zgjedhja e një faqeje të besuar me një licencë me reputacion është thelbësore për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e detajeve personale dhe financiare.

Faktorë të tjerë për t'u marrë parasysh mund të përfshijnë bonuse të mirëseardhjes, shanse të mira dhe një mënyrë pagese që i përshtatet lojtarit. Lojtari thjesht duhet të regjistrohet në sit, të hapë një llogari dhe më pas të financojë llogarinë. Për të filluar të luajnë, lojtarët duhet të shkojnë në AFL në faqe, të zgjedhin një ndeshje, të zgjedhin një bast dhe më pas të konfirmojnë bastin.

Lojtarët mund të bëjnë shumë për të ndihmuar shanset e tyre për të fituar duke zhvilluar njohuri. Kjo përfshin kërkimin e statistikave për ekipet dhe lojtarët dhe mbajtjen në hap me lajmet më të fundit mbi to. Njohja e lëndimeve të lojtarëve dhe niveli i aftësisë është informacion thelbësor kur vendosni, për shembull, baste propozimesh.

Gjithashtu, njohja e mënyrës se si performojnë skuadrat gjatë fazave të ndryshme të lojës, së bashku me llojin e motit dhe paraqitjet në shtëpi dhe jashtë, mund të jenë të gjitha vendimtare për bastet më të suksesshme në derivatet.

Si të bastni në AFL
Faqet më të mira të basteve AFL në 2024

Faqet më të mira të basteve AFL në 2024

Bettingranker e ka bërë të lehtë zgjedhjen e faqeve më të mira të basteve AFL në 2022 me rishikimet e tyre të hollësishme të faqeve. Ka shumë site të mira për të bastuar, por 1xBet (9.2), Melbet (9.0), dhe Malina (8.9) të gjitha shënuan rezultate shumë të larta, ashtu si edhe një numër faqesh të tjera në internet.

Fituesi më i mirë absolut është Casumo, i cili shënoi një dhjetë të përsosur. Siç mund të pritej, të gjitha këto faqe janë të sigurta, të licencuara siç duhet dhe të mbrojtura nga teknologjia SSL. Shumë prej tyre ofrojnë bonuse të mëdha; për shembull, deri në 500 dollarë në faqen Casumo.

Ato mund të aksesohen nga një numër i jashtëzakonshëm vendesh anembanë botës dhe ofrojnë shumë monedha, gjuhë dhe metoda të depozitimit dhe tërheqjes për t'iu përshtatur një game të gjerë njerëzish. Aplikacionet celulare janë gjithashtu të disponueshme për lojtarët që duan të bastojnë në lëvizje. Këto faqe online të basteve sportive ofrojnë shumë tregje të ndryshme për të bastuar, duke përfshirë Moneyline, marzhin, derivatin, propozimin, të ardhmen dhe bastet live.

Bastet live janë një përvojë emocionuese që lejon bastet në lojë dhe e bën lojtarin të ndjekë lojën nga afër për të vendosur bastet e duhura. Me ndryshimin e gjasave vazhdimisht gjatë ndeshjes, kjo e bën atë emocionuese për lojtarët që duhet t'i kalojnë bastet e tyre në përputhje me rrethanat.

Faqet më të mira të basteve AFL në 2024
Ngjarje dhe turne të tjera të mbajtura nga AFL Europe

Ngjarje dhe turne të tjera të mbajtura nga AFL Europe

Një vit pas Kampionatit Evropian, AFL Europe organizon Kupën Ndërkombëtare të AFL, ku ekipe nga e gjithë bota garojnë për epërsi. Duke qenë se ky është një garë amatore, asnjë ekip apo lojtarë nga Australia nuk lejohen të konkurrojnë pasi janë profesionistë.

AFL Europe ka gjithashtu një listë të turneve sportive që organizon, duke përfshirë Fitzpatrick Cup, i cili është një garë vjetore 9-a-side që luhet midis studentëve të universitetit dhe kolegjit nga e gjithë Evropa.

Ata gjithashtu organizojnë Ligën e Kampionëve të AFL Europe, ku çdo vit, Aussie rregullon ligat në të gjithë Evropën garojnë për të gjetur kampionin evropian të klubeve. Ashtu si me të gjitha ndeshjet e tjera të AFL Europe, të gjitha ekipet konkurruese janë amatore. Një tjetër ngjarje vjetore është Kupa Anzac, e cila po zhvillohet që nga viti 2012 dhe përkujton çlirimin e Anzac nga forcat australiane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lojtarët nga Australia me lidhje me Anzac luajnë kundër kombëtares franceze si pjesë e ngjarjeve vjetore përkujtimore. AFL Europe është gjithashtu e përfshirë në ndeshjet testuese të luajtura midis Anglisë dhe Irlandës, dy nga fuqitë e sportit.

Ngjarje dhe turne të tjera të mbajtura nga AFL Europe
Historia e AFL Europe

Historia e AFL Europe

Aussie rule futbolli është luajtur në Australi për më shumë se 150 vjet, dhe popullariteti i tij u soll në Evropë në fund të viteve '80 nga emigrantët, fillimisht duke filluar në MB dhe Danimarkë. Kështu filloi me vetëm dy liga që tani janë rritur në 15, me ekipe kombëtare në 23 vende dhe ende duke u zgjeruar.

Në vitin 2005 u krijua organi i parë qendror që përfundimisht u bë AFL Europe në vitin 2010. Ky është organi që organizon të gjitha ngjarjet dhe turnetë e AFL në Evropë, ku Eurokupa e parë u luajt në 2005. Kampionati Evropian luhet që nga viti 2010.

Historia e AFL Europe
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi