Kupa e Botës FIFA - Parashikimi i ndeshjes së ditës 1 të Grupit E

FIFA World Cup

2022-11-23

Eddy Cheung

Anglia, Holanda, Argjentina dhe Franca kanë bërë tani debutimin e tyre në fazën më të mirë të futbollit dhe tani është koha që dy favoritët e tjerë të përhershëm të fillojnë fushatën e tyre - Gjermania dhe Spanja.

Kupa e Botës FIFA - Parashikimi i ndeshjes së ditës 1 të Grupit E

Ndërsa gjigantët evropianë janë favoritët për të kaluar në raundin tjetër, prisni shumë surpriza në një grup që mund të mos jetë aq i drejtpërdrejtë sa duket! Nëse nuk na besoni, pyesni Argjentinën!

Gjermania kundër Japonisë

Katër herë kampione e Kupës së Botës Gjermania nisin turneun e tyre këtë të mërkurë kundër Japonisë, një skuadër me të cilën nuk janë përballur kurrë më parë në këtë kompeticion. Në fakt, këto skuadra janë takuar vetëm dy herë më parë - të dyja në miqësoret ndërkombëtare - ku Gjermania mbetet e pamposhtur me një fitore dhe një barazim.

Kënga e Shpëtimit

Duke marrë pjesë në Kupën e Botës të 20-të të FIFA-s ndonjëherë, Gjermania është një nga skuadrat më të suksesshme në këtë garë në shekullin e 21-të, pasi ka arritur në gjysmëfinale në katër nga pesë Kupat e Botës që atëherë.

Kampionët e Kupës së Botës 2014 vijnë në Katar si skuadra e parë që kualifikohet përveç vetë nikoqirëve, duke fituar nëntë nga 10 ndeshjet e tyre kualifikuese evropiane dhe duke shënuar 36 gola në proces.

Pasi u rrëzuan në fazën e grupeve në një fushatë katastrofike 2018, njerëzit e Hansi Flick patjetër do të jenë jashtë për hakmarrje këtë herë dhe do të kërkojnë një ecuri të thellë në turne për të larë shijen e keqe të mbetur në gojën e tyre 4 vjet më parë.

Thyerja e modelit

Ndërkohë, Japonia nuk e ka atë histori të Kupës së Botës që kanë homologët e tyre gjermanë. Turneu i tyre i parë ishte vetëm në vitin 1998, megjithëse për meritë të tyre ata kanë arritur të arrijnë në skenën e madhe në çdo rast që atëherë.

Kualifikimi për Kupën e Botës e dyta në grupin e tyre - 7 pikë përpara Australisë dhe vetëm 1 pikë prapa skuadrës tanimë legjendare të Arabisë Saudite - Japonia hyn në turne në formë të mirë. Ata humbën ndeshjen e fundit përgatitore kundër Kanadasë, por janë dukur shumë solide kundër Brazilit, SHBA-së, Koresë së Jugut dhe Ganës gjatë gjithë vitit.

Një statistikë interesante në lidhje me Japoninë, megjithatë, është se ato kanë alternuar ose eliminimin në fazën e grupeve ose në raundin e 16-të në secilën prej 7 turneve të fundit. Meqenëse arritën në raundin e 16-të në Rusi 2018, a janë të destinuar të rrëzohen në Katar apo do të jenë në gjendje ta thyejnë modelin?

Ndërsa një fitore për Gjermaninë nuk ka vlerë të madhe me çmimin 1.44, ne e shohim këtë një ndeshje më të komplikuar sesa duket në letër. Me një çmim prej 3.00 në Betway, Gjermani, për të fituar dhe rezultatet e të dyja palëve ia vlen patjetër të shikohen.

Spanja vs Kosta Rika

Kampionët e Kupës së Botës 2010 takoni skuadrën e dobët që i bëri të gjithë të ëndërrojnë 2014-ën kur Spanja takohet me Kosta Rikën të mërkurën më 22 nëntor në stadiumin Al Thumama në Doha.

Ndërsa kjo është hera e parë që këto skuadra takohen në Kupën e Botës, ato janë takuar në tre raste në dekadën e fundit me Spanjën që ka dalë e pamposhtur nga ekipi me 2 fitore dhe një barazim. Takimi më i fundit i tyre ishte në vitin 2017, kur ata kaluan 5 nga skuadra e Amerikës Qendrore.

Skuadra e re, të njëjtat pritshmëri

Me vetëm një lojtar të mbetur nga skuadra e Kupës së Botës që fitoi turneun 2010 - Sergio Busquets i Barcelonës - Spanja ka pasur shumë punë për të bërë për të rindërtuar ekipin e saj në vitet e fundit.

Sidoqoftë, kjo punë e palodhshme është shpaguar padyshim pasi ata sjellin në kupë një skuadër të re dhe premtuese që ka aspirata të mëdha - në kufi me detyrimet - për të bërë një ecuri të thellë në turne dhe për të shfaqur një futboll të bukur spanjoll gjatë rrugës.

Për fat të mirë për ambiciet e tyre, Reds arrijnë në WC në formë të shkëlqyer - pasi kanë fituar katër nga 5 ndeshjet e tyre të fundit dhe janë kualifikuar në gjysmëfinale të UEFA Nations League jashtë disa ekraneve të ngurta.

Ndërsa spanjollët janë më të njohur për markën e tyre sulmuese të bazuar në posedim, çuditërisht, ata pësuan vetëm 3 gola gjatë kësaj periudhe, duke treguar se mbrojtja e tyre nuk është asgjë për t'u tallur.

A mundet Kosta Rika të bëjë një mrekulli dy herë?

Viti ishte 2014. Kombi i vogël i Amerikës Qendrore, Kosta Rika, u tërhoq në atë që të gjithë e quanin "Grupi i Vdekjes" në Brazil, ku do të përballeshin me 3 kampionët e mëparshëm të Kupës së Botës: Uruguai, Italia dhe Anglia. Ata nuk kishin asnjë shans në ferr. Kosta kush?

Ose të paktën kështu menduan të gjithë. Kështu, kur ata vazhduan të mposhtën Uruguain dhe Italinë dhe më pas barazuan kundër Anglisë për t'u kualifikuar jo vetëm në raundin tjetër, por në fakt për të kryesuar grupin, e gjithë bota papritmas e mori vesh emrin e tyre. 

Megjithatë, përralla nuk kishte përfunduar ende, pasi ata do të vazhdonin të mundnin Greqinë në raundin e 16-të përpara se të përkuleshin në penallti kundër Holandës.

Ndërsa kjo ishte 8 vjet më parë dhe më pak se një pjesë e vogël e lojtarëve të njëjtë nga ajo skuadër kanë mbetur, do të ishte budalla nëse do të linte Kosta Rikën në një grup tjetër nga i cili duket se nuk kanë punë të dalin të gjallë.

Nëse jeni duke kërkuar për një bast të arsyeshëm, mbi 2.5 në 1.64 duket si një opsion i mirë. Sidoqoftë, nëse doni të ëndërroni se mrekullitë mund të ndodhin përsëri, fitorja për Kosta Rikën kushton 25.00 në Betsson.

Lajmi i fundit

Kush do të bëhet Famerët e Sallave të Bejsbollit në 2023?
2022-11-30

Kush do të bëhet Famerët e Sallave të Bejsbollit në 2023?

Lajme