Hokej mbi dysheme

Floorball është një version popullor i hokejit. Loja është luajtur (në versione të ndryshme) në Kanada që nga fillimi i shekullit të njëzetë, kryesisht si një aktivitet rekreativ si një alternativë për hokej mbi akull. Varianti i hokejit bandy frymëzoi dizajnin e shkopinjve, prandaj futbolli i dyshemesë njihet edhe me emrat salibandy (Finlandë), innebandy (Suedi dhe Norvegji) dhe unihockey (Zvicër dhe Irlandë). "salibandy" dhe "innebandy", që të dyja rrjedhin nga fjala bandy, do të thotë respektivisht "hall bandy" dhe "indoor bandy".

Unihockey e ka marrë emrin nga fjalët "hokej universal" pasi është një formë e thjeshtuar e hokejit që mund të kryhet kudo.

Hokej mbi dysheme
Gjithçka që duhet të dini për bastet Floorball

Gjithçka që duhet të dini për bastet Floorball

Pesë lojtarë jashtë fushës dhe një portier përbëjnë një ekip. Shkopi i topit të dyshemesë është i ndërtuar prej plastike dhe duket si një shkop hokej mbi akull. Topi është gjithashtu i shpuar dhe i bërë nga plastika. Të dyja anët e shkopit mund të përdoren për të kaluar dhe gjuajtur topin rreth sheshit në terren.

Golat janë 160 cm të gjera dhe 115 cm të larta, dhe shesh patinazhi është 40m x 20m. Një lojë futbolli fillon me një përballje në mes të sheshit, pas së cilës një nga skuadrat përpiqet të gjuajë topin në portën e ekipit kundërshtar.

Ju mund t'ia hidhni topin shokëve të skuadrës ose të vraponi dhe ta kontrolloni topin me të dyja anët e shkopit për ta lëvizur topin nëpër shesh patinazhi. Pala mbrojtëse do të përpiqet të largojë topin duke bërë kontakt të lehtë me mbajtësin e topit; megjithatë, kur luajnë topin, lojtarët nuk lejohen të ngrenë tehun e shkopinjve të tyre përtej lartësisë së belit dhe topi nuk lejohet të lëvizë mbi lartësinë e gjurit.

Portieri në futboll, si në bandy, nuk ka shkop dhe është i vetmi lojtar në lojë që mund të kap dhe hedhë topin, por nuk mund ta trajtojë atë jashtë territorit të tyre. Pasi të shënohet një gol, topi kthehet në qendër dhe loja rifillon me një përballje.

Gjithçka që duhet të dini për bastet Floorball
Pse futbolli i futbollit është popullor për të bastuar?

Pse futbolli i futbollit është popullor për të bastuar?

Gjetja e vendeve të basteve të futbollit nuk është më aq e vështirë sa dikur. Një numër në rritje i prezantuesve konvencionalë tani po ofrojnë shanse në turnetë dhe ndeshjet kryesore të futbollit.

Floorball ka një numër të madh ndjekësish Evropa skandinave, dhe ka filluar të fitojë tërheqje në Australi, Zelandën e Re dhe Indi. Me një bazë kaq në rritje të tifozëve në të gjithë botën, futbolli i dyshemesë po bëhet shpejt një sport popullor për t'u parë dhe luajtur, me liga të reja dhe ngjarje kupash që shfaqen çdo vit. Spektatorët mund të shikojnë aksione konkurruese të futbollit nga ngjarje të tilla si Kupa e Kampionëve, Kupa EuroFloorball dhe Kupa e SHBA-së, të cilat mbahen çdo vit për ekipet e meshkujve dhe femrave.

Nëse ju pëlqen futbolli i futbollit, ndoshta jeni njohur me Salibandyliiga finlandeze ose Svenska Superligan suedeze. Divizioni më i lartë i lojës së futbollit përbëhet nga këto dy liga. Të dyja ligat përdorin një strukturë të rrumbullakët, me klubet më të mira që kalojnë në play-off pas sezonit për të vendosur një kampion. Ekipet më të këqija konkurrojnë në konkurrencën e tyre të play-out, me humbësit të zbritur në nivelin e mëposhtëm.

Si të bastni në futboll

Zgjedhja e vendit të basteve në futbollin online është pjesa më e vështirë e fillimit. Ju do të shkoni në seksionin e basteve të futbollit, do të zgjidhni ndeshjet tuaja dhe do të vendosni bastet tuaja pasi të keni gjetur një bastvënës të besueshëm të futbollit.

Pse futbolli i futbollit është popullor për të bastuar?
A janë të ligjshme bastet online të futbollit?

A janë të ligjshme bastet online të futbollit?

Bastet në futboll në internet janë krejtësisht të ligjshme. Nëse ju pëlqen sporti dhe dëshironi të vini bast mbi të, nuk keni pse të shqetësoheni pasi mund ta bëni këtë nga kudo në vend libra sportive në internet që operojnë në vende të tjera. Nëse ofruesit e tillë të basteve në internet ofrojnë shanse për futbollin e futbollit, ashtu si bëjnë për sportet e tjera, ju keni lejen për të bastuar në të.

Për të filluar, thjesht hapni një llogari me një ofrues të besueshëm dhe ligjor të basteve sportive. Nëse jetoni në një zonë ku librat sportive në internet janë të rregulluara, mund ose nuk mund të merrni shanse për këtë sport. Rëndësia e turneut të futbollit me shumë gjasa do ta vendosë atë.

A janë të ligjshme bastet online të futbollit?
Shanset më të mira të basteve me top dyshemeje

Shanset më të mira të basteve me top dyshemeje

Bastet e Floorball organizohen në një mënyrë mjaft të thjeshtë. Shumica e basteve bien në njërën nga dy kategoritë: baste të drejtpërdrejta për rezultatin e një ndeshjeje dhe baste të së ardhmes për rezultatin e një turneu të ardhshëm. Ne do t'i hedhim një vështrim secilit për të parë se si funksionojnë.

Bastet fituese të ndeshjes

Basti i drejtpërdrejtë për fituesin e një ndeshjeje është lloji më i popullarizuar i basteve të futbollit. Ju synoni të merrni me mend fituesin e lojës për të fituar. Shanset për secilën palë, si dhe mundësia për të vënë bast në një ndeshje barazimi, shfaqen në faqen e basteve të futbollit në një bast fitues të ndeshjes. Nëse parashikimi juaj është i saktë, topin e dyshemesë shanset e basteve do t'ju tregojë se sa keni për të fituar.

Konsideroni një shembull nga një ndeshje e fundit e ofruar nga një bastvënës i madh i futbollit. Më poshtë ishte përshkrimi i ndeshjes:

  • Skuadra 1 fiton me 3.25
  • Skuadra 2 fiton me 1.47
  • Barazimi në 6.75

Numri pranë secilit rezultat tregon se sa para mund të fitoni për çdo njësi të bastit. Nëse parashikimi juaj është i vërtetë, gjithçka që duhet të bëni është të shumëzoni shumën e dëshiruar të bastit me të gjithë shpërblimin.

Me një aksion prej 100 dollarësh, për shembull:

  • Nëse e parashikoni saktë Skuadrën 1 që të fitojë me 3,25, pagesa juaj totale do të jetë 325 € me një fitim neto prej 225 €.
  • nëse parashikoni saktë që Skuadra 2 të fitojë me 1.47, pagesa juaj totale do të jetë 147 €, me një fitim neto prej 47 €.
  • Nëse e parashikoni saktë barazimin në 6,75, pagesa juaj totale do të jetë 675 €, me një fitim neto prej 575 €.
Shanset më të mira të basteve me top dyshemeje
Bast i së ardhmes në Floorball

Bast i së ardhmes në Floorball

Futurat online të basteve në Floorball janë të thjeshta pasi të kuptoni se si të vini baste në bastet fituese të ndeshjeve. I vetmi ndryshim i vërtetë është se kontratat e së ardhmes ofrojnë një listë gjithëpërfshirëse të ekipeve ose vendeve që pritet të konkurrojnë në a turne specifik së shpejti. Shanset e basteve Floorball i caktohen çdo skuadre në varësi të shansit të vlerësuar për të fituar.

Është përgjegjësia juaj të mendoni se cili ekip do të vijë i pari. Ju do të fitoni nëse e merrni atë siç duhet. Basti juaj do të jetë një humbje nëse ekipi juaj i zgjedhur nuk përfundon i pari. Për shkak se ka kaq shumë opsione, të ardhmes janë më të vështira për t'u fituar, por pagesat janë gjithashtu shumë më të larta mesatarisht.

Totali i golave

Tregjet totale të golave janë të pazakonta në faqet e basteve të futbollit, megjithëse mund t'i hasni me raste. Në një bast me totalin e topit, bastedhënësi parashikon numrin total të golave të shënuar nga të dyja skuadrat në ndeshje. Për shembull, totali mund të vendoset në 11.5 gola nga krijuesi i basteve. Ju synoni të përcaktoni nëse rezultati total do të jetë më i lartë apo më i ulët se 11.5.

Nëse hulumtimi juaj tregon se kjo ndeshje do të jetë me rezultate të ulëta, ju duhet të merrni "nën" dhe të shpresoni për një rezultat të ulët. Ju do ta fitoni bastin nëse numri i përgjithshëm i golave të shënuar është 11 ose më pak. Në mënyrë të ngjashme, nëse besoni se loja do të jetë me rezultate të larta, duhet të zgjidhni "përfundimin". Nëse totali i kombinuar është 12 gola ose më shumë, ju do të fitoni bastin.

Bast i së ardhmes në Floorball
Këshilla për bastet në Floorball

Këshilla për bastet në Floorball

Ka lojtarë yje në futboll, si në sportet e tjera. Si rezultat, nëse një lojtar i aftë i futbollit pëson një dëmtim ose sëmundje, duhet të jeni i pari që e dini në mënyrë që të mund të vlerësoni saktë vijën e lojës.

Ka tregti në divizionet suedeze dhe finlandeze që duhen ndjekur gjatë gjithë sezonit jashtë sezonit: një ekip më i vogël i nxitur nga lojtarë të fortë mund të shndërrohet papritur në një kandidat për titull.

Duhet të monitorohet veçanërisht performanca e portierit. Portieri në futboll ka një ngarkesë të trefishtë dhe është një anëtar vendimtar i ekipit. Për shkak se portierët kryesorë në një klub rrallë kanë një zëvendësues të mundshëm, një dëmtim i papritur i portierit mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shanset e njërës prej skuadrave.

Një tjetër gjë për t'u marrë parasysh është stili i lojës së klubit, i cili është statistika më e lehtë për t'u gjetur në internet dhe do t'ju ndihmojë në bast mbi/nën. Disa skuadra synojnë të krijojnë më shumë dhe të befasojnë kundërshtarët me kombinime të shpejta, ndërsa të tjerat mbështeten në guximin e portierit dhe një mbrojtje të fortë. Shumica e skuadrave përmirësohen në çerekun e tretë, megjithëse ka disa dallime të dukshme.

Problemi i lodhjes nuk është aq kritik në bastet online të futbollit, sepse intervali mesatar midis lojërave është një javë. Megjithatë, disa skuadra mund të jenë të mbërthyer në një rrëmujë psikologjike dhe të performojnë vazhdimisht nën pritshmëritë, gjë që mund të jetë për shkak të problemeve me stërvitjen, udhëheqjen ose variabla të tjerë të panjohur.

Këshilla për bastet në Floorball
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Ju duhet të menaxhoni fondet tuaja me kujdes për të shmangur humbjen e një shume të madhe parash pa dashje. Gjithmonë mbani mend se nuk duhet të rrezikoni kurrë më shumë para se sa jeni të gatshëm të humbni në një bast. Ju duhet të ndani burimet tuaja për të parandaluar humbjen e të gjitha parave tuaja menjëherë.

Nëse keni një varg negativ fati, mos u përpiqni ta kompensoni duke rritur shumën e bastit tuaj. Ose vendosni kufizime në totalin që mund të depozitoni çdo muaj ose një kufi në shumën që mund të humbni në një lojë të vetme.

Ju duhet të jeni në gjendje të kontrolloni emocionet tuaja dhe të dini kur të hiqni dorë. Jeni më të prirur për të marrë vendime impulsive kur jeni emocional, gjë që është e keqe kur bëhet fjalë për kumarin. Gjithmonë keni një kokë të qartë dhe mendoni plotësisht për lëvizjen tuaj të ardhshme.

Provoni vetë-përjashtimin nëse gjërat fillojnë të përkeqësohen dhe po filloni të ndiheni sikur po merrni një varësi. Vetëpërjashtimi i ndihmon ata që po luftojnë me varësinë e lojërave të fatit të bëjnë një pushim prej tij dhe të përqendrojnë jetën dhe paratë e tyre në diçka tjetër. Mund t'ju ndihmojë të lidheni me programe shtesë të komunitetit për t'ju ndihmuar të përballeni me problemin tuaj të lojërave të fatit, si dhe t'ju japë mbështetjen që ju nevojitet nëse nuk jeni të qartë se si të menaxhoni hapat e ardhshëm në rikuperimin tuaj.

Kumar i përgjegjshëm