Gara me varka

Çdo metodë udhëtimi, qoftë nga ajri, toka apo deti, përfundimisht do të rezultojë në një garë për të zbuluar se kush mund ta bëjë atë më shpejt. Faqet e basteve të garave me varka u lejojnë bastuesve sportivë të bastojnë në një sërë llojesh të këtyre ngjarjeve, duke përfshirë vozitjen me kanotazh, jaht (ose lundrim) dhe gara me motoskafë, të cilat të gjitha ofrohen në librat sportiv në internet.

Gara e Varkave është ngjarja më e njohur e basteve në Mbretërinë e Bashkuar. Është një turne kanotazhi në të cilin institucionet kryesore nga Oksfordi dhe Kembrixhi garojnë mbi katër milje e gjysmë të lumit Thames me vetëm tetë vozitës secili. Në Japoni, preferohen garat me hidroplan ose motoboat të njohura si "kyotei", me gjashtë mjete artizanale me një person që garojnë rreth një kursi të caktuar.

Gara me varka
Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në garat me varka

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në garat me varka

Gara e jahteve nga Sydney në Hobart, një nga garat më prestigjioze vjetore të jahteve, mbahet në Australi. Udhëtimi 630 milje detare me vela është jashtëzakonisht i popullarizuar si në librat sportiv të vendit ashtu edhe në internet. Thjesht duhet të dini se ku të kërkoni për të marrë një faqe bastesh për gara me varka për cilëndo ngjarje të rëndësishme që ju intereson.

Një nga arsyet kryesore që gara me varka është a sport popullor për të bast është për shkak të shumëllojshmërisë dhe ndikimit të tij global.

Garat me varka vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme. Atletët i shtyjnë anijet në disa ngjarje, ndërsa të tjerët mbështeten vetëm në një operator të vetëm dhe një motor me oktan të lartë. Pastaj janë ekskursionet në distanca të gjata, ku ekuipazhet mbështeten te koordinimi dhe era për të çuar jahtet e tyre drejt suksesit. Të basteshkruesi më i mirë në internet gjithmonë ofron diçka për të gjithë.

Gjithçka që duhet të dini rreth basteve në garat me varka
Pse është e popullarizuar për bast gara me varka?

Pse është e popullarizuar për bast gara me varka?

Varkat me shpejtësi të lartë me vetëm një operator merren me frenat gara me motorë me hidroplan. Konsideroni këto gara si NASCAR ose Formula 1 në një pellg ose liqen. Këto mjete ujore përdorin fuqinë e tyre të jashtëzakonshme për të shtypur ujin në fund të bykut të varkës, duke hequr plotësisht pjesën e përparme të anijes nga uji.

Vozitje është një teknikë e garave me varka në të cilën varkat shtyhen nga rrema, forca dhe qëndrueshmëria njerëzore dhe bashkëpunimi. Ekuipazhet e të gjitha madhësive rreshtohen të sinkronizuara për të çuar varkat e tyre në vijën e finishit, ku kurorëzohet kampioni.

Gara vjetore e varkave, një përplasje me kanotazh në kolegj midis Kembrixhit dhe Oksfordit në lumin Thames, është një nga ngjarjet më të spikatura të basteve të garave me varka të vitit.

Megjithatë, garat me varka me dragua po rriten në popullaritet në të gjithë botën dhe mund të bëhen industria e ardhshme e madhe e basteve të garave me varka që do të lindë. Këto tubime morën rëndësi fillimisht në Kinë, por tani janë zgjeruar edhe në kontinente të tjera. Ndërsa popullariteti i garave të varkave me dragua rritet, është e arsyeshme që bastet me para të vërteta do të pasonin.

Lundrim, nga ana tjetër, përfshin ekuipazhet që kontrollojnë lëvizjet e timonit, montimin e velit dhe keelin për të shtyrë erën në fletë dhe për ta shtyrë anijen në drejtimin e duhur. Për të lundruar në mënyrë efektive me varkat e tyre në vijën e finishit, marinarët duhet të zotërojnë kushtet e erërave dhe deteve.

Jahtet janë vetëm klasa më e madhe e varkave me vela. Në situata të rralla mund të luhet edhe gomone më të vogla, megjithëse shumica e ngjarjeve të basteve të garave me varka të mëdha duke përdorur vela përdorin jahte. Kompanitë e basteve të garave me varka shpesh vendosin linja në disa nga ngjarjet më të rëndësishme vjetore të jahteve. Garat e lundrimit si Kupa e Amerikës, Sidnei në Hobart dhe Java e Cowes mund të vihen të gjitha në internet.

Pse është e popullarizuar për bast gara me varka?
Si të bastni në garën me varkë?

Si të bastni në garën me varkë?

Kur bëhet fjalë për bastet sportive, në shumicën e rasteve opsionet mbeten të njëjta. Kjo mund të bëhet e lodhshme, veçanërisht nëse jeni një bastvënës i shpeshtë.

Nga ana tjetër, bastet e garave me varka janë një opsion fantastik. Nuk është një hyrje e re në arenën e basteve, por është sezonale. Sporti ka zhvilluar një ndjekës të fortë me kalimin e viteve, duke tërhequr turma të mëdha dhe akoma më shumë bastore sa herë që zhvillohet. Fakti është se bastet online në garën me varka janë po aq të thjeshta sa gjetja e një faqeje të besueshme dhe vënia e një basti. Nëse pala juaj fiton, krijuesi i basteve kthen bastin tuaj dhe i shton një bonus. Nëse nuk e bëni këtë, ju humbni të gjithë aksionin dhe merrni një goditje tjetër.

Mbani në mend se nuk duhet të kufizoni veten vetëm në një bastevënës. Kur bëhet fjalë për bastet e garave me varka, jo të gjithë basteshkruesit janë krijuar të barabartë. Disa mund të ofrojnë vetëm disa tregje, por të tjerët mund të kenë një gamë më të gjerë.

Më e rëndësishmja, jo të gjithë krijuesit e basteve janë aq të zellshëm ose të aftë në çmimet e tregjeve të tyre sa të tjerët. Pra, përpara se të vendosni një bast, hidhini një sy opsioneve të tjera. Mund të zbuloni se keni krijuar një ndjenjë se me cilët bastevënës janë më fitimprurës për të luajtur kumar.

Si të bastni në garën me varkë?
A janë të ligjshëm bastet online të garave me varka?

A janë të ligjshëm bastet online të garave me varka?

Bastet e garave me varka lejohen në zonat ku bastet sportive janë të autorizuara. Kumarxhinjtë individualë mund të përdorin platformat e basteve të garave me varka në det të hapur në vende ku nuk ka kufizime për lojërat e fatit në internet.

Ndërsa qasja në faqet e basteve të garave me varka në det të hapur nuk është teknikisht e autorizuar, ka pak ose aspak rregullore që ju pengojnë ta bëni këtë. Rregullat e vetme të lojërave që mund të kenë ndikim në bastet tuaja janë ato që i ndalojnë institucionet financiare të kryejnë transaksione me operatorët e lojërave të fatit. Kjo mund të shmanget lehtësisht duke përdorur metoda alternative të pagesës.

A janë të ligjshëm bastet online të garave me varka?
Gjithçka në lidhje me shanset e basteve të garave me varka

Gjithçka në lidhje me shanset e basteve të garave me varka

Një bast i linjës monetare është më i shumti bast bazë dhe i lehtë në bastet sportive. Është një bast me dy ose tre rezultate të mundshme, në varësi të sportit. Kur dy lojtarë ose skuadra ofrohen në një bast në linjë parash, lojtarët zgjedhin njërin prej tyre për të fituar. Shumica e faqeve të basteve të garave të varkave ofrojnë baste në linjë parash për fituesit e konkursit ose vendosin baste pari-mutuel ku pagesa përfundimtare vendoset nga numri i pjesëmarrësve.

Një bast i linjës parash është basti më themelor dhe më i lehtë në bastet sportive. Është një bast me dy ose tre rezultate të mundshme, në varësi të sportit. Kur dy lojtarë ose skuadra ofrohen në një bast në linjë parash, lojtarët zgjedhin njërin prej tyre për të fituar. Një bast i linjës së parave përbëhet nga tre komponentë: i preferuari, i dobëti dhe "edhe" ose "zgjidh ato"

Favoriti është njeriu ose ekipi që shihet se ka më shumë gjasa për të fituar. Në linjën e parave, një e preferuar zakonisht shënohet me një shenjë negative (-). I dobëti është atleti ose ekipi që shihet të ketë më pak gjasa për të fituar. Në linjën e parave, një i dobët simbolizohet gjithmonë me një shenjë plus (+) dhe do të paguajë më shumë para se shuma origjinale e rrezikuar nga një bast.

Kur dy skuadra janë aq afër për sa i përket cilësisë së lojës, saqë krijuesi i basteve vendos t'i vlerësojë ato me të njëjtat mundësi për të fituar ose humbur, loja quhet një lojë "e barabartë" ose "zgjedh "em". Bastorët do të merrnin të njëjtën shumë parash për një bast të suksesshëm në të dyja anët në një rrethanë të tillë. Nga ana tjetër, bastet pari-mutuel, shpesh i njohur si bast në pishinë, është një lloj i veçantë bastesh. Në vend që të vini bast kundër një krijuesi të basteve, ju jeni duke vënë bast kundër bastorëve të tjerë që po vënë bast në të njëjtin event.

Të gjitha bastet vendosen në një pishinë dhe grupi ndahet në mënyrë të barabartë midis atyre që bëjnë përzgjedhjen fituese. "Shtëpia", siç mund të mendohet, zbret një pjesë të vogël të të gjithë basteve totale. Kur bëhet fjalë për bastet pari-mutuel, shtëpia është ose një agjenci shtetërore ose një korporatë tregtare që ofron shërbime bastesh pari-mutuel.

Gjithçka në lidhje me shanset e basteve të garave me varka
Këshilla për bastet e garave me varka

Këshilla për bastet e garave me varka

Kur bëhet fjalë për bastet për sportet profesionale, çelësi është të bëni sa më shumë kërkime që të jetë e mundur përpara kohe. Ndërsa nuk ka asnjë siguri se ju do të fitoni bastin tuaj, ai do të jetë dukshëm rrisni shanset tuaja. Gara me varka është një aktivitet kompleks, që nënkupton se ka shumë për t'u marrë parasysh. Mund të jetë më mirë të filloni me varkën. Ju mund të shqyrtoni se si ai model i varkës ka ecur në të kaluarën, ose nëse është një varkë krejt e re, mund të hulumtoni ndërtuesin e saj dhe çfarë ata po kërkojnë të arrijnë.

Shumë do të mbështeten në konkurrencën për sa i përket marinarëve aktualë. Ju gjithmonë mund të ekzaminoni formën e mëparshme, por nëse është një garë e vetme, mund të kontrolloni nëse marinari nuk është mirë ose i lënduar së fundmi, nëse ka udhëtuar një distancë të madhe dhe mund të jetë i rraskapitur, etj. Nëse është një ngjarje e ekuipazhit, mund të kontrolloni të kaluarën e ekuipazhit, të shihni nëse ka ndodhur ndonjë ndryshim i minutës së fundit, e kështu me radhë.

Një ndikim tjetër i rëndësishëm është moti. Ju mund të jeni në gjendje të gjeni informacione se si u sollën ekuipazhet/detarët e mëparshëm në kushte të krahasueshme. Zgjedhja më e mençur që mund të bëni është të përpiqeni ta ndiqni sportin sa më afër që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, ju do të fitoni shumë njohuri pa u munduar, gjë që shpresojmë se do t'ju ndihmojë të vendosni shumë baste fituese.

Këshilla për bastet e garave me varka
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Ju duhet t'i menaxhoni fondet tuaja me mençuri për të shmangur humbjen e një shume të madhe parash menjëherë. Mbani mend, nuk duhet të luani kurrë më shumë para se sa jeni të gatshëm të humbni. Për të parandaluar humbjen e të gjitha parave tuaja menjëherë, ndani burimet tuaja. Nëse keni një seri të keqe, mos u përpiqni ta kompensoni duke rritur madhësinë e bastit tuaj. Ju ose duhet të vendosni një kufi për sasinë e parave që mund të depozitoni çdo muaj ose një kufi se sa para mund të humbni në një lojë të vetme.

Ju duhet të jeni në gjendje të kontrolloni emocionet tuaja dhe të kuptoni se kur të hiqni dorë. Kur jeni të pakënaqur, jeni më të prirur për të marrë vendime të nxituara, gjë që është katastrofike kur bëhet fjalë për lojërat e fatit. Mbani një kokë të qartë në çdo kohë dhe konsideroni plotësisht veprimin tuaj të ardhshëm.

Nëse gjërat po ju dalin jashtë kontrollit dhe dyshoni se po zhvilloni një varësi, merrni parasysh vetëpërjashtimin. Vetëpërjashtimi i ndihmon personat që po luftojnë me problemet e lojërave të fatit të bëjnë një pushim dhe të përqendrojnë jetën dhe paratë e tyre diku tjetër. Mund t'ju rilidhë me programe të tjera të komunitetit për t'ju ndihmuar në trajtimin e çështjes suaj të lojërave të fatit, si dhe t'ju ofrojë ndihmën që ju nevojitet nëse nuk jeni të qartë se si të menaxhoni hapat e mëtejshëm në rimëkëmbjen tuaj.

Kumar i përgjegjshëm