Futbolli Australian

Aussie Rules është forma e shkurtër e Rregullave Australiane të Futbollit, dhe siç sugjeron emri, e ka origjinën në Australi. Është një lojë jashtëzakonisht e popullarizuar që ka elemente të regbit, futbollit amerikan, futbollit britanik dhe basketbollit të mbështjellë të gjitha në një lojë. Rregullat Aussie është një lojë tepër e shpejtë në lëvizje që është emocionuese me mënyrat e ndryshme të kalimit të topit.

Loja është një opsion i njohur i basteve sportive për shkak të shumëllojshmërisë së basteve të disponueshme, duke përfshirë bastet live dhe bastet e së ardhmes. Me një sezon 23 javësh dhe playoff 4 javësh, ka shumë ndeshje për të bastuar.

Futbolli Australian
Gjithçka që duhet të dini rreth Rregullave të Futbollit Aussie

Gjithçka që duhet të dini rreth Rregullave të Futbollit Aussie

Aussie Rules luhet në një fushë në formë ovale me një top në formë ovale. Është një sport kontakti ku dy ekipe me 18 lojtarë secila synojnë të shënojnë gola ose prapa, dhe skuadra me më shumë pikë në fund fiton. Një lojë zgjat 80 minuta dhe përbëhet nga 4 tremujorë nga 20 minuta secila. Lojtarët pushojnë për 6 minuta në fund të tremujorit të parë dhe të tretë, dhe pushojnë për 20 minuta në pjesën e parë.

Duke shënuar

Zona e shënimit në çdo skaj të fushës përbëhet nga 4 shtylla, 2 shtylla të larta të brendshme dhe 2 shtylla të jashtme më të shkurtra. Një gol (me vlerë 6 pikë) shënohet duke e goditur topin përmes 2 shtyllave të brendshme në çdo lartësi. Një prapa (me vlerë 1 pikë) shënohet nëse topi goditet ndërmjet shtyllës së brendshme dhe shtyllës së jashtme.

Një prapa shënohet gjithashtu nëse topi shkon midis shtyllave të brendshme të portës që shtyhen nga ndonjë pjesë e trupit përveç këmbëve ose nëse godet një shtyllë porte ose kthehet nga një lojtar kundërshtar në portë. Rezultati tregon numrin e golave, prapambetjet dhe totalin e pikëve të shënuara.

Ndeshja

Ndeshja drejtohet nga një gjyqtar i cili hedh një monedhë për të përcaktuar se në cilin drejtim do të luajnë skuadrat. Gjyqtari e fillon lojën duke kërcyer topin në mes të sheshit qendror, të cilin secili ekip mund ta zotërojë.

Kur një lojtar merr topin në zotërim, ai duhet ta hedhë atë menjëherë duke e goditur me shkelm, duke e goditur me dorë (goditje me grushte ose goditje me dorë të hapur), ose duke vrapuar me të. Kur një lojtar vrapon me topin, ai duhet ta kërcejë topin çdo 15 metra. Lojtarët nuk lejohen të hedhin topin.

Trajtimi

Lojtarët që posedojnë topin mund të goditen ose të përplasen nga lojtarët kundërshtarë. Kur një lojtar goditet, ai duhet të heqë topin ose mund të ndëshkohet për 'mbajtjen e topit'. Goditja lejohet vetëm midis shpatullave dhe gjunjëve, sipër ose poshtë këtyre zonave do të rezultojë në një goditje dënimi, penallti në distancë ose pezullim.

Do të penalizohen gjithashtu edhe goditjet e rrezikshme të tilla si shtytja e një lojtari në shpinë ose ndërhyrja në shenjë (një lloj goditje e lirë). Lojtarët e kundërshtarit mund të bllokojnë kundërshtarët me duart e tyre ose duke përdorur të gjithë trupin e tyre.

Gjithçka që duhet të dini rreth Rregullave të Futbollit Aussie
A janë të ligjshme bastet në internet Aussie Rules?

A janë të ligjshme bastet në internet Aussie Rules?

Bastet Aussie Rules lejohen në çdo vend ku bastet me bazë tokësore dhe ato në internet janë të ligjshme. Bastet sportive në internet për rregullat e Aussie lejohen Australia me përjashtim të basteve online, ndryshe nga shumica e vendeve të tjera që e lejojnë atë.

Jo të gjitha shtetet në SHBA i kanë legalizuar bastet në internet, por aty ku e kanë bërë, një lojtar me siguri do të jetë në gjendje të vë bast mbi Rregullat e Aussie. Ndërsa bastet Aussie Rules mund të gjenden në shumë libra sportive, ka disa që nuk e përfshijnë atë. Pastaj janë vendet që ndalojnë lojërat e fatit si Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari, Brunei, Kina dhe të tjera.

Si të bastni në Rregullat e Aussie

basteshkruesi më i mirë në internet për Rregullat Australiane bastet janë bet365, e ndjekur nga 1xBet, 22BET, Unibet, Casumo dhe 10bet, të cilat të gjitha janë të sigurta dhe të sigurta. 1xBet ka shumë tregje librash me rregullat e Aussie për të zgjedhur, transmetime të drejtpërdrejta të ndeshjeve dhe ka në dorë të gjitha statistikat e ndeshjeve.

Edhe pse bastet e drejtpërdrejta janë të paligjshme në Australi, kompanitë në det të hapur ofrojnë baste në internet në lojë, ndryshe nga shumica e bastevënësve australianë që nuk e bëjnë këtë. Ka ende mundësi bastesh edhe pas përfundimit të sezonit në shtator, duke përfshirë kush do të fitojë sezonin e ardhshëm, kush do të jetë në 8 të fundit dhe tregjet e njohura të së ardhmes.

Aussie rregullon shanset e basteve

Rregullat më të njohura të Aussie shanset e basteve sportive janë një përhapje pikë dhe shanset e linjës së parasë. Këto baste parashikojnë se kush do të fitojë me cilin spread dhe kush do të fitojë lojën. Bastet e së ardhmes janë gjithashtu shumë të njohura me shanse më të larta të dhëna kur basti bëhet në fillim të sezonit. Një libërbërës i mirë sportiv i Aussie Rules në internet do të ofrojë një sërë të ardhmesh inovative. Bastet e së ardhmes janë të disponueshme gjatë gjithë vitit, duke përfshirë disa shanse propozimesh për të ardhmen.

A janë të ligjshme bastet në internet Aussie Rules?
Si vini bast për rregullat e Aussie?

Si vini bast për rregullat e Aussie?

Australianët i duan bastet dhe e kanë bërë këtë ligjërisht dhe ilegalisht për shumë vite. Me rritjen e faqeve të lojërave të fatit në internet, Akti Interaktiv i Kumarit 2001 u miratua për të rregulluar bastebërësit e sporteve në internet duke vendosur disa kufizime në atë që faqet mund të bëjnë ligjërisht.

Aussie Rules është një emër tjetër për Rregullat Australiane të Futbollit dhe është sporti më i popullarizuar deri tani në Australi që ka frekuentimin e katërt më të lartë në botë të një lige sportive vendase. Ai po fiton gjithashtu popullaritet në mbarë botën me rritjen e numrit të lojtarëve që vënë baste në këtë sport.

Procesi i përfshirë në si të bastni në sport, duke përfshirë Rregullat Aussie është shumë e thjeshtë. Lojtarët duhet së pari të zgjedhin një libër sportiv që u pëlqen dhe të hapin një llogari me ta duke ndjekur udhëzimet në ekran. Së dyti, ata do të duhet të financojnë llogarinë duke përdorur opsionet e disponueshme të pagesës. Së treti, lundroni te Rregullat Aussie (të njohura edhe si Futbolli Australian), zgjidhni një ndeshje, zgjidhni llojin e bastit dhe më pas konfirmoni bastin.

Si vini bast për rregullat e Aussie?
Llojet e basteve të Rregullave Aussie

Llojet e basteve të Rregullave Aussie

Ka qindra baste të ndryshme që mund të bëhen në ndeshjet e Aussie Rules. Më i popullarizuari deri më tani është Head to Head (bastet e linjës së parave) ku lojtarët vënë bast se cila skuadër do të fitojë ndeshjen. Bastet e linjës janë të dobishme kur skuadrat përputhen në mënyrë të pabarabartë dhe bastuesi mund të parashikojë nëse skuadra me aftësi të kufizuara do të fitojë me një numër të caktuar pikësh.

Bastet e marzhit janë gjithashtu shumë të njohura. Ky treg bastesh është vendi ku një lojtar zgjedh diferencën me të cilën një ekip do të fitojë, zakonisht midis 1-39, ose 40+ pikë.

Ka baste derivative të disponueshme ku lojtarët mund të vendosin baste, të tilla si bastet e linjës, në gjysmën ose një të katërtën e lojës. Mund të bëhen shumë baste propozimesh, duke përfshirë ekipin e parë që shënon, numrin e golave dhe prapavijën etj.

Bast live është gjithashtu shumë popullor, ku bastet mund të vendosen ndërsa ndeshja është në zhvillim e sipër. Bastet e së ardhmes mund të bëhen për ngjarjet e ardhshme të tilla si kush do të jetë fituesi i finales së AFL, cilët lojtarë do të fitojnë Medaljen AFL Brownlow, Medaljen AFL Coleman ose të jenë Ylli në Ngritje i AFL ndër të tjera.

Llojet e basteve të Rregullave Aussie
Aussie më të mëdha rregullon ngjarjet dhe turnetë

Aussie më të mëdha rregullon ngjarjet dhe turnetë

Deri tani ngjarja më e madhe në kalendarin e rregullave të Aussie është Liga AFL. Tetëmbëdhjetë ekipe konkurrojnë gjatë sezonit me 8 më të mirat që kualifikohen automatikisht për të Raundi Final i AFL dhe Finalja e Madhe e AFL. Është i vetmi turne profesionist për meshkuj në Aussie Rules që luhet në botë. Playoff-et zhvillohen gjatë 4 javëve në shtator dhe fituesit i jepet titulli premier.

Ka një tjetër turneun që zhvillohet çdo 3 vjet me ekipe amatore nga e gjithë bota, përveç Australisë, e quajtur Kupa Ndërkombëtare e Futbollit Australian. Një garë femrash amatore u zhvillua për herë të parë në vitin 2011. Ka edhe gara të tjera amatore ose gjysmë-profesionale që mbahen në mbarë botën, duke përfshirë në Australi.

Aussie më të mëdha rregullon ngjarjet dhe turnetë
Futbolli Aussie rregullon këshilla për bastet

Futbolli Aussie rregullon këshilla për bastet

Çdo bast sportiv i nënshtrohet fatit, por ka një sërë faktorësh që mund të merren parasysh për të përmirësuar shanset për të fituar. Hulumtimi i statistikave dhe mbajtja në hap me tendencat mund t'i japë një lojtari një avantazh kur vendos për një bast.

Për shembull, gjurmimi se si lojtarët individualë po performojnë mund të ndihmojë nëse një bastues dëshiron të vendosë disa baste propozimesh për lojtarë individualë. Gjithashtu, niveli i lëndimit dhe aftësisë individuale të anëtarëve të ekipit mund të ndikojë në performancën e ekipit të tyre në këtë lojë me ritëm furishëm. Mbajtja e informacionit më të fundit do ta ndihmojë padyshim një lojtar që të zgjedhë bastet në një mënyrë më të informuar.

Vlen gjithashtu të merret në konsideratë bastet për derivatet (bast në një çerek ose gjysmën e ndeshjes) pasi mund të gjenden disa linja të buta. Kjo është ajo ku njohuritë e një lojtari futen përsëri në lojë pasi të dish se cilën pjesë të lojës një skuadër luan më mirë mund të ndihmojë në marrjen e vendimeve më të mira të basteve.

Njohja e parashikimit të motit për një lojë të caktuar mund të ketë gjithashtu një ndikim në atë se kush ose për çfarë bastesh bast. Disa ekipe performojnë më mirë ose më keq në varësi të llojit të motit. Pastaj është avantazhi i terrenit vendas që mund të zbatohet për disa ekipe, ndërsa të tjerat mund të kenë një rekord më të favorshëm duke luajtur jashtë shtëpisë.

Futbolli Aussie rregullon këshilla për bastet
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Kjo kompani e vlerëson lojën e përgjegjshme si një prioritet numër një për të ndihmuar lojtarët të shijojnë përvojat e tyre dhe të qëndrojnë në kontroll. Shumë operatorë ofrojnë opsione për të ndihmuar në mbrojtjen e njerëzve si kufijtë e depozitave, kufijtë kohorë dhe vetëpërjashtimi.

Lojtarët mund të zgjedhin të vendosin një kufi në depozitat e tyre, i cili nuk duhet të jetë më shumë se sa lojtari mund të përballojë të humbasë. Kufiri mund të reduktohet në çdo kohë, por mund të rritet vetëm pas një afati kohor të rënë dakord paraprakisht.

Kufijtë kohorë gjithashtu mund të vendosen për të përcaktuar kohëzgjatjen e seancave të luajtjes ose si kujtesë për të bërë një pushim. Nëse një lojtar mendon se po shpenzon shumë kohë duke luajtur kumar, ai mund të zgjedhë të marrë pak kohë jashtë. Përsëri, afati kohor për këtë do të vendoset nga vetë lojtari. Mund të jenë rritje të ndryshme kohore nga 24 orë e lart në gjashtë muaj.

Ky opsion i vetëpërjashtimit mund të bëhet, me vendimin e tyre, i përhershëm kur llogaria e lojtarit mbyllet dhe çdo kontakt me operatorin ndërpritet. Operatorët u japin këto mjete lojtarëve të tyre për të ndihmuar në mbrojtjen e mirëqenies së tyre. Mbrojtja e lojtarëve është një përparësi kryesore e faqet e basteve online.

Kumar i përgjegjshëm