Fjalori i basteve në futboll: Një udhëzues i thjeshtë për kushtet e basteve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerIliana PetkovaFact Checker

Bastet e futbollit mund të duken pak konfuzë në fillim me të gjitha termat dhe frazat e tij unike. Ashtu si sporti ka gjuhën e tij, po ashtu edhe bastet. Por mos u shqetësoni, pasi të kuptoni bazat, bëhet shumë më e qartë dhe më e këndshme. Ky artikull ofron një fjalor të qartë dhe të drejtpërdrejtë për të ndihmuar njësoj të ardhurit dhe bastorët me përvojë. Ne do të zbërthejmë termat më të zakonshëm që do të hasni, në mënyrë që të mund të vini bast me besim. Le të fillojmë dhe të bëjmë bastet e futbollit më të thjeshta për të gjithë!

Fjalori i basteve në futboll: Një udhëzues i thjeshtë për kushtet e basteve

pas Krishtit

Akumulatori (Acca): Një bast që përfshin zgjedhjen e rezultateve të shumta. Të gjitha përzgjedhjet duhet të fitojnë që basti të jetë i suksesshëm.

Kundër përhapjes (ATS): Bast mbi një skuadër për të tejkaluar ose për të mos arritur një diferencë pikësh të vendosur nga krijuesit e basteve.

Ante-post: Bastet për ngjarjet shumë përpara, zakonisht duke iu referuar basteve gjatë sezonit ose ngjarjeve që janë javë ose muaj larg.

Handikap aziatik: Një formë bastesh që i jep një skuadre fillimin me kokë. Mund të eliminojë mundësinë e një rezultati barazimi.

Bankier: Një bast i konsideruar me shumë gjasa për të fituar.

Të dyja skuadrat për të shënuar (BTTS): Një bast për të dyja skuadrat për të shënuar të paktën një gol gjatë një ndeshjeje.

Shans i Dyfishtë: Një bast që ju lejon të mbuloni dy nga tre rezultatet e mundshme në një ndeshje futbolli - Fitim/Barazh, Humbje/Draw, Fitim/Humb.

Barazim pa bast (DNB): Bast mbi një ekip për të fituar, por nëse është një barazim, aksionet tuaja kthehen.

EH

Çdo rrugë (EW): E zakonshme në garat me kuaj, por mund të aplikohet në turne. Ju vini bast që një ekip ose të fitojë ose të vendoset (p.sh., të përfundojë në top 4).

Handikap evropian: Ndryshe nga Handicap Aziatik, kjo përfshin barazimet dhe i jep një skuadre një handikap me numër të plotë.

Golashënuesi i parë: Bast se cili lojtar do të shënojë golin e parë në një ndeshje.

Rezultati me kohë të plotë (1X2): Basti më i zakonshëm i futbollit. 1 përfaqëson ekipin vendas, X përfaqëson një barazim dhe 2 përfaqëson ekipin mysafir.

Golat Mbi/Nën: Bast nëse numri total i golave ​​të shënuar në një ndeshje do të jetë mbi ose nën një numër të caktuar.

Pjesa e parë/Koha e plotë (HT/FT): Bast për rezultatin në pjesën e parë dhe në fund të ndeshjes. Të dy parashikimet duhet të jenë të sakta për të fituar.

Handikap: Një metodë e përdorur nga krijuesit e basteve për të bërë një ngjarje të njëanshme të bëhet një propozim më tërheqës bastesh.

Kokë për kokë: Një bast se cila nga dy skuadrat do të përfundojë më lart në një ligë ose kompeticion.

IO

Bast në lojë: Bast për një ngjarje pasi të ketë filluar.

Shtroj: Bast kundër një rezultati të caktuar. Përdoret zakonisht në shkëmbimet e basteve.

Goditje e gjatë: Një bast me shanse të larta dhe një shans të ulët për të fituar.

Bast Ndeshje: Bast për rezultatin e një ndeshjeje.

Linja parash: E zakonshme në SHBA. Bast se cila skuadër do të fitojë, duke mos marrë parasysh shortin.

Shanset: Numrat e vendosur nga krijuesit e basteve që tregojnë sa gjasa ka të ndodhë një ngjarje. Ata tregojnë fitime të mundshme në krahasim me shumën e bastit. Shanset më të ulëta do të thotë shanse më të larta për atë rezultat. Ato mund të shfaqen në mënyra të ndryshme si 5/1, 6.00 ose -150.

Shanset Kundër: Shanset që janë më të mëdha se paratë çift (p.sh., 5/2 ose 3,50).

Shanset On: Shanset që janë më pak se paratë çift (p.sh., 1/2 ose 1,50).

I plotë: Bast për fituesin e një lige apo kompeticioni.

PW

Parlay: Një term tjetër për një akumulator.

Çmimi: Një term tjetër për shanset.

Bast Prop (Special): Bast për ngjarje specifike brenda një ndeshjeje (p.sh., një lojtar që do të ndëshkohet, një penallti që do të jepet).

Shtyni: Kur një bast rezulton në barazim. Shpesh ndodh në Handicap Aziatik kur rezultati përputhet me handikapin.

Kunj: Shuma e parave të bastit në një bast.

Trefishi: Një bast i vetëm për tre rezultate.

Bast me vlerë: Një bast ku shanset konsiderohen të jenë në favor të bastit.

Bast i pavlefshëm: Një bast që anulohet për çfarëdo arsye dhe basti kthehet.

Bast: Një tjetër term për një bast.

Ky fjalor mbulon termat parësorë që lidhen me baste futbolli. Është thelbësore që bastorët të njihen me këto terma për të kuptuar peizazhin dhe për të marrë vendime të informuara. Mbani mend, gjithmonë vini bast me përgjegjësi dhe mos vendosni kurrë më shumë se sa mund të përballoni të humbni.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi