Rezervimet më të njohura në Shtetet e Bashkuara

Bastet sportive online në SHBA janë rritur në lartësi të reja gjatë viteve të fundit. Të ardhurat e krijuara nga bastet sportive janë një tregues i mirë i popullaritetit në rritje të industrisë. Për shembull, bastet sportive gjeneruan më shumë se tre miliardë dollarë brenda dhjetë muajve të parë të vitit 2021.

Kjo ishte 230 për qind më shumë se sa ishte gjeneruar në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Disa shtete amerikane kanë përqafuar bastet sportive gjatë viteve të fundit, duke theksuar popullaritetin në rritje. Një nga arsyet kryesore pse bastet sportive në internet janë jashtëzakonisht të njohura në SHBA është se industria e sportit po lulëzon. Shumica e të rriturve kënaqen duke shikuar sporte, me vendin që pret disa nga ligat më të mira në botë.

Rezervimet më të njohura në Shtetet e Bashkuara
Bookmakers lokale kundrejt faqeve të basteve në internet në Shtetet e Bashkuara

Bookmakers lokale kundrejt faqeve të basteve në internet në Shtetet e Bashkuara

Kështu, tifozët mund të analizojnë lojërat në mënyrë kritike dhe të bëjnë parashikime të informuara mbi të cilat vendosin baste. Aksionet ndihmojnë për t'i bërë lojërat më interesante pasi tifozët kanë diçka për të fituar ose humbur në bazë të rezultateve të sporteve.

Një tjetër arsye kryesore për popullaritetin në rritje është rritja e aksesit në platformat e basteve në internet. Numri i faqeve të basteve sportive është mjaft i lartë, pothuajse të gjitha janë të aksesueshme përmes pajisjeve mobile. Pra, lojtarët mund të vendosin bastet e tyre në çdo kohë dhe nga kudo. Të ofruesit e basteve sportive në internet përdorni gjithashtu strategji efektive marketingu, të tilla si ofrimi i bonuseve falas, duke tërhequr edhe më shumë lojtarë.

Bookmakers lokale kundrejt faqeve të basteve në internet në Shtetet e Bashkuara
Lojërat e preferuara të lojtarëve të SHBA-së për të bastuar

Lojërat e preferuara të lojtarëve të SHBA-së për të bastuar

Sportet janë një pjesë e rëndësishme e kulturës amerikane. Qytetarët janë jashtëzakonisht mbështetës për të gjitha lojërat kryesore ku zakonisht vendosin baste. Megjithatë, sportet specifike dallohen nga pjesa tjetër për nga popullariteti, siç janë ato të theksuara më poshtë.

Futboll amerikan

Futboll amerikan është renditur si sporti më popullor i spektatorëve në SHBA. Liga më e njohur e futbollit amerikan është Liga Kombëtare e Futbollit (NFL), me 32 ekskluzivitete që konkurrojnë.

NFL zakonisht merr vlerësimet më të larta televizive nga të gjitha sportet në SHBA, veçanërisht gjatë Super Bowl. Liga gjithashtu ka frekuentimin mesatar më të lartë nga të gjitha ligat sportive në botë. Ligat e tjera të futbollit amerikan janë gjithashtu mjaft të njohura, duke përfshirë futbollin e kolegjit.

Basketboll

Basketbolli është një tjetër sport i njohur në Shtetet e Bashkuara, u shpik në 1891 në Springfield, Massachusetts. Liga më e mirë e basketbollit në vend është Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA). Sa i përket të ardhurave, NBA renditet në vendin e tretë. Basketbolli është gjithashtu sporti ekipor më i luajtur në SHBA kur merren parasysh nivelet amatore.

Bejsbolli

Bejsbolli ishte sporti i parë që u bë profesionist në SHBA. Aktualisht, niveli më i lartë i bejsbollit në botë është Major League Baseball, i cili zakonisht luhet midis fituesve të Ligës Kombëtare dhe Ligës Amerikane. Basebolli luhet profesionalisht prej shumë vitesh tashmë, duke tërhequr një numër të konsiderueshëm ndjekësish.

Lojërat e preferuara të lojtarëve të SHBA-së për të bastuar
Cilat janë mënyrat më të sigurta të pagesës në SHBA?

Cilat janë mënyrat më të sigurta të pagesës në SHBA?

Gjuajtësit në SHBA kanë një listë të gjerë të mënyrat e pagesës së basteve në internet në duart e tyre. Disa opsione të njohura pagese janë theksuar më poshtë.

Kartat e Kreditit dhe Debitit

Statistikat tregojnë se kartat e kreditit dhe të debitit janë opsionet më të përdorura të depozitave në internet. Arsyeja kryesore pas kësaj është se shumica e amerikanëve tashmë kanë karta krediti dhe debiti, duke e bërë atë zgjedhjen më të arritshme. Bërja e depozitave duke përdorur kartat e kreditit është gjithashtu mjaft e shpejtë dhe e lehtë. Përdoruesit duhet vetëm të fusin të dhënat e kartës dhe të konfirmojnë transaksionin.

Kuletat elektronike

Kuletat elektronike janë mjaft të njohura në SHBA. Ata lejojnë bastorët të tërhiqen ose të bëjnë depozita lehtësisht dhe nga çdo vend nëse mund të lidhen me internetin. Kuletat elektronike ofrojnë gjithashtu siguri të mirë kur respektohen të gjitha masat paraprake përkatëse.

Shërbimet e pagesave celulare

Apple Pay është një tjetër opsion që ka fituar popullaritet thelbësor kohët e fundit. Shërbimi i pagesave celulare i lejon lojtarët të bëjnë depozita, por nuk mbështet tërheqjet. Përdorimi i tij është i kufizuar për përdoruesit me pajisje iOS, që është një numër mjaft i mirë në SHBA. Përdoruesit e Android mund të përdorin Android Pay, i cili funksionon pothuajse në mënyrë të ngjashme me Apple Pay.

Cilat janë mënyrat më të sigurta të pagesës në SHBA?
Historia e basteve në SHBA

Historia e basteve në SHBA

Bastet sportive moderne në SHBA filluan në fillim të shekullit të 19-të. Në atë kohë, lojtarët vendosnin baste në garat me kuaj, që ishte sporti më popullor në vend. Në 1876, bejsbolli profesionist u krijua përmes Ligës Kombëtare.

Liga ndihmoi në shtyrjen e basteve sportive në ballë, në mënyrë që ato madje filluan të ndikojnë në lojërat. Ka pasur raste kur skuadrat kanë hedhur lojëra për shkak të lojërave të fatit. Për rrjedhojë, qëndrimi i përgjithshëm ndaj basteve sportive u bë i dobët. Njerëzit vendosnin baste sportive kryesisht vetëm për qëllime argëtimi.

Në fillim të shekullit të 20-të, bastet sportive filluan të rifitonin popullaritet. Më shumë sporte u shfaqën, gjë që kontribuoi në rritjen e popullaritetit. Vitet 1920 u bënë të njohura si Epoka e Artë e sportit. Basketbolli dhe futbolli i kolegjit përfunduan duke u bërë disa nga opsionet më të njohura të basteve sportive.

Veçanërisht, asnjë legjislacion specifik për bastet sportive nuk u miratua në SHBA gjatë asaj kohe. Ishte deri në vitin 1931 kur kumari u legalizua në Nevada. Të gjitha shtetet e tjera qëndruan të heshtur për këtë çështje. Dhe në vitin 1961, Akti Ndërshtetëror i Telit u miratua, duke detyruar bastet sportive të bëhen më të lokalizuara në shumicën e rajoneve. Las Vegas, Nevada, filloi të shihej si vendi i vetëm që lojtarët mund të bastnin ligjërisht për sportet.

Historia e basteve në SHBA
SHBA Bastet sportive në fund të shekullit të 19-të

SHBA Bastet sportive në fund të shekullit të 19-të

Bastet sportive nuk ishin një industri e madhe në SHBA deri në vitet 1970. Kjo ishte kur kongresi uli taksën e basteve sportive që duhet të paguanin bastesh. Më shumë shtete filluan gjithashtu legalizimin e basteve sportive. Lotaritë sportive gjithashtu filluan të bëhen të njohura në të gjithë vendin. Delaware, Oregon Sports Action dhe Montana ishin llotaritë më të njohura në atë kohë.

Në vitin 1992, u miratua Ligji për Mbrojtjen e Sporteve Profesionale dhe Amatore, duke ndaluar të gjitha format e basteve sportive. Kjo ishte me përjashtim të katër shteteve që kishin legalizuar tashmë lojërat e fatit. Akti kufizoi bastet sportive deri në vitin 2018 kur Gjykata e Lartë e rrëzoi atë.

SHBA Bastet sportive në fund të shekullit të 19-të
Bastet në ditët e sotme në SHBA

Bastet në ditët e sotme në SHBA

Industria e basteve sportive në SHBA tani duket shumë më ndryshe se sa disa dekada më parë. Faktori kryesor dallues ishte futja e basteve sportive online, e cila u shtri më tej në bastet celulare.

Tani është e mundur për këdo në vend mbi 18 vjeç të vë bast pothuajse në çdo sport profesional. Gjithçka që duhet është regjistrimi në një kazino në internet për një lojtar që të fillojë të bëjë baste në sport. Më shumë lojtarë kanë gjithashtu pajisje celulare të tilla si telefonat inteligjentë dhe tabletët, që do të thotë se ata mund të hyjnë lehtësisht në platformat e basteve sportive.

Rritje ka pasur edhe numri i shteteve që kanë legalizuar bastet sportive. Kjo do të thotë që lojtarët tani mund të vendosin bastet e tyre pa frikë. Aktualisht, 26 shtete kanë forma të ndryshme të tregjeve ligjore të basteve sportive. Ka gjithashtu qindra prezantues që tani lejojnë lojtarët amerikanë të regjistrohen dhe të bastojnë ligjërisht. Shumica e tyre janë në det të hapur, por disa janë me bazë brenda vendit.

E ardhmja e basteve sportive në SHBA

Bast në sporte të ndryshme ka më shumë se gjasa të vazhdojë të rritet në popullaritet në SHBA. Si fillim, më shumë shtete do të legalizojnë bastet në sport. Megjithatë, ka gjithashtu shanse që ligje të reja mund të futen për të kufizuar llojin dhe masën në të cilën lojtarët mund të bastojnë.

Kjo ka të ngjarë të ndikojë më së shumti në bastet në internet, duke pasur parasysh se mbi 90% e të gjitha basteve sportive bëhen përmes basteve online. Numri i prezantuesve që lejojnë lojtarët sportivë amerikanë të bashkohen dhe të bastojnë do të rritet për të përfituar nga popullariteti në rritje i basteve. Rritja e konkurrencës mund të çojë në një sërë veçorish novatore të ofruara nga rezervistët.

Bastet në ditët e sotme në SHBA
A janë të ligjshëm bastet sportive në SHBA?

A janë të ligjshëm bastet sportive në SHBA?

Bastet sportive u konsideruan të paligjshme në SHBA për shumë vite deri më 14 mars 2018. Kjo ishte kur Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara rrëzoi Aktin e Mbrojtjes së Sporteve Profesionale dhe Amatore të vitit 1992, duke i bërë të gjitha bastet sportive të paligjshme në të gjithë vendin.

Vendimi i Gjykatës së Lartë i bëri të ligjshme të gjitha lojërat e fatit sportiv në nivel federal. Shtetet ende kishin fuqinë për të vendosur nëse bastet do të lejoheshin në nivel shtetëror. Si rezultat, të 50 shtetet e ndryshme të SHBA kanë ligje të ndryshme të basteve sportive.

A janë të ligjshëm bastet sportive në SHBA?
Shtetet që lejojnë bastet sportive

Shtetet që lejojnë bastet sportive

Nevada

Nevada ishte shteti i parë që bëri të ligjshëm bastet sportive në SHBA. Ajo ka një histori të gjatë të lojërave të fatit dhe aktualisht është ende një nga destinacionet kryesore të lojërave të fatit në SHBA. Llojet e basteve të lejuara përfshijnë celularin dhe personalisht, pa ndalime të dukshme.

Delaware

Delaware legalizoi bastet me një lojë më 5 qershor 2018, por vetëm në vende të caktuara. Ai gjithashtu lejoi opsione të zgjeruara të basteve sportive në kazino të ndryshme të tjera me bazë tokësore dhe në internet. I vetmi kufizim i dukshëm është se lojtarët nuk mund të bastojnë në lojërat e ekipeve të kolegjit brenda shtetit.

New Jersey

Bastet sportive u bënë të ligjshme në New Jersey më 11 qershor 2018 kur Phil Murphey nënshkroi një faturë bastesh sportive që e mbështeti atë. Ligji lejon bastet sportive në celular dhe personalisht. Megjithatë, ligji i ndalon lojtarët të bastojnë në ekipet e kolegjeve dhe kolegjeve brenda shtetit ngjarje sportive dhe turne mbajtur në shtet.

Misisipi

Mississippi kishte miratuar tashmë ligje të reja për bastet sportive në 2017, edhe para vendimit të Gjykatës së Lartë. Megjithatë, rregullat e reja hynë në fuqi vetëm pas vendimit historik, më 1 gusht 2018. Ligji i lejon lojtarët të bëjnë baste sportive personalisht, pa dispozita të qarta për bastet online.

Virxhinia Perëndimore

Virxhinia Perëndimore ishte shteti i pestë që legalizoi bastet sportive të rregulluara në SHBA. Një projekt-ligj i ri u miratua në vitin 2018, i cili lejonte baste sportive personale dhe celulare. Projektligji shpalli gjithashtu Komisionin e Lotarisë së Virxhinias Perëndimore rregullatorin kryesor të basteve sportive.

Mexico ri

Nuk ka asnjë ligj specifik të miratuar në New Mexico për të legalizuar bastet sportive. Megjithatë, shteti i lejon të gjitha format e lojërave të klasës së tretë. Lojërat e klasës së tretë përfshijnë të gjitha bastet sportive dhe bastet pari-mutuel si ligje federale. Gjuajtësve u ndalohet të vënë baste në ekipet e kolegjeve brenda shtetit.

Pensilvania

Guvernatori Tom Wolf nënshkroi projektligjin e basteve sportive të Pensilvanisë në vitin 2017 si pjesë e një shtytjeje ligjore që përfshinte DFS dhe pokerin online. Projektligji hyri në fuqi menjëherë pas vendimit të Gjykatës së Lartë në vitin 2018. Personalisht dhe baste sportive në internet janë të dyja të ligjshme në shtet.

Shtete të tjera ku bastet sportive janë të ligjshme përfshijnë Rhode Island, Arkansas, Nju Jork, Iowa, Oregon, Indiana, Illinois, New Hampshire, Michigan, Montana, Kolorado, Washington DC, Tennessee, Virginia, North Carolina, Wyoming, Washington, Arizona, Jug Dakota, Konektikati dhe Dakota e Veriut.

Shtetet që lejojnë bastet sportive
Shtetet ku bastet sportive nuk janë të ligjshme

Shtetet ku bastet sportive nuk janë të ligjshme

Disa shtete të tjera janë në gatishmëri për legalizimin e basteve sportive. Bastet tashmë po zhvillohen ligjërisht në këto shtete, megjithëse ende nuk ka ligje të nënshkruara në lidhje me aktivitetet. Këto përfshijnë Maryland, Luiziana, Nebraska dhe Florida.

Disa shtete të tjera po shkojnë drejt legalizimit të basteve sportive bazuar në aktivitetet legjislative që janë vërejtur në vitet e fundit. Shtetet janë Oklahoma, Maine, Kentucky, Minnesota, Massachusetts, Missouri, Karolina e Jugut, Kansas, Ohio, Kalifornia, Hawaii, Georgia, Texas, Alabama, Vermont dhe Alaska.

Dy shtetet e vetme ku nuk janë bërë përpjekje për legalizimin e aktiviteteve të basteve sportive janë Idaho dhe Wisconsin.

Shtetet ku bastet sportive nuk janë të ligjshme
Pyetjet e shpeshta

Pyetjet e shpeshta

A janë të ligjshme bastet në sport në Shtetet e Bashkuara?

Në nivel federal, bastet sportive janë të ligjshme në SHBA. Megjithatë, ka disa shtete ku të gjitha llojet e basteve sportive janë ende të paligjshme.

A mund të bastojnë lojtarët amerikanë për sportet që nuk janë të njohura në vend?

Lojtarët amerikanë mund të bastojnë pothuajse në çdo sport që luhet profesionalisht kudo në botë. Gjithçka që ata duhet të bëjnë është të gjejnë një bastesh që ofron tregun sportiv në të cilin duan të bastojnë. Opsionet përfshijnë faqet e basteve në det të hapur që pranojnë bastorë amerikanë.

A ka një strategji për të fituar baste sportive?

Asnjë strategji nuk mund t'i garantojë asnjë lojtari që të fitojë një bast sportiv. Megjithatë, të shumta mund të përdoren strategji për të përmirësuar shanset e fitimit, shumica e të cilave rrotullohen rreth zgjedhjes së shanset e duhura.

A mund të bastojnë lojtarët në sport pas fillimit?

Faqet e ndryshme të basteve sportive në internet i lejojnë lojtarët të vendosin baste live deri në disa minuta para përfundimit të lojës. Megjithatë, kjo zakonisht nuk ofrohet për të gjitha lojërat, dhe shanset zakonisht ndryshojnë vazhdimisht gjatë gjithë lojës.

A humbin para lojtarët nëse një lojë braktiset para se të përfundojë?

Kjo zakonisht varet nga termat dhe kushtet e faqes së basteve të përdorura. Në shumicën e rasteve, bastet do të anulohen, përveç kur një autoritet kompetent lëshon një rezultat përfundimtar të lojës së braktisur.

Pyetjet e shpeshta