Gjithçka rreth Ice Hockey Odds

Si në çdo sport, ka dallime të caktuara kur shikojmë ligat dhe kupat që luhen. Kjo është veçanërisht e vërtetë për bastet në hokej dhe çfarë lige është, megjithëse nuk ka shumë prej tyre.

Kampionati Botëror i Hokejit tërheq 16 nga ekipet kombëtare më të mira në botë dhe yjet më të mëdhenj të këtij sporti i shohim shpesh pranë klubeve.

Një nga atraksionet kryesore në Lojërat Olimpike Dimërore sigurisht që është hokej. Rregullisht marrin pjesë ekipet kombëtare të Amerikës, Kanadasë, Suedisë, Finlandës, Zvicrës, Rusisë dhe vendeve të tjera që mund të mburren me suksesin e tyre.

Gjithçka në lidhje me shanset për hokej mbi akull, linjat e basteve dhe spread-et

Gjithçka në lidhje me shanset për hokej mbi akull, linjat e basteve dhe spread-et

Hokej mbi akull është ndoshta sporti më dinamik në botë pasi lojtarët fjalë për fjalë nuk ndalojnë kurrë së patinazhi në akull. Ajo që e bën shumë emocionues këtë sport është se skuadrat, nëse nuk janë stenografi, sulmojnë vazhdimisht portën e kundërshtarëve, gjë që nuk ndodh për shembull me futbollin.

Lojërat e hokejit në akull luhen në tre periudha nga 20 minuta ose gjithsej 60 minuta dhe kjo ndodh nëse loja nuk përfundon në barazim. Nëse ndodh, atëherë luhet një kohë shtesë prej pesë minutash dhe nëse fituesi ende nuk është vendosur, atëherë ka një gjuajtje penallti.

Detajet që e bëjnë hokejin në akull unik janë të shumta. Zëvendësimet fluturuese janë një prej tyre. Në hokej mbi akull ritmi i lojës është aq i shpejtë sa nuk ka ndalesa për zëvendësime, siç është rasti në futboll apo basketboll.

Ka edhe minuta penallti që në shumicën e rasteve janë 2 minuta por ndonjëherë edhe pesë. Goditjet e penalltisë nuk merren nga një pikë e caktuar, si p.sh. në futboll, por lojtari sulmues merr topin në mes të akullit dhe më pas sulmon portierin.

Sapo të hidhet top, gjithçka ndodh me një shpejtësi të jashtëzakonshme. Ndiqni ndeshjet live dhe jini gati të reagoni me një bast të mirë.

Gjithçka në lidhje me shanset për hokej mbi akull, linjat e basteve dhe spread-et
Linja e parave për hokej mbi akull dhe si të bastoni në hokej mbi akull

Linja e parave për hokej mbi akull dhe si të bastoni në hokej mbi akull

Kjo është mënyra bazë për të vënë bast në hokej mbi akull në të cilën ju duhet të zgjidhni ekipin që do të fitojë. Ju duhet të bëni një ndryshim midis linjës së parave me dy drejtime dhe linjës së parave me tre drejtime. Për shembull, nëse zgjidhni një fitues në 3 drejtime linjë parash dhe loja përfundon në barazim pas 60 minutave të rregullta, ju e keni humbur bastin tuaj edhe nëse skuadra juaj fiton në kohën shtesë ose pas gjuajtjes së penalltive.

Bast direkt për fituesin e ligës/kupës

Një lloj bastesh ku duhet të jesh më i duruar, sepse basti bazohet në atë se kush do ta fitojë kompeticionin në fund të sezonit. Në NHL, përveç Kupës Stanley që fitohet nga fituesi i ligës, ekzistojnë Konferenca Perëndimore dhe Konferenca Lindore si gara të veçanta dhe secila ka trofeun e vet në fund të sezonit.

Ju gjithashtu mund të vini bast se cila skuadër do të fitojë më shumë pikë në të gjithë sezonin - "Presidents Trophy"

Linja e parave për hokej mbi akull dhe si të bastoni në hokej mbi akull
Shpjegohen linjat e basteve për hokej mbi akull

Shpjegohen linjat e basteve për hokej mbi akull

Hokej mbi akull përhapur

Përhapja e hokejit mbi akull përfaqëson diferencën e golave midis dy skuadrave në fund të lojës ashtu si në çdo sport tjetër. Në hokej mbi akull, ky kufi është zakonisht -1.5 që do të thotë se nëse vendosni një bast në ekipin vendas, ai do të duhet të fitojë me dy gola diferencë në mënyrë që ju të fitoni bastin. Në të njëjtën kohë, nëse vendosni një bast në +1.5 për ekipin vizitues, ata do të duhet të fitojnë ose të humbasin me jo më shumë se një gol.

Linja e golit për hokej mbi akull

Shpesh, të sapoardhurit në bastet e hokejit zgjedhin këtë linjë, sepse është e lehtë për t'u kuptuar dhe nuk zgjidhni anët. Bookmakers vendosin mesatarisht 5.5 ose 6.5 gola për lojë. Ju jeni këtu për të vënë bast nëse të dyja skuadrat do të shënojnë më shumë ose më pak gola në krahasim me numrin e ofruar ose parashikimin e basteshkruesit.

Si të gjeni shanset më të mira të basteve për hokej mbi akull

Si në çdo sport tjetër, këshillat e basteve për hokej janë ndonjëherë një art i vërtetë. Domethënë, është e nevojshme të dihet se në cilat liga dhe skuadra duhet të përqendroheni, si dhe çfarë lloj investimesh duhet të bëni kur vini bast në hokej mbi akull.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të njihen të gjitha tregjet, si dhe se sa kuota të caktuara përfaqësojnë vlerë në raport me një pagesë të caktuar. Ky quhet vlerësimi i aksioneve, i cili mund të jetë vendimtar kur vendosni baste, por edhe kur përcaktoni se në cilat skuadra do të bastni. Ne besojmë se kjo është një nga njohuritë kryesore që duhet të keni për të qenë fitimprurës baste sportive.

Ju gjithashtu duhet të krahasoni jo vetëm shanset e basteve për hokej mbi akull, por linjat e dhëna të basteve për hokej mbi akull, pasi mund të ketë dallime të mëdha midis basteshkruesve më të mirë në internet dhe të tjerëve.

Shumë bastorë preferojnë bastet në vijën e golit dhe nuk janë të vetëdijshëm se ka shumë libra sportive në internet për hokej mbi akull që ofrojnë gjithashtu të bastojnë në totalin individual të shënuar nga një ekip i caktuar.

Një ndryshim tjetër është se disa libralidhës ofrojnë vetëm linjë parash me 3 drejtime, ndërsa ka nga ata që ofrojnë linjë parash me dy drejtime.

Shpjegohen linjat e basteve për hokej mbi akull
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset për hokej mbi akull

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset për hokej mbi akull

Hokej mbi akull është një sport dimëror që nuk luhet në çdo vend të globit, por ka tërhequr bastore nga e gjithë bota, madje edhe në vendet ku sporti nuk ekziston. Me kaq shumë fansa përreth, është e kuptueshme që bastet në internet për hokej mbi akull janë bërë kaq të njohura.

Është një nga sportet më të rangut në mesin e basteshkruesve. Ka aspekte të ndryshme që duhet të merrni parasysh kur zgjidhni hokejin e duhur në akull basteshkruesi më i mirë në internet.

Nëse jeni një adhurues i përgjithshëm i linjave të basteve për hokej mbi akull, duhet të shikoni shumë më larg sesa thjesht NHL. Ka shumë vende që kanë liga shumë cilësore si Rusia, Suedia, Finlanda, Danimarka, Republika Çeke dhe Gjermania.

Jo çdo libralidhës në internet ofron të gjitha këto gara, por patjetër që mund të gjenden në 1xBet, Betwinner, 22bet dhe Megapari.

Përveç garave, duhet të siguroheni që libralidhësi i hokejve në akull në internet ofron të gjitha linjat që ju nevojiten. Ju mund të gjeni patjetër më shumë se një linjë goli për lojë ose një përhapje që përfshin më shumë se -1.5 ose -2.5 opsione.

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset për hokej mbi akull
Këshilla dhe truket për shanset e basteve në hokej mbi akull

Këshilla dhe truket për shanset e basteve në hokej mbi akull

Pavarësisht nëse jeni fillestar apo keni përvojë bastesh, hokej është një sport i anashkaluar në shumë fusha. Por nuk duhen humbur specifikat e këtij sporti dhe bastet për të. Gjithçka që ju duhet është pak kërkues, lexim dhe njohje me termat.

Shumë kërkime kanë treguar se të preferuarit janë më të rëndësishëm në hokej sesa në sportet e tjera. Vetëm 41.2% e humbësve fituan në krahasim me bejsbollin për shembull ku fituan 42.5%. Duket si një ndryshim i vogël, por diferenca prej 1.3% bën një ndryshim të madh në fitimin e biletave.

Është gjithashtu interesante se si hokej nuk i kushton aq rëndësi nëse skuadrat luajnë në "akullin e shtëpisë" sa në sportet e tjera. Ka të bëjë me stadiumet, sepse lojtarët e hokejve janë mjaft të izoluar nga turma ndryshe nga sportet e tjera dhe kanë më pak shpërqendrime. Për NHL-në, raporti i fitoreve në shtëpi është 54.9% dhe raporti i fitoreve si mysafirë është 45.1%.

Rëndësia e portierit

Portierët në hokej mbi akull shpesh marrin një ditë pushimi, veçanërisht nëse ekipi i tyre ka pasur një sërë lojërash të suksesshme. Ndonëse ndoshta nuk ka aq rëndësi sa gjueti fillestar në bejsboll apo qendërmbrojtësi fillestar në futbollin amerikan, ndryshimi midis portierit fillestar të një ekipi dhe atij rezervë mund të jetë i rëndësishëm.

Pra, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje se cili portier do të fillojë ndeshjen përpara se të vendosni para në bast tuaj.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve në hokej mbi akull