Shanset e basteve

Në varësi të mënyrës se si i përdorni ato, shanset e basteve mund të jenë të nevojshme nëse jeni në baste inteligjente. Të mësosh se si të lexosh shanset dhe cilat janë shanset e mira dhe të këqija është një element thelbësor në baste. Më poshtë kemi krijuar një udhëzues gjithëpërfshirës mbi shanset brenda basteve. Një nga gjërat e para që duhet të mësojnë bastet e reja është të kuptojnë shanset e basteve sportive. Është një hap vendimtar pasi u mundëson lojtarëve të përcaktojnë sa gjasa ka të ndodhë një ngjarje dhe cilat mund të jenë shpërblimet e tyre të mundshme.

American Football Odds

Topi transferohet duke e mbajtur me vete (duke nxituar), ose duke hedhur dhe kaluar nga një anëtar i ekipit të tij në tjetrin (pasim). 

Trego më shumë...
Baseball Odds

Për çfarë është specifike bast bejsbolli është fakti që, zakonisht, nuk ka aq shumë linja sa për sportet e tjera si futbolli apo basketbolli. Shumica e basteve online të basteve të bejsbollit ofrojnë vetëm linjën e parave, spread-in dhe linjat mbi/nën.

Trego më shumë...
Basketball Odds

Duke pasur parasysh se, si të lexoni shanset e basketbollit është jashtëzakonisht e rëndësishme pasi ka shumë shanse të ndryshme dhe linjat. Nga linja e parave, shpërndarja e pikëve dhe pikët totale mbi/nën te bastet në tremujorë dhe gjysma të veçanta, e gjithë kjo është vetëm një pjesë e asaj që ofrojnë librat sportiv të basketbollit në internet.

Trego më shumë...
Biathlon Odds

Edhe pse është ende një sport për të cilin vetëm një numër i vogël lojtarësh vënë bast, biatlon në fakt është dëshmuar të jetë i shkëlqyer në praktikë për grumbullimin e biletave fituese, me mundësi të shumta të ndryshme për të fituar. Ashtu si çdo sport individual, ju zgjidhni një atlet për të cilin vini bast dhe ai ose ajo bëhet i preferuari juaj derisa të përfundojë gara.

Trego më shumë...
Boxing Odds

Boksi është një nga sportet më tërheqëse ndonjëherë. Ky sport ka miliona fansa në të gjithë botën. Është plot dramë, emocione dhe aksion që pak ngjarje sportive mund të ofrojnë. Ndryshe nga sportet e tjera, si futbolli, tenisi dhe basketbolli, boksi nuk ofron aq shumë linja bastesh. Mirëpo, kur bëhet një ndeshje e madhe boksi, shumë sportdashës e ndjekin me interes dhe po ashtu ka shumë persona që vënë baste për ndeshjet e boksit. 

Trego më shumë...
Cricket Odds

A e dini se kriket është sporti i dytë më i popullarizuar në botë? Sigurisht, vetëm statistikisht, sepse është popullor në Indi, Pakistan dhe vendet e Komonuelthit, gjë që nuk pasqyron tablonë e vërtetë të popullaritetit të këtij sporti.

Trego më shumë...
Football Odds

Futbolli, ose i njohur si futbolli në Amerikën e Veriut, është sporti më popullor globalisht. Duke pasur parasysh këtë, futbolli është gjithashtu më i popullarizuari kur bëhet fjalë për bastet sportive. Turnetë ndërkombëtare si Kupa e Botës FIFA, Euro, Copa America dhe UEFA Champions League janë ndër ngjarjet sportive më të ndjekura në botë, gjë që i bën ato shumë tërheqëse për bastet sportive. 

Trego më shumë...
Formula 1 Odds

Nuk është e vështirë të kuptosh pse Formula 1 është po aq emocionuese sot sa ishte në ditët e saj të lavdisë kur legjenda si Ayrton Senna dhe Michael Schumacher po drejtonin cirkun F1. Me makinat më të avancuara teknikisht në botë, që mburren me kulmin absolut të inxhinierisë dhe shkëlqimit të automobilave, nuk ka mungesë magjepsjeje. 

Trego më shumë...

Horse Racing Odds

Kuptimi i çmimit fillestar në bastet sportive
2022-09-14

Kuptimi i çmimit fillestar në bastet sportive

Shumë njerëz i duan bastet sportive, veçanërisht bastet sportive në internet. Është emocionuese, e lehtë dhe plot argëtim. Gjithashtu, këta njerëz që janë baste në sport mund të bëhen shumë më të pasur brenda natës nëse ata janë duke vënë baste në sporte fitimprurëse me fitime të mëdha. Është mirë të mësoni disa këshilla për bastet sportive përpara se ta bëni atë. Ky artikull fokusohet në çmimin fillestar në bastet sportive. Duhet një vështrim se çfarë është, si vendoset dhe kur të merret, ndër aspekte të tjera.

Një udhëzues i përputhur bastesh për fillestarët 2022
2022-08-03

Një udhëzues i përputhur bastesh për fillestarët 2022

Bastet e përputhura, të njohura edhe si 'gjuetia e bonusit', janë një formë unike e lojërave të fatit për lojtarët që kërkojnë të sjellin fitime pa rrezik duke shfrytëzuar ofertat e tyre. Ashtu si përpjekjet e tjera të lojërave të fatit si bastet sportive dhe luajtja e lojërave të kazinosë në internet, ai përfshin përdorimin e faqet më të mira të basteve në dispozicion. Megjithatë, ndryshe nga bastet e zakonshme, kumarxhinjtë nuk i kushtojnë fat ose përvojë. Në vend të kësaj, ata kanë nevojë vetëm për sa vijon për të fituar një fitim:

Tregjet kryesore të basteve Webbyslot në 2022
2022-06-15

Tregjet kryesore të basteve Webbyslot në 2022

Lajmet e fundit në qarqet e basteve sugjerojnë se Webbyslot ofron një numër mbresëlënës tregjesh bastesh. Webbyslot është në pronësi të SG International LP dhe është i regjistruar në Skoci, MB. Faqja e basteve u lançua në vitin 2018 dhe brenda pak viteve që ka funksionuar, tashmë ka bërë emër në konkurrencën e lartë baste sportive industrisë. Gama e tregut të basteve të Webbyslot mbetet një tërheqje kryesore midis bastorëve. Ky shkrim shqyrton disa nga tregjet kryesore të basteve të Webbyslot.

Cilat janë shanset e basteve sportive?

Cilat janë shanset e basteve sportive?

Mund të duket e çuditshme në fillim, por ky udhëzues për shanset e basteve duhet t'i ndihmojë lojtarët të kuptojnë. Me kalimin e viteve, metoda e basteve sportive që gjenerojnë shanse dhe linjat e basteve kanë ndryshuar në mënyrë dramatike.

Shfaqësit e mosmarrëveshjeve të shkollës së vjetër të Vegasit dominonin më parë tregun e basteve sportive, por shumë ka ndryshuar që nga prezantimi i librave sportiv në internet dhe rregullimi i mirë i softuerit dhe algoritmeve të basteve sportive.

Ajo që nuk ka ndryshuar është objektivi kryesor i vendosur nga librat sportiv që në ditët e para të basteve sportive: balancimi i veprimit në të dyja anët e një basti. Megjithatë, shanset nuk kanë për qëllim të pasqyrojnë probabilitetin e vërtetë dhe të saktë të secilës ngjarje.

Në fund të fundit, të bësh një bast kur mendon se ka një mospërputhje midis mundësisë reale të një ngjarjeje dhe probabilitetit të nënkuptuar të marrë nga një linjë bastesh, është një nga taktikat më të mira për të fituar një avantazh ndaj basteshkruesve tuaj online.

Është e rëndësishme të pranohet se qëllimi kryesor i mosmarrëveshjeve është të zvogëlojnë rrezikun e librit tuaj sportiv, jo të paraqesin një imazh të saktë (ose të mundshëm) të realitetit. - si menaxherët e rrezikut dhe parashikuesit ekspertë të sportit.

Qëllimi i mosmarrëveshjeve është të inkurajojë veprim të barabartë në të dy anët e një linje sportive. Idealisht, një libër sportiv do të merrte vëllim të ngjashëm bastesh në të dyja anët e një basti dhe do të përfitonte 5-10 për qind nga lëngu (ose 'vig') nëse fitojnë ose humbasin.

Cilat janë shanset e basteve sportive?
Shpjegohen shanset e basteve sportive

Shpjegohen shanset e basteve sportive

Të kuptuarit se si shanset në punën e basteve mund t'i ndihmojnë lojtarët të bëjnë baste më të mençura, të rrisin shanset e tyre për të fituar dhe kështu të përforcojnë kënaqësinë e lojës.

Shanset janë gjithashtu të rëndësishme për faqet e basteve pasi balancon të dyja anët e një basti, që do të thotë se shtëpia ende merr detyrimin e saj.

Për të përfituar nga bastet sportive, duhet të kuptoni ndryshimin midis probabilitetit dhe probabilitetit. Shanset nuk janë gjithmonë një përfaqësim i drejtpërdrejtë i mundësive që diçka të ndodhë ose të mos ndodhë, edhe pse të dyja janë në thelb të lidhura.

E thënë thjesht, probabiliteti në bastet sportive është subjektiv. Kur bëhet fjalë për parashikimin e rezultatit të mundshëm të një loje, si bastorët ashtu edhe lojtarët online do të kenë këndvështrime të kundërta.

Probabilitetet në përgjithësi variojnë nga 5% në 10%, ku disa raste janë më të vogla dhe të tjera më të mëdha. Bërja e vlerësimeve të sakta në lidhje me probabilitetin e një rezultati dhe më pas vlerësimi nëse shanset e atij rezultati ofrojnë vlerë bastesh, janë çelësi për bastet e suksesshme sportive.

Shpjegohen shanset e basteve sportive
Si funksionojnë shanset e basteve sportive?

Si funksionojnë shanset e basteve sportive?

Pra, si funksionojnë shanset e basteve? Shuma e paguar për bastet fituese përcaktohet nga shanset e basteve sportive. Kjo është arsyeja pse ato zakonisht quhen si "çmimi i bastit"

Një bast mund të ketë ose një koeficient në ose kundër çmimit. Shanset nënkuptojnë se fitimet e mundshme janë më të vogla se ato që u vendosën dhe shanset kundër do të thotë se shuma që mund të fitojnë bastorët do të jetë më e madhe se ajo që kanë fituar.

Ju ende do të fitoni para nëse fitoni një shanse në bast sepse depozita juaj fillestare është kthyer, por do të duhet të rrezikoni më shumë se sa prisni për të fituar. Për shkak se ata kanë më shumë gjasa të fitojnë, favoritët e mëdhenj janë shpesh në mosmarrëveshje. Kur një kumar ka një shans më të lartë për të humbur sesa për të fituar, ai quhet shanse kundër.

Edhe shanset për para janë të mundshme. Një bast fitues i barabartë me para do të paguajë shumën e saktë të bastit plus shumën fillestare. Si rezultat, ju keni dyfishuar në mënyrë efektive paratë tuaja. Mos harroni se sa më të larta të jenë shanset, aq më pak gjasa do të fitojë një kumar, por aq më i lartë është pagesa.

Si funksionojnë shanset e basteve sportive?
Kuptimi i llojeve të shanseve të basteve sportive

Kuptimi i llojeve të shanseve të basteve sportive

Formati i parazgjedhur i koeficienteve mund të ndryshojë në varësi të rajonit. Sajtet e lojërave të fatit, nga ana tjetër, e bëjnë këtë të lehtë duke akomoduar me padurim lojtarët që duan një strukturë të ndryshme shanse, duke i lënë ata të përshtatin formatin e shaneve në formatin me të cilin janë mësuar. Disa nga faqet më të mira të basteve madje ofrojnë një larmi llojesh shanse.

Formatet e koeficienteve të basteve sportive që do të shqyrtojmë janë më të zakonshmet në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë - Shanset e parave, dhjetore dhe fraksionale.

  • Shanset e linjës së parave janë më të njohurat në Amerikë dhe të punojnë ndryshe për të preferuarit e turmës dhe të dobëtit.
  • Shanset thyesore janë gjithashtu të njohura shpesh si shanset britanike, shanset në MB ose shanset tradicionale.
  • Shanset dhjetore konsiderohen të jenë formati më i lehtë i basteve për t'u kuptuar. Është më i popullarizuari në Evropë, Kanada dhe Australi, por shumica e librave sportiv të basteshkruesve ofrojnë opsionin për të shfaqur shanset në formatin e koeficienteve dhjetore.
Kuptimi i llojeve të shanseve të basteve sportive
Si të lexoni shanset e basteve?

Si të lexoni shanset e basteve?

Nëse nuk jeni të sigurt për atë që shihni kur shikoni shanset e basteve, atëherë nuk mund të gjeni me saktësi vlerën në tregjet e basteve, gjë që është çelësi i suksesit në bastet sportive.

Shanset amerikane

Shanset amerikane janë mjaft të ndryshme nga formatet e tjera të basteve pasi zakonisht nxjerrin në pah një të preferuar dhe një të dobët.

Shanset për të fituar palën e preferuar zakonisht do të shfaqen me shenjën ' - '. Numri pranë tij tregon se sa një bast do të duhet të vërë bast që ata të fitojnë 100 dollarë.

Shifra e lojtarit të dobët do të renditet me një shenjë '+', e cila tregon se sa do të fitojë një lojtar nëse vendos 100 dollarë.

Për shembull, Skuadra A është favorit për të fituar ndeshjen e së dielës me koeficient -110. Nëse bastorët vendosin një bast 110$ në Ekipin A, ata do të marrin 100$ dhe do të marrin mbrapsht bastin e tyre prej 110$, për një total prej 210$ në pagesa.

Në rastin e lojtarëve të dobët, le të themi se një lojtar i vuri 100 dollarë Ekipit B me shanse +240. Nëse Skuadra B fiton lojën, ata do të marrin 240 dollarë plus bastin origjinal prej 100 dollarësh. Kjo jep një pagesë totale prej 340 dollarë.

Shanset thyesore

Këto shanse përfaqësojnë shumën neto që do të marrë lojtari i bastit nëse fiton pas faktorizimit të aksioneve të tyre.

Për ta ilustruar, le të themi se ndeshja e së premtes mbrëma ndërmjet ekipit A dhe ekipit B ka respektivisht 5/1 dhe 1/5. Nëse një bastdhënës paguan $5 në Skuadrën A dhe ata dalin fitimtarë, ne marrim $5 dhe shumëzojmë me pesë, i cili është numëruesi i gjasave.

Prandaj, basti i tyre për Ekipin A do t'ju fitojë 25 dollarë plus bastin tuaj origjinal prej 5 dollarësh - një pagesë totale prej 30 dollarësh.

Një bast në Skuadrën B me shanse 1/5, nga ana tjetër, do të kthejë vetëm 1$ për çdo 5$ të vendosur. Kjo korrespondon me një pagesë totale prej $6 për një aksion prej $5.

Shanset fraksionale përdoren më së shpeshti në garat me kuaj. Pra, nëse një lojtar bast 50 dollarë në Noble Feet me 20/1 dhe Noble Feet fiton, ata do të marrin bastin tuaj origjinal të shumëzuar me shanset, që është 50 herë 20. Prandaj, ata do të fitojnë 1000 dollarë në bast tuaj plus bastin prej 50 dollarësh për një pagesë totale prej 1150 dollarë.

Shanset dhjetore

Shanset dhjetore janë shanse bastesh më të drejtpërdrejta se dy të tjerat. Shifra e treguar për shanset dhjetore është shuma e saktë që do të paguhet nëse basti është fitues. Supozoni se lufta të shtunën në mbrëmje ka 2.0 shanse për Luftëtarin A dhe 5.5 për Luftëtarin B.

Nëse një lojtar bast 100$ në Fighter A dhe ai fiton, 100$ do të shumëzohen me shanset, në këtë rast, 2.0. Prandaj, fitimet dhe pagesa totale e tyre do të jetë 200 dollarë. Nëse ata vënë bast në Fighter B me të njëjtën shumë, ata fitojnë një pagesë totale prej $550.

Si të lexoni shanset e basteve?
Shanse të ndryshme sportive

Shanse të ndryshme sportive

Në teori, shanset mund të shfaqen në çdo format, pavarësisht nga loja. Megjithatë, në fakt, vendndodhja e audiencës së synuar do të ketë një ndikim.

Për shkak se popullsia e shikuesve është kryesisht e bazuar në Shtetet e Bashkuara, shanset e NFL do të shfaqen pothuajse gjithmonë (të paktën fillimisht) në formatin amerikan.

Shanse të ndryshme sportive
Si të lexoni shanset e futbollit

Si të lexoni shanset e futbollit

Futbolli është një nga sportet më të njohura për të bastuar në Mbretërinë e Bashkuar, me bastorët që shpenzojnë 40% të të gjitha parave të vendosura në lojën e bukur.

Një numër i madh ndeshjesh ka mbështetur rritjen e industrisë, duke lejuar bastuesit të luajnë në një gamë të gjerë tregjesh, me shumë faqe bastesh që ofrojnë promovime unike dhe shanse konkurruese.

Gjëja e parë që duhet kuptuar është se në futboll nuk ka baste të garantuara. Lojtarët mund të bëjnë sa më shumë kërkime që duan dhe të dinë gjithçka që duhet të dinë për një lojë, megjithatë një rezultat surprizë është ende i mundur.

Kjo është arsyeja pse lojtarët duhet të përdorin njohuritë e tyre të basteve të futbollit për të zgjedhur lojën dhe për të vënë bast në të cilin duan të bastojnë. Bastet më të thjeshta, të tilla si tregjet e basteve të ndeshjes ose golashënuesve, dhe ato me rrezik më të ulët, të tilla si Draw No Bet, do t'u përshtaten më mirë bastorëve më pak me përvojë.

Bastorët duhet të luajnë vetëm në ligat dhe skuadrat me të cilat janë njohur, përndryshe rrezikojnë të humbasin para sepse nuk mund të jenë të sigurt nëse basti ka vlerë.

Për shembull, një tifoz futbolli që ndjek nga afër Premier League, do të ishte më mirë të vinte bast në atë ligë me të cilën janë njohur dhe jo në një ligë me të cilën nuk janë të njohur diku tjetër në botë.

Tani ka shumë statistika të disponueshme në faqet falas për çdo lojtar që mund t'i shikojë, të cilat mund t'i ndihmojnë ata të kuptojnë disa nga tregjet më të sakta të mbështetjes që janë tani të disponueshme në të gjithë shumë rezervistë.

Si të lexoni shanset e futbollit
Si funksionojnë shanset e kriketit

Si funksionojnë shanset e kriketit

Shanset e basteve të kriketit janë në qendër të gjithçkaje që ka të bëjë me bast kriketi, dhe është e pamundur të jesh i suksesshëm në baste pa kuptuar se cilat shanse funksionojnë bastet.

Ndeshjet e kufizuara janë lojëra të drejtpërdrejta kokë më kokë, ndërsa ndeshjet testuese kanë potencial për një barazim. Shanset janë në thelb një paraqitje numerike e probabilitetit të një ngjarjeje të caktuar bazuar në bastet e mëparshme.

Nëse bastorët luajnë kundër opinionit popullor, shanset e tyre janë të pakta, por ata do të fitojnë shumë para nëse janë të saktë,

Është një rregull i madh që bastorët duhet të bastojnë vetëm në ekipet me të cilat janë njohur; përndryshe, ata rrezikojnë të humbasin para pasi nuk e dinë nëse basti vlen diçka.

Si funksionojnë shanset e kriketit
Kuptimi i gjasave të garave me kuaj

Kuptimi i gjasave të garave me kuaj

Mos harroni se shanset e një kali për të fituar, si dhe shuma e parave që duhet të paguhen nëse dhe kur fiton, përcaktohen nga probabiliteti.

Shanset tradicionale u japin bastorëve një shans për të parë se çfarë lloj shansi përqindje i jep një kompani bastesh në internet ose industria në tërësi për një kalë, ndryshe nga sistemi pari-mutel, ku pagesat vendosen në thelb nga vetë lojtarët në tërësi bazuar në mënyrën se si shumë para janë në pishinë dhe sa baste për çdo kalë janë vënë.

Për shembull, një kalë 5-1 mund të mos duket si një gjuajtje e gjatë në shikim të parë, por shumëzojeni atë me një aksion standard prej 1$ dhe ndani 100 me atë numër. Si rezultat, pjesëtimi 100 me 6 i jep këtij kali një shkallë suksesi prej më pak se 17%.

Në garat me kuaj, një shans 17 për qind për të fituar nuk është i tmerrshëm; le ta pranojmë, mund të ketë 20 vrapues në fushë dhe secili do të kishte vetëm 5% shanse për të fituar nëse do të ishin të gjithë të barabartë.

Sidoqoftë, mbani në mend se nëse shanset e një kali nënkuptojnë se ai ka 17 përqind shanse për të fituar, ai gjithashtu ka një probabilitet prej 83 përqind për të humbur, kështu që bastorët duhet të mbajnë aksionet të arsyeshme dhe numrat në anën e tyre.

Kuptimi i gjasave të garave me kuaj
Si funksionojnë shanset e UFC

Si funksionojnë shanset e UFC

Shumica e koeficienteve të basteve sportive shfaqen në të njëjtën mënyrë. Shenja minus (-) tregon favoritin, ndërsa shenja plus (+) përfaqëson të dobëtin. Lojtarët do të vërejnë gjithashtu se shumica e shanset janë llogaritur në bazë të basteve 100$.

Nëse lojtarët shohin +110 ose -110, kjo do të thotë se vig - shuma e mbledhur nga libralidhësi - është 10 dollarë. Librat sportive duhet të bëjnë një fitim për të qëndruar në biznes, kështu që lëngu zakonisht është midis 5 dhe 10 dollarë.

Për shembull, Lojtarët e UFC-së mund të shohë shanse për një përballje midis Conor McGregor dhe Khabib Nurmagomedov në koeficientët +125 dhe -155, respektivisht.

Nëse do të vendosnin bast për favoritin, do të duhej të vendosnin bast 155 dollarë për të fituar 100 dollarë. Në të kundërt, nëse lojtarët vënë bast për lojtarin e dobët (McGregor), ata duhet të paguajnë vetëm 100 dollarë për të fituar 125 dollarë.

Luftëtarët më të mirë të UFC-së janë të ndryshëm, por pavarësisht se sa i shkëlqyer është një luftëtar, ata të gjithë kanë pika të forta dhe të meta. Këto janë të dukshme në stilin e luftimit të luftëtarit. Bastorët duhet të marrin kohë për të studiuar qasjet e ndryshme të secilit luftëtar dhe mënyrën se si ata ndërveprojnë me njëri-tjetrin.

Ndërsa një luftëtar zakonisht mund të kontrollojë ritmin e një ndeshjeje, shfaqja e një defekti të pambrojtur kundër kundërshtarit të gabuar mund të rezultojë në një humbje shkatërruese për një favorit dhe të paguajë një bast të bukur të dobët.

Si funksionojnë shanset e UFC