Rezervimet më të njohura në Serbia

Serbët kanë vënë baste për lojërat e fatit për një kohë të gjatë, duke shkuar deri në kohën e luftës. Forma më e hershme e basteve filloi me turistët që vizitonin Republikën Federale të Jugosllavisë. Shumë ndryshime kanë ndodhur dhe kumari ka evoluar gjatë dekadës së fundit me ardhjen e faqeve serbe të basteve sportive.

Veprimtaria është e ligjshme dhe e rregulluar nga shteti. Ofrues të shumtë kanë hapur bastevënës të rinj serbë ku lojtarët gëzojnë promovime ekskluzive si bonuse të mirëseardhjes. Bastet celulare i kanë bërë gjërat më të lehta në Serbi pasi u mundësojnë lojtarëve të vendosin baste sportive nga shtëpia, puna ose kur janë në lëvizje për sa kohë që ka akses në internet.

Rezervimet më të njohura në Serbia
Flag

Më të mirat Baste Sportive në Serbia

al Country FlagCheckmark

1xBet

al Country FlagCheckmark
SerbiaDeri në 100 dollarë në depozitën e parë
Shfaq më pakShfaq më shumë
Luaj tani
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve

1xBet funksionon që nga viti 2007. Filloi si një faqe interneti bastesh në Evropën Lindore dhe shpejt fitoi popullaritet. Që atëherë, kazinoja ka zgjeruar ndjeshëm bastet e saj në internet.

Serbia100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit

Duke marrë parasysh që Betwinner sapo u hap për biznes në 2018, rritja e shpejtë e kompanisë është mjaft befasuese. Edhe nëse nuk janë ende ndër prodhuesit më të mirë të basteve në treg, ata po përparojnë me shpejtësi në atë drejtim.

SerbiaDeri në 300 dollarë
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive

22Bet është një shtesë relativisht e fundit në tregun evropian të lojërave. Që nga viti 2018, ofruesi i lojërave të fatit është rritur ndjeshëm, duke arritur një numër tregjesh të ndryshme në mbarë botën dhe duke zgjeruar bazën e klientëve. Kompania është e ndërtuar mbi baste sportive, por gjithashtu pret një shumëllojshmëri produktesh të tjera. Lojtarët mund të lidhen me lojërat e kazinosë në internet si lojëra elektronike dhe tavolina, përveç basteve në sport.

Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Gama e jashtëzakonshme e Lojërave Esport
 • Shumëllojshmëri e madhe e sporteve
 • Promovime dhe bonuse me vlerë të lartë
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Gama e jashtëzakonshme e Lojërave Esport
 • Shumëllojshmëri e madhe e sporteve
 • Promovime dhe bonuse me vlerë të lartë

Loot.bet është një ofrues i besuar i basteve sportive, që ofron një platformë miqësore për përdoruesit me një përzgjedhje gjithëpërfshirëse të opsioneve sportive dhe basteve. Me fokus në inovacionin dhe kënaqësinë e klientit, Loot.bet është bërë një emër i njohur në botën e basteve sportive, duke u ofruar lojtarëve një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të vendosur bastet e tyre.

Shfaq më pakShfaq më shumë
Shfaq më pak
Shfaq më shumë

  Mystake është një ofrues i besuar i basteve sportive, që ofron një platformë miqësore për përdoruesit me një përzgjedhje gjithëpërfshirëse të opsioneve sportive dhe basteve. Me fokus në inovacionin dhe kënaqësinë e klientit, Mystake është bërë një emër i njohur në botën e basteve sportive, duke u ofruar lojtarëve një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të vendosur bastet e tyre.

  SerbiaBast javor falas në tenis
  Shfaq më pakShfaq më shumë
  • Temë e butë
  • Kazino fituese e çmimeve
  • Lojëra elektronike ekskluzive
  Shfaq më pak
  Shfaq më shumë
  • Temë e butë
  • Kazino fituese e çmimeve
  • Lojëra elektronike ekskluzive

  Megjithëse zoti Green filloi të ofrojë baste sportive vetëm në pranverën e vitit 2016, kompania tashmë ka arritur një popullaritet të madh mes lojtarëve të fatit, veçanërisht atyre në vendet evropiane. Për t'u ofruar konsumatorëve një përvojë bastesh më të individualizuar, operatori i basteve ka krijuar një partneritet me zhvilluesin e softuerit Kambi, i cili ndodhet në Maltë.

  Në varësi të faqes së bastebërësit sportiv, lojtarët do të gjejnë një sërë tregjesh për të vendosur aksionet e tyre. Një nga opsionet e preferuara për lojtarët serbë janë bastet sportive live. Për të përparuar më shpejt, ata që kërkojnë faqet më të mira do të gjejnë disa nga librat më të mirë në këtë platformë.

  Por është e këshillueshme që të kontrolloni komentet dhe të krahasoni ofertat e faqes përpara se të zgjidhni një të tillë. Për arsye sigurie, është mirë të shqyrtohet nëse vendi i zgjedhur është i licencuar dhe nëse ka tregjet dhe ngjarjet e dëshiruara sportive. Një konsideratë tjetër e rëndësishme është mënyra e pagesës.

  Section icon
  Historia e basteve në Serbi

  Historia e basteve në Serbi

  Edhe pse historia e basteve të Serbisë shtrihet në Luftën e Dytë Botërore, shkalla e parë e basteve legale filloi në vitin 1964 kur Serbia ishte pjesë e federatës socialiste të Jugosllavisë. Në ato ditë, ligji federal i konsideronte lojërat klasike dhe speciale të zgjedhura si dy aktivitete të ndryshme.

  Lojëra të veçanta të zgjedhura ofroheshin në kazinotë që synonin vetëm turistët. Vendasit nuk u lejuan të luanin të tillë. Dhe kështu, ata mund të merrnin pjesë vetëm në lojërat klasike të zgjedhura. Të gjithë operatorët e basteve duhej të kërkonin miratimin e qeverisë.

  Sektori i lojërave të fatit në vend që atëherë është rritur në një industri fitimprurëse dhe të rregulluar. Ajo luan një rol të rëndësishëm në rritjen e industrisë së turizmit. Kur Serbia fitoi pavarësinë, të gjitha ligjet e basteve u lehtësuan në mënyrë që të gjithë të mund të luanin lojëra kazino dhe baste sportive lirshëm. Megjithatë, një krizë ekonomike bëri që shumë shtëpi lojrash të falimentuan.

  Në vitin 2000, u miratua një dekret i ri për të bërë monopolin shtetëror mbikëqyrës të operacioneve të basteve në të gjithë vendin. Më pas, një projekt-ligj legjislativ u propozua në 2004 për të ndarë bastet në katër klasa dhe për të njohur bastet online për Lotarinë Shtetërore. Ligji u miratua zyrtarisht në 2005.

  Historia e basteve në Serbi
  Bastet në ditët e sotme në Serbi

  Bastet në ditët e sotme në Serbi

  Nga viti 2005 deri në 2010, bastet sportive online ishin thjesht një çështje e kontrolluar nga shteti; shumë lojtarë vendas u detyruan të regjistroheshin te ofruesit jashtë shtetit. Për fat të mirë, Autoriteti i Lojërave të Lojërave, në bashkëpunim me Ministrinë e Financave, filloi dhënien e licencave për operatorët privatë në vitin 2011.

  Pati një rritje të lojërave të fatit në internet dhe një përhapje të lojërave të tilla si lojëra elektronike dhe bingo. Taksat dhe tarifat e licencimit nga këto aktivitete arritën në miliona të ardhura për qeverinë dhe industria u rrit.

  Sot, 40% e të ardhurave nga bastet shfrytëzohen nga Kryqi i Kuq i Serbisë. Të gjithë operatorët e licencuar paguajnë taksën e lojërave të fatit (5%), por bastet sportive të parregulluara janë të zakonshme në vend. Kompanitë serbe të basteve përballen me një problem real me mbrojtjen e vogël, por ligjvënësit po punojnë drejt zgjidhjeve efektive.

  Si rezervistët tokësorë ashtu edhe ato online, përveç lotarisë së monopolizuar, mbikëqyren nga Administrata e Lojërave të Fatit. Shumë njerëz nga Serbia vënë baste për sportin sot. Ekzistojnë vetëm disa site vendase të basteve sportive dhe shumica e lojtarëve preferojnë bastevënës të licencuar ndërkombëtarë.

  Ndërsa hyjnë në faqet e huaja të lojërave të fatit, lojtarët nuk kanë nevojë për një VPN sepse ato sajte nuk janë të censuruara. Qytetarë të tjerë provojnë fatin në pikat fizike të basteve të përhapura në të gjithë vendin. Ata gjithashtu luajnë shortin e Državna Lutrija Srbije, monopoli shtetëror.

  Bastet në ditët e sotme në Serbi
  E ardhmja e basteve në Serbi

  E ardhmja e basteve në Serbi

  U spekulua se Serbia po shqyrtonte rregullimin e mëtejshëm të tregut të basteve online në vitin 2014. Pavarësisht kësaj, ende nuk ka asnjë tregues për këtë. Gjithçka duket se është ashtu siç ishte me disa site lokale bastesh dhe platforma të shumta në det të hapur. Serbia aplikoi për anëtarësim në Bashkimin Evropian në vitin 2009 dhe pritet të jetë anëtare e BE-së deri në vitin 2025.

  Siç pritej, kjo do të sjellë shumë ndryshime në juridiksionin e lojërave të fatit, ku basteshkruesit e licencuar të BE-së do të lejohen të ofrojnë shërbimet e tyre lirisht për serbët. Në vitin 2020, ligjet me të vërtetë u ndryshuan për t'iu përshtatur direktivave të BE-së. Kompanitë private tani mund të marrin licenca lokale, por marrin përgjegjësi sociale në promovimin e basteve dhe eliminimin e trukimeve të ndeshjeve.

  Edhe pse asnjë libër sportiv ndërkombëtar nuk ka marrë licencë lokale, askush nuk është ndjekur penalisht deri më tani për akses në këto faqe. Do të kishte kuptim nëse qeveria serbe do t'u jepte licenca zonave në det të hapur për të funksionuar lirisht në të ardhmen. Do të jetë një hap gjigant, veçanërisht në krahasim me shumë vende evropiane.

  Vendi është në drejtimin e duhur për të bërë baste sportive në internet punojnë për tifozët, operatorët dhe rregullatorët. Kjo do të sjellë një diversitet të jashtëzakonshëm në industrinë e basteve sportive dhe të ardhura të konsiderueshme ndërsa Serbia bashkohet me BE.

  E ardhmja e basteve në Serbi
  A janë të ligjshme kazinotë në Serbi?

  A janë të ligjshme kazinotë në Serbi?

  Vetëm dhjetë kazino lejohen në Serbi sipas dispozitave të Aktit të Lojërave të Fatit. Këto kazino duhet të shpërndahen në të gjitha rajonet. Megjithatë, vetëm dy kazino janë të licencuara për të operuar në vend. Të dyja janë brenda hoteleve të mëdha në Beograd, kryeqytet.

  Ato u shërbejnë klientëve të cilët gjithashtu rezervojnë shërbime si akomodimi, qëndrimi me pushime, bare dhe restorante, ngjarje kulturore dhe konferenca. Lojtarët do të gjejnë tavolina lojërash për ruletë, poker, blackjack dhe makina të shumta slot. Një nga kazinotë pret serinë e famshme Danube Poker Masters Series që zhvillohet dy herë në vit.

  Kazinotë në Serbi monitorohen nga Administrata e Lojërave të Fatit. Vetëm 18-vjeçarët e lart lejohen të hyjnë në këto vende dhe ata duhet të paraqesin dokumentacionin e duhur për t'u dhënë akses. Vendasit përdorin letërnjoftime kombëtare ndërsa të huajt duhet të tregojnë pasaportat e tyre. Për më tepër, vizitorët duhet të shmangin kodet specifike të veshjes. Për shembull, pantallonat e shkurtra Bermuda, kapele, sandale të hapura, syze dielli, vello, maska për fytyrën, pantallona kapri dhe këmisha pa mëngë janë të ndaluara.

  Për sa i përket kazinove online, Serbia ofron 12 faqe lokale ku bastorët mund të shijojnë lojëra kazino dhe forma të tjera të lojërave të fatit. Euro është monedha më e pranuar në këto faqe.

  A janë të ligjshme kazinotë në Serbi?
  Legjislacioni i basteve në Serbi

  Legjislacioni i basteve në Serbi

  Legjislacioni serb për lojërat e fatit nuk është aq rigoroz sa në vendet e tjera. Shumë vendas regjistrohen te ofruesit e palicencuar pa inkriminim. Problemi i vetëm i basteve në faqet e palicencuara është mungesa e mbrojtjes së mbështetur nga qeveria për të dhënat e klientëve. Ligjshmëria e një faqeje zakonisht tregohet në fund të faqes kryesore.

  Shumica e sajteve vendosin informacionin e licencimit në fund. Edhe aplikacionet ligjore të basteve në Serbi e kanë adoptuar këtë si praktikë standarde. Është interesante se Serbia është një nga të paktat vende që nuk i ngarkon lojtarët me taksa kur fitojnë baste.

  Autoritetet serbe dikur vendosën një listë të zezë të ISP-së në vitin 2012. Lajmet shkruanin se rreth 70 faqe të huaja të basteve në internet do të bllokoheshin me ndihmën e ISP-ve vendase. Disa nga operatorët me famë botërore ishin në listën e censurës, por ISP-të serbë nuk u pajtuan me këtë veprim, kështu që nuk pati sukses. Nëse ligji i ri i lojërave të fatit (që synon të zëvendësojë Aktin e Lojërave të Fatit) miratohet, do të ketë një kufizim në vendndodhjen e basteshkruesve dhe makinave të fatit.

  Ato duhet të vendosen më shumë se 200 metra larg shkollave dhe shtigjeve për këmbësorë dhe 100 metra nga qendrat e tjera të basteve. Për më tepër, ligji do të zbatojë mbikëqyrjen dixhitale për të monitoruar faqet ilegale që përfundimisht do të mbyllen nga Autoriteti i Lojërave të Fatit.

  Legjislacioni i basteve në Serbi
  Aktet e basteve në Serbi

  Aktet e basteve në Serbi

  Akti i Lojërave të Fatit i vitit 2011 i dha fund monopolit të basteve në internet nga Lotaria Shtetërore. Ai lejoi ofruesit të merrnin licenca për baste sportive dhe forma të tjera të lojërave të fatit. Kishte një ndryshim të propozuar në Aktin e Lojërave të Fatit në 2015 për të ndaluar përdorimin e kartave të kreditit në faqet e basteve jashtë shtetit.

  Kjo do ta kishte bërë më të vështirë për serbët të bastnin llogaritë e tyre dhe për bankat lokale të procesonin pagesat. Por kjo nuk ndodhi kurrë sepse autoritetet kuptuan se faqet e basteve do të kishin gjetur mënyra alternative pagese për serbët.

  Një projekt-ligj i ri i paraqitur nga Siniša Mali, Ministri i Financave, kërkon të zëvendësojë ligjin e lartpërmendur të 2011-ës për lojërat e fatit. Në rregulloret e propozuara, norma e taksës së basteve online do të rritet nga 5% në 15%, ndërsa lojërat e tjera do të tarifohen me 10%.

  Teksa iu përgjigj komenteve të publikut për projektligjin, Ministria e Financave shpjegoi se taksat do të rriteshin sepse 75% e të ardhurave nga bastet në Serbi e kishin origjinën nga bastet e internetit, ndërsa pjesa tjetër vjen nga lojërat e tjera. Projektligji kërkon gjithashtu të japë më shumë licenca për shtëpitë e lojërave të fatit me tulla dhe llaç. Çdo shtëpi bastesh duhet të paguajë të paktën 500,000 euro për të marrë lejen.

  Aktet e basteve në Serbi
  Lojërat e preferuara të lojtarëve serbë

  Lojërat e preferuara të lojtarëve serbë

  Libërbërësit online në Serbi ofrojnë mundësi për të bast në sportet popullore. Megjithatë, lojtarët nuk janë të kufizuar në listën e theksuar më poshtë. Ata mund të bastojnë për çdo sport që dëshirojnë pasi të regjistrohen në faqet e internetit të rekomanduara në këtë faqe.

  Futbolli

  Futbolli ligat në Serbi menaxhohen nga FSS ose Shoqata e Futbollit të Serbisë. Superliga serbe është një ligë e nivelit më të lartë e ndjekur nga Liga e Parë Serbe dhe Liga Serbe. Një tjetër klub i njohur futbolli në vend është Ylli i Kuq i Beogradit. Siç pritej, bastet e futbollit janë jashtëzakonisht të njohura, dhe tregjet dhe ngjarjet e disponueshme janë praktikisht të pakufishme.

  Lojtarët kanë një shans për të vënë bast në ndeshje të ndryshme çdo ditë. Përveç futbollit amerikan, NFL, bastorët serbë kanë vënë baste edhe në Nacionalna Liga Srbije, që është liga e futbollit amerikan të Serbisë. Ata gjithashtu vënë baste në ligat ndërkombëtare si UEFA dhe Premier League.

  Bejsbolli

  Faqet kryesore të basteve sportive në Serbi ofrojnë një përzgjedhje të mirë bejsbolli ngjarje të tilla si NPB (Nippon Professional Baseball), i cili vjen me baste të tilla si mbështetëse, linjë e vrapimit, linjë parash dhe totale.

  Sporte të tjera

  Tenis është ndër lojërat e mbështetura në platformat serbe të basteve sportive. Serbëve u pëlqen të bastojnë në finalet e ATP dhe Turneun e Tenisit të Serbisë Open. Në basketboll, bastorët janë të prirur për ligën e kampionatit FIBA, EuroCup dhe EuroLeague. E fundit por jo më pak e rëndësishme janë bastet e golfit, veçanërisht në finalet e Kampionatit të Hapur. Turne të tilla si Turneu Evropian, Turneu i Kampionëve dhe Turneu PGA janë opsione të zakonshme për lojtarët vendas.

  Lojërat e preferuara të lojtarëve serbë
  Mënyrat e pagesës në Serbi

  Mënyrat e pagesës në Serbi

  Librat më të mira sportive në Serbi ofrojnë një shumëllojshmëri të metodat bankare me siguri të mjaftueshme. Disa janë jo vetëm të zakonshme në vend, por gjithashtu përdoren gjerësisht në të gjithë botën. Ato përfshijnë:

  • Kartat e kreditit dhe të debitit, p.sh. Maestro, Visa dhe Mastercard
  • Kuletat elektronike, p.sh., Skrill, Neteller dhe PayPal
  • transferte bankare
  • Kartat me parapagesë, p.sh. PaySafeCard

  Depozitimi me karta bankare është i menjëhershëm dhe pothuajse gjithmonë pa pagesë, por tërheqjet mund të mos jenë të mundshme me disa karta krediti. Në mënyrë të ngjashme, kuletat elektronike nuk i tarifojnë klientët kur depozitojnë fonde në llogaritë e tyre të basteve. Megjithatë, mund të aplikohet një tarifë e vogël kur arkëtoni fitimet në një portofol elektronik dhe faqja e basteve shpesh do të përballojë koston.

  Faqet kryesore të basteve mund të mos mbështesin dinarin serb, por kjo nuk ndikon në asnjë mënyrë lojtarët serbë. Pasi të zgjedhin një metodë të përshtatshme, faqja do ta konvertojë dinin në dollarë amerikanë ose euro. Tarifat e këmbimit valutor janë të mundshme, por ato shpesh janë të papërfillshme.

  Lojtarët e rregullt e dinë rëndësinë e kuletave elektronike sepse ata ruajnë fondet në internet dhe ndihmojnë në menaxhimin më të mirë të llogarisë. Plus, kuletat elektronike ruajnë fondet në monedhat globale, duke eliminuar telashet e konvertimit.

  Mënyrat e pagesës në Serbi
  Pyetjet e shpeshta

  Pyetjet e shpeshta

  A janë të licencuara të gjitha faqet e basteve për lojtarët serbë?

  Vende të shumta bastesh sportive nga vende të tjera pranojnë serbët edhe nëse nuk janë të licencuar në Serbi. Ndërsa ata janë teknikisht të paligjshëm për të operuar në vend, ata ndjekin ligjet e lojërave të fatit të vendeve të tyre të origjinës. Meqenëse ata ndjekin juridiksionet e tyre, ata nuk janë të detyruar t'i përmbahen legjislacionit serb.

  Çfarë oferta ofrojnë librat sportiv serb?

  Faqet më të mira të basteve sportive në Serbi ofrojnë baste falas, depozita të përputhura, shpërblime për kthimin e parave dhe shanse të përmirësuara. Bazuar në vetë faqen, lojtarët mund të kenë zgjedhje shtesë për ta bërë përvojën e tyre më emocionuese.

  A ka baste sportive live në Serbi?

  Po. Bastet e drejtpërdrejta janë të disponueshme për lojtarët serbë. Shumë faqe bastesh kanë përfshirë funksionin e transmetimit të drejtpërdrejtë ku lojtarët vendosin baste për ngjarjet që ndodhin në kohë reale.

  A lejohen bastet për zgjedhje në Serbi?

  Po. Mund të vihet bast për zgjedhjet politike me kusht që të ketë mbushur moshën minimale ligjore prej 18 vjeç.

  A është një aplikacion bastesh sportiv më i mirë se versioni në internet i një faqeje?

  Kompanitë kryesore të basteve sportive ofrojnë aplikacione që kanë të njëjtat funksione si versioni në ueb i librit sportiv. Nuk ka asgjë të veçantë për një aplikacion, përveç se është më i lëvizshëm sesa përdorimi i një kompjuteri desktop. Një aplikacion i bën bastet në smartfonë tepër të lehtë. Lojtarët mund ta përdorin aplikacionin kudo dhe në çdo kohë në celular.

  Pyetjet e shpeshta

  Mos i humb këto oferta me bonus

  1xBet
  1xBet
  100 dollarë
  Metodat e depozitimit
  SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
  Merr bonusin1xBet komento
  Betwinner
  Betwinner
  100 €
  Merr bonusinBetwinner komento
  22BET
  22BET
  300 dollarë
  Metodat e depozitimit
  SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
  Merr bonusin22BET komento
  Close