The Oscars

Nëse ju pëlqen të vini baste në ngjarje argëtuese, çmimet e Akademisë janë të pakrahasueshme. Për fat të mirë, ka faqe të ndryshme bastesh të Oscars në internet që ofrojnë një gamë të gjerë tregjesh, nga "Fotoja më e mirë" deri tek bastet argëtuese për përzierjet hipotetike të zarfeve dhe muzikën që pengon fjalimet e fituesve.

Legalizimi i fundit i basteve sportive në të gjithë vendin ka ndryshuar bastet në Amerikë. Çdo javë, me sa duket, një shtet i ri legalizon partnerët e basteve sportive ose të librave sportiv me një vend të ri ose klub profesional. Popullariteti i këtij tregu është përhapur në bastet në përgjithësi, me ngjarje të rëndësishme si çmimet e Akademisë ose Oscars, duke tërhequr një shumë vëmendje nga komuniteti i basteve.

The Oscars
Çfarë është Oscars?

Çfarë është Oscars?

Çmimet e Akademisë janë çmimi më i lakmuar në Hollywood dhe nata më e mrekullueshme e vitit. Është një ngjarje e rëndësishme vjetore që transmetohet drejtpërdrejt. Çmimet Oscar kanë zënë vendin e ngjarjeve atletike në televizionin e takimeve në një shoqëri të dominuar nga transmetimi në kohën e lirë.

Festivalet e filmit, nga ana tjetër, nuk janë për të gjithë. Shumë njerëz do të detyrohen të shikojnë Oscars me një tjetër të rëndësishëm ose një anëtar të familjes. Ja ku Oscars faqet e basteve vijnë në ndihmë. Duke injektuar disa veprime në ngjarjet e mbrëmjes, ju mund ta shndërroni atë nga një çështje disi jo interesante në lojën 7 të finales për sa i përket intensitetit.

Çfarë është Oscars?
Pse Oscars është popullor për të bast?

Pse Oscars është popullor për të bast?

Për ata që nuk janë në dijeni, çmimet Oscar janë një ceremoni vjetore e çmimeve që njeh arritjet më të mira teknike dhe krijuese në film. Konsiderohet gjerësisht si ngjarja dhe dallimi më prestigjioz i çmimeve në biznesin e argëtimit dhe bastet për Oscars nuk kanë qenë kurrë më të thjeshta.

Në ditët e sotme, çdo lloj konkursi frymëzon një rrjedhë të pafund debatesh dhe argumentesh të furishme në internet. Të gjithë kanë një mendim që ndihen të shtyrë ta shprehin. Ndërkohë, askush nuk duket të jetë shumë i interesuar të dëgjojë opinione apo parashikime alternative që bien ndesh me të tyret.

Sido që të jetë çështja, do të gjeni njerëz që po debatojnë egërsisht për të në internet. Shpesh, nuk mund të flitet ose të bëhet asgjë për t'i dhënë fund grindjes. Megjithatë, kur bëhet fjalë për nominimet për çmimet Oscar, ekziston një metodë e sigurt për të ngritur debatin pa krijuar shumë vështirësi. Në vend që të grindeni me "kritikët", vendosni një bast në një nga faqet tona kryesore të basteve Oscars dhe ndajeni biletën tuaj me pjesën tjetër të botës. Vendosni paratë tuaja aty ku është goja juaj dhe tregoni mbështetjen tuaj për kandidatin tuaj të preferuar.

Kur të fitoni, do të përjetoni një shkallë kënaqësie që Oscar nuk mund ta jepte kurrë më parë. Ju jo vetëm që do të bëni para të vërteta, por do të keni edhe prova të parashikimeve tuaja, duke ju dhënë të drejta maksimale mburrjeje. Ju e dinit se çfarë do të shpalosej dhe vuri bast paratë tuaja të fituara me vështirësi.

Ky përfitim përfundimtar është veçanërisht tërheqës nëse vendosni bast për të zgjidhur një argument në internet. Tani mund të ndani një pamje të ekranit të biletës suaj fituese dhe asaj përkatëse pagesa online. Ju madje mund t'i etiketoni dyshuesit në postimin tuaj për një masë të mirë. Pavarësisht se si do të zgjidhni të festoni, fluksi juaj i parave do të rritet.

Pse Oscars është popullor për të bast?
Si të bastni për Oscars

Si të bastni për Oscars

Bastet argëtuese, duke përfshirë bastet e Oscars, janë ende në fillimet e tyre. Tregje të tilla nuk janë të disponueshme në të gjitha librat sportive në internet. Shumica e faqeve të rekomanduara jo vetëm që krijojnë linja bastesh për Çmimet e Akademisë, por gjithashtu mbulojnë zgjedhjen më të gjerë të basteve Oscar. Ne po flasim për gjithçka, nga kush do të fitojë kategoritë tuaja të preferuara deri tek bastet mbështetëse për kandidatët që pengohen dhe bien në rrugën e tyre drejt platformës.

Jo vetëm që faqet më të mira të basteve Oscar ofrojnë një gamë të gjerë bastesh, por shanset janë gjithashtu konkurruese. Suksesi i lojërave të fatit përcaktohet nga një kombinim i aftësive dhe fatit, me bastet sportive dhe argëtuese që kërkojnë më shumë njohuri sesa lojërat tradicionale të kazinosë. Megjithatë, për të zbuluar ndonjë vlerë pozitive gjatë basteve për Oscars, duhet të keni linja të arsyeshme për të luajtur.

Si të bastni për Oscars
A janë të ligjshme bastet online për Oscars?

A janë të ligjshme bastet online për Oscars?

Po, ju mund të vini bast ligjërisht për Çmimet e Akademisë duke vizituar ndonjë faqja kryesore e basteve sportive në internet. Vetëm New Jersey mundëson bastet Oscars me bazë në SHBA, nëse banoni në Shtetet e Bashkuara dhe dëshironi të luani kumar vetëm brenda vendit me një operator të rregulluar nga shteti, megjithatë, shumica e librave të mëdhenj në det të hapur ofrojnë veprime në shumicën e kategorive.

Megjithatë, Uashingtoni i nxjerr jashtë ligjit të gjitha format e lojërave të fatit në internet. Megjithatë, kufizimet e tyre duket se mbeten të pakontrolluara dhe nuk është raportuar asnjë rast që një banor i WA është arrestuar apo gjobitur për lojërat e fatit në internet. Megjithatë, ju duhet të ndiqni të gjitha kufizimet lokale të lojërave të fatit, si dhe kërkesat federale të SHBA-së për lojërat e fatit.

A janë të ligjshme bastet online për Oscars?
Shanset më të mira të basteve për Oscar

Shanset më të mira të basteve për Oscar

Bastet për çmimet Oscar janë të drejtpërdrejta dhe nëse tashmë keni një anëtarësim në ndonjë libër sportiv të licencuar në det të hapur, mund të vini bast për ngjarjen si çdo tjetër. Nëse nuk keni tashmë një llogari me një faqe të besueshme bastesh në internet, do t'ju duhet të bashkoheni dhe të bëni një depozitë përpara se të mund të luani kumar.

Çmimet Oscar do të japin 24 kategori; disa libra sportive mund të ofrojnë shanset e basteve në të gjitha 24, por është pothuajse e sigurt që librat sportivë pjesëmarrës do të ofrojnë linja për "Gjashtë e Madhe", të cilat përfshijnë filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin më të mirë, aktoren më të mirë, aktorin më të mirë dytësor dhe aktoren më të mirë dytësore. Para, gjatë dhe pas ceremonisë, kategoritë e "Gjashtë e Mëdhenj" kanë interesin dhe titujt më të shumtë mediatik. Komiteti madje do të japë medalje për kategoritë e tjera gjatë pushimeve reklamuese ose kur kamerat televizive janë të shpërqendruara, duke rritur ekspozimin e këtyre gjashtë.

Të gjitha bastet e Oscars janë baste parash ose të drejtpërdrejta "kush do të fitojë?" bastet. Këto baste nuk kanë ndryshueshmëri dhe nuk marrin parasysh rrethanat, rivalitetin ose ndonjë burim tjetër të jashtëm. Ky është lloji më themelor i basteve, në të cilin një lojtar thjesht zgjedh një linjë - në këtë shembull, një aktor, aktore, regjisor, regjisor, film ose çfarëdo tjetër që lidhet me industrinë e argëtimit - dhe vë bast se do të fitojë një Oskar në një kategori specifike.

Të preferuarat përfaqësohen me një "-" në pjesën e përparme të vlerës së tyre, ndërsa të dobëtit përcaktohen me një "+"; kur nuk ka bast me vlerën "-", aktori, aktorja ose linja e filmit me numrin më të afërt me +100 është kryesuesi për Oscar në atë kategori.

Pra, nëse shanset për aktorin më të mirë janë +150, +200, +280, +300 dhe +600, +150 është fituesi i parashikuar; nëse shanset janë -130, +300, +300, +450 dhe +800, -130 është një favorit i madh dhe do të ishte i vështirë për t'u mposhtur.

Shanset e basteve për të nominuarit për Oscar llogariten duke ekzaminuar shumë kritere të performancës, të tilla si performanca në arkë, rezultatet e festivalit dhe reagimi i përgjithshëm nga kritikët dhe publiku. Nuk ka asnjë formulë të përsosur që do të parashikojë saktë favoritët dhe të dobëtit çdo vit, por shanset janë zakonisht një tregues i arsyeshëm i forcës së një filmi, aktoreje, regjisori etj në Oscar.

Shqetësimet ndodhin shpesh në Oscar, ashtu si ndodhin në atletikë, kështu që parashikimi se kur dhe ku do të ndodhin është se si bastorët mund të gjejnë vlerën më të madhe duke mbetur bastues strikt.

Shanset më të mira të basteve për Oscar
Këshilla për bastet e Oscars

Këshilla për bastet e Oscars

Ndryshe nga bastet sportive, supozimi juaj më i mirë se kush do të dalë në krye të çmimeve Oscar nuk bazohet në arritjet e mëparshme dhe nuk ka asnjë metodë solide për të parashikuar se cili film ose interpretues do të përfitojë nga "goditja e Oscarit" që fillon të qarkullojë rreth një muaj para ngjarjes.

Vëzhgimi i ngushtë në faqet e internetit argëtuese dhe revistat tregtare do t'ju lejojë të bëni supozime të arsimuara se cilët do të jenë të nominuarit për çmimin Academy. Ju madje mund të dëshironi të shikoni disa filma të nominuar për çmimin Oscar nëse keni mundësi, por kjo nuk ka gjasa t'ju ofrojë ndonjë informacion të përshtatshëm për bastet tuaja.

Faqet e basteve pëlqejnë të publikojnë më herët shanset e tyre të basteve në Academy Awards për të nxitur interesin e publikut. Megjithatë, grupet e para të shanset nuk mund të duken të njëjta deri në kohën kur vjen e diela e Oskarit. Në javët para shfaqjes, faqet e basteve do të modifikojnë shanset e tyre për të qëndruar në dijeni me tendencat dhe parashikimet e basteve.

Shanset për të preferuarat e basteve do të ulen shpejt. Kjo është arsyeja pse, nëse dëshironi të vini bast në një nga favoritët, duhet ta bëni këtë më shpejt sesa më vonë. Do të fitoni shumë më shumë vlerë për paratë tuaja nëse vini bast për një fitues në janar dhe jo një ditë para ndarjes së çmimeve të Akademisë.

Këshilla për bastet e Oscars
Kumar i përgjegjshëm

Kumar i përgjegjshëm

Për të shmangur humbjen e një shume të konsiderueshme menjëherë, duhet të menaxhoni me kujdes burimet tuaja. Mos harroni, nuk duhet të luani kurrë më shumë fonde sesa jeni gati të humbni. Për të parandaluar humbjen e të gjitha parave tuaja menjëherë, ndani fondet tuaja. Nëse jeni duke përjetuar një brez negativ, mos u përpiqni ta kompensoni duke rritur madhësinë e bastit. Ju ose duhet të vendosni një kufi për sasinë e parave që mund të depozitoni çdo muaj ose një kufi se sa para mund të humbni në një lojë të vetme.

Ju duhet të jeni në gjendje të kontrolloni emocionet tuaja dhe të kuptoni se kur duhet të dorëzoheni. Kur jeni të shqetësuar, jeni më të prirur për të marrë vendime të pamatura, gjë që është katastrofike kur bëhet fjalë për lojërat e fatit. Mbani një kokë të qartë në çdo kohë dhe konsideroni plotësisht lëvizjen tuaj të ardhshme.

Nëse gjërat po i dalin jashtë kontrollit dhe dyshoni se po krijoni një varësi, merrni parasysh vetëpërjashtimin. Vetëpërjashtimi i ndihmon personat që po luftojnë me problemet e lojërave të fatit të bëjnë një pushim dhe të përqendrojnë jetën dhe paratë e tyre diku tjetër. Mund t'ju rilidhë me programe të tjera të komunitetit për t'ju ndihmuar në trajtimin e çështjes suaj të lojërave të fatit, si dhe t'ju ofrojë ndihmën që ju nevojitet nëse nuk jeni të qartë se si të menaxhoni hapat e mëtejshëm në rimëkëmbjen tuaj.

Kumar i përgjegjshëm