Televizioni Bastet në internet 2023

Shumë njerëz shijojnë emocionet e basteve sportive në internet. Por bastet nuk janë thjesht diçka që ofrohet për lojëra sportive apo kazino. Bastet e risisë kanë vazhduar të rriten në popullaritet. Një nga këto risi vjen nga bastet në shfaqje televizive. Bastet e shfaqjeve televizive marrin procesin emocionues të televizionit të realitetit dhe i shtojnë disa aksione. Lojtarët mund të bastojnë për garuesit e televizionit realitet, fituesit dhe ata që mund të eliminohen çdo javë.

Nga klasikët e vjetër si Survivor te garat e këngës si American Idol dhe The Voice, lojtarët kanë të gjitha llojet e zgjedhjeve se ku dhe si të bastojnë në shfaqje televizive. Ky artikull përshkruan të gjitha pikat kryesore në lidhje me bastet e shfaqjeve televizive. Mësoni më shumë se pse ky mund të jetë një opsion kaq argëtues dhe emocionues për bastet online.

Televizioni Bastet në internet 2023

Në të kaluarën, shumica e lojtarëve të basteve do të ishin fokusuar në bastet sportive. Megjithatë, ka tregje të reja tërheqëse të specializuara për t'u kontrolluar. Shumë bastevënës të zakonshëm tani ofrojnë baste në shfaqje realiteti për lojtarët e tyre. Zhanri i televizionit të realitetit ka qenë në fokus të faqeve të shumta të lojërave të fatit. Këto shfaqje janë të natyrës konkurruese. Ata zakonisht vendosin një grup garuesish kundër njëri-tjetrit derisa njëri të kurorëzohet fitues.

Shfaq më shumë

Bastet e shfaqjes së çmimeve janë një nga mënyrat më të njohura për të vënë bast në internet. Industria e argëtimit ka një bollëk të transmetimeve ose transmetimeve argëtuese të shfaqjeve të çmimeve pothuajse çdo muaj. Hollivudi është i përgatitur për të festuar fituesit e çmimeve nga festimet e çmimeve Oscar dhe Grammy. Edhe programet më pak të njohura, por të njohura, si Golden Globes dhe Viewer's Choice Awards morën vëmendje ndërkombëtare.

Shfaq më shumë

Të apasionuarit pas filmave po marrin pjesë në një formë të re të argëtimit dixhital. Bastet në filma po rriten në popullaritet në industrinë e argëtimit. Me më shumë se 2500 filma të prodhuar në mbarë globin çdo vit, ka shumë opsione për bast në filma dhe opsione për të bastuar në televizionin realitet. Pavarësisht nëse vendosin një bast se cili personazh i Marvel-it mund të vdesë, ose cili film mund të fitojë një Oscar, fansat janë duke vënë bast mbi rezultatet e filmave të njohur.

Shfaq më shumë

Adhuruesit e televizionit anembanë globit kanë hasur në një mënyrë të re për të shijuar argëtimin në shtëpi. Bastet televizive janë një trend në rritje. Me afro 550 programe të prodhuara në SHBA dhe mijëra të zhvilluara globalisht. Shfaqjet origjinale arrijnë çdo vit miliona përdorues të internetit. Pavarësisht nëse bastet se kush do të fitojë Survivor apo zgjedhja e fituesit të Voice, televizioni i realitetit ka luajtur një rol kyç në zgjerimin e kalimit të basteve televizive.

Shfaq më shumë
Si mund të bastoj në shfaqje televizive?

Si mund të bastoj në shfaqje televizive?

Ky lloj bastesh shpesh quhet bast argëtimi. Ideja është e thjeshtë: këto lloj garash zgjedhin fituesit dhe humbësit çdo javë. Pra, pse lojtarët nuk duan të luajnë një goditje dhe potencialisht të fitojnë bazuar në zgjedhjet e tyre?

Bastet në argëtim dhe TV tashmë kanë gëzuar një sasi të madhe të popullaritetit në Evropë. Ky popullaritet ka vazhduar të përhapet në të gjithë pellgun në SHBA dhe pjesën tjetër të botës. Entuziazmi ka ardhur pjesërisht falë legalizimit të basteve rekreative në vitin 2018. Por shumë lojtarë janë ende të pasigurt se si funksionojnë bastet në shfaqjet televizive - ose gjëra të tilla si shanset e basteve televizive të realitetit.

Bazat se si të bastoni në shfaqjet televizive ndjekin një formulë të ngjashme me llojet e tjera të basteve.

 1. Zgjidhni shfaqjen televizive për të bast. Kjo do të varet nga shfaqjet aktuale në transmetim dhe nga ajo që disponohet në aplikacionet e basteve celulare dhe faqet e kazinove në internet.
 2. Mësoni se si funksionojnë bastet për një shfaqje të veçantë. Për shembull, një reality show eliminues si Dancing with the Stars shpesh lejon bastet për ata që mund të dëbohen çdo javë. Bastet mund të bëhen edhe për fituesit nga java në javë.
 3. Vendosni një bast dhe argëtohuni. Bastet e reja ofrojnë një pamje të re interesante dhe emocionuese për bastet tradicionale. Lojtarëve u pëlqen gjithë argëtimi i ri që kanë në bastet e shfaqjeve televizive.
Si mund të bastoj në shfaqje televizive?
Si të bastni në shfaqjet televizive të realitetit

Si të bastni në shfaqjet televizive të realitetit

Bastet vijnë në disa forma të ndryshme. Në mënyrë tipike, kjo është se si funksionon:

Baste normale

Bastet normale ndjekin bastet tipike që mund të shohin lojtarët sportive dhe lufton.

 • Kush do ta fitojë shfaqjen në përgjithësi?
 • Cilat skuadra apo lojtarë do të kalojnë në raundin tjetër?
 • Çfarë rezultatesh do të marrin lojtarët në lojëra apo gara?
 • Cilët lojtarë do të eliminohen?

Bastet e propozimeve

Përveç zgjedhjeve normale, bastet e realitetit televiziv ofrojnë gjithashtu një gamë të gjerë bastesh propozuese që ndryshojnë në bazë të formatit të shfaqjes. Kjo është një mënyrë argëtuese për të luajtur që disa lojtarë nuk e kanë parë kurrë.

Këtu janë disa shembuj të basteve propozuese:

 • Sa ditë do të zgjasë një garues në një sfidë qëndrueshmërie?
 • Kush e fiton sfidën e imunitetit në Survivor apo Big Brother?

Këto baste propozuese mund të ndryshojnë mjaft drastikisht nga njëra-tjetra. Përsëri, se si duken këto baste varet nga reality show në fjalë. Për sa i përket shaneve të basteve të shfaqjeve televizive, këto do të ndryshojnë gjithashtu në bazë të shfaqjes, temës dhe nëse është një bast normal apo propozim.

Për lojtarët që kërkojnë diçka pak më ndryshe, bastet propozicionale ofrojnë një mënyrë të shkëlqyer për të luajtur.

Si të bastni në shfaqjet televizive të realitetit
Si të bastoni në shfaqje të tjera televizive

Si të bastoni në shfaqje të tjera televizive

Përveç shfaqjeve tradicionale të realitetit, shfaqjet konkurruese të realitetit si The Voice gjithashtu krijojnë mundësi interesante bastesh. Disa pjesë të këtyre garave të talenteve janë të shkruara ose të regjistruara paraprakisht. Në raste të tjera, votimi dhe rezultatet shpallen drejtpërdrejt në transmetim.

Zakonisht, këto shfaqje bëjnë që interpretuesit të konkurrojnë përpara gjyqtarëve në një proces para-shfaqjeje për të gjetur potencialin më të mirë. Konkurrentët më pas përgatisin rutinën e tyre për një konkurrencë më formale kundër njëri-tjetrit. Shumë nga këto shfaqje përfshijnë gjithashtu votimin e shikuesve për të vendosur se kush përparon dhe kush eliminohet. Fituesit dhe humbësit dalin bazuar në mbështetjen e fansave, popullaritetin dhe veçanërisht performancat e tyre gjatë shfaqjes.

Ekzistojnë disa opsione për vendosjen e basteve:

 • Fituesit dhe humbësit javor: Garuesit eliminohen ngadalë çdo javë derisa të përcaktohet fituesi përfundimtar. Lojtarët mund të bastojnë gjatë gjithë këtij procesi me shanse fillimi të gjata ose me përzgjedhje javë pas jave.
 • Rezultatet e gjyqtarit: Disa gara gjithashtu kanë rezultate të gjyqtarëve bazuar në performancën e konkurrentit. Lojtarët mund të vendosin baste se si ata mendojnë se këto rezultate mund të dalin - dhe sa mirë performon konkurrenti.
 • Shanset e votimit të audiencës: Votimi i audiencës ofron një shtresë shtesë kompleksiteti për shanset e basteve të realitetit televiziv. Disa sajte bastesh sportive i lejojnë lojtarët të vënë bast se cilët garues fitojnë votën popullore. Opsionet e tjera përfshijnë sa vota marrin, sa vota ka një konkurrent ndaj një tjetri dhe më shumë.

Pjesa unike e mënyrës se si lojtarët bastojnë në televizionin e realitetit konkurrues janë ndryshimet midis çdo shfaqjeje. Si rezultat, lojtarët mund të gjejnë të gjitha llojet e rrugëve për të bastuar në shfaqje televizive dhe potencialisht të fitojnë.

Si të bastoni në shfaqje të tjera televizive
Shfaqjet më të mira televizive për të bastuar

Shfaqjet më të mira televizive për të bastuar

Çfarë e bën një shfaqje më të mirë për të bastuar sesa një tjetër? Përgjigja këtu varet nga preferencat e lojtarëve. Disa shfaqje të realitetit televiziv kanë kushte të ndryshme për të fituar. Ata gjithashtu kanë procese të ndryshme për fituesit, humbësit dhe eliminimet.

Këtu janë disa specifika për të kuptuar më mirë se çfarë do të thotë kjo.

 • The Voice: Kush është konkurrenti fitues çdo javë? Cilët gjyqtarë apo trajnerë janë fituesit për një javë të caktuar? Cili konkurrent shkon në shtëpi në këtë episod?
 • America's Got Talent: Kush do ta kalojë audicionin e parë fillestar? Kush do ta kalojë vlerësimin e gjyqtarit? Cili konkurrent do të marrë një Golden Buzzer për të ruajtur aktin e tij?
 • Dancing with the Stars: Kush do të jetë fituesi çdo javë? Cili konkurrent do të anulohet në një javë të caktuar? Cila është karriera e fituesit (si atlet apo aktor)?
 • Bachelor: Cili konkurrent do të dërgohet në shtëpi tjetër? Kush e merr “Trëndafilin e fundit” në fund të sezonit? Çfarë kravate do të veshë beqari për propozimin?
 • American Idol: Cili konkurrent do të fitojë të gjithë shfaqjen? Kush do të fitojë në performancë për një javë të caktuar? Cilët konkurrues do të dërgohen në shtëpi gjatë një episodi? Sa vota do të hidhen për një garues?

Këto shfaqje shpesh përfshijnë mundësi shumë kreative bastesh për lojtarët. Kontrolloni dhe shikoni se cilat janë kushtet e sakta të basteve për çdo shfaqje për të gjetur shfaqjen e duhur për të vendosur një bast.

Shfaqjet më të mira televizive për të bastuar
Shanset e basteve të shfaqjeve televizive

Shanset e basteve të shfaqjeve televizive

Shfaqje televizive shanset e basteve varen nga shfaqja specifike dhe ku renditja aktuale i vendos konkurrentët. Mendoni për këto shanse si play-off-et e futbollit ose turnetë e basketbollit. Çdo javë, një numër i caktuar konkurrentësh eliminohen. Natyrisht, kjo ndikon në shanset e atyre që kanë mbetur.

Për shembull, një reality show fillon me 16 konkurrentë. Bastet e hershme do të vendosin shanse shumë më të mëdha për cilindo nga ata 16 konkurrentët.

Ndërsa shfaqja vazhdon, lojtarët eliminohen. Kjo ndikon në shanset bazuar në atë se kush mbetet dhe statusin e tyre aktual në shfaqje. Ashtu si bastet sportive, konkurrenca bëhet më e ashpër ndërsa njerëzit eliminohen. Sapo një shfaqje zbret në vetëm dy garues, shanset për risi bëhen edhe më konkurruese.

Disa lojtarë e ngasin valën që nga fillimi i një shfaqjeje deri në përfundimin e saj. Të tjerët mund të dëshirojnë të zgjedhin çdo javë dhe të bastojnë me konkurrentët. Diferencat çdo javë i mbajnë bastet të freskëta dhe emocionuese për lojtarët. Faqet e basteve në internet të gjitha do të kenë shanse të ndryshme për shfaqjet e realitetit televiziv. Çelësi është gjetja e opsioneve që ofrojnë shanset më të mira për lojërat që lojtarët duan të bastojnë.

Shanset e basteve të shfaqjeve televizive
Këshilla dhe truket për bastet e shfaqjeve televizive

Këshilla dhe truket për bastet e shfaqjeve televizive

Po kërkoni disa këshilla bastesh për shfaqje televizive realiste? Përdorni këto udhëzime të përgjithshme për të gjetur opsionet perfekte për bast.

Lojtarët duhet të bastojnë për shfaqjet që i njohin dhe i shijojnë.

Pse një lojtar do të vinte bast për një shfaqje që nuk e ndjek apo nuk e kupton vërtet? Në vend të kësaj, lojtarët duhet të përqendrohen në shfaqjet që shikojnë në të vërtetë. Kjo do ta bëjë shikimin dhe bastet edhe më argëtuese dhe emocionuese.

Njihni shanset përpara se të vendosni bast.

Kjo këshillë funksionon për pothuajse të gjitha llojet e basteve. Së pari, mësoni dhe kuptoni shanset për bastet e realitetit televiziv. Pastaj, zgjidhni vetëm opsione që ofrojnë shanse të drejta dhe fitime të mundshme.

Kuptoni rregullat për bastet argëtuese.

Ashtu si zgjedhja e shfaqjeve që lojtarët tashmë i shijojnë, ata gjithashtu duhet të kuptojnë se si funksionojnë bastet përpara se të luajnë.

Për shembull, disa shfaqje mund të rregullojnë mënyrën se si lojtarët eliminohen ose si renditen pikët dhe rezultatet e gjyqtarëve. Shanset shpesh ndryshojnë në disa mënyra gjatë një konkursi gjithashtu. Njohja e këtyre rregullave është çelësi i suksesit të basteve.

Këshilla dhe truket për bastet e shfaqjeve televizive