Eurovizion Bastet në internet 2023

Eurovizioni u mbajt për herë të parë në vitin 1956. Që atëherë ai është bërë një fenomen global i ndjekur nga miliona njerëz çdo vit. Me kaq shumë njerëz në mbarë botën që po akordohen në të, nuk është për t'u habitur që komuniteti i lojërave të fatit gjithashtu ka marrë parasysh. Shumë prodhues të basteve të zakonshme lejojnë përdoruesit të vendosin baste në këtë ngjarje.

Është e zakonshme që lojtarët të përpiqen të parashikojnë këngën dhe vendin fitues. Kjo është më e vështirë se sa mund të duket. Konkursi është i njohur për rezultate befasuese. Një akt i preferuar mund të përfundojë keq. Ndërkohë një i dobët mund të përfundojë duke zënë vendin e parë. Kjo mund ta bëjë mjaft të vështirë bastet në internet.

Eurovizion Bastet në internet 2023
Parashikimi i Eurovizionit 2022

Parashikimi i Eurovizionit 2022

Edicioni i 66-të i Eurovision Song Contest shkon në Torino, Itali, në vitin 2022. Edhe një herë, konkursi është një zonë me interes për bastorët në Evropë dhe më gjerë. Edicioni i 2021 u fitua nga Maneskin i Italisë, i cili do të jetë sërish pretendent i fortë nëse fiton Festivalin e Muzikës Sanremo në shkurt 2022.

Parashikimet e fituesve të konkursit

Shumë njerëz po japin mendime të ndryshme se kush mund të marrë pjesë në edicionin e ardhshëm të Eurovizionit. Parashikimet bazohen në shijen e muzikës, vendin e origjinës, performancën e këngës dhe shumë më tepër.

Ndërsa është thelbësore të dëgjoni të gjitha projeksionet, mbani mend gjithmonë se jo të gjitha janë të përshtatshme për baste. Bastorët duhet të shikojnë faktorë më të thellë që bota e argëtimit nuk ka gjasa t'i pranojë.

Kur parashikon fituesit me synimin për të vendosur një bast, një lojtar duhet të marrë parasysh:

Mjedisi politik; organizatorët përpiqen të ndajnë konkursin nga politika, por bastorët e dinë se politika i jep formë botës. Nëse një vend ka marrë shtyp negativ, atëherë shanset për të fituar konkursin janë të ulëta. A tha dikush Izrael?

Të dhënat e mëparshme; çdo bastues e di rëndësinë e paraqitjeve të mëparshme për të bërë një parashikim për të ardhmen.

Faktorë të tjerë udhëzues përfshijnë popullsinë e një vendi, performancën e tij të përgjithshme në skenën muzikore dhe ndikimin kontinental të medias.

Parashikimi i Eurovizionit 2022
Bastet më të mira të Eurovizionit

Bastet më të mira të Eurovizionit

Për shkak të natyrës befasuese të konkursit, është e rëndësishme që lojtari të bëjë sa më shumë kërkime të jetë e mundur. Gjëja e parë që duhet të bëni është të dëgjoni të gjitha këngët. Ky do të jetë një tregues i mirë se cilat këngë janë të njohura. Sidoqoftë, shija muzikore është subjektive. Inskenimi i këngës është padyshim më domethënës. Shikimi i pamjeve të provave dhe shfaqjeve të kaluara live është shumë i dobishëm.

Ndërsa Eurovizioni përpiqet të jetë një shfaqje jopolitike, ngjarjet botërore mund të ndikojnë në renditjen e vendeve. Nëse një komb po merr shtyp negativ pak para konkursit, mund të bëjë që publiku të votojë kundër tyre. Vitet e fundit meloditë fituese kanë marrë kohë të konsiderueshme transmetimi në radio përpara Eurovizionit. Prandaj është një ide e mirë të kontrolloni se cilat këngë po shkojnë mirë në listat botërore.

Bastet më të mira të Eurovizionit
Top faqet e basteve të Eurovizionit

Top faqet e basteve të Eurovizionit

 • Betfair: Ndonjëherë kumarxhinjtë nuk duan të presin për të vendosur një bast. Betfair jep shanse për Eurovizion para se shumë prej vendeve të kenë publikuar këngët e tyre. Kjo e bën atë një nga faqet më të mira të basteve të Eurovizionit.
 • Bet365: Ky libralidhës është renditur shumë në shumë kategori të rëndësishme. Anëtarët e rinj mund të përfitojnë nga ofertat e regjistrimit për t'i përdorur për bastet e Eurovizionit në internet. Ata gjithashtu vlerësohen shumë për cilësinë e shërbimit të tyre ndaj klientit. Bastet minimale janë mjaft të ulëta.
 • Fuqia Paddy: Nëse një përdorues arrin të parashikojë fituesin e duhur të Eurovizionit, ai mund të marrë një pagesë të hershme me këtë faqe. Ndonjëherë ka promovime joshëse për ngjarje të mëdha vjetore si ky konkurs kënge. Ata ofrojnë një klub shpërblimesh për këdo që dëshiron të përdorë faqen në një bazë afatgjatë.
 • William Hill: Ky krijues i basteve do të jetë ideal për lojtarët e fatit që duan një faqe të cilës mund t'i besojnë 100%. Shërbimi i tyre i transmetimit të drejtpërdrejtë është shumë i dobishëm. Ashtu si të tjerët në këtë listë, ata shpesh kanë promovime të Eurovizionit.
 • Parimatch: Parimatch e veçon veten si një nga faqet më të mira të basteve falë statistikave dhe analizave të dobishme. Ai i ndihmon kumarxhinjtë të fitojnë njohuri përpara se të parashikojnë një këngë fituese. Bastet e tyre live janë në dispozicion 24/7.

Si të vini bast në Eurovision Song Contest

Pasi një sajt të ketë lëshuar të gjitha shanset për konkursin, lojtari i kumarit mund të vendosë bastin e tij. Opsioni më popullor është të parashikosh fituesin e plotë. Nëse personi ka një ndjenjë të mirë për një vend të caktuar, ai mund të votojë herët në mënyrë që të ketë shanse më të mira.

Ndonjëherë faqja do t'i lejojë përdoruesit të vënë bast se cilat vende të veçanta do të jenë më të mira për njëri-tjetrin. Këto janë zakonisht kombe që kanë rivalitete historike.

Përpara ngjarjes kryesore janë dy gjysmëfinale. Kumarxhi mund të dëshirojë të vendosë baste edhe për këto. Përndryshe, ata mund t'i përdorin ato si një mënyrë për të kuptuar më mirë se cilat vende kanë performuesit më të fortë.

Top faqet e basteve të Eurovizionit
Shanset më të mira të basteve në Eurovizion

Shanset më të mira të basteve në Eurovizion

Shanset për vende të ndryshme për bastet online të Eurovizionit mund të ndryshojnë shumë. Bookies Eurovision janë bërë të aftë për të bërë parashikime mjaft të besueshme të artistëve që do të përfundojnë në pesëshen e parë. Megjithatë, fituesi numër një është më pak i lehtë për t'u përcaktuar me saktësi. Ata priren të kenë shanse të forta që në fillim.

Shumica e basteshkruesve presin derisa çdo vend të publikojë këngën e tyre përpara se të japin kuota. Çdo vit ka dy gjysmëfinale të Eurovizionit përpara konkursit final. Performanca e artistit dhe pritja e tyre nga turma mund të ndikojnë ndjeshëm në shanset e tyre në vazhdim. Është interesante të theksohet se artistët që kthehen shpesh arrijnë shanse të favorshme për shkak të rritjes së zhurmës.

Shanset më të mira të basteve në Eurovizion
Historia e basteve në Eurovizion

Historia e basteve në Eurovizion

Para ardhjes së internetit, bastet e Eurovizionit ishin shumë më të rëndësishme. Kumarxhinjtë do ta kishin të vështirë të gjenin një rezervist me tulla dhe llaç që kujdesej për këtë ngjarje. Megjithatë, tani është një histori tjetër falë faqeve të basteve në internet. Vitet e fundit Eurovizioni ka parë një sasi të shëndetshme të aktivitetit të basteve globale. Bookmakers janë bërë më të mirë për t'u dhënë fituesve eventual shanse të mira. Megjithatë, ka pasur vite që nuk ka qenë kështu.

Për shembull, në vitin 2016, Ukraina nuk u vendos afër vendit të parë në shumicën e parashikimeve të librave. Ata vazhduan të fitonin. 2014 ishte një vit tjetër me një fitues të papritur. Për të qenë më të saktë, basteshkruesit kanë filluar të shikojnë më nga afër shfaqjet në prova dhe gjysmëfinale.

Në vitin 2016 u vendos një sistem i ri votimi i cili gjithashtu ndikon në mënyrën se si njerëzit luajnë kumar në këtë ngjarje. Bastorët tani duhet të marrin parasysh pikëpamjet e jurive profesionale.

Historia e basteve në Eurovizion
Fituesit e Eurovizionit që nga viti 2000

Fituesit e Eurovizionit që nga viti 2000

Kur analizojmë fituesit që nga fillimi i Eurovizionit, Irlanda del në krye me 7 fitore. Pas tyre vijnë Suedia me 6. Mbretëria e Bashkuar, Franca, Luksemburgu dhe Holanda kanë fituar nga 5 herë secila. Megjithatë, çelësi i basteve në Eurovizion është të kuptosh shijet aktuale të publikut votues.

Pavarësisht se ka një histori të mirë në të kaluarën, Mbretëria e Bashkuar është e njohur për paraqitjen e dobët në konkurs vitet e fundit. Prandaj është e dobishme të bazohen vetëm shanset e basteve në fituesit e fundit. Këtu janë këngët dhe vendet që kanë arritur në vendin e parë që nga viti 2000:

 • 2000: Fly On The Wings Of Love - Danimarkë
 • 2001: Të gjithë - Estonia
 • 2002: Unë dua - Letoni
 • 2003: Në çdo mënyrë që mundem - Turqi
 • 2004: Vallet e egra - Ukrainë
 • 2005: Numri im një - Greqia
 • 2006: Hard Rock Hallelujah - Finlandë
 • 2007: Molitva - Serbi
 • 2008: Besoni - Rusia
 • 2009: Përrallë - Norvegji
 • 2010: Satelit - Gjermani
 • 2011: Vrapim i frikësuar - Azerbajxhan
 • 2012: Eufori - Suedi
 • 2013: Vetëm Lotët - Danimarkë
 • 2014: Rise Like A Phoenix - Austri
 • 2015: Heronjtë - Suedi
 • 2016: 1994 - Ukrainë
 • 2017: Amar Pelos Dois - Portugali
 • 2018: Lodër - Izrael
 • 2019: Arcade - Holandë
 • 2021: Zitti E Buoni - Itali

Duhet theksuar se konkursi i vitit 2020 u anulua për shkak të pandemisë Coronavirus.

Fituesit e Eurovizionit që nga viti 2000